ДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ



Самостійна робота є складовою навчального процесу, на яку припадає значний обсяг навчального часу. При цьому студент лишається активним учасником навчального процесу, набуває навичок самоорганізації, самостійного пошуку інформації, прийняття рішень. Правильна організація самостійної роботи дозволяє максимально індивідуалізувати навчання, підвищити ефективність навчального процесу.

Самостійна робота підвищує ефективність навчання через організацію поза аудиторного навчання. Вона спрямована на забезпечення наукової загальноосвітньої та практичної підготовки студентів відповідно до особистих здібностей та професійних інтересів кожного з них. Дана форма навчання формує у студентів незалежність поглядів, самостійність у виборі варіанта вирішення завдання. Викладач забезпечує керівництво і контроль за виконанням студентами окремих завдань.

Одним із видів самостійної роботи є опрацювання лекційного матеріалу, визначення головного у змісті лекції, засвоєння її основних моментів. Щоб зрозуміти і добре засвоїти лекційний матеріал, до кожної наступної теми слід ретельно готуватись: систематично опрацьовувати матеріал попередньої лекції, і, якщо це необхідно, опрацювати рекомендовану літературу, повторювати пройдений матеріал, на який лектор посилається при викладанні нового, якщо з певних причин лекція пропущена, її необхідно законспектувати і опрацювати самостійно за допомогою підручників та періодичних видань, незрозумілі питання з’ясувати на консультації.

При виконанні завдань самостійної роботи необхідно використовувати статистичні щорічники України, міжнародних організацій, Європейського Союзу, періодичні видання, монографії за темою, інформацію Інтернету, законодавчі та нормативні матеріали, мультимедійні матеріали.

Для ґрунтовного засвоєння першоджерел необхідно вдумливо конспектувати їх, вдаючись до різних видів запису (витяги, тези, цитати і т.д.). Готуючись до відповіді, важливо, в першу чергу, визначити напрями наукових досліджень з певної проблеми та впровадження їх результатів у практику. Доцільно підготувати власні спостереження та висновки, обґрунтовуючи їх теоретичними положеннями та рекомендаціями.

Семінар, як одна із форм навчальних занять, розрахована на глибоке та повне розкриття студентами певної проблеми на основі самостійного вивчення рекомендованої літератури. На семінарських заняттях вони глибше опановують складні питання, беруть участь в їх колективному творчому обговоренні, оволодівають науковими методами аналізу певних явищ і проблем. Систематична підготовка до семінару привчає до самостійної роботи з першоджерелами – періодичними виданнями, науковою, навчальною, навчально-методичною літературою і т.д. Під час занять створюються умови для перевірки та виявлення інтелектуального рівня студентів, для набуття уміння виступати, логічно висловлюватись, колективно обговорювати гострі проблеми, обстоювати власну точку зору, аргументувати свою позицію.

Професійному розвитку студентів сприяє самостійне виконання творчих та практичних завдань, різноманітні форми пошукової, дослідної роботи.

Викладач систематично контролює самостійну роботу студентів: перевіряє конспекти першоджерел, виконання завдань творчого характеру, надає необхідну допомогу для активізації навчальної діяльності студентів.

Окремими формами самостійної роботи студента, передбаченими навчальним планом, є написання рефератів і контрольних робіт.

Контроль знань студентів за результатами самостійної роботи здійснюється на заняттях і консультаціях. Формами контролю самостійної роботи студентів є усне опитування, тестування, перевірка письмових звітів, колоквіум. Студент також має здійснювати самоперевірку за завданнями, наведеними у робочій програмі навчального курсу.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО НАПИСАННЯ РЕФЕРАТІВ І ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

Реферат (лат. referre - доповідати, повідомляти) підводить підсумок вивчення студентами окремої теми і дисципліни в цілому. Реферат носить характер критичного огляду наукових публікацій в рамках заданої викладачем або обраної студентом за погодженням з викладачем проблематики.

Обсяг реферату визначається специфікою теми, її науковим і практичним значенням. Обсяг реферату складає 10-15 сторінок. Реферат має відповідати вимогам до оформлення рукопису кваліфікаційної роботи: вступ і висновки в сумі не повинні перевищувати 20% загального обсягу; текст друкується через 1,5 інтервали на одній сторінці стандартного аркуша з такими полями: ліве - 30 мм, інші - 20 мм; нумерація починається з титульного листа, проте номер на ньому не ставиться.

