Загальна характеристика валютних операцій та фінансових послуг, що супроводжують їх реалізацію



Alex _ RFP _ lekzii _ TEMA _07

Фінансові послуги на валютному ринку

План викладу матеріалу:

Склад професійних учасників валютного ринку та регулювання їх діяльності.

Загальна характеристика валютних операцій та фінансових послуг, що супроводжують їх реалізацію.

Посередництво фінансових установ у купівлі-продажу валютних цінностей на спотовому та форвардному ринках.

Фінансові послуги банківських установ з реалізації міжнародних розрахунків.

Ключові слова та терміни:

Професійні учасники валютного ринку, уповноважені банки, уповноважені небанківські фінансові установи, генеральні ліцензії, індивідуальні ліцензії, валютні операції, поточні торговельні операції, поточні неторговельні операції, валютні операції, що пов'язані з рухом капіталу, валютно-обмінні операції, валютні операції на умовах «спот», валютні операції на умовах «форвард», валютний арбітраж, валютний опціон, валютний форвардний контракт, валютний ф'ючерсний контракт, міжнародні розрахунки, акредитивна форма розрахунків, інкасова форма розрахунків, банківський переказ, вексельна форма розрахунків, чекова форма розрахунків.

Склад професійних учасників валютного ринку та регулювання їх діяльності

Особливості державного регулювання валютного ринку в Україні обумовлюють обмежене коло його професійних учасників-оферентів фінансових послуг.

Професійними учасниками валютного ринку є:

Національний банк України;

уповноважені банки та уповноважені небанківські фінансові установи, які одержали генеральну ліцензію Національного банку України (письмовий дозвіл) на здійснення валютних операцій;

кредитно-фінансові установи нерезиденти (в тому числі іноземні банки), які одержали індивідуальний дозвіл НБУ на здійснення валютних операцій на території України;

юридичні особи, які уклали з уповноваженими банками агентські угоди на відкриття пунктів обміну іноземних валют.

Національний банк України є головним органом валютного регулювання і валютного контролю в країні, що забезпечує розробку та реалізацію валютної політики держави, визначає умови та правила діяльності на валютному ринку, організовує торгівлю валютними цінностями, регулює експорт та імпорт капіталу, здійснює контроль за реалізацією валютних операцій.

Національний банк України забезпечує ліцензування діяльності на валютному ринку. Здійснення валютних операцій, що підпадають під режим валютного регулювання, є можливим за умови одержання її учасниками генеральних та індивідуальних ліцензій. Генеральні ліцензії видаються банкам та небанківським фінансовим установам - оферентам фінансових послуг на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, і діють протягом усього періоду валютного регулювання.

Фінансові установи, що одержали генеральну ліцензію НБУ (письмовий дозвіл), стають уповноваженими банками та уповноваженими небанківськими фінансовими установами. Уповноважені банки та уповноважені небанківські фінансові установи забезпечують реалізацію фінансових послуг на валютному ринку на постійній основі та здійснюють контроль за валютними операціями своїх клієнтів.

За умови одержання банківською установою генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій вона набуває права на здійснення широкого кола операцій з валютними цінностями як на території країни, так і за кордоном. Уповноважений банк має право здійснювати:

– неторговельні операції з валютними цінностями;

– ведення рахунків клієнтів в іноземній валюті та клієнтів-нерезидентів у грошовій одиниці України;

– ведення кореспондентських рахунків банків в іноземній валюті та в грошовій одиниці України;

– відкриття кореспондентських рахунків;

– проведення розрахунків, пов'язаних з експортно-імпортними операціями клієнтів банку в іноземних валютах у формі документарного акредитиву, інкасо, банківського переказу, а також; в інших формах, що застосовуються в банківській практиці;

– залучення та розміщення іноземної валюти на валютному ринку України та на міжнародних ринках;

– купівлю-продаж. іноземної валюти за рахунок власних коштів банку та коштів клієнтів;

– операції з банківськими металами на валютному ринку України та на міжнародних ринках;

– інші операції з валютними цінностями на міжнародних ринках.

