Історія економіки та економічної думки



Проблеми періодизації історії економіки та економічної думки. Цивілізаційна парадигма суспільного розвитку.

Розклад феодального та становлення ринкового господарства у країнах Європейської цивілізації (XVI ст. − середина XVIII ст.). Процес первісного нагромадження капіталу як вихідний пункт становлення світової ринкової економіки.

Загальні характеристики індустріальної ринкової економіки. Теорія промислового перевороту: передумови, етапи, хід і соціально-економічні підсумки. Характеристика промислового перевороту у Великій Британії, Франції, Німеччині та США (країна за вибором студента).

Індустріальний розвиток провідних країн Європейської цивілізації в умовах Другої науково-технічної революції (кінець XIX − початок XX ст.). Перехід від економіки вільної конкуренції до ринкової структури недосконалої конкуренції.

Індустріальний розвиток України в кінці XIX − на початку XX ст. Структура національної економіки. Особливості промислового розвитку. Аграрні реформи 1848 і 1861 рр., пореформений розвиток сільського господарства.

Світова економічна криза 1929−1933 рр., становлення різних систем макроекономічного регулювання в 1930-х рр. Аналіз ліберально-реформістського та націонал-соціалістичного варіантів антикризових програм. «Новий курс» Ф. Рузвельта. План економії Дж. Мея у Великій Британії. Економічна політика «Народного фронту» у Франції. Нацистський варіант реформування економіки.

Системоутворюючі фактори розвитку ринкових економічних систем у 50-80-ті рр. XX ст.: стабілізація та трансформація фінансово-грошової системи, інтернаціоналізація та регіоналізація господарського життя, вплив сучасної науково-технічної революції (СНТР) на розвиток світового господарства, транснаціоналізація економіки.

Формування та суть змішаної економічної системи (50-80-ті рр. XX ст.). Транснаціоналізація економіки. Корпоративна організація економічного розвитку.

Економічне зростання в індустріально розвинених країнах Європейської цивілізації, його фактори (50-60-ті рр. XX ст.). Становлення і розвиток соціально-орієнтованого ринкового господарства у Німеччині.. «Німецьке економічне диво». Концептуальні основи програми економічних реформ Л. Ерхарда.

Економічні кризи 70-х – початку 80-х рр. XX ст. Неоконсервативні реформи: «тетчеризм» у Великій Британії та «рейганоміка» у США. Нагромадження кризових явищ в економіці України в 1970-ті ‑ 1985 рр. Перебудова» як спроба переходу до регульованої ринкової економіки (1985‑1991 рр.).

Глобалізація та її вплив на національні господарства. Концептуальні засади дослідження процесів глобалізації. Основні етапи та історичні типи економічної глобалізації. Міжнародний регіоналізм глобальної економіки. Інтеграція Європи та особливості економічного розвитку європейських країн.

Основні риси постіндустріальної економіки. Основні тенденції розвитку постіндустріальної економіки країн Європейської цивілізації. Теорії постіндустріального та інформаційного суспільств.

Роль державної економічної політики у становленні ринкової економіки України (1991 ‑ початок XXI ст.). Пошук теоретичних засад трансформаційного реформування. Проголошення курсу на державно регульовану, соціально спрямовану економіку.

Ринкова трансформація економіки України: підсумки та проблеми (1991 ‑ початок XXI ст.). Теоретичні основи та практичні проблеми трансформації економіки України у світове господарство.

Економічна думка Стародавнього Єгипту, Месопотамії і Палестини.

Економічна думка Стародавнього Китаю (конфуціанство, легізм, даосизм, трактат “Гуань-цзи”).

Економічна думка Стародавньої Індії (економічні ідеї “Законів Маку”, “Артхашастри”).

Ососбливості і характеристика давньогрецької (античної, економічної думки (економічні погляди Ксенофонта, Платона, Арістотеля).

Особливості економічної думки Середньовічного Сходу. Економічні погляди Ібн Холдуна.

Каноністична економічна доктрина розвинутого європейського Середньовіччя. Економічні погляди Фоми Аквінського,Єрисей, Реформації.

Економічні ідеї меркантилізму і започаткування самостійної економічної науки.

Початок формування класичної політичної економії в Англії та Франції. Економічні погляди У. Петті та П. Буагільберга.

