Категорії серйозності небезпек



Вид Категорія Опис нещасного випадку
Катастрофічна І Смерть або руйнування системи.
Критична ІІ Серйозна травма, стійке захворювання, суттєве пошкодження в системі.
Гранична ІІІ Незначна травма, короткочасне захворювання, пошкодження в системі.
Незначна IV Менш значні, ніж у категорії ІІІ, травми захворювання, пошкодження в системі.

 

Рівні ймовірності небезпеки, як видно з нижченаведеної таблиці 2, є кількісним відображенням відносної ймовірності того, що небажана подія відбудеться.

Таблиця 2

Рівень імовірності небезпек

Вид Рівень Опис наслідків
Часта А Велика ймовірність того що подія відбудеться.
Можлива Б Може трапитися декілька разів за життєвий цикл.
Випадкова С Іноді може відбутися за життєвий цикл.
Віддалена D Малоймовірна, але можлива подія протягом певного циклу.
Неймовірна Е Настільки малоймовірна що можна припустити що ніколи не відбудеться.

 

Використавши буквенно-цифрову оцінку ризику для кожної категорії серйозності та кожного рівня імовірності, можна класифікувати та оцінювати ризик за степенем припустимості за допомогою матриці (таблиця 3) та індексу ризику небезпеки (таблиця 4).

Таблиця 3

Матриця оцінки ризику

Частота з якою відбувається подія

Категорія небезпеки

І Катастрофічна ІІ Критична ІІІ Гранична IV Незначна
А Часто І А ІІ А ІІІ А  IV A
В Вірогідно І В ІІ В ІІІ В  IV B
С Час від часу І С ІІ С ІІІ С  IV C
Д Віддалено І Д ІІ Д ІІІ Д  IV Д
Е Неймовірно І Е ІІ Е ІІІ Е  IV Е

 

 

Таблиця 4

Індекс ризику небезпеки

 

Класифікація ризику Критерії ризику
1 А, 1 В, 1 С, ІІ А, ІІ Б, ІІІ А Неприпустимий (надмірний)
1 Д, ІІ С, ІІ Д, ІІІ Б, ІІІ С Небажаний (гранично допустимий)
1 Е, ІІ Е, ІІІ Д, ІІІ Е, IV A, IV В Припустимий з перевіркою (прийнятний)
IV С, IV Д, IV Е Припустимий без перевірки (знехтуваний)

 

Сучасний світ відсунув концепцію абсолютної безпеки і перейшов до концепції прийнятого ризику. Суть цієї концепції полягає в тому, що суспільство погодилося з допустимим ризиком.

Таким чином, прийнятий (допустимий) ризик – це компроміс між рівнем безпеки й можливостями для її досягнення. Він поєднує в собі технічні, економічні, соціальні й політичні можливості держави.

Величину прийнятного ризику можна визначити, використовуючи витратний механізм, який дозволяє розподілити витрати суспільства на досягнення заданого рівня безпеки між природною, техногенною та соціальною сферами. Потрібно підтримувати відповідне співвідношення витрат у зазначених сферах, оскільки порушення балансу на користь однієї з них може спричинити різке збільшення ризику і його рівень вийде за межі прийнятних значень. Так, зменшення витрат на охорону навколишнього природного середовища на користь техногенної та соціальної сфер призведе до забруднення атмосфери, води, ґрунтів, що неминуче вплине на ріст захворювань, погіршення умов проживання, якості харчів тощо. Разом із тим виділення недостатніх коштів на підтримання та розвиток техногенної сфери призведе до використання відсталих технологій, устаткування, зростання рівнів травматизму та професійних захворювань, до загального падіння рівнів виробництва. З іншого боку, зниження витрат у соціальній сфері безпосередньо впливає на життєвий рівень людей та підвищує ризик зубожіння суспільства, його криміналізації.

В деяких країнах світу (Нідерланди та ін.) прийнятний ризик установлений у законодавчому порядку. Максимально прийнятним рівнем індивідуального ризику загибелі людини переважно вважається ризик, який дорівнює 10-6 рік. Дуже малим, зневаженим, є індивідуальний ризик загибелі 10-8 у рік. Максимально прийнятим ризиком для екосистем є такий, при якому може постраждати не більше 5 % видів біогеоценозу.

Для порівняння ризику й вигод у деяких країнах світу введена фінансова оцінка життя людей. Багато фахівців виступає проти цього на підставі того, що людське життя святе і фінансовій оцінці не підлягає. Однак із метою захисту людини виникає така необхідність, особливо якщо питання стоїть про визначення суми коштів для порятунку людини чи компенсацію за заподіяну шкоду. У США, наприклад, людське життя оцінюється від 650 тисяч до 7 мільйонів доларів.

За даними ООН, найбільшу небезпеку загибелі людини у промислово розвинутих країнах становлять наступні процеси, знаряддя, пристрої та види діяльності (таблиця 5).

Таблиця 5


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 646; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!