Відтворення деформованого тексту (робота в міні-групах)



ü Прочитати виразно текст. Визначити межі речень, поділити на абзаци. Записати, розставляючи потрібні розділові знаки й визначаючи групу за значенням займенників, їх відмінок і синтаксичну роль.

 

Нашій бібліотеці цього року виповнюється 135 років знайомлять дітей з книгою прилучають їх до чарівного світу культурно-історичних надбань

два чудових бібліотекарі які привчають учнів читати багато і вдумливо са­мотужки визначати свій вибір постійно прагнути поповнювати свої знання за час існування бібліотеки її книжний фонд збільшився до 50 000 примірни­ків кожного року вона обслуговує до 1200 читачів і сприяє вихованню в них інформаційної культури любові до книг відповідальності за правильне й бе­режливе їх використання (3 газети).

ü Визначити групи за значенням виділених займенників: які з них належать до особових, а які — до присвійних. Порівняти їх синтаксичну функцію

 

Коментар учителя. Увага:Займенник їх є родовим або знахідним від­мінком множини від особового займенника вони (дивіться перше речення тексту). Цей займенник трапляється іноді й у функції присвійного займен­ника, тотожного до займенника їхній (дивіться останнє речення тексту). Щоб уникнути зайвого паралелізму, краще в усній й писемній мові додержуватись присвійного займенника їхній.

ü Виділити в тексті однорідні члени речення. Пояснити розділові знаки при них. Накреслити схеми.

 

Трансформація мовних одиниць

ü Замінити у словосполученнях виділені слова займенником. Записати в одну колонку словосполучення з особовими займенниками, в іншу — з присвійними.

Історія школи, традиції класу, викликали Юрка до дошки, учнівські зо­шити, запросити Марію до спортивної секції, шкільний двір, зошит відмін­ника, учнів зарахували до гуртка «Пошук», відновили роботу бібліотеки.

ü Виділити головне й залежне слова у словосполученнях. До займенників поставити запитання.

 

Робота з текстом

 

ü Відновити прислів'я, дібравши їхнє продовження з другої колонки. За­писати речення в такій послідовності: а) з присвійними займенниками; б) із вказівними займенниками.

На все … Один кивне, … Розумний порадиться, … Чоловік свою долю … Учись, … Скільки голів, … У всякого свій розум … Надією й терпінням … Тільки той не помиляється, … а дурень сам за всіх вирішить. а інший все наперед знає. і своя доля. хто нічого не робить. усього досягнеш. свій лад. на інших дивлячись. працею кує. стільки й умів.

 

ü Провідміняти вказівні займенники такий, стільки

в тексті

V. Систематизація й узагальнення знань з теми

Подумати і дати відповіді на питання:

1. Які займенники називаються присвійними? Які — вказівними?

2. Як змінюються присвійні, вказівні займенники? (крім займенника стільки,змінюються за відмінками, числами і родами).

3. Яким членом речення виступають присвійні і вказівні займенники?

4. Як відрізнити особові займенники його, її від присвійних?

5. За яких умов в особових займенниках з'являється приставний н? Чи на­явний він у присвійних займенниках?  ( особові займенники в родовому, знахідному і місцевому відмінках із прийменниками мають початковий звук н: він – до нього, вона – для неї, вони – у них. Цей звук постійно виступає в орудному відмінку особових займенників ( він – ним, вона – нею, вони – ними). На відміну від особових, присвійні займенники ніколи не мають приставного н: вона – на її обличчі.)

6. У якому відмінку присвійні і вказівні займенники мають паралельні форми? Навести приклади. (у місцевому відмінку однини чоловічого і середнього роду присвійні та вказівні займенники мають паралельні форми).

 

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

1. Скласти пари речень із займенниками їх — їхній, їх — їхня, їх — їхні. Указати на групи за значенням займенників. Визначити їх синтаксичну функцію.

Зразок. Учитель історії відмітив (кого?) їх за старанну підготовку до ви­ступів. — (Чию?) їхню старанну підготовку до виступів відмітив учитель іс­торії.

2. Провідміняти займенники їхній, їхня, їхнє, їхні. Схарактеризувати осо­бливості їх відмінювання.

3. Скласти твір-роздум на тему «За що я люблю свою школу?», уживаючи присвійні і вказівні займенники.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!