Звіт про виконання індивідуального завдання під час проходження педагогічного етапу практики



ЗМІСТ

1. Загальні відомості про ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», факультет економіки та управління, кафедру історії та теорії господарства та наукового керівника................................................................................................................3

2. Звіт про виконання індивідуального завдання під час проходження педагогічного етапу практики..............................................................................13

3. Література, опрацьована під час проходження педагогічного етапу переддипломної практики....................................................................................18

Додатки………………………………………………………………………………...21

 


Загальні відомості про ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», факультет економіки та управління, кафедру історії та теорії господарства та наукового керівника

Державний вищий навчальний заклад «Київ ськ ий національн ий економічн ий університет імені Вадима Гетьмана » (КНЕУ) був заснований на початку XX століття, а свій 105-річний ювілей відзначив в 2011 році. Сьогодні — це один із найбільших економічних навчальних закладів нашої держави, до складу якого входять:

ü базовий навчальний заклад (КНЕУ);

ü  Криворізький і Кримський економічні інститути;

ü  Київський економічний коледж, Київський коледж економіки та управління, Київський коледж інформаційних систем і технологій, Сімферопольський та Роменський коледжі, Криворізький коледж економіки та управління, де навчаються понад 33 тисячі студентів.

Наш університет майже всі роки працював над якісними змінами у підготовці фахівців. Вивчивши досвід провідних університетів світу, розробив нові робочі навчальні плани, увів цілий ряд нових нормативно-методичних розробок, удосконалив робочі навчальні програми, тим самим підвищив наукову складову дисциплін і фундаменталізацію та індивідуалізацію програмного матеріалу. Адже сьогодні, після впровадження рівневої освіти (бакалавр — магістр - доктор філософії), освіта орієнтована на компетенції, тобто на створення умов для формування на основі здібностей і мотивів кожного студента щодо власного діапазону та глибини унікальних особистісних і професійних якостей.

Для забезпечення навчального процесу навчально-методичною літературою функціонує одна з найбільших та найстаріших вузівських бібліотек Києва, що має близко 1,4 млн. примірників видань економічної тематики і розміщена в 8-ми поверховому окремому приміщенні та обладнана на рівні сучасних вимог.

Пріоритетним напрямком діяльності КНЕУ є наука. На цей час створено найпотужніший в Україні науковий потенціал у галузі економічних наук, широко відомі наукові школи з економічної теорії, фінансово- кредитних проблем, бухгалтерського обліку, економічного аналізу та аудиту, маркетингу, статистики, міжнародної економіки тощо.

У науковій та навчальній діяльності широко впроваджені новітні інформа ційні технології, створено сучасну мережеву інфраструктуру. Серед основних обчислювальних послуг є доступ до автоматизованого бібліотечного каталогу, архіву програмного забезпечення, електронної пошти, сучасних автоматизованих систем управління підприємствами (у навчальному процесі), всесвітніх інформаційних ресурсів через мережу Інтернет.

Потужне університетське видавництво забезпечує сучасною навчальною літературою не тільки наш навчальний заклад, а й багато інших ВНЗ та організацій. Видано понад 1000 підручників, навчальних посібників, монографій, навчально-методичної літератури.

Університет плідно співпрацює з 22 закордонними навчальними закладами і міжнародними організаціями 12 країн світу (Австрії, Великобританії, Канади, Німеччини, США та ін.). Головна мета цієї діяльності — досягнення міжнародних стандартів, надання всебічної сучасної освіти молоді України, навчання іноземних студентів у КНЕУ. Університет бере активну участь у європейських програмах ТАСІS, ТЕМРUS та INТАS.

Координацію наукових досліджень з вітчизняними та зарубіжними партнерами здійснюють Українська асоціація маркетингу та Українсько-британська асоціація викладачів бухгалтерського обліку.

