Структура екзаменаційного завдання



Всього екзаменаційних білетів - 30. В екзаменаційний білет державного комплексного кваліфікаційного екзамену включено всього 5 питань, в тому числі: 4 теоретичні питання та 1 практичне завдання (розрахунково-аналітична задача), що дозволяє перевірити сформованість відповідних умінь та навиків студентів.

Структура білета наступна.

1. Теоретичне питання: Економічна теорія.

2. Теоретичне питання: Фінансовий облік + Управлінський облік.

3. Теоретичне питання: Облік в галузях промисловості.

4. Теоретичне питання: Аудит + Організація та методика економічного аналізу.

5. Практичне завдання: Фінансовий облік І, II + Управлінський облік + Облік в галузях промисловості + Організація та методика економічного аналізу.

 

Перелік дисциплін, що включені до екзамену

Програма державного комплексного кваліфікаційного екзамену включає дисципліни нормативного циклу (Економічна теорія, Фінансовий облік, Управлінський облік, Аудит,) та дисципліни затверджені Вченою Радою університету (Організація та методика економічного аналізу, Облік в галузях промисловості).

 

Порядок проведення консультацій

З метою належної підготовки студентів державного комплексного кваліфікаційного екзамену необхідним є проведення консультацій.

На консультації студентів ознайомлюють із основними вимогами, що висуваються на екзамен, з переліком питань, які включаються в екзаменаційні білети на підставі програм навчальних курсів з відповідних дисциплін, пропонуються методичні рекомендації з організації самостійної роботи в період підготовки до державного екзамену, зокрема які основні законодавчі та нормативні джерела необхідно опрацювати, інструктивні матеріали, методичні рекомендації з питань обліку та аудиту, підручники, навчальні посібники, опорні конспекти лекцій, публікації в газетах і журналах. Зазначаються основні зміни, які відбулися у законодавстві та нормативних актах, що пов’язані з дисциплінами, які виносяться на екзамен.

Звертається увага також на алгоритми розв'язку типових практичних завдань з фахових дисциплін, які будуть передбачені на екзамені.

На консультації викладач розповідає студентам:

• про принципи групування питань в екзаменаційних білетах;

• про місце (аудиторії), час та порядок проведення екзамену;

• про режим роботи в дні підготовки до екзамену;

• про методичні вказівки до підготовки і проведення державного комплексного кваліфікаційного екзамену.

Консультація має на меті надати студентам допомогу у вивченні найбільш складних питань з фахових дисциплін.

Викладач рекомендує студентам заздалегідь сформулювати питання, на які вони бажають отримати додаткові пояснення. Це, зрозуміло, не виключає можливості для кожного студента задавати свої питання під час проведення консультації. Окрім групових консультацій, в міру необхідності, проводяться й індивідуальні.

 

Перелік питань, що виносяться на екзамен

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ

Поняття економіки, її структурні характеристики, фактори виникнення та напрямки еволюції. Предмет і метод економічної науки. Еволюція предмету економічної науки в економічних теоріях. Структура економіки (людина, природа, штучна природа), характеристика рівнів економіки (мікро-, мезо-, макро-, міжнародна економіка, глобальна економіка). Економічні ресурси і їх роль у поступальному розвитку економіки. Характеристика економічних ресурсів.

Фактори виробництва. Продукт виробництва. Ефективність використання виробничих факторів. Граничний продукт факторів виробництва.

Економічні закони: поняття та роль в теоретичному та практичному осмисленні економіки. Закон зростання потреб, закон обмеженості ресурсів, закон спадаючої граничної корисності, закон спадної віддачі. Виробничі можливості. Крива виробничих можливостей. Обмеженість ресурсів, спадна віддача. Альтернативність використання ресурсів та проблема економічного вибору.

Економічні системи: поняття, структурні характеристики, типологічні ознаки. Цивілізаційний, формаційний, технологічний підхід до аналізу економічних систем. Технологічні революції в економіко-історичному контексті. Технологічні типи виробництва. Характеристика аграрної, індустріальної, постіндустріальної, інформаційної моделі економіки. Функціональні економічні системи: лесе фер, командна економіка, змішана економіка, традиційна економіка. Основні риси та характеристика моделей ринкової економіки.

