Тема 6. Правові підстави та умови виселення громадян із житлових приміщень.



Згідно зі ст. 109 ЖК України виселення із займаного житлового приміщення допускається лише з підстав, установлених законом.

Житлове законодавство передбачає виселення добровільне або в судовому порядку. Це положення є суттєвою гарантією дотримання конституційних прав громадян.

Раніше допускалося виселення в адміністративному порядку лише для осіб, які самоправно зайняли житлове приміщення, тобто не мають жодних підстав для його заняття, або осіб, які проживають у будинках, що загрожують обвалом. Однак, ст. 47 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду, тому зазначені положення ст. 109 відносно адміністративного виселення втратили силу як такі, що прийняті до набуття чинності Конституцією України. Також Генеральна прокуратура у листі «Про розгляд звернень відносно виселення громадян» від 23 листопада 1996 р. вказала, що в Конституції чітко визначено: виселити громадян можна тільки в судовому порядку.

У розділі XV «Перехідні положення» Конституції України передбачено, що закони та інші нормативні акти, прийняті до набуття чинності цією Конституцією, є чинними у частині, що не суперечить Конституції України. Таким, що суперечить Конституції України, є положення ст. 109 Житлового кодексу України щодо виселення в адміністративному порядку з санкції прокурора осіб, які самоправно зайняли житлове приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом. Підстави і порядок виселення з житлового приміщення встановлюються Житловим кодексом, відповідно до якого виселення може бути:

з наданням іншого упорядженого житлового приміщення;

з наданням іншого житлового приміщення;

без надання житлового приміщення.

Тема 7. Відповідальність за порушення житлового законодавства. Вирішення житлових спорів.

Голови виконавчих органів місцевих рад, керівники підприємств, установ, організацій та голови профспілкових комітетів несуть персональну відповідальність за стан квартирного обліку і правильність надання жилих приміщень. Особи, винні у порушенні порядку взяття громадян на квартирний облік, зняття з обліку і надання громадянам жилих приміщень, несуть кримінальну, адміністративну або іншу відповідальність згідно із законодавством України.

Підставами для настання відповідальності за порушення житлового законодавства є наявність вини в діях винних осіб. Конкретні види та склад відповідальності містяться в нормах цивільного, адміністративного та кримінального законодавства.

 

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Назви змістовних модулів і тем

Кількість годин

усього

у тому числі

Л Сем ПЗ Інд. С/р

Змістовий модуль 1.

Тема 1. Поняття, предмет, система і принципи житлового права. Житловий фонд України та його юридична класифікація. 14 2 2 2   8
Тема 2. Договірне регулювання житлових відносин. 14 2 2 2   8
Тема 3. Особливості забезпечення жилими приміщеннями окремих категорій громадян. 14   2 2   10

Змістовий модуль 2.

Тема 4. Виникнення та реалізація права власності на житло. Правові основи створення та функціонування об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. 14 2 2 4   6
Тема 5. Користування та розпорядження жилими приміщеннями. 10 2   2   6
Тема 6. Правові підстави та умови виселення громадян із житлових приміщень. 10   2 2   6
Тема 7. Відповідальність за порушення житлового законодавства. Вирішення житлових спорів. 14 2   2   10
Усього годин 90 36 10 10 16 54

РОБОЧА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ЖИТЛОВЕ ПРАВО»

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1.

Тема №1. Поняття, предмет, система і принципи житлового права. Житловий фонд України та його юридична класифікація

Ключові терміни та поняття до теми: Аналогія права, аналогія закону, боржник, галузь права, дієздатність, житлове право, житлове законодавство, житлові правовідносини, Житловий кодекс України, закон, законність, нерухомість (нерухоме майно), недоторканість житла, особисті житлові права, принципи житлового права, поліпшення житлових умов, правоздатність, юридичні факти, юрисдикція, юриспруденція.

Лекційне заняття (2 год.)

Термін «житлове право» охоплює декілька взаємопов'язаних, але не тотожних понять. Необхідно розрізняти житлове право як сукупність певних правових норм, як галузь законодавства, як частину науки цивільного права та як учбову дисципліну.

Поняття житлового права як сукупність житлово-правових норм

Як сукупність норм права України, що регулює житлові відношення, житлове право розуміється у широкому і вузькому значенні. У першому випадку, з погляду застосовуваних критеріїв побудови вітчизняної системи права, житлове право відносять до різноманітних галузей права - конституційного, адміністративного, цивільного і т. д. Тільки житлове законодавство, регулюючи єдині за своєю метою відношення, дозволяє об'єднувати їх одним поняттям.

Семінарське заняття (2 год.)

Питання до семінару:

1. Конституційні права людини на житло.

2. Поняття житлового права, його предмет та метод правового регулювання житлового права.

3. Суб’єкти житлового права.

4. Поняття житлового законодавства України та його структура.

5. Поняття житлового фонду України його характеристика та призначення.

6. Держаний та комунальні житлові фонди, їх структура.

7. Приватний житловий фонд: структура, особисті регулювання житлових відносин у цьому фонді.

8. Управління житловим фондом.

 

Практичне заняття (2 год.)

Письмово вирішити задачі:

Задача № 1. Поясніть, які з наведених повноважень державних органів належать до сфери регулювання житлового законодавства і чому. 1. Видача ордера на заселення житлової площі. 2. Надання дозволу на спорудження будівлі. 3. Здійснення реконструкції будинку, що знаходиться в аварійному стані. 4. Затвердження програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2005 р. 5. Здійснення контролю за дотриманням законодавства в житловій сфері. Облік і реєстрація об’єктів житлового фонду незалежно від форми власності. 6. Видача дозволу на будівництво будинку в сільській місцевості. 7. Прийняття рішення про приватизацію. 8. Інвестування у житлове будівництво.

