Галицько-Волинське князівство та його дипломатія.



Дипломатія Галицько-Волинського князівства, завдяки його географічному розташуванню, була, передусім, скерова­на на Захід. Досить активними були дипломатичні стосунки з Угорщиною, Польщею, Римом. Особливо рішучими були дипломатичні кроки у створенні антитатарської коаліції, що виявилось в обміні посольствами між державами і мало на меті створення спільної стратегії повалення татаро-мон-гольської навали. Відчутні дипломатичні відносини нала­годилися між Галицько-Волинським князівством і Римом в особі папи Інокентія IV.

 

Варто зазначити, що дипломатія галицьких і волинських князів XIII ст. була набагато інтенсивніша і багатогранні-ша, ніж інших руських князів. Вона зазнавала злетів і па­дінь — від цілеспрямованої дипломатії Романа Мстисла­вовича та його сина Данила до хаотичної і, певною мірою, обмеженої політики Льва Даниловича. Однак, незважаючи на це, дипломатія Галицько-Волинської Русі завжди була важливим фактором політичного життя Європи того часу.

 

Після розпаду Київської Русі її землі, внаслідок феодаль­ної роздробленості, потрапили переважно під владу Вели­кого князя Литовського, а згодом — Польщі. Безумовно, говорити про українську дипломатію в цей історичний пе­ріод не доводилось, оскільки не було реального суб'єкта, який би виражав волю народу цих земель. Хоча поглиблен­ня конфліктів на українських землях значною мірою зумо­вило появу козацтва.

 

Офіційними представниками Запорізької Січі виступа­ли кошовий отаман, а пізніше — гетьман. Останній вступав у дипломатичні стосунки з сусідніми державами. Саме йому вручали королівські універсали, царські укази, гетьманські ордери. Обов'язки міністра закордонних справ покладали­ся на військового (генерального) писаря. Він здійснював дипломатичне листування, приймав на зберігання універ­сали, укази, листи. Запорізька Січ проводила свою зовніш­ню політику як самостійна і незалежна держава. Багато монархів змушені були рахуватися з цим явищем у Європі.

Різновекторна дипломатія Данила Галицького.

Насамперед Данило, коли став князем, замирився з королем угорським і навіть одружив свого сина Лева з його донькою. Двічі ходив допомагати своєму сватові Белі угорському проти німецького імператора й короля богемського. Угри дивувалися вишколеності руських полків, їхній татарській зброї та пишності самого князя. А той був вбраний у багатий грецький одяг, обшитий золотим мереживом. Сідло, шабля, лук були оковані дорогоцінними металами з блискучим різьбленням.

 

Встановивши мирні відносини з Угорщиною та Поль-щею, Данило звернувся до папи Римського Інокентія IV з проханням допомогти зібрати слов'ян на хрестовий похід проти монголо-татар. Галицький князь чудово ро-зумів, що за таку допомогу доведеться заплатити дуже високу ціну, А тому запропонував навіть передати свої володіння під церковну юрисдикцію оплоту католициз-му - Ватикану. Папі Римському сподобалася така слух-няність одного з найнепокірніших православних князів, тому він підтримав пропозицію Данила. Проте князь дедалі більше переконувався, що, крім балачок, нічого суттєвого для боротьби з татарами папа не робить. Чи це спричинювалося певним розкладом політичних сил, чи неспроможністю папи подати конкретну допомогу, але з небажанням у тому признатися - все ж далі суто символічних жестів справа не рушила, Інокентій IV прислав Данилові королівську корону, і 1253 року в Дорогичині посланець папи вінчав його на короля. А ко-ли й після цього конкретної допомоги не надійшло, Данило різко обмежив свої контакти з Римом.

 

Не домігшись хрестового походу від освіченого За-ходу, Данило самостійно розпочав боротьбу з могутнім ворогом -- монголо-татарами. Усі боялися виступити проти ординців, а галицький князь не злякався. За Дорученням батька син Данила Лев вигнав монголів з Бакоти, полонивши баскака. Темник Куремса, який не зміг взяти Кременець, боявся Данила. Поступово у галицького князя визрів намір визволити Київ, оскільки основні сили ворога перебували далеко на сході. Упро-довж короткого часу Данило відібрав у монголо-татар міста між Бугом і Тетеревом. Ординці не могли довго миритися з таким становищем. Вони досить оригінально примусили Данила своїми руками знищити надію на власне визволення. Справа в тому, що князь багато уваги приділяв укріпленню центральних своїх опорних пунктів. Коли вдруге прийшли монголо-татари, вони, посилаючись на попередні переговори Данила з Батиєм, поставили умовою нормальних подальших дипломатич-них відносин негайне зриття всіх укріплень. І князь, зціпивши зуби, мусив дивитися, як за його ж наказом руйнують навіки зроблені мури. Це сталося 1259 року.

 

Невдачі боротьби з монголо-татарами не призвели до послаблення того значного впливу, що його мав Данило Галицький на своїх західних сусідів. Через його великий авторитет в Мазовії литовський князь Міндовг, країна якого почала підноситися і про яку ми ще ве-стимемо мову, був змушений піти на територіальні по-ступки в Мазовії. А на знак доброї волі та людяних стосунків на майбутнє Міндовгу довелося дати згоду на шлюб двох своїх дітей із сином і донькою Данила. Активніше за будь-якого іншого галицького прави-теля Данило вів справи у Центральній Європі. Вдало використовуючи династичні шлюби, він одружив свого сина Романа з наступницею Бабенберзького престолу Гертрудою і зробив навіть спробу, хоча й невдалу, посадити сина на австрійський герцогський престол. Помер Данило в 1264 році. Він вважається одним з найславетніших серед усіх правителів західних князівств. Його досягнення на тлі міжнародних обставин були справді видатними. Відновлення й розширення батьківських володінь не завадили Данилові стримувати польську та угорську експансію. Навпаки, Данило органічно поєд-нував усе це. Завдяки вміло організованій зовнішній політиці він домігся високого соціально-економічного й культурного рівня розвитку своїх володінь, можливо, одного з найвищих у Східній Європі. Хоча Данилові Галицькому не вдалося утримати Київ і скинути осто-гидле ярмо, він зумів звести натиск монголо-татар до мінімуму.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 362; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!