Організаційне забезпечення реалізації митної політики



Міністерство освіти і науки України

Університет митної справи та фінансів

Факультет управління

Кафедра адміністративного і митного права

 

 

Реферат

На тему:

«Митна політика України: сучасність і перспективи розвитку»

 

Виконав:

Студент групи М16-1с

Гутченко У.О.

Перевірив:

Доцент кафедри

Корольов Ю.О.

Дніпропетровськ

2016

Зміст

Вступ. 3

1.Ефективность митної політики України в умовах її членства в СОТ. 4

2. Організаційне забезпечення реалізації митної політики. 7

3. Основні проблеми реалізації митної політики України на сучасному етапі та шляхи їх вирішення. 11

4. Шляхи вдосконалення національної митної політики в умовах її членства в СОТ та асоціації з ЄвроСоюзом. 21

Висновки. 30

Список використаних джерел. 33

 


Вступ

Актуальність теми роботи полягає в тому, що митна політика сучасної держави нерозривно пов’язана з двома основними феноменами: зовнішньоекономічною політикою держави, яка охоплює широке коло суспільних відносин, та митною функцією держави, яка є організаційно формалізованою основою для митної політики. Реалізація митної функції сучасної держави вимагає виваженого та глибоко продуманого підходу до створення пріоритетів та механізмів зовнішньоекономічної діяльності, що для сучасної України першочергово пов’язане з її вступом в СОТ та Угодою про асоціацію з Європейським Союзом.

Аналіз публікацій із досліджуваної проблематики свідчить про недостатню кількість загальнотеоретичних досліджень митної політики держави як самостійного напряму державної економічної політики. Найчастіше митна політика досліджується в контексті фіскально-адміністративного права (П. Пашко, О. Гребельник, А. Дубініна, І. Бережнюк, С. Ківалов, Б. Кормич, Н. Осадча, В. Ляшенко, Б. Приймаченко, В. Ченцов та ін.) та податково-бюджетного права (І. Лютий, В. Тропіна, Ю. Петруня, С. Юрій та ін.). В той же час на сучасному етапі інтеграції України в світовий економічний простір розгляд митної політики держави як динамічного аспекту митної функції держави має базуватися передусім на усвідомленні економічного змісту митної політики сучасної держави як самостійної частини загальної зовнішньо-економічної політики, побудованої як на паритеті економічних інтересів, так і на паритеті протекціоністських інструментів захисту економічної безпеки держави.

Метою роботиє аналіз сутності і основних показників ефективності митної політики України на сучасному етапі та пошук шляхів її удосконалення в умовах нових міжнародних вимог, що продиктовані членством України в СОТ і створенням зони вільної торгівлі при асоціації України з Європейським Союзом.


Ефективность митної політики України в умовах її членства в СОТ

 

Зобов’язання України, взяті у процесі вступу до СОТ, що впливають на ефективність митної справи:

1. Зобов‘язання щодо зниження та зв‘язування тарифних ставок.

Україна приєдналась до низки секторальних "нульових" домовленостей про зниження ставок на такі групи товарів: сталь, іграшки, деревина, кольорові метали, фармацевтичні препарати, папір, сільськогосподарська техніка, меблі, інформаційні технології, наукове, медичне обладнання, будівельна техніка, дистильовані спирти (останнє через 3 роки після вступу), цивільна авіації (до 2010 року).

Крім того, Україна приєдналась до секторальної гармонізації з хімічних товарів (5,5 – 6,5 %), текстилю та одягу (0-17,5 %). Переважна більшість секторальних домовленостей охоплює комплектуючі та сировину для виробництва технологічної продукції, а не товари споживчого вжитку (кінцева продукція).

Продукція, яка належить до секторів наукового, медичного обладнання та інформаційних технологій здебільшого не виробляється вітчизняними підприємствами, або виробляється на рівні застарілих на декілька поколінь технологічних схем, що не відповідає сучасному попиту. Зниження тарифного захисту цієї продукції призведе до позитивних наслідків у зв’язку із збільшенням надходження на внутрішній ринок так званого "інвестиційного імпорту" у ці галузі та сприятиме розвитку внутрішнього ринку в цих сферах.

Відповідно до Угоди про торгівлю текстилем та одягом між Україною та ЄС тарифні ставки України на ці товари вже кілька років як проведені до рівня, що відповідає взятим зобов’язанням в СОТ.

На окремі види сільськогосподарської продукції було домовлено про перехідні періоди на лібералізацію доступу до ринку, терміни яких закінчуються до 2010 року: м’ясо, риба, готові харчові продукти.