Задача № 2. Громадянин Карпенко для здійснення підприємницької діяльності взяв кредит у комерційному банку під заставу нерухомості — трикімнатної приватизованої квартири. Карпенко вчасно18 кредит не повернув, і банк здійснив стягнення на заставлене майно. Новий власник, який придбав квартиру на аукціоні, вимагає виселення Карпенка, його дружини та двох неповнолітніх дітей 11 та 16 років.

Контрольні питання 1. Наведіть приклади майнових та особистих немайнових прав, що регулюються житловим правом. 2. Житлове право — це галузь приватного чи публічного права? Назвіть методи житлового права. 3. Дайте визначення предмета житлового права і визначте чи належать вони до предмета житлового права. 4. Назвіть принципи житлового права. 5. Як вирішити справу?

Задача № 3. Громадянин Яковлєв звернувся до суду з позовом до сільськогосподарського підприємства “Русь” про стягнення збитків та відшкодування моральної (немайнової) шкоди, посилаючись на те, що у квітні 1999 р. він уклав договір підряду на ремонт житлового будинку та перекриття даху шифером протягом травня–червня 1999 р. із ремонтно-будівельною дільницею підприємства “Русь”. Проте ремонтно-будівельна дільниця зазначених робіт не виконала. Тому Яковлєв просив стягнути з неї збитки та моральну шкоду в сумі 500 тис. грн.

Контрольні питання 1. Які відносини регулюються житловим правом? Чи регулюються зазначені відносини житловим правом? 2. Назвіть джерела житлового права. 3. Нормами якої галузі регулюються зазначені відносини? 4. Чи регулюються житловим правом відносини щодо проведення поточного та капітального ремонту будинку (квартири)?

Задача № 4. Мовчан був опікуном малолітнього Федоренка. Дружина Мовчана доручила йому продати приватизовану однокімнатну квартиру, яку вона отримала у спадщину. Мовчан вирішив купити цю квартиру для свого підопічного.

Контрольні питання 1. Чи буде дійсною ця угода? Якими правовими нормами вона регулюється? 2. Варіант: Мовчан в інтересах підопічного вирішив приватизувати квартиру на ім’я Федоренка. Які правовідносини виникають у цьому випадку? Визначіть їхню структуру. 3. Визначте випадки застосувань аналогії в житловому праві.19

Задача № 5. Громадянка Ковальчук звернулася до суду з позовом до колишнього чоловіка з вимогою поділу будинку. Для обґрунтування своїх вимог Ковальчук посилалася на Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України, Закон України “Про власність”, роз’яснення адвоката в газеті “Голос України” та рішення Господарського обласного суду. Заперечуючи позов, колишній чоловік Ковальчук посилався на Житловий кодекс України, Закон України “Про основи містобудування” та рішення сільської ради про виділення земельної ділянки під забудову. Відповідач вважав, що суд обов’язково повинен врахувати Постанову Пленуму Верховного Суду № 2 від 12 квітня 1985 р. “Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України”, підручник “Житлове право Укрни”, положення про пільги для військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби у відставку, та їхніх сімей, затверджене постановою Ради Міністрів СРСР № 193 від 17 лютого 1981 р.

Контрольні питання 1. Проаналізуйте наведені документи з погляду їхньої нормативності. 2. Які з наведених документів належать до джерел житлового права, а які — до джерел житлового законодавства? 3. Які з наведених джерел суд має обов’язково врахувати при розв’язанні спору? 4. Чи належить Конституція України до джерел житлового права?

Задача № 6. У червні 1998 р. Єгоров звернувся до суду з позовом до Твердохліб про визнання недійсним договору дарування приватизованої квартири. Він зазначав, що за домовленістю Твердохліб мала придбати на його ім’я будинок, а він — подарувати відповідачці належну йому та членам його сім’ї приватизовану квартиру. Ним виконано умови договору, а Тведліб від їхнього виконання ухилилася. Посилаючись на ст. 48, 56, 57, 244 ЦК, Єгоров просив задовольнити позов. Відповідачка позов не визнала і звернулася до Єгорова із зустрічним позовом про визнання дійсним договору купівлі-продажу квартири. Вона посилалася на те, що насправді мало місце не дарування, а купівля-продаж квартири за 15 тис. грн., і договір з цього приводу було повністю виконано і нею, і позивачем.

Контрольні питання 1. Які групи суспільних відносин із зазначених регулює житлове законодавство? 2. Що означають поняття особливості застосування позовної давності до правовідносин у житловій сфері? 3. Наведіть приклади співвідношення житлового законодавства з іншими галузями права

Самостійна робота (8 год.)

Даний вид роботи виконується для отримання додаткового балу до модульного контролю:

Повноваження Верховної Ради України та органів місцевого самоврядування у сфері житлових відносин.

Визначте випадки застосувань аналогії в житловому праві.

Державна реєстрація жилих приміщень та облік житлового фонду.

Державні органи, що здійснюють управління житловим фондом.

Які органи здійснюють контроль у житлові сфері?

Порядок виключення з житлового фонду жилих будинків і жилих приміщень.

Порядок переведення жилих будинків у нежилі.

Які правові наслідки настають у випадку самовільного переобладнання чи перепланування жилого приміщення?

Особливості визнання житлових будинків непридатними для проживання.

Складіть схему „Джерела житлового права в Україні”

Співвідношення житлового та цивільного законодавства.

   


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 103; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!