Другий етап: обмін аргументами й запитання із залу



МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

 

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ЗАПОРІЗЬКИЙ МЕДИЧНИЙ КОЛЕДЖ» ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

 

 

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

САМОСТІЙНОЇ ПОЗААУДИТОРНОЇ

РОБОТИ З ПРЕДМЕТУ

«УКРАЇНСЬКА МОВА

(ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ)»

 

2010

 

Зміст тематичного плану

 

№ пп Назва теми або її фрагменти Кількість годин Вид заняття Форма ПСРС Форма контролю Термін виконання
1. Культура мовлення під час дискусії. Майстерність публічного виступу. Основні закони риторики. 2 Практичне Вивчення Виголошення публічного виступу  
2. Правила спілкування фахівця при проведенні зустрічей, переговорів, прийомів та по телефону 2 Практичне Вивчення і конспектуван ня Усне опитування, перевірка зошитів  
3. Мовленнєвий етикет у спілкуванні 2 Практичне Складання схеми-конспекту Перевірка зошитів  
4. Типи термінологічних словників (відповідно до фаху).   2 Практичне Конспектуван ня, робота зі словником Дидактичний матеріал, усне опитування  
5. Правила правопису слів-термінів та слів іншомовного походження   2 Практичне Виконання вправ Дидактичний матеріал, усне опитування  
6. Орфографічні та орфоепічні норми сучасної української літературно мови   2 Практичне Вивчення правил Дидактичний матеріал.  
7. Синтаксичні норми сучасної української літературної мови   2 Практичне Вивчення правил Дидактичний матеріал  
8. Особливості складання розпорядчих та організаційних документів. 2 Практичне Записати зразки розпорядчих та довідково-організаційних документів Перевірка зошитів  
9. Укладання фахових документів відповідно до напряму підготовки   2 Практичне Вивчення Усне опитування  

 

ОРГАНІЗАЦІЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

 

Навчальні завдання Рекомендації до виконання завдань Результати
Тема: Культура мовлення під час дискусії. Підготовка до публічного виступу. 1. Опрацювати теоретичний матеріал за пам’яткою і підручником.   1. Виписати основні поняття. 2. Дати відповіді на питання: Поняття дискусії. З яких етапів складається дискусія? Які є рекомендації для того, що Вас сприйняли слухачі? Коротко запишіть рекомендації: - як правильно перебивати опонента? Як діяти коли Вас перебивають? Які вимоги ставляться до культури мовлення під час дискусії? Запишіть  засоби і прийоми активізації слухачів. Законспектуйте, як готуватися до публічного виступу і рекомендації промовцям. 3. Скласти публічний виступ на 3 хвилини в якому агітується молодь за здоровий спосіб життя. Знайдіть аргументи, щоб переконати.

 Студенти повинні знати: правила ведення дискусії; знати правила підготовки до публічного виступу.

 

Студенти повинні вміти: готуватися до публічного виступу.

ПАМ’ЯТКА

КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ ПІД ЧАС ДИСКУСІЇ

Дискусія (від латинського discussion – рассмотрение, расследование) це публічне обговорення якого-небудь питання, проблеми, полеміка. Найголовніше у дискусії – передання вашого повідомлення якомога зрозуміліше, водночас апелюючи до повідомлення опонента, тобто під час дискусії ваше завдання – переконати опонентів і слухачів у правильності ваших поглядів.

Усі промовці намагатимуться залучити на свій бік якомога більшу кількість людей, тому дебати завжди мають характер змагання. Оскільки у змаганнях є певні правила, то повинен бути і той, хто забезпечуватиме дотримання цих правил: у дискусії – це голова засідання, який стежить за тим, щоб поведінка всіх учасників дискусії не порушувала певних регламентованих норм.

Голова під час дискусії повинен простежити, щоб кожен промовець ефективно використав відведений йому час, а також захистити доповідача від неправомірних атак опонентів.

       Тому дуже важливо, щоб учасники дебатів узгодили правила й форму дискусії із головою до їх початку.

       Зазвичай дискусія складається з таких трьох етапів:

1. Кожен промовець висловлює, обґрунтовує свій погляд на обговорюване питання.