Також для окремих видів транспортних засобів був встановлений пере-хідний період до 2013 року з поступовою зміною ставки ввізного мита з 10% на момент вступу до 5% на кінець перехідного періоду. Для транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, перехідний період тривав до 2010 року з відповідним зниженням ввізного мита з 10% до 8%.

Середньоарифметична ставка кінцевого зв’язаного рівня становить 11,16% для сільськогосподарських продуктів та 4,85% для промислових товарів.

2. Внутрішня підтримка та доступ на ринок сільського господарства

Країни, що приєднуються до СОТ, відповідно до Угоди СОТ про сільське господарство беруть на себе певні зобов’язання щодо державної підтримки сільського господарства; доступу на ринок сільськогосподарських і продоволь-чих товарів; санітарних і фітосанітарних заходів, експортної конкуренції в сільськогосподарській і продовольчій торгівлі.

Згідно з домовленостями, Україна не має зобов’язань перед СОТ по ско-роченню державної підтримки, є лише зобов’язання не перевищувати її річний рівень. Сукупний вимір державної підтримки (СВП) сільського господарства України не повинен перевищувати 3 млрБ. 43 млн. грн. Крім того, додатково Україна може кожен рік витрачати до 5% від річної вартості виробництва вало-вої продукції сільського господарства.

Україна може витрачати непродуктову підтримку у розмірі 3 млрБ. 51 млн грн, яка менша, ніж 5% від вартості валової продукції сільського госпо-дарства та 2 млрБ. 424 млн. грн. у вигляді "зелених програм" підтримки сільсь-когосподарських виробників.

Як і всі країни-члени СОТ, Україна не матиме обмежень на "зелені" прог-рами внутрішньої підтримки сільського господарства, вплив яких на торгівлю відсутній або мінімальний, за умови, що ці програми відповідають умовам, визначеним в Угоді СОТ про сільське господарство. Бюджетне фінансування програм "зеленої скриньки" може бути збільшено Україною, тому що воно не обмежується з боку СОТ, – на видатки на створення інфраструктури, консал-тинг, маркетингові послуги, охорону навколишнього середовища, навчання, ін-спектування продукції, розбудову сучасної системи технічних стандартів, прис-корення роботи по їх гармонізації з міжнародними та європейськими.

Україна застосовує тарифну квоту на тростинний цукор-сирець (260 000 тон на рік згідно із Законом України № 404-V від 30.11.2006р.).

3. Доступ до ринку послуг

Відповідно до правил Генеральної угоди про торгівлю послугами (ГАТС) Україна взяла на себе зобов’язання щодо забезпечення національного режиму та доступу на ринок в 11-ти основних секторах послуг, в тому числі, секторах професійних, комунікаційних послуг, будівництва та супутнього технічного обслуговування, дистрибуції, освіти та послуг, пов’язаних із довкіллям, фінан-сових послуг (страхування та банківської справи), охорони здоров’я та соціаль-них послуг, туризму та подорожей, відпочинку і розваг, послуг у галузях куль-тури і занять спортом та транспортних послуг, а також в інших галузях, в тому числі послуг індустрії краси, перукарських, spa- та масажних послуг.

У зазначених секторах повинен забезпечуватися вільний доступ на ринок для послуг та їх постачальників, за винятком, коли у зобов‘язаннях Україною зазначені певні умови, обмеження чи вимоги щодо доступу в конкретному секторі послуг.

Надання національного режиму означає, що у зазначених секторах, і за дотримання умов та кваліфікаційних вимог, визначених у зобов‘язаннях України, послугам і постачальникам країн СОТ щодо всіх заходів, які торкаються поставки послуг, надається режим, не менш сприятливий, ніж вітчизняним послугам чи постачальникам послуг.


Організаційне забезпечення реалізації митної політики

 

Державна митна служба України, як самостійна державна структура з розвинутою інфраструктурою функціонувала з 1991 року до 24.12.2012 року, коли було прийняте рішення про об’єднання Державної податковою служби України та Державної митної служби України у єдине Міністерство доходів і зборів України, яке підпорядковувалось Кабінету міністрів України . 27.05.2014 році було прийняте рішення КМУ про реорганізацію Міністерства доходів і зборів в Державну фіскальну службу України , яка підпорядковується Міністерству фінансів України на правах окремого самостійного підрозділу (юридичної особи). Станом на 01.04.2015 року Державна фіскальна служба України структурно складається з центрального апарату та 26 головних регіональних управлінь ДФС в 25 областях України та в м. Києві (без АРК) .

Фактично митною справою в Україні керує заступник голови ДФС України з митної справи, якому підпорядковуються 5 спеціалізованих департаментів в центральному апараті ДФС та окремі відділи в 2-х змішаних управліннях центрального апарату ДФС (табл. 1.1), а також 26 регіональних митниць, які входять до складу регіональних головних управлінь ДФС України, але ані голова, ані заступники регіональних ГУ ДФС України не відповідають за діяльність регіональних митниць за опублікованими функціональними обов’язками , тобто начальники регіональних митниць підпорядковані напряму центральному апарату ДФС України.

