Звернення Директорії Української Народної Республіки від 22 січня 1919 р.



«Іменем Української Народної Республіки Директорія оповіщає народ Український про велику подію в історії нашої землі української.

3-го січня 1919 року в м. Станіславові Українська Національна Рада Західної Української Народної Республіки, як виразник волі українців бувшої Австро-Угорської імперії і як найвищий їх законодавчий чинник, торжественно проголосила злуку Західної Української Народної Республіки – в одноцільку, суверену Народну Республіку.

Вітаючи з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народної Республіки ухвалила тую злуку прийняти і здійснити на умовах, які зазначені в постанові Західної Української Народної Республіки від 3-го січня 1919 року.

… Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об‘єднаними дружними зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду.

22 січня 1919 року, у м. Києві.

Голова Директорії            Володимир Винниченко

Члени                                Симон Петлюра, Андрій Макаренко, Панас Андрієвський, Федір Швець».

Цит. за: Хрестоматія з історії України / Упоряд. та автор коментарів Уривалкін О.М. – К.: КНТ, 2007. – С. 357.

Література [ 1;5;7;8;9;10;12; 31; 33; 34; 51; 54; 63; 82; 101; 126; 131; 137; 138; 139; 140; 156; 158; 161; 166; 173; 174; 183; 191; 196; 197; 210; 211; 214 ]

ЗМ 5. УКРАЇНА У СКЛАДІ СРСР (20-80-ті роки ХХ ст.)

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ РАДЯНСЬКОЇ СУСПІЛЬНОЇ МОДЕЛІ

План лекції:

1. Становлення комуністичного режиму в Україні (1920 – 1930-ті рр.).

2. Українські землі в роки Другої світової війни (1939 – 1945 рр.).

3. Спроби реформування радянської моделі у повоєнний період (1945 – 1990 рр.).

 

Семінар 6: УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В 1920-1930-х рр.

Мета: Поглибити знання щодо важливого періоду історії України – часів НЕПу. Визначити особливості здійснення нової економічної політики в Україні та наслідки її впровадження.

Охарактеризувати особливості процесу соціалістичного будівництва кінця 20-30-х років ХХ ст. та утвердження тоталітарної системи в СРСР.

Розкрити статус західноукраїнських земель у 1920-1930-ті роки. Показати економічний занепад Галичини, Північної Буковини та Закарпаття в складі Польщі, Румунії та Чехословаччини.

Акцентувати увагу на національно-визвольній боротьбі українського народу, створенні політичних партій і організацій, зокрема ОУН. Проаналізувати передумови возз‘єднання Західної України з УРСР. З‘ясувати процес створення Карпатської України.

 

Питання для обговорення:

1. Україна в період нової економічної політики (1921-1927 рр.).

2. Проблеми суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку УСРР наприкінці 1920-х – в 1930-ті роки.

3. Західноукраїнські землі у міжвоєнний період.

Методичні вказівки до семінару:

Висвітлення першого питання щодо зміни економічної політики більшовицької партії на початку 1920-х років вимагає передусім аналізу соціально-економічного і політичного становища в Україні у цей період, а саме – ознак занепаду промисловості та сільського господарства, спричиненого політикою «воєнного комунізму», падіння життєвого рівня населення та характеристики повстанського руху, що поширився на значній території України.

Бажано також проаналізувати концепції нової економічної політики. Розкриваючи зміни, що відбулися в економіці України за часів нової економічної політики, варто звернути увагу на її непослідовність, що призвело до глибоких протиріч між базисом і надбудовою. Крім того, заслуговує на увагу питання, пов‘язане з впровадженням нової системи оподаткування в цей період.

Важливо розглянути нову політику системно. Студент повинен чітко уявляти перебіг подій щодо юридичного оформлення СРСР, повноважень України у складі Союзу, а також про територіально-адміністративний устрій УРСР та реакцію на утворення союзної держави.

Щодо українізації, то особливу увагу необхідно звернути на обставини, які були в основі політики «коренізації», вплив її на культурне піднесення в Україні. Варто звернути увагу на проблему «націонал-ухильництва» в КП(б)У як реакцію на політику керівництва Радянського Союзу щодо союзних республік.