На титульному листі реферату вказуються: офіційна назва навчального закладу, факультету і кафедри; прізвище та ініціали автора реферату (абревіатура навчальної групи); повна назва теми; прізвище та ініціали наукового керівника, його науковий ступінь і вчене звання; місто, де знаходиться навчальний заклад та рік написання реферату. Після титульного листа подається зміст реферату з точною назвою кожного розділу (параграфу) і вказуванням сторінок.

Список використаних джерел складається з дотриманням вимог до робіт, що готуються до друку. До списку джерел мають бути включені лише безпосередньо використані в рефераті праці.

Тема реферату - це не просто повторення засвоєного матеріалу лекції або семінарського заняття. Вона має бути спрямована на самостійне розроблення проблеми.

Важливими критеріями, якими необхідно керуватись при доборі теми реферату, є її актуальність, новизна підходів і практичних рекомендацій, що базуються на ретельному ознайомленні із концепцією і публікаціями попередніх дослідників.

Реферат доповідається у аудиторії.

У контрольній роботі має бути вирішено конкретне, задане викладачем, статистичне, аналітичне або розрахункове завдання, що має практичний характер.

Структура реферату (контрольної роботи): титульний аркуш; зміст (план); вступ; розділи (можуть ділитися на параграфи); висновки; список використаних джерел; додатки (у яких наводяться таблиці, схеми, діаграми); перелік умовних позначень.

У вступіобґрунтовується актуальність теми, її значущість з огляду на розвиток науки та практики. У вступі необхідно подати аналіз використаних джерел, вказавши при цьому авторів, які вивчали дану тематику, визначити сутність чинників, що вплинули та розвиток явища або процесу, що досліджується, та недостатньо досліджені питання, з’ясувавши причини їх слабкої аргументації.

Основну частину роботи складають декілька розділів, логічно поєднані між собою. Виклад матеріалу має бути логічним, послідовним, без повторів. Необхідно пояснювати скорочені терміни і символи при першому їх згадуванні в тексті реферату.

Недопустимим є використання цитат без посилання на автора. При цитуванні будь-якого фрагменту джерела не слід допускати неточності. Взагалі, цитатами не слід зловживати, особливо громіздкими. Якщо якийсь важливий документ потребує наведення його в тексті реферату в повному обсязі, то краще винести його в додатки.

У роботі необхідно визначити і викласти основні тенденції дослідження, підкріпити їх найтиповішими прикладами. Також мають бути відображені сучасні ідеї та гіпотези, методики та методичні підходи до вивчення проблеми. Доцільно зупинитися на якомусь дискусійному моменті і спробувати проаналізувати позиції сторін, спробувати, приєднавшись до однієї з них, або висловити власну думку на певну проблему та визначити перспективи її вирішення.

Кожен розділ роботи повинен завершуватись короткими висновками, чіткими і лаконічними, де узагальнено оцінки та практичні рекомендації. Можна стисло вказати на перспективи подальшого дослідження даної проблеми.

Робота оцінюється за такими критеріями: актуальність; наукова та практична цінність; глибина розкриття теми, залучення актуальних на час проведення дослідження статистичних джерел, вирішення поставлених завдань; повнота використання рекомендованої літератури; обґрунтованість висновків; грамотність; стиль викладу; оформлення; обсяг виконаної роботи; завершеність.

ЛІТЕРАТУРА

Основна

1. Міжнародна економіка: Підручник / А. П.Румянцев, Г. Н.Климко, В. В.Рокоча та ін.; За ред.. А. П.Румянцева. – 3-тє вид., перероб. І доп. / А. П. Румянцев. – К.: Знання, 2006. – 479 с.

2. Світова економіка: Підручник / А. С.Філіпенко, В. С. Будкін, О .І. Рогач та ін.. / А. С. Філіпченко. – К.: Либідь, 2007. – 640 с.

3. Економіка зарубіжних країн / за ред..: Козака Ю. Г., Ковалевського В. В., Осіпова В. М. – 3-тє вид. Перероб. Тва доп. навч. пос. / Ю. Г. Козака.  – К.:Центр учбової літератури, 2007. – 544 с. 

4. Акопова Е. С. и др. Мировая экономика и международные экономические отношения: Учеб. пособие. / Е. С. Акопова. – Ростов-на-Дону, 2000.

5. Гальчинський А. С. Сучасна валютна система. / А. С. Гальчинський.  – К., 1993.

6. Данько Т. П., Округ З. М. Свободные экономические зоны: Учеб. пособие. / Т. П. Данько. – М., 1998.