Економічна школа фізіократів. Економічна система Ф. Кене. Економічні погляди А.Тюрго.

А.Сміт – основоположник класичної політичної економії. Економічна система А.Сміта. Економічне вчення Ж.Б.Сея. Економічне вчення Т.Мальтуса. Економічна система Д.Рікардо. Дрібновласницькі економічні ідеї Сисмонді і Прудона. Економічне вчення Дж.С.Мілля. Критика рікардіанства Сеніором, Бастіа, Кері. Основні економічні ідеї “Капітал” К. Маркса.

Методологічні основи маржиналізму. Австрійська школа маржиналізму (К.Менгер, Ф.Візер, Е.Бем-Баверк).

Формування неокласичної економічної теорії. Економічне вчення А.Маршалла.

Формування американської неокласичної школи. Економічне вчення Дж.Б. Кларка.

Кейнсіанська революція в економічній науці і виникнення дирижизму. Економічне вчення Дж.М.Кейнса.

Методолгічні основи сучасного неолібералізму. Неоліберальні ідеї Л.фон Мізеса і Ф.фон Гейєка. Неокласичні теорії економічного зростання.

Німецька школа неолібералізму. Теорії “соціальної ринкової економіки” і “сформованого суспільства”.

Економічні ідеї сучасного монетаризму (Чікагська школа монетаризму).

Економічні ідеї сучасної школи “нової класичної” економічної теорії (Роберт Лукас).

Економічні ідеї раннього американського інституціоналізму (Т.Веблен. Дж.Коммонс, В. Мітчелл).

Неоінституціоналізм. Теорії трансформації ринкової економіки і капіталістичної системи.

Економічне вчення М.Туган-Барановського. Маржинальні відкриття Є. Слуцького.

 

 

ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК

Організаційні та методологічні аспекти фінансового обліку. Сутність фінансового обліку, сфера застосування, мета і завдання. Фінансова звітність як продукт інформаційної системи «Фінансовий облік». Склад, зміст фінансової звітності, призначення окремих звітних форм. Використання показників фінансової звітності для аналізу фінансово-майнового стану підприємства внутрішніми та зовнішніми користувачами. Нормативно - правове регулювання фінансового обліку в Україні. Загальна характеристика П(С)БО, їх види, структура. Поняття облікової політики підприємства як внутрішнього нормативного документу. Принципи побудови фінансового обліку, їх суть, приклади застосування. Моделі фінансового обліку.

Облік грошових коштів. Роль грошових коштів в господарському обороті підприємства та основні завдання їх обліку. Форми здійснення розрахункових операцій. Розрахунки платіжними дорученнями, платіжними вимогами-дорученнями, грошовими та розрахунковими чеками, акредитивами, векселями, пластиковими картками. Облік операцій на поточних рахунках в банках. Облік іноземної валюти. Облік на інших рахунках в банках. Документальне оформлення та облік касових операцій. Особливості ведення касової книги. Основні принципи дотримання касової дисципліни.

Облік дебіторської заборгованості. Визначення дебіторської заборгованості, її класифікація та оцінка. Поняття про резерв сумнівних боргів та способи його визначення, їх переваги й недоліки. Облік дебіторської заборгованості за товари, роботи й послуги. Облік дебіторської заборгованості, забезпеченої векселем. Облік розрахунків з іншими дебіторами. Облік розрахунків за відшкодуванням матеріальних збитків. Облік підзвітних сум та розрахунків з підзвітними особами. Довгострокова дебіторська заборгованість та її відображення в обліку.

Облік основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів. Поняття про необоротні активи, умови їх визнання у фінансовому обліку. Класифікація необоротних активів. Основні засоби як об’єкт обліку, їх види та рахунки, призначені для обліку. Оцінка та переоцінка необоротних активів. Документальне оформлення руху основних засобів. Облік надходження основних засобів у результаті будівництва, придбання у постачальників, безоплатного одержання, обміну, внеску до статутного капіталу. Методи нарахування амортизації і облік зносу основних засобів. Переваги й недоліки методів нарахування амортизації. Облік витрат на проведення ремонтів та інших поліпшень основних засобів. Облік оренди основних засобів. Облік вибуття та ліквідації основних засобів. Облік малоцінних необоротних матеріальних активів: бібліотечні фонди, тимчасові нетитульні споруди тощо. Інвентаризація та переоцінка основних засобів і інших необоротних матеріальних активів. Особливості обліку надходження нематеріальних активів, проведення їх інвентаризації та переоцінки, нарахування амортизації та відображення в обліку вибуття. Облік гудвілу.

