Загальні принципи створення та діяльності в Україні недержавних пенсійних фондів та їх професійних адміністраторів



Фінансовими установами, що спеціалізуються на провадженні діяльності з недержавного пенсійного забезпечення, є недержавні пенсійні фонди. Відповідно до українського законодавства недержавний пенсійний фонд - це юридична особа, яка має статус неприбуткової організації, функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам фонду.

Недержавне пенсійне забезпечення для пенсійних фондів є виключним видом діяльності. За видами пенсійні фонди можуть утворюватись як відкриті, корпоративні та професійні. Засновниками відкритого пенсійного фонду можуть бути будь-які одна чи декілька юридичних осіб, окрім тих, діяльність яких фінансується за рахунок Державного бюджету або місцевих бюджетів. Засновником корпоративного пенсійного фонду може бути юридична особа-роботодавець або декілька юридичних осіб-роботодавців, до яких можуть приєднуватись роботодавці-платники. Засновниками професійного пенсійного фонду можуть бути об'єднання юридичних осіб-роботодавців, об'єднання фізичних осіб, включаючи професійні спілки або фізичні особи, пов'язані за родом їх професійної діяльності. Засновники корпоративного пенсійного фонду повинні працювати беззбитково не менш ніж протягом одного фінансового року, крім випадків реорганізації юридичної особи. Пенсійний фонд діє на основі статуту, який затверджується засновниками.

Недержавний пенсійний фонд набуває статусу фінансової установи та права на провадження діяльності з недержавного пенсійного забезпечення з моменту його включення до Державного реєстру фінансових установ, що ведеться Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, та отримання ним свідоцтва про реєстрацію фінансової установи. Для реєстрації фонду засновники подають заяву про реєстрацію, рішення про створення пенсійного фонду, установчі документи засновників, статут фонду, відомості про результати фінансово-господарської діяльності засновників за останній фінансовий рік.

Для набуття статусу фінансової установи пенсійний фонд повинен відповідати таким вимогам:

– пройти державну реєстрацію, що передбачена для юридичних осіб;

– статут пенсійного фонду, у тому числі пенсійні схеми, повинні бути зареєстровані у Держфінпослуг;

– члени ради пенсійного фонду повинні набути повноважень відповідно до порядку погодження таких членів у Держфінпослуг.

Учасниками недержавних пенсійних фондів є фізичні особи, на користь яких сплачуються пенсійні внески до недержавного пенсійного фонду і які мають або набудуть право на одержання пенсійних виплат з такого фонду. Вкладниками фондів є особи, що сплачують пенсійні внески на користь учасників фондів шляхом перерахування коштів до недержавного пенсійного фонду відповідно до умов пенсійного контракту.

Єдиним органом управління фонду є рада пенсійного фонду.

Недержавний пенсійний фонд здійснює свою діяльність не самостійно, а обов'язково користуючись послугами інших фінансових установ. Для забезпечення діяльності з недержавного пенсійного забезпечення рада фонду укладає договори:

– про адміністрування пенсійного фонду – з адміністратором, який має ліцензію на провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів;

– про управління активами пенсійного фонду – з компанією з управління активами або з іншою особою, яка отримала ліцензію Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на провадження діяльності з управління активами;

– про обслуговування пенсійного фонду зберігачем – з банком, який має ліцензію на здійснення депозитарної діяльності на ринку цінних паперів.

Недержавний пенсійний фонд може бути ліквідований за рішенням засновників фонду або їх правонаступників, ліквідації без правонас-тутгаицтва всіх засновників фонду або припинення участі в пенсійному фонді всіх його учасників.

Адміністрування недержавних пенсійних фондів в Україні можуть забезпечувати професійні адміністратори, компанії з управління активами та одноосібні засновники корпоративного пенсійного фонду.

Професійні адміністратори є новими видами фінансових установ, створення яких розпочшіось у зв'язку з прийняттям Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» та появою попиту на послуги з адміністрування пенсійних фондів.

Регулювання діяльності професійних адміністраторів та їх державну реєстрацію здійснює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. Зазначені установи можуть здійснювати наступні види господарської діяльності:

– діяльність з адміністрування пенсійних фондів;

– професійну діяльність на ринку цінних паперів – діяльність з управління активами.

В Україні професійні адміністратори створюються у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю. Формування статутного капіталу професійного адміністратора, створе ного у формі акціонерного товариства, забезпечується шляхом емісії простих іменних акцій. Засновником професійного адміністратора не може бути зберігач пенсійного фонду, обслуговування якого планує здійснювати професійний адміністратор.

Для провадження адміністрування недержавних пенсійних фондів професійний адміністратор зобов'язаний одержати відповідну ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. Згідно ліцензійних умов провадження такої діяльності професійний адміністратор повинен задовольняти наступним вимогам:

– розмір статутного капіталу професійного адміністратора, сплачений грошовими коштами, повинен становити не менш ніж 300 тисяч євро за офіційним курсом НБУ на день його державної реєстрації;

– мати утворені відповідно до законодавства про господарські товариства органи управління;

– мати не менше трьох кваліфікованих працівників, які будуть забезпечувати ведення персоніфікованого обліку учасників недержавного пенсійного фонду;

– володіти належним технічним забезпеченням та інформаційними системами для ведення персоніфікованого обліку учасників фонду;

– мати розроблені та затверджені внутрішнє положення про здійснення адміністрування пенсійних фондів та порядок обліку руху архівних документів.

За даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на кінець 2005 року в Україні здійснювали діяльність 54 недержавні пенсійні фонди, з яких 42 - відкриті, 8 -корпоративні та 4 - професійні та 37 адміністраторів пенсійних фондів. Загальна кількість учасників недержавних пенсійних фондів у 2005 році становила 88,3 тис. осіб, обсяг пенсійних активів - 46154,3 тис. грн., що свідчить про початковий етап розвитку' ринку недержавного пенсійного забезпечення в Україні.

Незважаючи на незначні обсяги ринку недержавного пенсійного забезпечення в Україні темпи його зростання є високими. Так за 2005 рік кількість недержавних пенсійних фондів збільшилась у 2,57 рази, кількість учасників таких фондів - у 3,47 рази, вартість активів цих установ - у 4,4 рази. Це свідчить про наявність суспільного інтересу до діяльності недержавних пенсійних фондів та поступове збільшення попиту на їх фінансові послуги.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 151; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!