Історичні типи організації виробництва: характеристика натурального та товарного господарства. Передумови переходу від натурального до товарного господарства. Товарне виробництво як основа ринкової економіки. Поняття, походження та економічний зміст грошей. Поняття бартерної та грошової економіки: аналіз відмінностей через визначення функцій грошей. Основні грошові теорії (номіналістична, металістична, товарна, кількісна). Аналіз грошової системи з позиції основних грошових теорій та функцій грошей. Еволюція форм грошей. Історичні субстанціональні та символічні гроші. Характеристика сучасної системи хартальних грошей. Структура грошового обігу та грошові агрегати. Поняття та історичні форми грошової системи. Еволюція грошових систем. Біметалізм. Закон Грешема. Перехід до золотого монометалізму. Еволюція грошової системи, заснованої на золоті. Причини та економічні наслідки демонетизації золота. Сучасна грошова система. Кредитні та електронні гроші. Закон грошового обігу. Сучасна кількісна теорія. Рівняння обміну. Мікро- та макроекономічний аналіз інфляції та дефляції.

Поняття та економічний зміст ціни в ринковій економіці. Функції ціни. Поняття рівноважних цін. Економічний аналіз методів ціноутворення.

Ціни та ринковий попит. Закон попиту. Цінова еластичність попиту. Нецінові фактори попиту. Ціни та ринкова пропозиція. Цінова еластичність пропозиції. Нецінові фактори пропозиції. Ринковий період та еластичність пропозиції.

Економічний зміст підприємництва. Основні теоретичні погляди на підприємництво. Форми підприємництва. Організаційно-правова форма підприємницької діяльності. Ділові форми організації підприємницької діяльності. Фірма та сучасні теоретичні підходи до аналізу фірми. Економічна характеристика малого, середнього та великого бізнесу. Економічний зміст концентрації капіталу, горизонтальна та вертикальна інтеграція.

Ринок праці. Макро- та мікроекономічна характеристика ринку праці. Попит і пропозиція на ринку праці. Моделі ринку праці та економічна політика щодо ринку праці. Заробітна плата в забезпеченні рівноваги на ринку праці. Кінцевий випуск в забезпеченні рівноваги на ринку праці.

Економічний зміст заробітної плати. Еволюція економічних поглядів на заробітну плату. Номінальна та реальна зарплата. Відносна зарплата та системи заробітних плат. Економічна та соціальна природна мінімальної заробітної плати.

Економічна категорія «капітал». Погляди на поняття капітал в економічній науці. Дохід на капітал. Продуктивність капіталу. Віддача капіталу. Обмеженість фактору капітал. Попит і пропозиція капіталу.

Виникнення кредиту та його економічний зміст. Теоретичні погляди на категорію кредит. Форми кредиту. Кредитна економіка як основа розвитку фінансової системи та еволюції товарного господарства. Позичковий процент. Реальні та номінальні процентні ставки. Теоретичні погляди на причини та наслідки визначення рівня реальних процентних ставок. Процент та рівновага на кредитному та грошовому ринку. Кредитна система. Однорівнева та дворівнева кредитна система. Економічний зміст фінансового ринку. Моделі фінансового ринку. Фондова біржа та біржові операції. Фінансовий фактор економічного розвитку.

Природні ресурси в економічній системі. Специфічні риси попиту, пропозиції та ціноутворення на ринку природних ресурсів. Земля як товар і фактор виробництва. Ціноутворення на ринку землі. Земельна рента та її економічний зміст в розрізі економічних вчень. Земельна рента в добувній промисловості та будівництві. Економічний зміст факторних доходів. Розподіл доходів в економіці. Перерозподіл доходів. Номінальні та реальні доходи. Методи вимірювання нерівності в розподілі доходів. Закон Енгеля.