З метою сприяння студентам та випускникам КНЕУ у працевлаштуванні і налагодження тісної співпраці з роботодавцями створено центр “Перспектива”. Підвищення кваліфікації економістів та менеджерів здійснюється також Українським інститутом розвитку фондового ринку та Центром післядипломної освіти. Для тих, хто бажає отримати бізнес-освіту, маючи вищу освіту іншого спрямування, відкрито перший в Україні та унікальний за своєю функціональністю Центр магістерської підготовки, який здійснює підготовку магістрів з економіки, менеджменту та права.

У нашій історії з незалежних від університету причин можна виділити період довоєнний і післявоєнний. Перший характеризується становленням ВНЗ у різних політичних системах - царській Росії і Радянському Союзі. До того ж той період був насичений різними подіями, які викликали переміщення інституту з одного міста до іншого, руйнацією його матеріальної бази, труднощами формування професорсько-викладацького складу. І не зважаючи на це, інституту вдалось зберегти, відродити і примножити традиції та перші набутки як у розвитку економічної освіти, так і економічної науки. В цьому чимала заслуга тодішніх ректорів М.В. Довнар - Запольського (першого ректора і засновника університету), М.І. Мітіліно, О. О. Карпенка, К.Г. Воблого. Повоєнний період - це, власне, нова сторінка в житті університету. Бо після Великої Вітчизняної війни (1941—1945 рр.) довелось починати, як прийнято говорити, з нульового циклу, з чистого аркуша. І в цьому особлива заслуга тодішніх ректорів — Василя Євтуховича Власенка та Василя Федоровича Гарбузова (обидва випускники університету). Нову віху в становлення інституту вписали 60-80-ті роки ХХ ст. Це той період, коли інститут спромігся не лише закріпити досягнуті успіхи, а й забезпечити своє майбутнє, перетворити КІНГ у провідний економічний ВНЗ країни, який по праву одержав вітчизняне і міжнародне визнання.

В той період ВУЗом керували ректори: П.В. Кривень, О С. Короїд, В. І. Загородній, С. П. Куценко, Л. Г Андреєв, Ю М Пахомов. На даний час ректор ДВНЗ КНЕУ ім. В. Гетьмана – Герой України, д.е. н., професор Анатолій Федорович Павленко.

Перехід людського суспільства від індустріальних до науково - інформаційних технологій, що, очевидно, визначатиме суть XXI століття, піднімає на особливу висоту формування сучасної системи набуття знань та їх практичного втілення у життя. Саме на це на голошує Болонська декларація (червень 1999 р.), яка стала сьогодні реальністю і до якої долучаються сучасні навчальні заклади і наш університет зокрема.

Зараз нашому університету надано статусу самоврядного дослідницького (постанова Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2010 року № 76) є свідченням того, що на наш колектив покладено високу відповідальність у царині утвердження високої економічної культури суспільства, формування економічного мислення, економічної дисципліни.

Факультет економіки та управління є одним з провідних в університеті та одним з найстарших одночасно. Він був заснований у 1945 році. Тут за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та «магістр» навчається понад 3,5 тисячі студентів денної, вечірньої та заочної форм навчання.

Факультет готує фахівців за такими спеціальностями:

· економіка підприємства;

· менеджмент організацій (спеціалізації: менеджмент промислових підприємств, менеджмент державних установ);

· економічна теорія.

Підготовка магістрів здійснюється за програмами: «Стратегічний менеджмент», «Менеджмент підприємницької діяльності», «Менеджмент проектів та консалтинг», «Державне управління економікою», «Менеджмент малого бізнесу», «Менеджмент корпорацій», « Економічна теорія»

Студенти - магістранти в індивідуально-консультаційному режимі опановують спеціальні дисципліни, поглиблюють практичну підготовку, а також навчаються сучасним способам керівництва, спілкування, мотивації поведінки виконавців і управлінців, опрацьовують ефективні засоби особистої роботи менеджера. У магістратурі набуваються навички обґрунтування складних господарських рішень, формування нестандартних прийомів і способів управління.

Для магістрів передбачено проходження практики, підготовку дипломної роботи. Тематика дипломних робіт, як і наукових досліджень студентів у цілому, орієнтована на обґрунтування рішень щодо підвищення прибутковості, залучення інвестицій, підвищення конкурентоспроможності підприємств, запобігання втратам у ризикових ситуаціях, а також на вдосконалення державного управління економікою країни, окремих регіонів і галузей.