Облік фінансових інвестицій. Поняття і класифікація фінансових інвестицій, організація інвестиційної діяльності. Оцінка фінансових інвестицій за історичною собівартістю, справедливою вартістю, амортизованою собівартістю, правилом нижчої ціни, методом участі в капіталі. Види і облік короткострокових фінансових інвестицій. Облік довгострокових фінансових інвестицій.

Облік виробничих запасів. Виробничі запаси підприємства та їх класифікація. Оцінка запасів в обліку. Склад первісної вартості виробничих запасів залежно від способу надходження на підприємство. Транспортно-заготівельні запаси та методика їх розподілу. Оцінка запасів при їх вибутті. Методи оцінки запасів при відпуску у виробництво, продажу та іншому вибутті: ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів; середньозваженої собівартості; собівартості перших за часом надходжень запасів (FІFО); нормативних витрат; ціни продажу. Оцінка запасів на дату балансу. Документальне оформлення надходження виробничих запасів. Облік запасів на складі і в бухгалтерії. Облік руху запасів. Облік розрахунків з постачальниками. Інвентаризація виробничих запасів і відображення її результатів в обліку. Облік переоцінки запасів. Особливості обліку малоцінних і швидкозношуваних предметів.

Облік персоналу, праці та її оплати. Роль та місце персоналу в економіці підприємства. Облік особового складу та використання робочого часу. Системи та форми оплати праці. Тарифна система. Тарифна ставка. Тарифна сітка. Тарифно-кваліфікаційні довідники. Основна і додаткова заробітна плата. Документальне оформлення нарахування заробітної плати залежно від систем і форм оплати праці, типів підприємств. Порядок нарахування заробітної плати за відпрацьований час і виконаний обсяг робіт. Порядок розподілу заробітної плати при бригадній формі організації праці. Документальне оформлення і порядок нарахування заробітної плати за невідпрацьований час. Види відпусток, порядок їх надання. Розрахунок виплат за час відпустки. Методика нарахування оплати за час непрацездатності (лікарняних). Порядок нарахування інших виплат за середнім заробітком. Облік утримань із заробітної плати. Обов’язкові утримання. Податок із доходів фізичних осіб. Утримання податку із соціальних виплат. Соціальна пільга, її розмір, можливості застосування. Аналітичний та синтетичний облік розрахунків з персоналом підприємства. Облік обов'язкових нарахувань на соціальні заходи за єдиним соціальним внеском.

 

Визнання, класифікація та облік зобов’язань. Загальна структура поточних та довгострокових зобов’язань. Облік поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями. Облік розрахунків з постачальниками і підрядниками. Документальне оформлення вексельних операцій і облік короткострокових векселів виданих. Структура платежів до бюджету та облік їх розрахунків. Облік розрахунків за прямими податками. Облік розрахунків за непрямими податками. Фінансові санкції за порушення податкової дисципліни. Облік розрахунків за іншими операціями. Розрахунки за нарахованими дивідендами. Розрахунки за авансами отриманими. Структура внутрішньогосподарських розрахунків та їх облік. Загальні принципи кредитування підприємств та облік короткострокових і довгострокових кредитів банку. Облік довгострокових векселів у національній та іноземній валюті. Облік довгострокових зобов’язань за облігаціями та з оренди. Облік податкових та інших довгострокових зобов’язань.

Облік витрат видів діяльності. Класифікація та структура діяльності підприємств. Характеристика операційної, інвестиційної та фінансової діяльності. Витрати на виробництво: структура витрат та їх характеристика. Облік прямих матеріальних витрат. Облік прямих витрат на оплату праці та інших прямих витрат на виробництво. Структура загальновиробничих витрат та порядок їх розподілу. Облік браку та витрат на його виправлення. Облік витрат основних та допоміжних виробництв. Облік незавершеного виробництва. Зведений облік витрат на виробництво. Готова продукція та її оцінка. Облік реалізації готової продукції, виконаних робіт, послуг. Облік інших витрат операційної діяльності. Облік витрат періоду основної діяльності (адміністративних витрат та витрат на збут). Облік фінансових витрат. Облік втрат від участі в капіталі. Облік витрат іншої звичайної діяльності. Облік надзвичайних витрат. Особливості обліку витрат від виконання будівельного контракту. Облік витрат майбутніх періодів.

