V І. Форми організації навчання на уроці



1. Відповідність обраних форм організації діяльності учнів цілей і завдань, змісту та методам навчання.

2. Оптимальність добору і використання різноманітних форм організації діяльності учнів(фронтальна, групова, індивідуальна та їх різновиди, а також метод колового тренування).

3. Наявність на уроці необхідних організаційних заходів: своєчасний та організований початок і закінчення уроку; чітке шикування та перешикування під час зміни місця занять і видів роботи; розташування учнів на місці роботи з урахуванням просторових умов до виконання фізичних вправ; визначення чергових, груповодів, капітанів команд, суддів та ін.; доцільність і своєчасність установки обладнання та розподілу інвентарю; організація страховки та самостраховки в ході уроку.

4. Обґрунтований розподіл учнів на групи, ланки, команди на основі вимог диференційованого підходу з урахуванням статевих, фізичних, технічних та функціональних можливостей учнів.

5. Наявність індивідуального підходу до організації діяльності учнів, які потребують окремих місць роботи.

6. Раціональність організації особистої діяльності вчителя: вибір місця розташування під час проведення підготовчої, основної, заключної частин уроку, організація самостійної діяльності найбільш підготовлених учнів і надання допомоги відстаючим.

7. Організація на уроці діяльності учнів, які віднесені за станом здоров’я до спеціальної медичної групи.

V ІІ. Вирішення дидактичних цілей

1. Озброєння теоретичними знаннями: рівень озброєння учнів предметно-науковими та допоміжними знаннями (нормативно-профілактичні, історико-наукові, контрольно-оціночні, міжнаукові) з урахуванням мети уроку.

2. Оволодіння практичними способами діяльності (руховими уміннями та навичками)

3. Рівень використання учнями теоретичних знань, рухових умінь та навичок у нестандартних умовах.

4. Озброєння учнів системою контролю та самоконтролю за рівнем засвоєння теоретичних знань, вироблення практичних умінь та навичок, розвитком основних рухових якостей (сила, швидкість, витривалість, спритність та ін.).

V ІІІ. Вирішення завдань виховання

1. Чи були поставлені виховні цілі перед учнями?

2. Який вплив (позитивний чи негативний) мав на учнів рівень підготовки та реалізації основних структурних компонентів навчального процесу (поставлені цілі та завдання, організація умов, добір змісту та структур уроку, обрані методи організаційні форми, рівень вирішення дидактичних цілей).

3. Наявність оптимального психологічного мікроклімату на уроці, позитивного фону взаємодії вчителя та учнів.

4. Уміння учнів поводитись відповідно до моральних норм.

ІХ. Вирішення завдань розвитку

1. Інтелектуальний розвиток (усвідомлене користування теоретичними знаннями, розумова будова моделей рухових дій, використання проблемних питань та вирішення проблемних ситуацій).

2. Фізичний розвиток (дозування навантаження з урахуванням віку, статі учнів, їх функціональної підготовки, додержання оптимального темпу та ритму виконання вправ, чергування активної роботи з відпочинком; наявність корегуючи вправ, вправ для формування правильної постави, ліквідації недоліків у будові тіла, розвитку оптимального дихання).

3. Естетичний розвиток.

4. Етичний і морально-вольовий розвиток.

Наявність системи контролю за рівнем функціонального стану (перевірка функціонального стану за допомогою пульсу і спостереження за зовнішнім виглядом учнів з метою попередження втоми; постійне використання засобів страховки та самостраховки; відповідність фізичної кривої навантаження під час уроку гігієнічним нормам).

Х. Щільність уроку

На уроці вчитель повинен чітко відстежувати стан здоров’я учнів та навантаження, тому для оцінки ефективності уроку використовуються хронометражні спостереження, які дозволяють обчислити щільність уроку.

Наводимо якісні показники загальної та моторної щільності уроку:

1. Загальна щільність уроку.

До раціонального витраченого часу належать: повідомлення мети уроку, пояснення техніки та правил виконання вправ, практичне виконання вправ, визначення функціонального стану учнів, інструктаж, пояснення помічених помилок та ін.

