Формування англомовної лексичної компетенції



Теми і плани практичних занять

Методичні рекомендації з підготовки до практичних занять

Ознайомтеся з планом практичного заняття. Продумайте виконання попередніх завдання, зверніть увагу на літературу до заняття. Не відкладайте побудову плану-конспекту фрагмента уроку, пам’ятайте про можливість вдосконалити зміст уроку. Підготуйте та попередньо програйте презентацію фрагмента уроку. Підготуйте відповіді на теоретичні питання.

Змістовий модуль 1. Шкільний курс навчання англійської мови в початкових класах

Практичне заняття № 1

Тема: Методика навчання англійської мови як наука.

  Нормативна база викладання англійської мови (2 год.).

Мета - перевірити рівень набутих теоретичних знань студентів з нормативних документів, що регламентують роботу вчителя англійської мови початкових класів.

Завдання: продемонструвати рівень "індивідуальних" набутих знань; уточнити та конкретизувати "нечіткі/розмиті" теоретияні знання; виявити прогалини в знаннях для їх усунення; набути знань і сформувати навички роботи з нормативними документами.

Попередні завдання

Опрацюйте теоретичн і питання:

Теоретичні основи методики навчання англійської мови в початковій школі. Особливості навчання англійської мови в початкових класах. Нормативна база викладання англійської мови. Документація вчителя англійської мови початкових класів.

- Опрацюйте Державний стандарт початкової загальної середньої освіти (2011 р.). Зверніть увагу на часові норми вивчення англійської мови в початкових класах, мету і завдання вивчення іноземної мови, державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів з іноземної мови (обов’язково зробіть копію в накопичувальну папку).

- Опрацюйте Програму з англійської мови для учнів 1-4 класів. Зверніть увагу на розділи та вимоги до знань, умінь учнів кожного класу (обов’язково зробіть копію в накопичувальну папку).

- Ознайомтесь із статтею «Організація навчально-виховного процесу та навчально-методичне забезпечення учнів початкової школи». Джерело: Осипенко Е. О. Організація навчально-виховного процесу з англійської мови у 2012 / 2013 навчальному році : інструктивно-методичний лист / Е. О. Осипенко. – Миколаїв : ОІППО. – 2012 – С.9 - 15.

План роботи:

1. Знайомство студентів із планом проведення практичного заняття.

2. Опрацювання теоретичних питань:

1) Іноземна мова в Державному стандарті

2) Програма з англійської мови для учнів 1-4 класів

3) Організація навчально-виховного процесу з англійської мови (1, 2, 3, 4 класи).

3. Робота з навчально-методичними комплексами з англійської мови для учнів початкової школи.

4. Підведення підсумків практичного заняття.

Рекомендована література

· Державний стандарт початкової загальної освіти [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/education/average

· Навчальні програми з іноземних мов: для загальноосвітніх навчальних закладів і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов. 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – 96 с.

· Осипенко Е.О. Організація навчально-виховного процесу з англійської мови у 2012 / 2013 навчальному році : інструктивно-методичний лист / Е. О. Осипенко. – Миколаїв : ОІППО. – 2012 – С.9 - 15.

Практичне заняття № 2

Тема: Англійська мова як навчальний предмет у системі початкової шкільної освіти. Особливості уроку англійської мови та його аналіз (2 год.).

Мета - перевірити рівень набутих методичних знань студентів та рівень оволодіння вміннями аналізувати конспекти уроків англійської мови.

Завдання: продемонструвати рівень "індивідуальних" набутих методичних знань; уточнити та конкретизувати "нечіткі/розмиті" методичні знання; виявити прогалини в методичних знаннях для їх усунення;продемонструвати навички аналізу конспекту уроку.

Попередні завдання

Опрацюйте теоретичн і питання:

Система викладання англійської мови в початкових класах. Особливості уроку англійської мови та його аналіз. Оформлення плану-конспекту уроку англійської мови в початкових класах.

