ТЕМА 4. ОБЛІК ПЛАТНИКІВ І НАДХОДЖЕНЬ ПОДАТКІВ ДО БЮДЖЕТУ



Методичні рекомендації до вивчення теми

Платниками податків визначаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України), їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують об’єкт оподаткування або провадять діяльність, що є об’єктом оподаткування, і на яких покладений обов’язок із сплати податків та зборів.

 

1 етап. Постановка на облік
2 етап. Формування облікової справи платника
3 етап. Ведання банку данних та реєстру платників податків
4 етап. Ведення журналу платників податків, що є суб’єктами підприємницької діяльності
5 етап. Видача документів, що підтверджують перебування на податковому обліку
9 етап. Зняття з обліку
8 етап. Повідомлення державного реєстратора про постановку платника на облік в податкових органах
7 етап. Звірка облікових даних про платників податків з даними державних реєстраторів
6 етап. Оновлення облікових даних

 


Рис 3. Етапи обліку платників податків

 

З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах ДПС:

Ø юридичні особи – за місцезнаходженням юридичних осіб;

Ø фізичні особи – за місцем проживання особи.

З 17.12.2012 р. постановка на облік платників податків підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Залежно від того, до якої категорії належить платник податку (юридична особа, фізична особа, фізична особа - підприємець), існують певні відмінності в оформленні даної процедури, що здійснюється органами державної податкової служби за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур.

З метою удосконалення принципу «єдиного вікна» запроваджено єдиний документ — виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та скасовано довідки органу ДПС про взяття на облік платника податків.

При цьому для платників податків, для яких законом установлено особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі, залишено формування органом ДПС довідки про взяття на облік за формою № 4-ОПП.

До таких платників податків належать:

ü фізичні особи, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність;

ü відокремлені підрозділи нерезидентів;

ü військові частини;

ü договори про спільну діяльність;

ü договори управління майном;

ü дипломатичні місії, які виконують обов'язки податкових агентів щодо сплати податку з доходів фізичних.

Довідка за формою № 4-ОПП надсилається зазначеним платникам податків наступного робочого дня з дня взяття їх на облік.

Державна реєстрація юридичних осіб здійснюється в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) – це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про підприємства та організації всіх форм власності, а також їх відокремлені підрозділи, створена з метою забезпечення єдиного державного обліку юридичних осіб.

Для взяття на облік платник податків - юридична особа (резидент) подає до органу державної податкової служби:

Ø заяву за формою № 1-ОПП;

Ø виписку або витяг з Єдиного державного реєстру, якщо заявником є юридична особа, яка включається до Єдиного державного реєстру;

Ø копію свідоцтва про державну реєстрацію, якщо заявником є юридична особа, яка не включається до Єдиного державного реєстру;

Ø копію документа, що підтверджує присвоєння коду за ЄДРПОУ.

Для взяття на облік відокремлений підрозділ юридичної особи (у тому числі відокремлений підрозділ нерезидента) подає до органу ДПС за своїм місцезнаходженням:

Ø заяву за формою № 1-ОПП;

Ø копію документа, що підтверджує присвоєння коду за ЄДРПОУ;

Ø копію витягу з Єдиного державного реєстру із зазначенням відомостей про відокремлений підрозділ, якщо заявником є відокремлений підрозділ юридичної особи, відомості про яку включаються до Єдиного державного реєстру;

Ø копію документа про реєстрацію, легалізацію, акредитацію, створення тощо, якщо заявником є відокремлений підрозділ юридичної особи, відомості про яку не включаються до Єдиного державного реєстру (у тому числі відокремлений підрозділ нерезидента).

По кожному платнику податків в процесі обліку формується облікова справа.

Реєстраційна частина облікової справи платника податків формується із документів, які надходять до органів державної податкової служби для взяття на облік платника податків, та доповнюється документами, які подаються платником податків або надходять стосовно платника податків від органів державної реєстрації, статистики, інших державних органів.

Звітна частина облікової справи платника податків формується із податкових декларацій та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, які подаються платником у період його діяльності.

Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про платників податків.

Документом, що підтверджує взяття на облік у ДПС платника податку є Довідка про взяття на облік.

Облік платників податків - фізичних осіб, має певні особливості. Всі фізичні особи –платники податків і зборів реєструються в органах ДПС шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (ДРФО) - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України.

Порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає, зокрема:

Ø отримання та перевірку документів, які подаються фізичними особами до органу ДПС для проведення реєстрації, обліку, внесення змін щодо додержання повноти відомостей, що вказані в Обліковій картці, Повідомленні або Заяві;

Ø включення до Державного реєстру відомостей про фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців і осіб, які проводять незалежну професійну діяльність;

Ø оформлення і видачу документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі;

Ø внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДПС, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта;

Ø внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру.

Реєстрація фізичної особи у Державному реєстрі здійснюється протягом 10 робочих днів від дня подання до органу ДПС Облікової картки.

Облік податкових надходжень (податковий облік) – це діяльність органів державної податкової служби на макро- і мікрорівнях, спрямована на формування інформаційних масивів для здійснення контролю з боку держави за повним і своєчасним надходженням податкових платежів до бюджетів усіх рівнів.

Облік податкових надходжень базується на наступних принципах:

Ø політичної спрямованості;

Ø наукового підходу та використання зарубіжного досвіду;

Ø ефективності;

Ø перспективності.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!