Порядок роботи з ВПХР по визначенню ОР у повітрі



При найменшій підозрі на наявність ОР в повітрі надягають протигаз, захисний комплект і починають досліджувати повітря на зараженість його ОР.

Визначення ОР починають з ОР нервово-паралітичної дії (ІТ з червоним кільцем і червоною крапкою), потім досліджують наявність загальноотруйних  (ІТ з трьома зеленими кільцями) та задушливих, шкірнонаривних ОР (ІТ з жовтим кільцем). Цей цикл неухильно виконується незалежно від того, виявлене чи ні ОР за допомогою попередньої ІТ, тому що повітря (місцевість) можуть бути заражені комбінаціями різних ОР.

Для визначення ОР нервово-паралітичної дії відкривають кришку приладу, виймають насос. Беруть дві індикаторні трубки з одним червоним кільцем і крапкою, надпилюють їхні кінці за допомогою спеціального ножа та розкривають індикаторні трубки, надламуючи їхні кінці. При температурі +10 ºС і нижче трубки перед розкриттям нагрівають за допомогою грілки протягом 0,5-3 хв. Ампулорозкривачем насоса розбивають верхні ампули обох трубок, беруть трубки за маркіровані кінці й енергійно струшують 2–3 рази.

Потім одну з трубок, яку визначають як дослідну, не маркірованим кінцем вставляють у насос і прокачують через неї повітря, зробивши 5–6 прокачувань. Через другу трубку повітря не прокачують, її розміщують у спеціальному гнізді приладу. Після прокачки повітря розбивають нижні ампули обох трубок за допомогою ампулорозкривача.

При низькій температурі перед розкриттям нижніх ампул трубки повторно нагрівають упродовж 1 хв. Струшують обидві трубки та спостерігають за зміною забарвлення наповнювача.

Відразу після струшування трубок наповнювач стає червоним, а потім забарвлення поступово переходить у жовтий колір. Збереження червоного кольору наповнювача дослідної трубки до моменту появи жовтого кольору у контрольній трубці вказує на наявність у повітрі ОР нервово-паралітичної дії. Якщо жовтий колір з’являється в двох трубках одночасно, це свідчить про відсутність у повітрі вказаних ОР.

Якщо після розбивання нижніх ампул в обох трубках відразу з’являється жовтий колір наповнювачів (таке спостерігається тоді, коли в повітрі є речовини з кислою реакцією), то визначення ОР повторюють із застосуванням протидимового фільтра, використовуючи при цьому насадку.

Безпечні концентрати цих ОР визначають за такою ж методикою, але роблять 50–60 прокачувань, а ампули розбивають через 2–3 хв. Для визначення у повітрі синильної кислоти, хлорціану, фосгену та дифосгену використовують трубку, яку маркіровано трьома зеленими кільцями. Трубку розкривають, розбивають в ній ампулу, вставляють трубку в насос та роблять 10–15 прокачувань. Порівнюють забарвлення наповнювача трубки з еталоном, який нанесено на паперову касету з цими трубками. За наявності синильної кислоти або хлорціану колір нижнього шару наповнювача буде червоно-фіолетовий, а за наявності фосгену чи дифосгену колір верхнього шару наповнювача стане темно-синім.

Для визначення у повітрі наявності іприту розкривають індикаторну трубку з одним жовтим кільцем, роблять через неї 60 прокачувань і через хвилину спостерігають забарвлення наповнювача, порівнюючи його із забарвленням еталона на паперовій касеті для цих трубок. За наявності іприту колір наповнювача стає коричневим.

Для визначення ОР у ґрунті та сипучих матеріалах слід підготувати потрібну індикаторну трубку і вставити її в насос. Потім нагвинтити на голівку насоса насадку, надіти на її воронку захисний ковпачок. Лопаточкою набрати верхній шар ґрунту або сипучого матеріалу в місці, що може бути зараженим, насипати в захисний ковпачок до країв та накрити ковпачок протидимовим фільтром. Фільтр закріпити і зробити необхідну кількість прокачувань насосом.

Після цього протидимовий фільтр, пробу та ковпачок знімають і викидають, а за реакцією індикаторної трубки визначають наявність ОР, порівнюючи забарвлення наповнювача трубки з еталоном.

ОР нервово-паралітичної дії в ґрунті та сипучих матеріалах визначають за допомогою двох трубок за вказаною вище методикою.

Визначення ОР на місцевості, одязі й різних предметах починають також із визначення ОР нервово-паралітичної дії за відомою вже методикою з двома трубками. При цьому використовується також насадка із захисним ковпачком.

Аналогічним чином визначають наявність інших отруйних речовин.

 

Контрольні питання

1. Хімічно небезпечні об’єкти промисловості і сільського господарства.

2. Характеристика сильнодіючих отруйних речовин.

3. Хімічна обстановка. Порядок її оцінки.

4. Призначення і принцип дії автоматичного газосигналізатора.

5. Переваги і недоліки методу використання індикаторних трубок.

6. Будова приладу УГ-2. Принцип дії.

7. Умови експлуатації приладу УГ-2.

8. Характеристика приладів хімічної розвідки.

9. Комплектація приладу ВПХР.

10. Умови використання насадки для ВПХР.

11. Порядок підготовки до роботи індикаторних трубок.

12. Призначення грілки в приладі ВПХР.

13. Порядок роботи із індикаторними трубками для визначення ОР нервово-паралітичної дії.

14. Порядок роботи із індикаторними трубками для визначення ОР задушливої дії та загально-отруйних речовин.

15. Порядок роботи із індикаторними трубками для визначення шкірно-наривних ОР.

16. Робота з індикаторними трубками при знижених температурах.

Порядок проведення роботи

Викладач перевіряє знання у студентів за матеріалом лабораторного заняття усним опитуванням або за допомогою тестів.

На прикладі газоаналізатора УГ-2 викладач розповідає про засоби газового експрес-аналізу на об’єктах господарювання, пояснює будову і принцип використання УГ-2.

Група студентів ділиться на бригади, кількість яких залежить від кількості приладів ВПХР. Студенти засвоюють навчальний матеріал за допомогою розповіді викладача, демонстрації приладу, знайомства із матеріалами альбомів. Кожний студент отримує варіант вихідних даних  для оцінки хімічної обстановки у разі аварії.

Зміст протоколу: мета і завдання роботи, загальні положення, вихідні дані індивідуального завдання, його вирішення, висновки з оцінки обстановки та запропоновані заходи захисту.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА  № 3


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 700; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!