Підготовки з дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” для студентів медичного факультету за спеціальністю



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

ЦЕНТРАЛЬНИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

З ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ

 

 

ЕКСТРЕНА І НЕВІДКЛАДНА МЕДИЧНА

ДОПОМОГА

 

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ВИЩИХ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ ІІІ-IV РІВНЯ АКРЕДИТАЦІЇ

(5 рік навчання)

 

 

Спеціальності:

7.110101 “Лікувальна справа”

7.110104 “Педіатрія”

7.110105 “Медико-профілактична справа”

 

 

Київ – 2013

 


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

ЦЕНТРАЛЬНИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

З ВИЩОЇ МЕДИЧНОЇ ОСВІТИ

 

 

“ЗАТВЕРДЖЕНО”

Директор Центрального

методичного кабінету

з вищої медичної освіти

____________І.С. Вітенко

 

“__”___________2013 р.

 

ЕКСТРЕНА І НЕВІДКЛАДНА МЕДИЧНА

ДОПОМОГА

 

Програма навчальної дисципліни

 

 

для студентів вищих закладів освіти IV рівня акредитації

(5 рік навчання)

 

 

Спеціальності:

7.110101 “Лікувальна справа”

7.110104 “Педіатрія”

7.110105 “Медико-профілактична справа”

 

 

Київ – 2013


Програма навчальної дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” для студентів вищих медичних навчальних закладів IV рівнів акредитації за спеціальностями 7.110101“Лікувальна справа”, 7.110104 “Педіатрія”, 7.110105 “Медико-профілактична справа”, 7.110110 “Медична психологія” складена співробітниками ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачовського” (зав. кафедри кафедри медицини катастроф і військової підготовки проф. Гудима Арсен Арсенович, канд. мед. наук Гарасимів Ігор Михайлович, асистент кафедри невідкладної та екстреної медичної допомоги канд. мед. наук Ляхович Роман Мар’янович); ДЗ “Луганський державний медичний університет” (зав. кафедри анестезіології, інтенсивної терапії та екстреної медичної допомоги канд. мед. наук, доц. Налапко Юрій Іванович); Донецького національного медичного університету імені М. Горького (зав. кафедри анестезіології та інтенсивної терапії, д-р мед наук. доц. Хрипаченко Ігор Анатолійович).

 

 

Рецензенти:

І.С. Зозуля завідувач кафедри медицини невідкладних станів Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика МОЗ України, доктор медичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України.
   
   
М.І. Бадюк начальник кафедри медичного забезпечення збройних сил Української військово-медичної академії, доктор медичних наук, професор.

 

 

Програма обговорена і схвалена учасниками Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання підготовки кадрів з екстреної медичної допомоги і медицини катастроф” (13-14 вересня 2012 року, м. Тернопіль) 

 

 

Програма обговорена і ухвалена на засіданні Проблемної комісії МОЗ та АМН України “Медицина невідкладних станів та медицина катастроф” (від “__”_________ 2012 р. № ___).

Програма ухвалена на засіданні ЦМК з вищої медичної освіти МОЗ України (протокол № ____ від “___” ___________2012 р.)


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Програма дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” для вищих медичних навчальних закладів України ІV рівнів акредитації складена для спеціальності 7.110101 - “лікувальна справа”, 7.110104 “Педіатрія”, 7.110105 “Медико-профілактична справа” відповідно до освітньо-кваліфікаційної характеристики (ОКХ) і освітньо-професійної програми (ОПП) підготовки фахівців, затверджених наказом МОН України від 16.04.03 № 239 та наказу МОЗ України від від 19.10.2009 № 749 “Про затвердження та введення навчального плану підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня “спеціаліст” кваліфікації “лікар” у вищих навчальних закладах IV рівня акредитації за спеціальностями “лікувальна справа”, “педіатрія”, “медико-профілактична справа” про введення до навчального плану підготовки лікарів дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” на 5 році навчання.

Програма базується на положеннях Закону України “Про екстрену медичну допомогу” (далі Закон) від 5 липня 2012 року № 5081-VI і може бути зміненою після приведення нормативно-правових актів, які регулюють діяльність системи екстреної медичної допомоги та підготовки кадрів, у відповідність із цим Законом.

Поняття “екстрена медична допомога” (ЕМД) і “невідкладна медична допомога” Закон трактує як однотипні за суттю і визначає їх як вид медичної допомоги, який надається на догоспітальному етапі на місці події або у відділенні екстреної (невідкладної) медичної допомоги пацієнту у невідкладному стані силами працівників екстреної (швидкої) медичної допомоги (фахівців з медицини невідкладних станів) на основі клінічних протоколів і стандартів з екстреної медичної допомоги, в тому числі й під час виникнення надзвичайних ситуацій і ліквідації її наслідків.

У програмі враховані існуючі в Україні клінічні протоколи з медицини невідкладних станів для дорослих (2002, 2005 р.р.), а також рекомендації Європейської ради реанімації (2010 р.) та Всеукраїнської громадської організації “Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та невідкладної медичної допомоги”.

“Екстрена і невідкладна медична допомога“як навчальна дисципліна:

     а) базується на вивченні студентами біології, анатомії і фізіології людини, фармакології, гігієни, патологічної анатомії, патологічної фізіології, медицини надзвичайних ситуацій, терапії, хірургії, та інших клінічних дисциплін й інтегрується з цими дисциплінами;

     б) закладає основи теоретичних знань і практичних навичок з організації і надання екстреної медичної допомоги пацієнтам у невідкладних станах на догоспітальному та ранньому госпітальному етапах, у тому числі й під час надзвичайних ситуацій мирного часу.