Облік доходів та фінансових результатів видів діяльності. Визнання та класифікація доходів від звичайної та надзвичайної діяльності Порядок визнання та облік доходів від реалізації продукції. Облік інших операційних доходів. Облік доходів фінансової діяльності. Порядок формування та облік доходів від інвестиційної діяльності. Облік доходів від надзвичайних подій. Формування фінансових результатів від звичайної діяльності та надзвичайних подій. Особливості обліку доходів від виконання будівельного контракту. Облік доходів майбутніх періодів.

 

Облік власного капіталу і цільового фінансування. Порядок формування статутного капіталу та його облік на підприємствах різних форм власності. Облік пайового, додаткового та резервного капіталу. Облік формування нерозподіленого прибутку та непокритих збитків. Облік вилученого і неоплаченого капіталу. Облік цільових надходжень та цільового фінансування. Облік забезпечення майбутніх витрат і платежів.

Технологія складання фінансової звітності. Структура фінансової звітності: склад та підготовка інформації. Підготовчі роботи та техніка складання балансу. Методика складання Звіту про фінансові результати. Формування показників фінансових результатів від операційної, іншої звичайної діяльності та надзвичайних подій. Відображення витрат за елементами. Порядок розрахунку прибутковості акцій. Формування Звіту про рух грошових коштів. Відображення руху грошових коштів у результаті операційної діяльності, інвестиційної діяльності, фінансової діяльності. Розрахунок зміни величини грошових коштів за звітний період. Складання Звіту про власний капітал. Відображення різних змін капіталу: переоцінка активів, розподіл прибутку, внески учасників, вилучення капіталу, інші зміни в капіталі. Порядок формування Приміток до річної фінансової звітності. Порядок формування Звіту за сегментами діяльності. Консолідація фінансової звітності.

 

 

2.3. УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК

 

Мета, зміст і організація управлінського обліку. Сутність і зміст управлінського обліку, його предмет та метод. Відмінності між фінансовим та управлінським обліком. Історія розвитку управлінського обліку. Види управлінського обліку.

 

Класифікація і поведінка витрат. Напрями обліку витрат на виробництві і класифікація витрат. Класифікація виробничих витрат для визначення собівартості виробленої продукції і одержання прибутку. Класифікація витрат для прийняття рішень і планування. Класифікація витрат для здійснення процесу контролю і регулювання. Класифікація витрат за видами господарської діяльності.

Витрати, доходи та фінансові результати як об’єкти управлінського обліку. Особливості формування витрат і калькулювання собівартості продукції в окремих галузях економіки і їх вплив на методику та організацію управлінського обліку. Об’єкти обліку витрат і їх номенклатура. Об’єкти калькулювання собівартості продукції та їх класифікація. Доходи та фінансові результати як об’єкти управлінського обліку.

 

Система обліку і калькулювання за повними витратами. Облік матеріальних витрат. Облік витрат на оплату праці. Облік інших прямих витрат. Витрати на експлуатацію машин та обладнання і їх облік. Облік і розподіл інших загальновиробничих витрат. Облік витрат періоду операційної діяльності. Облік витрат періоду не операційної діяльності. Облік непродуктивних витрат та втрат. Загальна характеристика методів обліку витрат і калькулювання продукції, робіт, послуг; простий, позамовний, попроцесний та попередільний методи.

 

Система обліку і калькулювання за змінними витратами. Система обліку „директ-костінг” і її характеристика. Простий „директ-костінг”. Розвинутий „директ-костінг”. Система обліку і управління „абзоршин-костінг”, її суть.

 

Система обліку і калькулювання за нормативними витратами. Система обліку „Стандарт-кост”, її характеристика. Нормативний метод обліку затрат і калькулювання собівартості продукції. Облік витрат за нормами, облік відхилень та змін норм. Спільні та відмінні риси системи обліку „Стандарт-кост” та нормативного методу.