Показники:

- відмінно – 95-100%

- добре             – 85-94%

- задовільно – 75-84%

 

2. Моторна щільність уроку

Час руху складається тільки з того часу, який витрачається учнями (учнем) на виконання різноманітних вправ. Для різних видів уроку критерії оцінювання різні.

Кросова або лижна підготовка:

- відмінно – 80% та більше

- добре             – 70-79%

- задовільно – 60-69%

Спортивні та рухливі ігри, легка атлетика:

- відмінно – 75% та більше

- добре             – 65-74%

- задовільно – 55-64%

Гімнастика, плавання:

- відмінно – 70% та більше

- добре             – 60-69%

- задовільно – 50-59%

Хронометраж проводиться з урахуванням таких видів діяльності учнів та вчителя:

- виконання учнями вправ;

- слухання вчителя (розповіді, пояснення, інструктажу) і спостереження за демонстрацією вправ; відпочинок, очікування виконання чергового завдання;

- шикування, перешикування, підготовка місця занять, прибирання обладнання та інвентарю;

- простій.

ХІ. Особистість учителя

При проведенні уроку слід звернути увагу на шість основних компонентів діяльності вчителя фізичної культури

1. Проектувальний компонент: вчитель формулює цілі та завдання уроку з урахуванням типу уроку, місця даного уроку в системі уроків розділу, окремої теми; передбачає позитивний вплив обраного змісту та навантаження на діяльність основних функціональних систем організму учнів; прогнозує можливий рівень теоретичної та практичної підготовки учнів; обґрунтовано проектує об’єм навантаження на учнів у ході уроку, планує темп і ритм дітей.

2. Конструктивний компонент: вчитель композиційно правильно визначає зміст навчального матеріалу з урахуванням цілей і завдань уроку, планує формулювання в учнів системи знань та практичних умінь; добирає необхідні засоби навчання на основі визначеного змісту; планує використання різного навантаження, темп та ритм роботи учнів на основі застосування різноманітних засобів навчання; своєчасно перебудовує хід навчального процесу.

3. Організаторський компонент: вчитель обґрунтовано організує діяльність учнів на різних етапах уроку з урахуванням цілей і завдань, обраного змісту та методів навчання; ефективно використовує фронтальну, групову, індивідуальну форми організації діяльності учнів, а також метод колового тренування; раціонально керує окремими видами навчальної діяльності; одночасно спостерігає і керує діяльністю всього класу, окремих груп учнів; організує роботу груповодів з числа найбільш підготовлених учнів; «володіє» класом, підтримує постійний інтерес та увагу учнів протягом усього уроку, сприяє самостійності дій учнів та ін.

4. Комунікативний компонент: вчитель будує взаємовідносини з учнями на основі морально-етичних вимог до діяльності педагога; доброзичливо ставиться до учнів, залишаючись в той же час вимогливим та об’єктивним, формує відповідальне ставлення учнів до навчальної роботи, своєчасно підтримує учнів, яким потрібна допомога; спирається на вимоги, що адекватні функціональним можливостям учнів, їх нахилам і потребам; сприяє формуванню позитивної мотивації творчого відношення учнів до заняття, своєчасно оцінює діяльність учнів, використовуючи систему оперативного, поточного та підсумкового контролю.

5. Гностичний компонент: вчитель володіє необхідним рівнем психолого-педагогічних та науково-предметних знань; враховує під час уроку анатомо-фізіологічні, психологічні, вікові та статеві особливості учнів; застосовує між наукові та міжпредметні знання; організує власну діяльність на уроці на дослідницькому рівні – постійно враховує динаміку індивідуальних зрушень рівня підготовки учнів.

6. Практичний компонент: учитель на належному рівні володіє руховими уміннями, здійснює якісний показ окремих вправ, елементів, комбінацій; своєчасно застосовує страховку учнів на спортивному обладнанні; володіє методикою визначення функціональної підготовки учнів за допомогою різноманітних тестів, пульсометри, показників артеріального тиску. Цей компонент властивий учителям фізичної культури.

Урок фізичної культури, розроблений та проведений у відповідності до сучасних вимог, забезпечуватиме розвиток фізичних якостей, високий рівень фізичної підготовленості та збереження і зміцнення здоров’я підростаючого покоління.


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 187; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!