7. Кандиба А. Н. Мировая экономика, международные отношения и внешнеэкономическая деятельность. / А. Н. Кандиба. – К., 1996.

8. Киреев А. П. Международная экономика: В 2 ч. / А. П. Киреев. – М., 1998.

9. Климко Г. Н. та ін. Проблеми інтеграції України в міжнародний поділ праці. / Г. Н. Климко.  – К., 1994.

10. Кругман П., Обстфельд М. Международная экономика. Теория и политика: Учебник для вузов: Пер. с англ. / П. Кругман. – М., 1997.

11. Ломакин В. К. Мировая экономика: Учебник для вузов. / В. К. Ломакин.  – М., 1998.

12. Мануковський А. Б., Хартуков Е. М. Современные международные экономические отношения (теория экономической конъюнктуры): Учеб. пособие. / А. М. Мануковський. – М., 1989.

13. Международные валютно-финансовые и кредитные отношения: Ученик / Под ред. Л. Н. Красавиной. – М., 2000.

14. Международные экономические отношения: Учебник для вузов / Под ред. Е. Ф. Жукова. – М., 1999.

15. Миклашевська Н. А. і ін. Международная экономика: Учебник. / Н. А. Миклашевська. – М., 1998.

16. Мировая экономика: введение во внешнеэкономическую деятельность: Учеб. Пособие / М. В. Елова и др. – М., 2000.

17. Николаев Д. С. Международные транспортные и фрахтовые операции: Учеб. пособие. / Д. С. Николаев.  – М.. 1990.

18. Овчинников Г. П. Международная экономика: Учеб. пособие. / Г. П. Овчинников. – СПб., 1998.

19. Пахомов Ю .М. та ін. Національні економіки в глобальному конкурентному середовищі. / Ю. М. Пахомов.  – К., 1997.

20. Пила В. І., Чмир О. С. Спеціальні (вільні) економічні зони: теорія та практика. / В. І. Пила. – К., 1998.

21. Погорелецкий А. И. Экономика зарубежных стран: Учебник. / А. И. Погорелецкий. –  СПб., 2000.

22. Пебро М.  Международные экономические, валютные и финансовые отношения: Пер. с фр.  / М. Пебро. – М., 1994.

23. Поручник А. И. Интеграция Украины в мировое хозяйство. / А. И. Поручник. – К., 1994.

24. Портер М. Международная конкуренция. / М. Портер. – М., 1993.

25. Проблемы организации внешней торговли капиталистических и развивающихся стран. – М., 1987.

Додаткова

26. Заставний Ф. Д. Економічна і соціальна географія України. / Ф.Д. Заставний. –  К.: Форум, 2001.;

27. Паламарчук М. М., Паламарчук О. М. Економічна і соціальна географія України з основами теорії. / М. М. паламарчук. –  К.: Знання, 1998;

28. Міжнародні організації економічного співробітництва: Довідник / Національний інститут проблем міжнародної безпеки; відп. ред. А. І.Сухоруков, Н. Г. Віденко. – К.:НІПМБ, 2005. – 116 с.

29. Сухоруков А. І., Ладюк О. Д. Фінансова безпека держави. навчальний посібник. / А. І. Сухоруков. –  К.: Центр учбової літератури, 2007. – 192 с. 

30. Шищенко П. Г., Олійник Я. Б., Степашко А. В., Масляк П. О. Географія. / П. Г. Тищенко. –  К.: Знання, 2001.

31. Зіллер Ж. Політико-адміністративні системи країн ЄС. Порівняльний аналіз. / Ж. Зіллер. – К.: Основи, 1996.

32. Демків О. Місцеві бюджети США // Економіка України.- 1995.- № 6.- С.74-81.

33. Прохоренко Н. М. Економічна і соціальна географія України: Довідник / За загальною редакцією С. Т. Усатенко. - К.: НАУ. ЛВК, 2006. - 152 с.

34. Соколенко С. И. Современные мировые рынки и Украина. / С. И. Соколенко. – К., 1985.

35. Соколенко С. І. Глобалізація й економіка України. / С. І. Соколенко. – К., 1999.

36. Філіпенко А. С. Економічний розвиток сучасної цивілізації: навч. посіб. / А. С. Філіпченко. –  К., 2000.

37. Кравченко В. І. Шведський соціалізм починається з комуни // Економіка України. /  В. І. Кравченко. – 1996. – № 3. – С.50-61.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!