Аналіз релевантності інформації для прийняття управлінських рішень. Характеристика релевантної та не релевантної інформації. Прийняття поточних рішень. Прийняття рішень в процесі постачання. Прийняття рішень в процесі виробництва. Прийняття рішень в процесі реалізації продукції, робіт, послуг. Прийняття рішень щодо інвестиційної діяльності.

 

Бюджетування і контроль. Бюджетування: суть, мета і призначення. Складання та взаємоузгодження бюджетів. Контроль виконання бюджетів і аналіз відхилень. Планування витрат у будівельних та промислових підприємствах.

 

Облік і контроль за центрами відповідальності. Поняття про центри витрат, доходів та прибутку. Облік і контроль витрат за центрами відповідальності. Облік і контроль доходів за центрами відповідальності. Облік і контроль фінансових результатів за центрами відповідальності. Трансферне ціноутворення і його характеристика.

 

АУДИТ

Суть аудиту, його призначення та зміст. Проблеми розвитку аудиту в Україні. Суть аудиту і його об'єктивна необхідність в умовах ринку. Мета та завдання аудиту. Предмет, об’єкт та суб’єкт аудиту. Класифікація аудиту. Історичний розвиток аудиту та його становлення в Україні. Принципові відмінності аудиту від інших видів господарського контролю. Поняття та види аудиторських послуг. Проблеми розвитку аудиту в Україні.

 

Управління і регулювання, організаційні основи та принципи здійснення аудиторської діяльності . Управління аудиторською діяльністю. Організаційно-правові форми здійснення аудиторської діяльності в Україні. Поняття принципів в аудиті. Принципи професійної етики. Методологічні принципи аудиторської діяльності. Права, обов’язки та відповідальність аудиторів України. Основні характеристики професії аудитора. Регулювання аудиторської діяльності. Сутність нормативно-правової бази аудиту. Закон України "Про аудиторську діяльність". Сертифікація аудиторської діяльності. Реєстр суб’єктів аудиторської діяльності.

 

Стандартизація аудиту . Міжнародні стандарти аудиту та їх характеристика. Класифікація міжнародних стандартів аудиту. Внутрішньофірмові нормативи аудиту.

Аудиторський ризик і оцінювання системи внутрішнього контролю. Суттєвість в аудиті та способи її визначення. Поняття аудиторського ризику. Методика визначення аудиторського ризику. Структура системи внутрішнього контролю. Вивчення та оцінка системи обліку та внутрішньогосподарського контролю.

 

Планування аудиторської перевірки . Зміст аудиторського процесу, його стадії та етапи. Договір на проведення аудиту. Планування аудиторської перевірки. Програма аудиту.

 

Аудиторські докази в аудиті. Аудиторські докази, їх види та вимоги до них. Процедури та методи отримання аудиторських доказів. Види аудиторських тестів. Аудиторське тестування за циклами господарських операцій. Шахрайство і помилка та їх ідентифікація. Вибіркова перевірка. Використання результатів роботи внутрішнього аудитора, експерта при проведенні аудиту.

 

Документування аудиту . Документальне оформлення процесу. Робочі документи аудитора. Оформлення результатів аудиторської перевірки. Зміст і структура аудиторського звіту. Види аудиторських звітів та умови їх надання. Інші документи аудитора.

 

Реалізація матеріалів аудиту. Меморандум виправлених аудитором помилок за результатами перевірки. Відстеження виконання клієнтом рекомендацій аудитора. Модифікація аудиторського звіту в разі невиконання клієнтом рекомендацій аудитора.

Аудит достовірності фінансової звітності. Основні етапи та послідовність проведення аудиторської перевірки фінансової звітності. Критерії, методи та процедури перевірки фінансової звітності. Виявлення та оцінка відхилень фінансово-господарської діяльності в процесі аудиторської перевірки (принципи суттєвості).

 

Організація і методи внутрішнього аудиту. Суть і завдання внутрішнього аудиту. Об’єкти та суб’єкти внутрішнього аудиту. Організація проведення внутрішнього аудиту. Методи що використовують у внутрішньому аудиті. Спеціальні види прийоми внутрішнього аудиту. Практика застосування внутрішнього аудиту в окремих галузях економіки.

 

Сутність правових засад державного аудиту. Необхідність, місце та значення державного аудиту. Нормативно-правове регулювання державного аудиту в Україні. Організація державного аудиту Державною фінансовою інспекцією України.

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 102; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!