· Опрацюйте наступні джерела:

Роман С.В. Методика навчання англійської мови у початковій школі: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2005. – С. 148-180;

Методика навчання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: підручник / Л.С. Панова, І.Ф.Андрійко, С.В.Тезікова та ін. – К.: ВЦ «Академія», 2010. – С. 261 – 269.

· Складіть деталізовану стуктуру конспекту уроку англійської мови в початковій школі комбінованого типу (предмет, клас, тема, мета, завдання, обладнання, хід уроку, етапи, час…) з теми «My School Life».

· Законспектуйте схему аналізу уроку англійської мови (стислу).

План роботи:

1. Знайомство студентів із планом проведення практичного заняття.

2. Опрацювання теоретичних питань:

1) Вимоги до уроку англійської мови в початковій школі.

2) Формулювання мети та завдань уроку англійської мови.

3) Структура і типи уроків англійської мови.

4) Аналіз уроку англійської мови в початковій школі.

3. Виконання індивідуальних практичних завдань.

4. Колективний аналіз конспекту уроку англійської мови.

5. Підведення підсумків практичного заняття.

Рекомендована література

· Бігич О.Б. Теорія і практика формування методичної компетенції вчителя іноземної мови початкової школи: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2006. – 200 с.

· Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Вид. 2-е, випр. і перероб. / Кол. авторів під керівн. С.Ю.Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 2002. – 328 с.

· Методика навчання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: підручник / Л.С. Панова, І.Ф.Андрійко, С.В.Тезікова та ін. – К.: ВЦ «Академія», 2010. – 328 с.

· Роман С.В. Методика навчання англійської мови у початковій школі: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2005. – 208 с.

Практичне заняття № 3

Тема: Планування процесу викладання англійської мови в початкових класах. Види та форми контролю навчальних досягнень молодших школярів (2 год.).

Мета - перевірити рівень набутих методичних знань студентів щодо оцінювання та контролю навчальних досягнень учнів з англійської мови.

Завдання: продемонструвати рівень "індивідуальних" набутих методичних знань; уточнити та конкретизувати "нечіткі/розмиті" методичні знання; виявити прогалини в методичних знаннях для їх усунення;продемонструвати навички організації контролю.

Попередні завдання

Опрацюйте теоретичн і питання:

Система планування з іноземної мови в початковій школі. Складання календарного, тематичного та поурочного планів. Планування в роботі вчителя англійської мови початкових класів.

· Опрацюйте статтю «Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з іноземної мови». Джерело: Осипенко Е.О. Організація навчально-виховного процесу з англійської мови у 2012 / 2013 навчальному році : інструктивно-методичний лист / Е. О. Осипенко. – Миколаїв : ОІППО. – 2012 – С. 15-19.

· Зробіть копію критеріїв оцінювання учнів початкових класів з англійської мови в накопичувальну папку.

· Складіть різнорівневу контрольну роботу для учнів 4 класу з англійської мови на обрану вами тему (обов’язково має бути інструкція, шкала оцінювання, цікаві та різнопланові завдання різних видів мовленнєвої діяльності, обсяг контрольної роботи на 30 хв.).

План роботи:

1. Знайомство студентів із планом проведення практичного заняття.

2. Опрацювання теоретичних питань:

1) Контроль, його сутність і функції у початковій школі.

2) Види і форми контролю.

4) Об’єкти, критерії і способи контролю.

5) Тестовий контроль з англійської мови в початковій школі.

3. Виконання індивідуальних практичних завдань.

4. Колективний аналіз підготовлених попередньо студентами контрольних робіт.

5. Підведення підсумків практичного заняття.

Рекомендована література

· Бігич О.Б. Теорія і практика формування методичної компетенції вчителя іноземної мови початкової школи: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2006. – 200 с.

· Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Вид. 2-е, випр. і перероб. / Кол. авторів під керівн. С.Ю.Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 2002. – 328 с.

· Методика навчання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: підручник / Л.С. Панова, І.Ф.Андрійко, С.В.Тезікова та ін. – К.: ВЦ «Академія», 2010. – 328 с.

· Осипенко Е.О. Організація навчально-виховного процесу з англійської мови у 2012 / 2013 навчальному році : інструктивно-методичний лист / Е. О. Осипенко. – Миколаїв : ОІППО. – 2012 – С. 15-19.

· Роман С.В. Методика навчання англійської мови у початковій школі: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2005. – 208 с.

 

Практичне заняття № 4

Тема: Формування в молодших школярів англомовної лексичної компетенції (2 год.).

Мета - перевірити рівень набутих методичних знань студентів та рівень оволодіння технологією навчання аудіювання на рівні навичок.

Завдання: продемонструвати навички навчання активного лексичного матеріалу; набути знань і сформувати навички аналізу фрагмента уроку з навчання активного лексичного матеріалу.

 

Попередні завдання

Опрацюйте теоретичн і питання:

Шкільний лексичний мінімум. Зміст навчання лексики. Шкільний словниковий запас. Способи семантизації. Сторони лексичної одиниці. Етапи формування репродуктивної лексичної навички.

· Опрацюйте Програму з англійської мови для учнів 1-4 класів. Заповнивши таблицю, проаналізуйте динаміку розвитку в молодших школярів мовної лексичної компетенції.

Мовна лексична компетенція

1-ий клас 2-ий клас 3-ій клас 4-ий клас
       

 

· Ознайомтесь із фрагментом уроку з навчання активного лексичного матеріалу в початковій школі. Бігич О.Б. Теорія і практика формування методичної компетенції вчителя іноземної мови початкової школи: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2006. – С. 47 - 52.

Письмово охарактеризуйте: а) навчальні прийоми, використані вчителем на кожному з трьох етапів навчання активної лексики; б) способи семантизації нових лексичних одиниць; в) різновиди опор, які стимулюють висловлювання учнів, г) освітній потенціал лексичного матеріалу.

· За власним уподобанням оберіть один із чинних підручників чи посібників для початкової школи. Виберіть тематичні лексичні одиниці та укладіть фрагмент уроку з навчання молодших школярів активного лексичного матеріалу. Визначте навчальні прийоми для кожного з трьох етапів навчання активної лексики. Оберіть найоптимальніші способи семантизації нових лексичних одиниць. Придумайте мовленнєві ситуації, які моделюють англомовне потенційне спілкування молодших школярів з носіями мови, та опори, які стимулюють висловлювання учнів. Визначте освітній потенціал лексичного матеріалу. Письмово оформіть укладений фрагмент уроку. Будьте готові в ролі вчителя провести фрагмент на практичному занятті.

План роботи:

1. Знайомство студентів із планом проведення практичного заняття.

2. Опрацювання теоретичних питань:

· Зміст навчання лексики.

· Шкільний словниковий запас.

· Труднощі засвоєння лексичних одиниць.

· Етапи формування репродуктивної лексичної навички.

3. Тестовий контроль знань студентів.

4. Демонстрація фрагментів уроків навчання активної лексики.

Таблиця спостереження на практичному занятті фрагмента уроку з

формування англомовної лексичної компетенції

Студент-"учитель" -

Тема уроку -

Етап фрагмента Діяльність студента"учителя" Результати спостереження
І. Ознайомлення учнів з новими ЛО 1. Введення вчителем нових ЛО 2. Перевірка розуміння значення нових ЛО 3. Фонетичне опрацювання нових ЛО 4. Демонстація графічної та граматичної форми нових ЛО    
ІІ. Автоматизація дій учнів з новими ЛО на рівні фрази Імітативні вправи Підстановчі вправи Трансформаційні вправи Вправи в завершенні ЗМ Вправи в розширенні ЗМ Відповіді на запитання Самостійне вживання нових ЛО    
ІІІ. Автоматизація дій учнів з новими ЛО на рівні понадфразової єдності Вправи в об'єднанні зразків мовлення в мікромонолозі Вправи в об'єднанні зразків мовлення в мікродіалозі    

5. Обговорення. Аналіз «експертами» методичних та мовленнєвих дій «учителя». У разі помилкової дії - спільний пошук правильного методичного рішення (мозковий штурм).