Небанківські фінансові установи для здійснення професійної діяльності на валютному ринку повинні отримати генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення операцій з валютними цінностями. Основне місце серед валютних операцій, що реалізуються небанківськими фінансовими установами на сучасному етапі, належить валютно-обмінним операціям, операціям з купівлі-продажу валютних цінностей за дорученням клієнтів та переказам в іноземній валюті.

Видача індивідуальних ліцензій здійснюється Національним банком України на здійснення разових валютних операцій на період, що є необхідним для здійснення таких операцій.

Індивідуальної ліцензії потребують наступні валютні операції:

1) вивезення, переказування і пересилання за межі країни валютних цінностей (за винятком: проведення цієї операції фізичними особами на суму, що визначена НБУ, або якщо ця валюта була ввезена в Україну на законних підставах; здійснення платежів для виконання зобов'язань перед зарубіжними контрагентами щодо оплати продукції, робіт, послуг, прав інтелектуальної власності; оплати процентів за кредитами або переказування за кордон прибутку від іноземних інвестицій);

2) ввезення, переказування, пересилання в Україну національної валюти;

3) надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо терміни і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі;

4) використання іноземної валюти на території України як засобу платежу або застави;

5) розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України (за винятком відкриття кореспондентських рахунків уповноваженими банками та відкриття рахунків фізичними особами під час їх перебування за кордоном);

6) здійснення інвестицій за кордон, у тому числі шляхом придбання цінних паперів, за винятком цінних паперів та корпоративних прав, одержаних у дарунок або у спадщину.

Порядок і терміни видачі ліцензій, перелік документів, необхідних для їх одержання, а також підстави для відмови у видачі ліцензій визначаються Національним банком України.

Відповідно до українського законодавства банки, що одержали банківську ліцензію та письмовий дозвіл НБУ на здійснення неторговельних операцій, та фінансові установи, що отримали генеральну ліцензію НБУ мають право відкривати на території України пункти обміну іноземних валют для здійснення валютно-обмінних операцій.

Уповноважені банки можуть укладати агентські договори про відкриття пунктів обміну валюти з небанківськими фінансовими установами та з юридичними особами - резидентами, що за своїм статусом не є фінансовими установами. Таким чином, надання послуг з обміну валютних цінностей в готівковій формі на території України дозволено здійснювати поряд з фінансовими установами іншим суб'єктам господарювання.

Суб'єкти господарювання можуть відкрити пункти обміну валют за таких умов:

1) наявність укладеного з уповноваженим банком агентського договору на здійснення валютно-обмінних операцій;

2) статутний капітал суб'єкта господарювання становить не менше ніж 250 тисяч гривень;

3) зазначення в установчих документах юридичної особи діяльності з надання фінансових послуг з обміну валют.

Для реєстрації пунктів обміну валют банки та небанківські фінансові установи подають до територіального управління НБУ заяву про відкриття пункту обміну валют, інформацію про професійний рівень касирів та його відповідність кваліфікаційним вимогам, інформацію про наявність технічних засобів для визначення справжності банкнот іноземних держав, копію висновку про погодження агентського договору тощо.

Обмінні пункти ведуть облік придбаної та проданої валюти, видають квитанції про здійснення валютно-обмінних операцій, складають та подають звіти уповноваженим банкам, за угодою з якими вони здійснюють свою діяльність.

Інші учасники валютного ринку мають можливість здійснювати валютні операції за посередництва професійних учасників ринку, як їх клієнти.

 

Загальна характеристика валютних операцій та фінансових послуг, що супроводжують їх реалізацію

Фінансові послуги на валютному ринку надаються стосовно об'єкта ринку - валютних цінностей в готівковій та безготівковій формах, банківських металів, цінних паперів та платіжних документів, випущених в іноземній валюті, операції з якими здійснюються професійними учасниками ринку для реалізації намірів клієнтів. Реалізація фінансових послуг на валютному ринку передбачає здійснення різноманітних валютних операцій.

Валютні операції – це угоди, що укладаються суб'єктами валютного ринку щодо купівлі-продажу, обміну, залученню та наданню в кредит валютних цінностей та проведення розрахунків за ними. Класифікацію валютних операцій можна здійснити за такими ознаками.