Економічна освіта, як відомо, ґрунтується на економічній теорії, що власне й закладає підвалини формування економічного образу мислення майбутнього професіонала і, що не менш важливо, цивілізованого громадянина, члена суспільства. Сучасна економічна теорія, яка вивчається сьогодні студентами економічних спеціальностей, складається із декількох базових навчальних дисциплін, таких як політична економія, макроекономіка, мікроекономіка, історія економіки та економічної думки. Всі ці дисципліни реалізуються в усьому університеті лише кафедрами факультету економіки та управління. Така інтеграція творчих зусиль викладачів-учених проявляється кумулятивним ефектом поглибленго знання передовсім у студентів ФЕтаУ, а саме у тих, хто здобу ває спеціальність “Економічна теорія”. Має місце міждисциплінарне взаємозбагачення дисциплін фундаментального та фахових циклів. Більше того, саме на факультеті економіки та управління відпрацьовується теоретичне підґрунтя прикладних наук і навчальних дисциплін: теорії стратегії, теорії менеджменту та теорії економічної організації.

Напрями підготовки (спеціальності), за якими готуються фахівці на факультеті економіки та управління, є базовими, узагальнюючими стосовно об’єктів економічної діяльності інших спеціальностей.

На факультеті працюють такі кафедри:

ü кафедра стратегії підприємств;

ü кафедра економіки підприємств;

ü кафедра менеджменту;

ü кафедра макроекономіки та державного управління;

ü кафедра історії та теорії господарства;

ü кафедра політичної економії обліково-економічних факультетів;

ü кафедра політичної економії факультетів управління та маркетингу.

На факультеті сформувався творчий колектив висококваліфікованих викладачів, які постійно оновлюють змістове наповнення дисциплін, готують оригінальні авторські курси, активно впроваджують нові технології навчання. У складі семи кафедр факультету економіки та управління 15% докторів економічних наук, професорів, більше половини кандидатів економічних наук, доцентів. До навчального процесу залучаються також провідні економісти-практики, науковці, державні діячі. Це задає високий рівень “інтелектуальної планки” навчального процесу, унаочнює процес перетворення знань на безпосередній фактор виробництва. Колектив факультету свято шанує багаторічні традиції, серед яких чільне місце займають новаторство і творчий пошук не стандартних рішень надскладних проблем розвитку особистості нового суспільства.

Науковим керівником моєї магістерської дипломної роботи та переддипломної практики є заслужений працівник освіти України, відмінник освіти, заслужений працівник КНЕУ, кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри історії та теорії господарства Степаненко Сергій Васильович.

Вищу освіту отримав у Київському інституті народного господарства ім. Д. С. Коротченка в 1971 році. Закінчив аспірантуру КІНГ на кафедрі політичної економії. Дисертаційна робота присвячена дослідженню економічних потреб (1981 р.).

Основна наукова проблема тика : генезис та структура інститутів ринкової економічної системи, методологічні проблеми історико-економічних наук.

Опубліковано понад 40 наукових праць. Останні з них:

Історія економіки та економічної думки: Навч. посібник / Авт. кол.: С.В.Степаненко (кер. авт.кол.), В.М.Фещенко, С.Н.Антонюк, Н.О.Тимочко та ін.- К.: КНЕУ, 2010, - 743 с.

Методологічна матриця історико-економічної науки. - Економічна теорія. – 2009. - № 2-3.

Методологічні проблеми історико-економічної науки / Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць – Спец. вип.: Методологічні проблеми економічної науки. – 2009

Методологічні аспекти фізичної економії / Фізична економія: методологія дослідження та глобальні місія України: зб. матеріалів Міжнарод. наук. конф., 8-10 квіт. 2009р., м. Київ. – К.: КНЕУ, 2009

Институт частной собственности / Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований. Монография / Под ред. д-ра экон. наук А.А.Гриценко. 2008.

Інституціональний аналіз економічних систем (проблеми методології): Монографія. – К.: КНЕУ, 2008. – 312 с.