Удругому питанніварто насамперед розглянути зміни, що відбувалися в радянському суспільстві в роки перших п‘ятирічок. Зокрема, зміни в соціальній структурі населення, наслідки ліквідації «поділу суспільства на класи», а також утвердження тоталітарного сталінського режиму та однопартійної системи (встановлення диктатури комуністичної партії). Конституцію СРСР та УРСР слід розглядати саме у контексті цих змін.

Слід приділити увагу аналізу сталінських репресій, розкрити їх причини і мету, зосередити увагу на репресіях проти партійних і державних діячів, діячів освіти, науки і культури та всього народу, зробивши відповідні висновки.

Визначте значення створення в 1926 році комісії по вивченню становища радгоспів і колгоспів, а також хлібозаготівельної кризи 1927-1928 рр., коли фактично було започатковано перехід до адміністративно-командної системи. При цьому варто коротко проаналізувати внутрішньопартійну боротьбу навколо питань соціалістичного будівництва, рішення XV з‘їзду ВКП(б), згідно яких проголошувався пріоритет державного плану над ринком.

Розкриваючи питання індустріалізації в Україні, необхідно вказати мету, джерела забезпечення її темпів, розміри капіталовкладень в основні виробничі фонди України, а також окремі галузі, підвести підсумки індустріалізації, вказавши на зміну у співвідношенні між великою і дрібною промисловістю.

 Аналізуючи колективізацію сільського господарства, необхідно зупинитись на типах колективних господарств, що існували на селі з початку встановлення радянської влади; проаналізувати взаємовідносини селян з державою за часів НЕПу.

Необхідно також розкрити методи, які застосовувалися у процесі соціалістичних перетворень у сільському господарстві, проаналізувати заходи щодо контролю над цим процесом. Студент повинен зробити аналіз форм та методів боротьби на селі в період колективізації, а також зміну становища селян після її завершення.

У процесі висвітлення питання про голодомор в Україні 1932-1933 років необхідно, крім матеріалів підручників, використати вказаний у списку літератури збірник документів, що дасть можливість аргументовано розкрити тісний зв‘язок голоду з процесами колективізації, заходи партійного керівництва, спрямовані на приборкання селянства, уявити масштаби і наслідки лиха, а також його характер.

 При підготовці третього питанняслід проаналізувати соціально-економічне становище західноукраїнських земель у міжвоєнний період. Звернути увагу, що територія Західної України входила до складу різних держав – Польщі, Румунії і Чехословаччини. Порівняйте урядову політику цих держав щодо українського населення, визначте її етапи та чинники.

Охарактеризуйте особливості соціально-економічного розвитку західноукраїнських теренів у міжвоєнний період. Доведіть, що розвиток господарства мав колоніальний характер.

Розкриваючи специфіку суспільно-політичного життя, зверніть увагу на широкий спектр галицьких політичних партій та об‘єднань (12), зокрема УНДО, УСРП, КПЗУ та ін. Закцентуйте увагу на створенні та діяльності ОУН. Важливо надати біографічні довідки про лідерів організації Є. Коновальця та Д. Донцова.

Дайте характеристику діяльності політичних об’єднань Буковини та Закарпаття. Порівняйте їхню діяльність із суспільно-політичними рухами у Галичині. Проаналізуйте чинники та фсторичні обставини створення Карпатської України.

Охарактеризуйте процес входження західноукраїнських земель до складу УРСР, покажіть його багатоплановість та історичні наслідки.

                                                  

Ключові поняття і терміни

НЕП, концесія, унітаризм, договірна федерація, коренізація, автономізація, націонал-ухильництво, командно-адміністративна система, індустріалізація, карткова система, колективізація, голодомор, МТС, тоталітарний режим, масові репресії, румунізація, радянізація, Карпатська Україна, пацифікація, УНДО, КПЗУ, ОУН, інтегральний націоналізм.

                                      

Питання для самостійної роботи:

1. Причини і наслідки голодомору 1921-1923 рр.

2. Податкова система в УСРР в часи НЕПу.

3. Проблема суверенітету України у 1920-1922 рр. та процес «автономізації».

