Компетенція адміністративних судів



Відповідно до ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на:

—спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних пов­новажень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу,її проходження, звільнення з публічної служби;

—спори між суб'єктами владних повноважень з приводуреалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі де­легованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу
укладання та виконання адміністративних договорів;

—спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у ви­падках, встановлених законом;

—спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Предметна підсудність адміністративних справ

Місцевим загальним судам як адміністративним судам, відповід­но до положень ст. 18 КАС, підсудні:

1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;

2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяль­ності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

3) у разі невизначення КАС предметної підсудності адміністра­тивної справи така справа розглядається місцевим адміністратив­ним судом за вибором позивача.

Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АРК, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.

За вибором позивача розглядаються і вирішуються справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади у місцевих загальних судах як адміністративних судах або окружних адміністративних судах.

Вищому адміністративному суду України як суду першої і ос­танньої інстанції підсудні справи:

1) щодо встановлення Центральною виборчою комісією ре­зультатів виборів або всеукраїнського референдуму;

2) щодо скасування реєстрації кандидата на пост Президента України.

Адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. У справах щодо оскарження пра­вових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, адміністративні справи вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача. Ад­міністративні справи про оскарження нормативно-правових актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, їхня посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як ад­міністративні суди та окружні адміністративні суди), а також Ви­щий адміністративний суд України у випадках, встановлених КАС, вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.

Апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеля­ ційному порядку як суди апеляційної інстанції.

Вищий адміністративний суд України переглядає судові рішен­ня місцевих та апеляційних адміністративних судів у касаційному порядку як суд касаційної інстанції. У випадку, визначеному ч. 6 ст. 177 КАС, Вищий адміністративний суд України переглядає в апеляційному порядку як суд апеляційної інстанції судові рішен­ня окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

ВСУ переглядає судові рішення адміністративних судів за винятковими обставинами (ст. 20 КАС).

До складу адміністративних судів входять професійні судді, що були обрані чи призначені відповідно до законодавства та мають певний досвід роботи у галузі правознавства.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!