Рекомендації щодо вдосконалення фрагмента уроку:

· поліпшення вибору методичних прийомів навчання,

· способів семантизації нових лексичних одиниць,

· мовленнєвих ситуацій, які моделюють англомовне потенційне спілкування молодших школярів,

· поліпшення мовленнєвої поведінки студента-„вчителя".

6. Підведення підсумків практичного заняття.

Рекомендована література

· Бігич О.Б. Теорія і практика формування методичної компетенції вчителя іноземної мови початкової школи: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2006. – 200 с.

· Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Вид. 2-е, випр. і перероб. / Кол. авторів під керівн. С.Ю.Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 2002. – 328 с.

· Методика навчання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах: підручник / Л.С. Панова, І.Ф.Андрійко, С.В.Тезікова та ін. – К.: ВЦ «Академія», 2010. – 328 с.

· Роман С.В. Методика навчання англійської мови у початковій школі: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2005. – 208 с.

 

Практичне заняття № 5

Тема: Формування в молодших школярів англомовної граматичної компетенції (2 год.).

Мета - перевірити рівень набутих методичних знань студентів та рівень оволодіння технологією навчання граматики на рівні навичок.

Завдання: продемонструвати навички навчання граматичного матеріалу; набути знань і сформувати навички аналізу фрагмента уроку з навчання граматичного матеріалу.

Попередні завдання

Опрацюйте теоретичн і питання:

Шкільний граматичний мінімум. Зміст навчання граматики. Рівні мовленнєвих одиниць. Етапи формування репродуктивної граматичної навички.

· Опрацюйте Програму з англійської мови для учнів 1-4 класів. Заповнивши таблицю, проаналізуйте динаміку розвитку в молодших школярів мовної граматичної компетенції.

Мовна граматична компетенція

1-ий клас 2-ий клас 3-ій клас 4-ий клас
       

 

· Ознайомтесь із фрагментом уроку з навчання активного граматичного матеріалу в початковій школі. Бігич О.Б. Теорія і практика формування методичної компетенції вчителя іноземної мови початкової школи: Навчальний посібник. – К.: Ленвіт, 2006. – С. 66-69.

Письмово охарактеризуйте: а) виклик мотивації учнів до вивчення нового граматичного матеріалу, б) навчальні прийоми, використані вчителем на кожному з трьох етапів навчання активної граматики, в) різновид опор, які стимулюють висловлювання учнів, г) освітній потенціал граматичного матеріалу.

· За власним уподобанням оберіть один із чинних підручників чи посібників для початкової школи. Укладіть власний фрагмент уроку з навчання молодших школярів активного граматичного матеріалу. Визначте навчальні прийоми для кожного з трьох етапів навчання активної граматики. Придумайте опори, які стимулюють висловлювання учнів. Визначте освітній потенціал граматичного матеріалу. Письмово оформіть укладений фрагмент уроку. Будьте готові в ролі вчителя провести фрагмент на практичному занятті.

План роботи:

1. Знайомство студентів із планом проведення практичного заняття.

2. Опрацювання теоретичних питань:

· Зміст навчання граматики.

· Шкільний граматичний мінімум.

· Етапи формування репродуктивної граматичної навички.

3. Тестовий контроль знань студентів.

4. Демонстрація фрагментів уроків навчання граматики.

Таблиця спостереження на практичному занятті фрагмента уроку з


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 269; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!