       2. Промовці обмінюються репліками. На цьому етапі присутні мають можливість ставити запитання.

       3. Заключне слово промовців.

 

Перший етап: формулювання та обґрунтування

Власного бачення проблеми

           На цьому етапі дуже важливо справити сильне враження, адже перший удар – половина виграної битви. Викласти власний погляд чітко і зрозуміло упродовж обмеженого часу – справжнє мистецтво, головним для якого є чотири чинники:  увага аудиторії, актуальність питання, аргументація та сприйняття присутніми.

       Увага аудиторії.Привернути й утримувати увагу – девіз першого етапу. Для цього треба вільно володіти усним мовленням: треба розповідати а не читати з написаного. Речення мають бути простими і стосуватися суті проблеми. Говорити треба здебільшого в теперішньому часі намагаючись уникати дієслів у формі пасивного стану. Важливе значення для утримання уваги аудиторії має зоровий контакт – дивіться безпосередньо в очі слухачам, використовуючи такі питання і ствердження: Чи ви розумієте? Ви також помітили, що… Разом ми повинні зробити вибір.

       Актуальність питання.  Порушуючи актуальні питання, підтверджуйте, що ви – сучасна людина, яка розмовляє мовою аудиторії. Якщо тема дискусії Вам заздалегідь відома необхідно підготуватись: переглянути останні підшивки періодики, зосередивши увагу на статтях, що стосуються теми; вивчити наукову та іншу літературу; і звичайно поспілкуватись з людьми, добре обізнаними з темою дебатів.

       Аргументація. Аргументи повинні бути переконливими, стосуватися суті й передбачати активну дію, а також демонструвати причинно-наслідковий зв’язок.

       Недоцільно відразу перераховувати всі аргументи. Якщо опонент атакуватиме вас, ви матимете можливість скористатися ще не виголошеними аргументами. Доречними будуть такі запитання, поставлені опонентові: Ви й досі не відповіли на моє запитання…, Я так розумію, що Ви й досі не визнали факту, що…, Чи не були б Ви так люб’язні відповісти…

       Сприйняття присутніми.  Під час дискусії потрібно уважно стежити за тим, як присутні сприйматимуть Вас і вашого опонента. Підтримуйте контакт з аудиторією, але час від часу треба поглядати на опонента: як звучить його голос, наскільки він є переконливим.

       Щоб вас сприйняли слухачі, потрібно:

ü Бути доброзичливим і відвертим;

ü Не применшувати своїх можливостей, але й не перебільшувати їх;

ü Залишитися діловитим, не ображаючи при цьому інших;

ü Не дозволяти собі ставитись зверхньо як до присутніх, так і до опонентів. Подібна поведінка викликає антипатію;

ü Демонструвати інтерес до свого опонента, поважати його думки, навіть якщо вони різко протилежні вашим.

 

Другий етап: обмін аргументами й запитання із залу

 

       Це етап, на якому доповідачам дозволяється перебивати одне одного також передбачені запитання із залу.

       Як правильно перебивати опонента. Якщо ви помітили, що опонент в чомусь помилився, реагуйте на це. Перебивати опонента слід коректно, тобто якщо ви точно визначили слабкі місця в аргументації опонента, помітили не точності і можете повідомити нові факти – досить грізна зброя і тому є важливим чинником у дебатах.

       Як діяти, коли вас перебивають. Є два основних підходи до цієї ситуації.

- Ви знаєте, що відповідати. У цьому випадку зберігайте спокій і детально дайте вичерпну, ґрунтовну відповідь. Можна скористатися властивим вам почуттям гумору.

- Ви не знаєте відповіді. Тоді спробуйте запитати:

здивовано: Невже я недостатньо зрозуміло пояснюю?

з обуренням: Отже, Ви хочете сказати, що Вам нічого не відомо про?...

затримувальна тактика: Можливо Ви дасте мені закінчити думку? Я ще повернуся до Вашого питання.

наступальний маневр: Чи не могли б ви точніше сформулювати своє запитання і сказати, що саме Вам не зрозуміло?


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 603; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!