Тема 6. Друга громадянська війна в США.



Реконструкція Півдня

 

Зміст теми:

Соціально-економічний розвиток США наприкінці ХVІІІ і в першій половині XIX століття. Промисловий переворот. Становище робітників. Формування американського шляху розвитку капіталізму в сільському господарстві. Розвиток плантаційного рабовласницького господарства у Південних штатах.

Федералісти при владі. Внутрішня політика джефферсонівських республіканців. Консолідація американської нації. Зовнішня політика США на початку XIX століття. США і наполеонівські війни. Встановлення дипломатичних відносин із Росією. Англо-американська війна 1812 — 1815 років. Територіальне зростання США. “Ера доброї згоди”. Міссурійський компроміс 1820 року. Проголошення доктрини Монро 1823 року. Американсько-російські конвенції та договори.

Утворення демократичної партії. Президентство Джексона. Рух аболіціоністів і фрісойлерів. Повстання рабів. Робітничий рух і початок поширення марксизму.

Територіальна експансія США у середині XIX століття. Угоди з Англією та Іспанією. Анексія Техаса. Приєднання Орегону. Війна з Мексикою. “Переміщення індіанців”.

Посилення впливу рабовласників у федеративному уряді. Ліквідація Міссурійського компромісу. Ідейна боротьба проти рабства. Г. Бічер-Стоу. Р. Хілдрет. Ф. Дуглас. Громадянська війна у Канзасі. Утворення республіканської партії. Повстання Джона Брауна. Загострення протиріч між Півднем і Північчю. Президентські вибори 1860 року. А. Лінкольн. Сецесія (відокремлення) Південних штатів. Початок громадянської війни. Співвідношення сил Півдня і Півночі. Конституційний період війни. Закон про гомстеди. Ліквідація рабства. Перехід до війни по-революційному. Участь негрів у громадянській війні. Ставлення до громадянської війни у США, Англії, Франції та Росії. Перемога Півночі. Економічні наслідки війни. Розстановка політичних сил. “Чорні кодекси”. Ку-клукс-клан. Початок “реконструкції” Півдня. Значення другої американської революції (громадянської війни) у США.

 

Література:

· Бурин С.Н. На полях сражений Гражданской войны в США. — М., 1988.

· Иванов Р.Ф. Авраам Линкольн и Гражданская война в США. — М., 1964.

· История США: В 4 т. — Т. 2. — М., 1984-1987

· К столетию Гражданской войны в США: [сб. статей]. — М., 1961.

· Куропятник Г.П. “Час пик” в истории США: выборы 1864 г., решившие судьбу cоюза штатов // НиНи. — 1997. — № 6.

· Куропятник Г.П. Вторая Американская революция. — М., 1961.

· Очерки новой и новейшей истории США: В 2 т. — Т. 1 — М., 1960.

· Сэндберг К. Линкольн. — М., 1961.

· Хрестоматия по новой истории. — Т. 2. — М., 1965. — С. 359-391.

 

Основні терміни та поняття:

Аболіціонізм, президентська республіка, територіальна експансія, федеративна держава, фермер, громадянська війна, Реконструкція, “президентська реконструкція”, “радикальна реконструкція”, гомстед, “Конфедерація американських штатів”, республіканська партія, демократична партія, “доктрина Монро”, плантаційне рабство, “Чорні кодекси”, расизм, Ку-клукс-клан.

 

Види навчальної діяльності:

А) Лекція: Друга громадянська війна в США. Реконструкція Півдня (2 год./2 год.)

План:

1. Розвиток капіталізму в США в першій половини XIX століття. Визрівання другої громадянської війни.

2. Перший етап війни (1861 — 1862 роки).

3. Другий етап війни (1863 — 1865 роки).

4. США в період “Реконструкції” (1865 — 1877 роки).

 

Б) Семінарське заняття: Сполучені Штати Америки після одержання незалежності (кінець ХVІІІ століття — 1877 рік) (2 год./2 год.)

План:

1. Основні тенденції розвитку США в першій половині ХІХ століття:

а) освоєння континенту і територіальна експансія;

б) промисловий та аграрний розвиток;

в) проблема рабства. Назрівання конфлікту між Північчю та Півднем.