 

Макроекономіка

Місце макроекономіки в системі економічних наук: визначення, об’єкт, предмет, функції. Макроекономічні моделі: суть, види та особливості використання в макроекономічному аналізі.

Основні цілі макроекономічної науки та інструменти їх досягнення. Міжгалузева модель “витрати-випуск” В.Леонтьєва: зміст, історія виникнення та роль в макроекономіці. Характеристика основних секторів економічної системи, їх взаємозв’язок та особливості функціонування.

Система національних рахунків (СНР) як модель економічного кругообігу, її роль і особливості застосування для міжнародних зіставлень.

Обчислення макроекономічних показників за методикою СНР: за методом витрат, методом доходів та методом доданої вартості. Вимірювання макроекономічних показників в часі. Поняття номінального і реального продукту. Дефлятор ВВП. Виробнича функція та її властивості. Характеристика виробничих функцій Кобба-Дугласа, Тінбергена та Денісона.

Сукупний попит та крива попиту. Характеристика цінових і нецінових фактрів, що впливають на сукупний попит. Сукупна пропозиція та крива пропозиції. Характеристика цінових і нецінових факторів, що впливають на сукупну пропозицію.

Макроекономічна модель ринку робочої сили: особливості класичних та кейнсіанських підходів. Номінальна і реальна зарплата.

Макроекономічна модель ринку товарів: особливості класичних та кейнсіанських підходів. Мультиплікатори інвестицій, податків, державних витрат. Макроекономічна модель ринку грошей: особливості класичних та кейнсіанських підходів. Мультиплікатори грошей та депозитів. Модель взаємодії ринків IS-LM. Особливості встановлення макрорівноваги через фіскальну та монетарну політики. Модель взаємодії ринків IS-LM-BP у відкритій економіці.

Економічне зростання: зміст, вимірювання і значення для макроекономічного розвитку. Джерела, типи та фактори економічного зростання. Характеристика моделі економічного зростання Р.Солоу та “золоте правило” економіки. Характеристика моделі економічного зростання Харрода-Домара та принципу акселерації. Прояви державної активності в макроекономічних моделях (державні доходи і витрати, крива Лафера, крива Лоренца). Суспільні блага та зовнішні ефекти.

Державний борг: суть, види і макроекономічні аспекти його погашення. Взаємозв’язок бюджетного дефіциту і державного боргу. Макроекономічні аспекти сеньйоражу. Циклічність економічного розвитку: природа, фази і види економічних циклів. Основні теорії пояснення причин циклічних коливань.

Безробіття як проблема низького ділового циклу: визначення, типи, моделі, вимірювання та наслідки безробіття для економіки. Закон Оукена.

Інфляція як проблема високого ділового циклу: визначення, види, вимірювання та наслідки інфляції для економіки. Правило 70. Політика держави щодо управління інфляційними процесами. Взаємодія між інфляцією і безробіттям. Крива Філіпса в коротко- та довгостроковому періодах. Крива Тейлора.

Макроекономічний аналіз валютного ринку. Валютні курси і валютна політика. Платіжний баланс і його структура. Макроекономічна характеристика тіньового сектору економіки: суть, структура та напрямки впливу на макроекономічні індикатори.

Фіскальна політика: зміст, значення, особливості здійснення податкового та бюджетного регулювання. Дія автоматичних і вбудованих стабілізаторів.

Характеристика споживання та заощадження як функцій доходу. Гранична схильність до заощаджень та гранична схильність до споживання. Криві функції споживання і заощадження.

Характеристика інвестицій як компонента сукупних витрат: суть, види, роль в макроекономіці. Особливості інвестиційної політики. Монетарна політика: зміст, значення та інструменти. Політика дорогих і дешевих грошей. Особливості поведінки центрального банку на грошовому ринку.

Соціальна політика: зміст, об’єкти і суб’єкти. Соціальні гарантії та соціальний захист населення.

Сутність і структура світового господарства. Міжнародний поділ праці як фактор розвитку світового господарства. Міжнародна торгівля: протекціонізм і лібералізм (фритредерство).