За економічним змістом валютні операції, що здійснюються в Україні, поділяються на:

– операції, що пов'язані з переходом права власності на валютні цінності (за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України);

– операції, що пов'язані з використанням валютних цінностей в міжнародному обігу як засобу платежу, з передаванням заборгованостей та інших зобов'язань, предметом яких є валютні цінності;

– операції, що пов'язані з ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей.

Залежно від мети здійснення валютні операції поділяються на:

– поточні торговельні;

– поточні неторговельні;

– операції, що пов'язані з рухом капіталу;

– валютно-обмінні операції.

У процесі реалізації поточних торговельних операцій професійними учасниками валютного ринку надаються послуги щодо проведення розрахунків між суб'єктами господарювання – резидентами й нерезидентами за зовнішньоторговельними операціями та між учасниками господарських відносин – резидентами всередині країни за умови наявності індивідуальної ліцензії НБУ.

Поточні неторговельні операції спрямовані на забезпечення переказів в іноземній валюті заробітної плати, стипендій, пенсій, державної та благодійної допомоги, допомоги родичів тощо, виплати готівкової іноземної валюти за платіжними картками, оплати витрат на відрядження, лікування, навчання, стажування громадян за кордоном.

У процесі реалізації валютних операцій, пов'язаних з рухом капіталу, забезпечуються надання та отримання резидентами фінансових кредитів і позик в іноземній валюті, міжнародні перекази за угодами, пов'язаними з накопиченням пенсійних активів, виконання зобов'язань учасників зовнішньо – економічних відносин за гарантіями, поруками та заставою, за лізинговими та факторинговими договорами, здійснення прямих і портфельних інвестицій в Україну та за межі України, розміщення валютних коштів на депозитних рахунках, проведення операцій з цінними паперами, випущеними в іноземній валюті тощо.

Валютно-обмінні операції передбачають купівлю у фізичних осіб-резидентів і нерезидентів та продаж фізичним особам - резидентам готівкової іноземної валюти, зворотній обмін громадянами іноземних країн невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюта конвертація готівкових валютних цінностей однієї країни на готівкову валюту іншої країни, купівлю-продаж дорожніх чеків за готівкову іноземну або національну валюту, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків.

Залежно від терміну реалізації валютні операції можуть бути касовими та терміновими.

Загальна класифікація валютних операцій та їх види наведені на рис. 9.1.

У процесі реалізації валютних операцій професійними учасниками валютного ринку надаються такі види фінансових послуг:

– відкриття та обслуговування рахунків у іноземній валюті;

– випуск платіжних документів, платіжних карток в іноземній валюті та їх обслуговування;

– переказ валютних цінностей по Україні таза кордон та їх одержання із України та з закордону;

– забезпечення міжнародних розрахунків;

– купівля-продаж: (обмін) валютних цінностей за дорученням клієнтів на міжбанківському ринку та міжнародному валютному ринку;

– купівля готівкової валюти у фізичних осіб резидентів та нерезидентів та продаж готівкових валютних цінностей фізичним особам-резидентам;

– конверсія валютних цінностей однієї держави на валютні цінності іншої держави;

– надання кредитів в іноземній валюті;

– розміщення валютних цінностей на депозитних рахунках;

– купівля-продаж: цінних паперів, випущених в іноземній валюті, за дорученням клієнтів;

– купівля - продаж: дорожніх чеків, випущених в іноземній валюті;

– прийняття на інкасо пошкоджених банкнот грошових знаків іноземних держав та іменних чеків тощо. Фінансові послуги, що реалізуються на валютному ринку можуть бути поділені на такі групи: розрахункові, торговельні та конверсійні, кредитні, депозитні, гарантійні, довірчі. Особливості реалізації зазначених послуг визначаються валютним законодавством України.

Рис. 9.1. Класифікація валютних операцій

Уповноважені банки відкривають юридичним та фізичним особам валютні рахунки та забезпечують їх обслуговування. Умови відкриття, використання і закриття банківських рахунків в іноземній валюті визначаються «Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземній валютах», затвердженою постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

Валютні рахунки поділяються на поточні та депозитні. Поточні рахунки забезпечують зберігання валютних цінностей та проведення розрахунково-касових операцій. Депозитні – нагромадження валютних цінностей та захист їх від інфляційного знецінення.