     Організація навчального процесу здійснюється за кредитно-модульною системою відповідно до вимог Болонського процесу.

Програма дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” складається з 1 модуля.

Основними видами навчальних занять із екстреної і невідкладної допомоги, згідно навчального плану, є лекції, практичні заняття та самостійна робота студентів з тематики програми навчальної дисципліни.

Клінічними базами для опанування дисципліни є центри екстреної медичної допомоги і медицини катастроф та відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги багатопрофільних лікарень.

Лекції (Л) є видом навчальних занять, де викладач дає теоретичні основи дисципліни з найтяжчого для самостійного опрацювання матеріалу дисципліни. Лекція може включати мультимедійну презентацію, навчальний фільм, практичний показ окремих ключових практичних навичок.

Практичні заняття (ПЗ) є видом навчальних занять, де викладач формує вміння й навички практичного застосування набутих теоретичних знань шляхом індивідуального виконання студентом завдань визначення загальної тактики, діагностики та лікування симульованих пацієнтів у змодельованій ситуації невідкладного стану в тому числі й масових уражень на основі існуючих стандартних схем.

Змодельована ситуація невідкладного стану – це сценарій, при якому на конкретній особі (симулянт), чи манекені за допомогою додаткових технічних засобів імітується певний невідкладний стан. Завдання студента чи групи студентів полягає у виконанні в реальному часі стандартного алгоритму організаційних і діагностичних дій, визначенні симптомів, їх аналізу і узагальнення, констатація наявності невідкладного стану та застосування відповідного протоколу, за яким слід надати екстрену медичну допомогу. При цьому кожен студент навчальної групи повинен відпрацювати сценарій того чи іншого невідкладного стану, передбаченого планом заняття, або самостійно, або у групі (лідер, учасник). Сценарії включають невідкладні стани, які можуть виникнути у практичній діяльності лікаря виїзної бригади ЕМД, відділення ЕМД багатопрофільної лікарні, лікаря амбулаторії загальної практики – сімейної медицини, поліклініки та відділення стаціонару (незалежно від профілю).

Для реалізації сценаріїв кожна кафедра екстреної і невідкладної медичної допомоги укомплектовується засобами для навчання і унаочненнями (манекени, муляжі, вироби медичного призначення та ін.) не нижче рекомендованого стандарту.

В рамках виділеного на практичні заняття часу студенти, які успішно виконали сценарій змодельованої ситуації невідкладного стану, можуть допускатися до участі у виїздах бригад екстреної медичної допомоги як спостерігач та роботи у відділенні екстреної медичної допомоги в рамках своєї компетенції.

Практичні заняття проводяться в складі навчальної групи не більше 10-12 чоловік.

Відповідно до Наказу МОЗ України № 283 від 28.04.2009 року “Про удосконалення підготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників з надання екстреної та невідкладної медичної допомоги” забезпечення викладання питань екстреної та невідкладної медичної допомоги на профільних кафедрах здійснюється науково-педагогічними працівниками, які пройшли курси підвищення кваліфікації у закладах (факультетах) післядипломної освіти і мають сертифікат за фахом “Медицина невідкладних станів”, як виняток відповідне тематичне удосконалення на опорній кафедрі.

Самостійна робота студента (СРС) є основним способом оволодіння навчальним матеріалом у час, вільний від обов’язкових навчальних занять. Самостійна робота студентів забезпечується комплексом навчально-методичних засобів, передбачених для вивчення конкретної навчальної дисципліни: підручниками, навчальними посібниками, кафедральними матеріалами підготовки до лекцій і практичних занять та ін. Методичні розробки для самостійної роботи студентів передбачають можливість проведення самоконтролю з боку тих, хто навчається. Для самостійної роботи, окрім того, рекомендується відповідна наукова та фахова література.

Кафедра має право вносити зміни до навчальної програми у межах до 15 %.

Структуру навчальної дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” подано у табл.1.1.

     Рівень підготовки студентів оцінюється за результатами поточного контролю, у який входить виконання сценаріїв змодельованого невідкладного стану, розв’язування ситуаційних задач, комп’ютерних тестів, опитування за темою заняття та письмових контрольних завдань.

     Підсумковий контроль засвоєння модуля здійснюється після його завершення на підсумковому контрольному занятті.

Структурований план

підготовки з дисципліни “Екстрена і невідкладна медична допомога” для студентів медичного факультету за спеціальністю

7.110101 “Лікувальна справа”; 7.110104 “Педіатрія”, 7.110105 “Медико- профілактична справа”

Структура

навчальної

дисципліни

Кількість годин/з них

Рік

нав-

чання

Вид контролю

Всього

годин/

кредитів

Аудиторних

СРС

Лекц. Практ. занять
Модуль 1.   45/1,5 4 24 15 5 Контроль практичних навичок, тестові зав-дання.
Підсумковий модульний кон-троль 2 Підсумковий модульний контроль.

       Примітка: 1 кредит ЕСTS – 30 годин; аудиторне навантаження – 66,7 %, СРС – 33,3 %.

 

 

Контроль успішності та якості підготовки студентів розподіляється на поточний та підсумковий.

Поточний контроль здійснюється на практичних заняттях у вигляді оцінювання якості виконання сценарію змодельованого невідкладного стану, оволодіння студентами практичних навичок з надання екстреної медичної допомоги пацієнту в невідкладному стані, участі у дискусії стосовно обґрунтування свого рішення, письмових робіт або тестового контролю. Результати поточного контролю відображаються у журналі обліку навчальних занять за 4 бальною шкалою – оцінками „5“, „4“, „3“, „2“.

Підсумковий контроль підготовки студентів здійснюється після закінчення вивчення дисципліни у вигляді заліку з оцінкою.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 148; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!