В центральному апараті ДФС митні департаменті мають наступну організацію (табл. 1.1):

1) 24 Департамент організації митного контролю та оформлення – складається з 3-х управлінь:

- Управління організації та технологій митного контролю;

- Управління декларування та митних режимів;

- Управління заходів регулювання ЗЕД,

які в своїй структурі мають 10 відділів (4+4+2).

2) 25 Департамент адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання – складається з 4-х управлінь:

- Управління митних платежів;

- Управління митної вартості;

- Управління митно-тарифного регулювання;

- Управління класифікації товарів,

які в своїй структурі мають 12 відділів (3+3+3+3).

3) 26 Департамент аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням – складається з 3-х управлінь:

- Управління забезпечення функціонування СУР;

- Управління аналітичної роботи у сфері ЗЕД;

- Управління протидії митним правопорушенням,

які в своїй структурі мають 9 відділів (3+3+3).

 

Таблиця 1.1 Структура департаментів в центральному апараті ДФС України

Назва департаменту Належність до митної служби
01 Департамент забезпечення діяльності Служби  
02 Департамент охорони державної таємниці, технічного та криптографічного захисту інформації  
03 Департамент інфраструктури  
04 Департамент персоналу  
05 Департамент фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку  
06 Департамент комунікацій  
07 Головне оперативне управління  
08 Головне управління власної безпеки  
09 Головне слідче управління фінансових розслідувань  
10 Департамент правової роботи  
11 Департамент реєстрації платників та електронних сервісів  
12 Департамент міжнародних зв'язків  
13 Організаційно-розпорядчий департамент  
14 Департамент внутрішнього аудиту та контролю  
15 Департамент оподаткування юридичних осіб  
16 Департамент боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом  
17 Департамент доходів і зборів з фізичних осіб  
18 Департамент розвитку ІТ Митниця + податкова
19 Департамент методологічної роботи з питань оподаткування  
20 Координаційно-моніторинговий департамент  
21 Департамент контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  
22 Департамент податкового та митного аудиту Митниця + податкова
23 Департамент погашення заборгованостей  
24 Департамент організації митного контролю та оформлення Митниця
25 Департамент адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання Митниця
26 Департамент аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Митниця
27 Департамент розвитку митної справи Митниця
28 Головне міжрегіональне управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов’янськ)  
29. Департамент спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення митної справи Митниця

 

4) 27 Департамент розвитку митної справи – складається з 3-х управлінь:

- Управління супроводження митного інформаційного контролю;

- Управління митної логістики та систем митного контролю;

- Управління організаційно-аналітичної роботи,

які в своїй структурі мають 7 відділів (2+3+2).

5) 29 Департамент спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпе-чення – складається з 4-х управлінь:

- Адміністративно – господарське управління;

- Управління кінологічного забезпечення;

- Управління спеціалізованої підготовки (іноземні мови, митно-податкова підготовка, оперативно-розшукова діяльність),

які в своїй структурі мають 12 відділів (3+3+3+ 3 окремі).

6) 18 Департамент розвитку ІТ – податково-митний департамент, що має в своєму складі спеціалізовані відділи:

- Відділ проектування та розробки АС митного оформлення;

- Відділ адміністрування баз даних митних систем;

- Відділ експлуатації серверного обладнання митних систем;

- Управління телекомунікацій та мережевих сервісів.

7) 22 Департамент податкового та митного аудиту – податково-митний департамент, що має в своєму складі спеціалізоване управління митного аудиту з 2-х відділів:

- Відділ контролю митної вартості та митних платежів;

- Відділ проведення митного аудиту.

Таким чином, проведений аналіз показує, що штучна інтеграція митної та податкової служби за 3 роки спільного існування має в якості інтегрованих елементів тільки:

- інтеграцію комп’ютерних баз даних центрального рівня для виконання аналітичної роботи та оперативно-розшукових заходів;

- інтеграцію телекомунікаційних мереж та шлюзовий зв’язок локальних мереж взаємного доступу до баз даних (обмежений доступ);

- інтеграцію на рівні спільних податково-митних аудитних перевірок суб’єктів господарювання.

Всі інші функції оперативного управління та обліку на регіональному рівні є відокремлиними та взаємозахищеними від втручання іншої служби. Також відокремленими є теріторіальне розміщення податкових та митних регіональних підрозділів, яке склалось за історичним та доцільним принципом географічного розташування.


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 241; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!