Відмінювання вказівних займенників



Урок №

Присвійні і вказівні займенники їх відмінювання

Мета:ознайомити шестикласників із присвійними, вказівними

 займенниками, їх значенням, морфологічними озна­ками, синтаксичною роллю в реченні тощо; удосконалювати загальнопізнавальні вміння знаходити займенники цих розрядів у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, правильно відміню­вати, аналізувати речення й тексти щодо стилістичної ролі в них присвійних і вказівних займенників; розвивати творчі вміння диференціювати особові займенники в непрямих відмінках і присвійні, складати речення й тексти, використову­ючи ці займенники; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти шанобливому ставленню школя­рів до свого навчального закладу, осмислювати велику цінність навчання в школі.

 

Тип уроку:урок формування практичних умінь і навичок.

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення шестикласників з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку

Протягом усього життя я багато разів згадував школу, в якій учився і яка зробила мене людиною, корисною для інших людей.

Б. Лавреньов

III. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу в підручнику

Присвійні займенникивказують на приналежність предмета особі мовця (мій, наш), співрозмовника (твій, ваш), особі, яка є виконавцем дії (свій). Для вираження вказівки на приналежність особам, які не беруть участь у мовленні, використовується займенник їхній. Указують на приналежність також займенники його, її — похідні від родового відмінка особових займен­ників він, воно, вона.

Вказівні займенникивиділяють один предмет з ряду однорідних (цей, той), указують на підсилення ознаки предмета (такий), на невизначену або велику кількість предметів (стільки).

 

IV. Виконання системи практичних завдань

Розподільно-вибіркова робота

ü Прочитати текст. З'ясувати тему й основну думку висловлювання. Запов­нити таблицю, записавши виділені займенники у відповідну колонку.

 

Присвійні займенники Вказівні займенники
   

 

Бережани — провінційне містечко. Її молодь обмежувалася тим, що да­вала школа. Проте з Бережан протягом одного століття вийшло стільки ви­значних людей, як, може, з жодної середньої школи в краю.

Що ж було тому причиною? Кожний учень шанував свого вчителя, але й учителі їх не зневажали. Була традиційна межа, яку всі не пересту­пали. Добрий і мудрий директор оберігав її. Дбав, щоб нікому не сталася кривда.

У такій гімназії і під проводом таких учителів ходив я вісім літ до Бе­режанської гімназії. Так склалися мої життєві умовини (За Б. Лепким).

ü Виписати з тексту займенники інших груп за значенням. Визначити їх морфологічні ознаки (відмінок, число, рід) і синтаксичну функцію.

 

Дослідження-відновлення тексту

ü Прочитати мовчки уривок із народного оповідання. Визначити його тему. Списати, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. З'ясувати синтаксичну функцію займенників.

 

Порадили бідному чоловіку послати (свій) сина в школу. А як закінчив (він) (цей) однокласну церковну школу, то саме в (цей) селі відкрилась вто-рокласна вчительська школа. «(Ви) посилайте (свій) хлопця в (цей) школу. У (ви) поля нема, то й (ваш) синові доведеться (весь) вік спотикатися по чу­жих полях. А якщо (він) (сам) вивчиться на вчителя, то й (ваш) руки відпо­чинуть від ціпа», — радив учитель (Нар. оповідання).

ü З'ясувати, що означають ужиті в тексті займенники.

ü Робота за варіантами. Виписати із тексту словосполучення: варіант 1 — «присвійний займенник + іменник»; варіант 2 — «вказівний займенник + іменник»; Визна­чити головне й залежне слова. Провідміняти по одному словосполученню кожного типу.

Відмінювання присвійних займенників

н. свій своя своє свої
р. свого своєї свого своїх
д. своєму своїй своєму своїм
3. свій, свого свою свій, свого свої, своїх
0. своїм своєю своїм своїми
м. (на) своєму (на) своїй (на) своєму (на) своїх
  і (на) своїм   і (на) своїм  

Присвійні займенники вказують на належність предмета мовцеві (мій, наш), співрозмовникові (твій, ваш), особі, яка є виконавцем дії (свій), особам, які не беруть участі у мовленні (їхній).

Указують на належність також займенники його, її , їх, - похідні від родового відмінка особових займенників він, вона, воно, вони.

 

Відмінювання вказівних займенників

н. цей ця це ці стільки
р. цього цієї цього цих стількох
Д- цьому цій цьому цим стільком
3. цей, цього цю цей, цього ці, цих стільки, стількох
0. цим цією цим цими стількома
м. (на) цьо- (на) цій (на) цьо- (на) цих (на) стількох
  му і (на)   му і (на)    
  цім   цім    
           

Вказівнізайменники виділяють один предмет з ряду однорідних (цей, той), вказують на підсилення ознаки предмета (такий), на невизначену або велику кількість предметів (стільки).


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!