Для зарахування надходжень в іноземній валюті суб'єкту господарювання паралельно відкриваються два рахунки: розподільний та поточний. На розподільному рахунку акумулюються валютні кошти, які відповідно до законодавства підлягають продажу в повному обсязі на міжбанківському валютному ринку України, а саме:

– валютні цінності, отримані резидентом на території України без індивідуальної ліцензії НБУ, і призначені для використання на території України як засобу платежу;

– валюта, придбана на міжбанківському валютному ринку, для виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентом, яка повернулась в Україну від нерезидента.

На поточний рахунок зараховується експортна виручка резидента, що залишається в його розпорядженні в повному обсязі.

Суб'єкти господарювання - юридичні та фізичні особи здійснюють придбання безготівкових валютних цінностей за посередництва уповноважених банків та уповноважених небанківських фінансових установ на міжбанківському валютному ринку України або на міжнародному ринку. Підставою для придбання валюти є здійснення резидентами торговельних операцій. Для придбання валюти на зазначених ринках суб'єкти господарювання дають відповідні доручення уповноваженим банкам та уповноваженим небанківським установам, які виконують ці операції за рахунок клієнтів.

Клієнти уповноважених банків та небанківських фінансових установ для придбання валютних цінностей за торговельними операціями подають такі документи:

– заяву на купівлю іноземної валюти;

– договір з нерезидентом, оформлений відповідно до вимог законодавства;

– вантажну митну декларацію;

– акт здавання-приймання або інший документ, що свідчить про надання послуг, виконання робіт тощо;

– документи, що передбачені для документарної форми розрахунків.

Уповноважені фінансові установи виконують доручення клієнтів-резидентів на придбання та обмін валютних цінностей на міжбанківському валютному ринку з метою виконання останніми зобов'язань за кредитами, одержаними в іноземній валюті, а також в цілях повернення резидентами і нерезидентами іноземних інвестицій, доходів, прибутків, інших коштів, одержаних від інвестиційної діяльності в Україні.

Придбані валютні цінності зараховуються уповноваженими банками на поточні рахунки клієнтів і використовуються протягом п'яти робочих днів з моменту зарахування на потреби, що зазначені в заяві про купівлю іноземної валюти.

Іноземну валюту, обміняну професійним учасником на міжнародному валютному ринку з метою виконання резидентом зобов'язань перед нерезидентом, дозволяється перераховувати за призначенням без проміжного зарахування цієї іноземної валюти на поточний рахунок резидента.

У випадку порушенням клієнтом передбаченого законодавством терміну використання придбаної іноземної валюти уповноважений банк зобов'язаний здійснити продаж невикористаних валютних цінностей на міжбанківському валютному ринку без повідомлення клієнта.

Фізичні особи забезпечують реалізацію намірів щодо купівлі, продажу, обміну іноземної валюти шляхом участі у валютно-обмінних операціях, що проводяться через операційні зали уповноважених банків та обмінні пункти.

На користь фізичних осіб професійними учасниками валютного ринку реалізуються такі валютно-обмінні операції:

1) купівля у фізичних осіб-резидентів і фізичних осіб-нерезидентів готівкової іноземної валюти;

2) продаж фізичним особам-резидентам готівкової іноземної валюти;

3) зворотній обмін фізичним особам-нерезидентам невикористаних гривневих коштів на готівкову іноземну валюту (за умови пред'явлення довідки за формою № 377);

4) купівля-продаж дорожніх чеків за готівкову іноземну валюту, а також купівля-продаж дорожніх чеків за готівкові гривні;

5) конвертація (обмін) готівкової іноземної валюти одній держави на готівкову іноземну валюту іншої держави;

6) прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків.

Законодавством України визначені особливості реалізації валютно-обмінних операцій. Зокрема, намір фізичної особи щодо здійснення обміну валюти на суму, що не перевищує 15 тис. грн. забезпечується професійними учасниками ринку через каси банків та пункти обміну валют без ідентифікації клієнта. Здійснення валютно-обмінних операцій на суму, що перевищує 15 тис. грн., може бути забезпечене виключно через каси банків з ідентифікацією клієнта банківської установи.