Мікроекономіка

Процес споживання та динаміка зміни загальної і граничної корисності. Рівновага споживача, її економічний зміст та способи визначення. Ординаліська теорія корисності. Криві байдужості. Карта кривих байдужості, їх властивості. Модель можливого для споживача, бюджетна лінія, рівняння лінії та її побудова.

Моделювання поведінки споживача при зміні доходу. Крива “дохід-споживання”, її економічний зміст. Закони Енгеля. Моделювання поведінки споживача при зміні ціни товару. Крива “ціна –споживання”, її економічний зміст. Побудова лінії індивідуального попиту. Попит, способи представлення попиту. Ціна і нецінові фактори попиту, особливості їх впливу.

Пропозиція, способи представлення пропозиції. Ціна і нецінові фактори пропозиції, особливості їх впливу. Часткова ринкова рівновага, параметри та економічний зміст. Мікроаналіз застосування важелів державного регулювання ринку товару: фіксовані ціни, податки, дотації, субсидії, механізм їх дії і наслідки. Захист національного виробника через державне регулювання ринку товару. Введення квот і митних тарифів на імпортовані товари, механізм дії і наслідки заходів.

Цінова еластичність попиту як вимір чутливості споживача до зміни ціни. Методологічні особливості обчислення показника цінової еластичності попиту. Взаємозв'язок еластичності попиту та змін в сукупній виручці при зміні ціни товару. Підприємство як найважливіший різновид мікросистем, мотивації діяльності підприємства. Фактор часу. Економічна модель підприємства, способи її вираження.

Виробнича функція короткотривалого періоду. Показники сукупного, середнього, граничного продукту. Межі екстенсивного і інтенсивного використання ресурсів виробництва. Виробнича функція довготривалого періоду. Крива однакового продукту-ізокванта. Карта ізоквант. Властивості ізоквант. Зростання виробництва і віддача від масштабів виробництва. Виробничі функції зі сталою, спадною та зростаючою віддачею. Оптимум виробника. Вибір комбінації виробничих факторів за критерієм мінімізації витрат та максимізації випуску. Крива розширення виробничої діяльності фірми.

Витрати виробництва у короткотривалому періоді. Характер динаміки постійних, змінних витрат підприємства. Закономірності формування середніх і граничних витрат в короткому періоді. Витрати виробництва у довготривалому періоді, закономірності їх формування. Концепція мінімального ефективного розміру підприємства і структури галузі. Господарська стратегія конкурентної фірми в короткотривалому періоді. Умови максимізації прибутку і мінімізації збитків конкурентного підприємства в короткому періоді: алгебраїчне та графічне представлення.

Довготривала рівновага фірми в умовах досконалої конкуренції, механізм її підтримки. Ефективність ринку досконалої конкуренції. Господарська стратегія фірми-монополіста на ринку товару і фактори, що її визначають.

Цінова дискримінація. Суть, умови для здійснення досконалої цінової дискримінації другого і третього ступеня. Наслідки проведення цінової дискримінації. Олігополія як найбільш закономірна і поширена структура в світовому ринковому середовищі. Основні моделі олігополістичного ціноутворення. Ринково-продуктова стратегія монополістично-конкурентної фірми в короткотривалому і довготривалому періодах. Диференціація товару і його реклама. Ефективність виробництва при монополістичній конкуренції.

Ринок факторів виробництва за досконалої і недосконалої конкуренції. Правила залучання ресурсів фірмою. Ринок праці за умов досконалої конкуренції. Формування попиту на працю і її пропозиції. Рівновага на ринку праці, її параметри. Ринок праці за умов недосконалої конкуренції. Монопсонічний ринок праці, його параметри: рівень зайнятості і ставка заробітної плати. Двохстороння монополія на ринку праці.

Капітал – фактор виробництва довготривалого користування. Фактор часу в оцінці капіталу. Критерій чистої дисконтованої вартості в прийнятті інвестиційних рішень підприємства.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 159; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!