2. Громадянська війна 1861 — 1865 років. Авраам Лінкольн. Скасування рабства.

3. “Реконструкція” Півдня (1865 — 1877роки). Підсумки та уроки другої Американської революції.

 

Методичні поради:

При розгляді першого питання необхідно звернути увагу на роль вільних земель та освоєння континенту в американській історії, простежити їх вплив на розвиток промислового перевороту, організацію сільського господарства (фермерський шлях), політичні інститути. Потрібно також з’ясувати, як назрівав конфлікт між північною соціально-економічною системою та рабовласництвом Півдня, яку роль у ньому відігравали вільні землі.

При вивченні громадянської війни, радимо звернути увагу не лише на хід військових дій, а й на радикальні заходи уряду Лінкольна, які забезпечили перемогу Півночі.

“Реконструкцію” Півдня слід розглянути за таким планом: її завдання, хід і наслідки. Потрібно з’ясувати, як вона розв’язала питання про землю та політичні права негрів, чому програма радикальних перетворень залишилася незавершеною.

 

В) Завдання для самостійної роботи студентів (1 год./2 год.):

1. Хто це?

Займає видатне місце серед видатних політичних діячів світу. Із раннього дитинства допомагав у роботі батькам. Не отримав навіть початкової освіти. Про це говорив так: “До повноліття я ледве-ледве читав, писав і рахував”. Виручала його природна допитливість, прекрасна пам’ять і постійна тяга до самоосвіти. Усього досяг у житті завдяки власним зусиллям. Перепробував безліч професій: був землеміром, працював на кладовищі, лісорубом… Його популярності сприяли успіхи у спорті та незвична зовнішність. Адвокатська практика стала першим кроком на шляху до політики. Наступний щабель у законодавчому органі був невдалим. Але наполеглива праця у законодавчому органі допомогла відновити популярність. Л. Толстой сказав про нього: “Він був тим, ким Бетховен був у музиці, Данте в поезії, Рафаель у живописі, Христос у філософії життя”. Зайнявши вищий пост країни, приймав відвідувачів-негрів, чого не робив до нього жоден із тих, хто обіймав цю посаду. Загинув у часи свого тріумфу. Залишився в історії як людина, яка врятувала країну від розпаду і звільнила рабів.

2. Знайдіть помилку.

США у першій половині ХІХ століття освоїли далекий Захід. Економічний розвиток територій не був рівномірним. На Півночі США переважали рабовласницькі латифундії, на Півдні — фермерські господарства. Рабовласництво захищали аболіціоністи, які створили в 1861 році Конфедерацію. Головним завданням уряду було збереження єдності держави. Тому на початку громадянської війни перемагали федерати. Значних успіхів було досягнуто після відміни рабства. Землі на Сході роздавали за символічну плату всім бажаючим.

3. Чи правильне твердження (відповідь обґрунтуйте):

а) американський шлях розвитку капіталізму у сільському господарстві був тривалим і малоефективним;

б) сприятлива зовнішньополітична ситуація, використання наукових досягнень — сприяли промисловому розвиткові США.

4. Установіть відповідність між регіонами США та їх соціально-економічними особливостями розвитку:

а) Північ США;

1) наслідком промислового перевороту став потужний розвиток машинного виробництва;

б) Південь США;

2) використання наукових досягнень та винаходів у виробництві;

3) плантаційна система в сільському господарстві;

4) рабовласницьке господарювання;

5) слабкий промисловий розвиток;

6) використання кваліфікованої робочої сили;

7) безкарне свавілля землевласників щодо робочої сили;

8) поширення фермерської системи в сільському господарстві;

9) особиста свобода селян-орендарів, право селян на реалізацію виробленої продукції.

10) аболіціонізм;

11) нераціональне використання землі;

12) вільний капітал та наймана праця — основа господарювання.

5. Розташуйте події у хронологічному порядку:

а) ухвалення Закону про гомстеди;

б) президент А. Лінкольн підписав упереджу вальну прокламацію про скасування рабства;

в) прийняття поправки до Конституції США про скасування рабства;

г) початок громадянської війни в США;

д) “Реконструкція” Півдня;

е) утворення Південної Конфедерації.

 

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!