Під час здійснення операцій з конверсії однієї готівкової іноземної валюти у іншу готівкову іноземну валюту використовується крос-курс, визначений згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют, що встановлений Національним банком України на день проведення операції.

Розрахунок крос-курсу проводиться за такою формулою:

К=Х/У, де X та У - офіційні курси гривні до іноземних валют, визначені НБУ на певну дату.

Наприклад.

офіційний курс гривні до долара США становить 5,05 грн./дол.;

офіційний курс гривні до євро становить 6,55 грн./євро.

Виходячи з цих даних, крос-курс євро до долара буде становити: 5,05/6,55= 0,77 євро/дол.

Клієнт, що буде мати намір здійснити обмін 1000 доларів США на євро, з врахуванням визначеного крос-курсу одержить: 1000 х 0,77 = 770 євро.

За надання послуг з обміну валют професійні учасники ринку стягують з клієнтів комісійну винагороду та одержують дохід у формі маржі. Комісійна винагорода справляється з купівлі-продажу дорожніх чеків, конверсії готівкової іноземної валюти, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків у гривнях. Рівень комісійної винагороди, що сплачується агенту з обміну валюти, не може перевищувати 2 % від суми валютної операції.

Здійснення юридичними та фізичними особами поточних неторговельних операцій забезпечується професійними учасниками валютного ринку шляхом проведення переказів. Надання послуг з переказу готівкових валютних цінностей поряд з професійними учасниками валютного ринку забезпечують підприємства Укрпошти.

Фізичні особи за посередництва зазначених суб'єктів ринку можуть надіслати банкноти грошових знаків іноземних держав у посилках (на суму, що не перевищує 100 дол. США) та одержати їх із-за кордону, переказати за кордон, по Україні та одержати із-за кордону (з України) готівкові валютні цінності. Максимальна сума переказів, їх цілі та умови реалізації визначаються нормативними документами Національного банку України. Грошові перекази в іноземній валюті забезпечуються за допомогою міжнародних та національних платіжних систем.

Реалізація валютних операцій, пов'язаних з рухом капіталу, забезпечується професійними учасниками валютного ринку шляхом надання резидентам кредитів і позик, залучення валютних цінностей на депозитні рахунки, придбання-продажу цінних паперів, випущених в іноземній валюті, за дорученням клієнтів, гарантування виконання зобов'язань клієнтів в іноземній валюті тощо.

Кредитні послуги на валютному ринку підлягають реалізації шляхом надання резидентам кредитів і позик в іноземній валюті та в банківських металах. Зазначені операції здійснюються на загальних принципах кредитування і передбачають відповідальність кредиторів і позичальників за виконання прийнятих на себе зобов'язань. Сучасна кон'юнктура ринку позик та якісні характеристики валютних цінностей обумовлюють застосування за такими кредитами нижчих процентних ставок в порівнянні з кредитами, що надаються в національній валюті.

Надання кредитів та позик в іноземній валюті на користь резидентів України можуть забезпечувати також іноземні банки та фінансові установи, що розташовані на території інших держав. Посередниками за такими кредитами відповідно до законодавства України можуть бути лише вітчизняні фінансові установи, що приймають на себе функції обслуговуючих банків.

Залучення нагромаджених коштів заощаджувачів в іноземній валюті забезпечується уповноваженими банками шляхом проведення депозитних операцій. Валютні депозити, що відкриваються на користь юридичних та фізичних осіб є менш прибутковими в порівнянні з депозитами в національній валюті, проте забезпечують захист учасників ринку від валютного ризику, що може виникнути у випадку несприятливої зміни валютних курсів.

Перелік фінансових послуг, що надаються фінансовими установами на валютному ринку на користь юридичних та фізичних осіб, залежить від напрямів валютної політики держави та особливостей валютного регулювання. У міру зменшення регулюючого впливу держави на функціонування валютного ринку перелік фінансових послуг на цьому ринку буде розширюватись.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!