Історія економіки та економічної думки: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц./ С.В.Степаненко, В.М.Фещенко, С.Н.Антонюк, Н.О.Тимочко та ін.- К.: КНЕУ, 2008, - 248 с.


Звіт про виконання індивідуального завдання під час проходження педагогічного етапу практики

В рамках проходження педагогічного етапу практики мною були відвідані два засідання кафедри історії та теорії господарства, проведено лекція (додаток А) та два семінари (додаток Б), а також відвідано лекція та два семінари к.е.н., доцента Колядича О.І., дві лекції та три семінарських заняття, що проводились одногрупниками. Крім того, протягом тривалості всього педагогічного етапу переддипломної практики, мною здійснювався аналіз та доопрацювання необхідних частин дипломної роботи, задля чого мною неодноразово відвідувалась бібліотека.

Перше засідання кафедри історії та теорії господарства, на якому я була присутня під час педагогічної практики відбулось 26 березня 2012 року.

Порядок денний:

1. Про хід дисертаційного дослідження аспіранта третього року навчання Кондрата О.Б. (доп. – асп. Кондрат О.Б., рец. проф. Корнійчук Л.Я., проф. Степаненко С.В., доц.. Колядич О.І.)

2. Щодо відповідальності за недотримання законодавства в сфері запобігання і протидії корупції ( виконання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції») (доп.- доц.. Логінов М.М)

3. Про порядок ліквідації академічних заборгованостей студентами КНЕУ за результатами підсумкового контролю знань ( Ухвалено Вченою радою університету Протокол №5 від 09.02.2012 р.) (доп. – доц. Антонюк С.Н.)

4. Про хід виконання індивідуальних планів викладачів кафедри з навчально-методичної та наукової роботи ( доп. – викладачі кафедри)

5. Про виконання Ухвал Вченої ради, наказів ректора за поточний період ( доп. – зав.каф.проф. Степаненко С.В.)

6. Про виконання рішень і планів кафедри (доп. – заст.. зав. Каф.доц. Антонюк С.Н.)

7. Різне

В результаті розгляду колективом кафедри всі питання були вирішені, заслухана робота Кондрата О.Б. передана на подальше доопрацювання.

Наступне засідання кафедри історії та теорії господарства відбулося 9 квітня 2012 року.

На порядок денний було винесено наступні питання:

1. Розгляд питання методологічного семінару: «Економічна думка про господарські системи змішаного типу» (доп. – Колядич О.І)

2. Про структуру програми курсу «Історія економіки та економічної думки» (доп. – проф.Степаненко С.В.)

3. Про відвідування занять викладачами кафедри і узагальнення кращого науково-педагогогічного досвіду (доп. – заст..зав.каф.доц. Антонюк С.Н)

4. Про хід виконання студентами графіку підготовки магістерських дипломних робіт (доп. – заст..зав.каф. з наук.роб проф. Фещенко В.М.)

5. Про проведення викладачами кафедри виховної роботи зі студентами (доп. – викладачі кафедри)

6. Про виконання Ухвал Вченої ради, наказів ректора за поточний період (доп. – зав.каф.проф. Степаненко С.В.)

7. Про виконання рішень і планів кафедри (доп. – заст.зав.каф.доц. Антонюк С.Н.)

8. Різне

Всі питання, які були висунуті на порядок денний були обговорені членами колективу кафедри та прийняті відповідні рішення щодо виконання.

Також я відвідала лекційне заняття Колядича О.І. з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» на тему «Ринкове господарство провідних суспільств Європейської цивілізації в умовах монополістичної конкуренції та його відображення в економічній думці (70-ті рр. ХІХ ст. – поч. ХХ ст.)».

План проведеної лекції:

1. Нові тенденції господарського розвитку держав Європейської цивілізації.

2. Промислове зростання Німеччини в кінці ХІХ ст. Соціальний напрямок політичної економії як передумова появи інституціоналізму.

3. США – лідер світової економіки. Американська школа маржиналізму.

