Твір м- складова частина системи розвитку мовлення. Класифікація творів, методика проведення.



Твір — це творча робота. Вона потребує окреслення особистісного ставлення до теми. Вибір слів, встановлення зв'язків між ними, відбір матеріалу тощо вимагає від школяра величезних сил і натхнення.

Коли дитина готується до написання твору, вона вчиться:

розуміти тему;накопичувати необхідний матеріал;аналізувати дібрану лексику;складати план;орфографічне і каліграфічне записувати текст.

Види творів

У методичній літературі існує кілька класифікацій учнівських творів. Зокрема, М.Р. Львов пропонує наступну класифікацію.

За джерелом добору матеріалу: пережите, побачене, почуте самими учнями; на матеріалі праці, екскурсії, спостережень, походів, ігор; на книжному матеріалі; за картинами, фільмами;змішаний матеріал.

За способом виконання — усні і письмові.

3. За ступенем самостійності — колективні, напівсамостійні, самостійні.

4. За типами мовлення — твір-розповідь, твір-опис, твір-роздум.

5. За стилем мовлення — твори художнього, офіційно-ділового, публіцистичного стилів.

Перші — це оповідання про ту чи іншу подію, опис природи. Другі І треті — це записи за

спостереженнями, плани-пояснення, ділові описи.

Отже, у педагогічній діяльності вчитель може використовувати розмаїття різновидів письмових робіт. Педагог повинен глибоко і чітко усвідомити навчальні завдання мовної освіти, спрямовані на формування умінь школярів складати твори різного характеру.

Письмові твори у початкових класах проводять тільки з навчальною метою.

2-й клас. У І півріччі на основі усного зв'язного мовлення в учнів формуються тільки елементи письмового зв'язного мовлення, їм пропонують, наприклад, записати заголовок складеної розповіді, її зачин або закінчення чи колективно складений план. У II півріччі школярі будують письмову розповідь з трьох-чотирьох речень за картиною, опорними словами та зачином; складають найпростіші описи за аналогією, доповнюють міркування (з опорою на описовий чи роз повідний текст).

3-й клас. Учні будують розповідь за картиною, опорними ловами з чотирьох-п'яти речень; складають описи за аналогією, будують міркування за початком і опорними словосполученнями, за спостереженнями.

4-й клас. Школярі складають розповіді за опорними словами і картиною, за аналогією із прочитаним, за окремими епізодами кінофільму, сценами дитячого спектаклю (обсягом сім-вісім речень); будують порівняльні наукові і художні описи за опорними словами, заданим початком.

У процесі підготовки й проведення творів необхідно виробити:

1. Уміння колективно становити й під керівництвом учителя писати невеликі оповідання про свої ігри, забави, роботі

2. Уміння викладати свої думки за готовим планом, складеному у формі питань;

3. Уміння будувати просте речення: правильно розташовувати в ньому слова, бачити границі речення;

4. Уміння знаходити для вираження своїх думок найбільш точного й виразного слова

Щоб діти опанували цими вміннями, необхідна система вправ, заснована на принципі поступового нарощування труднощів. Тому письмовим творам в 1-ом класі передують різні навчальні усні вправи: складання вправ, об’їдених темою, відновлення деформованого тексту по серії сюжетних картинок, усні відповіді на питання, обьеденние темою, складання речень по сюжетних картинках, усні оповідання по прочитаному, по аналоргии із прочитаним. Виконуючи ці вправи, що вчаться під керівництвом учителі вчаться викладати думки в певному порядку, послідовно. Підготовча робота до творів починається в букварний період і проводиться протягом усього навчального року

От зразковий порядок роботи над твором:

1. Усне розповідання по темі твору. Учитель дає можливість учнем висловити свої особисті враження по темі2. Читання плану, записаного вчителем на дошці до уроку, або колективна робота над планом3. Складання відповідей на кожне питання плану, колективне обговорення, запис на дошці слів, необхідних для складання твору, попередження орфографічних помилок

4. Зв’язне оповідання по плані5. Запис твору з дошки або під керівництвом учителя6. Перевірка записаного

 

 


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!