4. Українізація: самоціль чи ідеологізація духовного життя?

5. Становище культури в 1930-х роках. «Розстріляне відродження».

6. Утворення та діяльність ОУН: програмні засади, форми і методи.

Методичні вказівки і рекомендації:

У першому питанні про голод 1921-1923 рр. в українських землях особливу увагу слід приділити осмисленню причин (об‘єктивних та суб‘єктивних) цього лиха, відмінності у ставленні московського керівництва до голодуючого населення України та губерній РСФРР. Визначте соціально-економічні та суспільно-політичні наслідки голоду 1921-1923 рр.

 При підготовці відповіді на друге питання визначте специфіку формування радянської податкової системи в умовах нової економічної політики. Охарактеризуйте основні види податків та особливості формування бюджетної політики УСРР. Яку роль відіграло впровадження грошової одиниці – червінця? Чи сприяло це стабілізації фінансової системи держави? Чому?

Утретьому питанні,розкриваючи проблеми суверенітету України в 20-х роках ХХ ст., з‘ясовуючи роль республіки в утворенні СРСР, із самого початку необхідно простежити процеси, що передували «автономізації» УСРР, а саме – утворення «воєнно-політичного союзу», договірної федерації, що стало першими кроками на шляху перетворення України в регіон унітарної держави. Проаналізувати процес створення унітарної держави – СРСР та долю України в новому державному утворенні.

У четвертому питанні, характеризуючи особливості культурного життя в період НЕПу в Україні, зверніть увагу на труднощі і завдання, що постали перед вітчизняною науковою і творчою елітою в умовах завершення громадянської війни і переходу до мирного будівництва. Відсутність фінансування, нестача освітянських і наукових кадрів, класовий підхід до інтелігенції, постійні зміни влади негативно впливали на розвиток освіти, науки й культури в Україні.

Студент повинен з‘ясувати причини, сутність та наслідки впровадження політики коренізації (українізації). Слід чітко усвідомити цілі і завдання, що ставило радянське керівництво перед освітянами і діячами культури. Чому українізація була українською за формою і радянською – за змістом? Обґрунтуйте свою думку. Насамкінець, проаналізуйте наслідки впровадження українізації і на підставі цього аналізу розкрийте, в чому проявилася непослідовність та обмеженість її впровадження, простежте процеси, які відбувалися в Україні в період «українізації».

Насамкінець, слід визначитися, процес українізації був самоціллю чи тактичною поступкою з боку керівництва СРСР з метою посилити ідеологізацію духовного життя українського суспільства. Охарактеризувати політику українізації та специфіку її впровадження в українських землях; розкрити причини її згортання наприкінці 1920-х – в 1930-ті роки.

Досліджуючи п‘яте питання про масові репресії 1930-х років в Україні, слід звернути увагу на поетапність здійснення сталінської репресивної політики. Це етапи виокремлюються як хронологічно, так і за соціальним складом і кількістю жертв, наслідками. У підсумку студент повинен дійти висновку, що масові репресії 1930-х років були спричинені, в першу чергу, формуванням сталінського тоталітарного режиму в СРСР, вони були його невід‘ємним атрибутом. Разом з тим, слід зазначити, що ці процеси стали можливі завдяки боротьбі за владу, що розгорнулася серед найвищого партійно-державного керівництва наприкінці 1920-х – в першій половині 1930-х років.

Вивчення шостого питання про особливості діяльності ОУН слід розпочати з аналізу тієї суспільно-політичної ситуації, що склалася в західноукраїнських землях у міжвоєнний період. Студент повинен усвідомити, що Організація українських націоналістів репрезентувала один з таборів українського політичного руху в регіоні – радикальний. В основу її програми були покладені ідеї радикального націоналізму Д.Донцова, форми та методи діяльності її учасників також можна охарактеризувати як радикальні. Бажано проаналізувати ідейно-практичну еволюцію ОУН упродовж передвоєнного десятиріччя та причини розколу організації наприкінці 1930-х років. Насамкінець студент повинен визначити місце і роль ОУН у національно-визвольних змаганнях українців у зазначений період.

 


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 224; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!