4. Особливості господарської системи Англії в період монополістичної конкуренції. Кембриджська школа.

5. Економічний розвиток Франції.

Відвідані два семінарські заняття Колядича О.І. з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» на теми: «Ринкове господарство провідних суспільств Європейської цивілізації в умовах монополістичної конкуренції та його відображення в економічній думці (70-ті роки ХІХ ст. – початок ХХ ст.)», «Особливості розвитку ринкового господарства та основні напрямки економічної думки України (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.)».

Щодо відвідання та аналізу лекційних та семінарських занять моїх одногрупників, то цей досвід виявився дуже корисним для мене. Під час такого виду роботи була можливість проаналізувати всі сильні сторони та прорахунки заняття, співставити їх з власними, а дещо врахувати на практиці.

Отже, 30 березня 2012 мною була відвідана лекція з дисципліни «Історія економіки та економічної думки», яку проводила Смирна О.С. на тему «Державно-монополістичний характер ринкової економічної системи країн європейської цивілізації в умовах світової системи господарства (перша половина ХХ ст.)»

План лекції:

1. Світова система господарства та її вплив на економіку провідних країн Європи та США. Становлення системи державного регулювання економіки.

2. Особливості державно-монополістичного розвитку господарств країн Європейської цивілізації та США. Причини та наслідки Першої світової війни.

3. Світова економічна криза 1929-1933 рр. та економічні дослідження в період державно-монополістичного розвитку cуспільств європейської цивілізації. Виникнення кейнсіанства.

4. Економічний розвиток європейських країн та США в період Другої світової війни та її вплив на структуру народного господарства.

Загалом враження від лекції позитивне, Олена викладала матеріал цікаво та систематизовано. Лектором було наведено велику кількість цікавих фактів та прикладів реальних ситуацій. Постійно задавались питання до аудиторії, за рахунок чого в лектора з групою вийшов продуктивний діалог. Олені вдалось рівномірно розподілити загальний час лекції, хоча між питаннями це було не зовсім так – деяким з них було приділено більше уваги, ніж потрібно. Студенти слухали з цікавістю та активно відповідали наприкінці пари, тобто, матеріал був ними добре засвоєний.

Також 3 квітня 2012 мною було відвідане семінарське заняття, яке проводила Смирна О.С. з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» тему «Ринкова господарство провідних суспільств Європейської цивілізації в умовах монополістичної концепції та його відображення в економічній думці (70-ті роки ХІХ ст. – початок ХХ ст.)».

План

1.Зміни в техніці та технології (70-ті роки 19 ст. 1918р.) та їх вплив на ринкове господарство країн Західної Європи та США. Маржинальна революція.

2.Економічне піднесення Німеччини наприкінці 19 століття та виникнення соціального напряму політичної економії.

3.Причини швидкого економічного розвитку США та особливості американської школи маржиналізму.

4.Економічний розвиток Англії та Франції наприкінці ХІХ ст. А. Маршалл як засновник кембриджської школи.

В рамках практики мною було відвідане лекційне заняття Стоєцької З.С. 29 березня 2012 з дисципліни «Соціальна економіка» на тему: «Соціально-ринкове господарство»

План лекції:

1.Об’єктивні і суб’єктивні умови становлення теорії соціально-ринкового господарства.

2.Соціально-ринкове господарство: теорія і практика реалізації.

3.Сучасні моделі соціально-ринкового господарства.

 

Також відвідані семінарські заняття з дисципліни «Соціальна економіка» Стоєцької Злати 10 квітня 2012 на тему: «Механізм координації соціальної економіки» та 12 квітня 2012 на тему: «Соціальна політика».

        Таким чином, проходження педагогічної переддипломної практики забезпечило мені ознайомлення з специфікою навчального процесу у вищій школі та перший педагогічний досвід. За цей час я змогла закріпити та поглибити теоретичні знання з дисциплін, що вивчалися мною в попередні роки, попрактикуватися в розробці методичних матеріалів. Тобто, переддипломна практика забезпечила розвиток професійних інтересів і професійно важливих якостей мене як майбутнього економіста-теоретика.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!