Відмінювання вказівних займенників
Урок №
Присвійні і вказівні займенники їх відмінювання
Мета:ознайомити шестикласників із присвійними, вказівними
займенниками, їх значенням, морфологічними ознаками, синтаксичною роллю в реченні тощо; удосконалювати загальнопізнавальні вміння знаходити займенники цих розрядів у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, правильно відмінювати, аналізувати речення й тексти щодо стилістичної ролі в них присвійних і вказівних займенників; розвивати творчі вміння диференціювати особові займенники в непрямих відмінках і присвійні, складати речення й тексти, використовуючи ці займенники; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти шанобливому ставленню школярів до свого навчального закладу, осмислювати велику цінність навчання в школі.
Тип уроку:урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення шестикласників з темою, метою і завданнями уроку. Оголошення епіграфа уроку
Протягом усього життя я багато разів згадував школу, в якій учився і яка зробила мене людиною, корисною для інших людей.
Б. Лавреньов
III. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу в підручнику
Присвійні займенникивказують на приналежність предмета особі мовця (мій, наш), співрозмовника (твій, ваш), особі, яка є виконавцем дії (свій). Для вираження вказівки на приналежність особам, які не беруть участь у мовленні, використовується займенник їхній. Указують на приналежність також займенники його, її — похідні від родового відмінка особових займенників він, воно, вона.
|
|
Вказівні займенникивиділяють один предмет з ряду однорідних (цей, той), указують на підсилення ознаки предмета (такий), на невизначену або велику кількість предметів (стільки).
IV. Виконання системи практичних завдань
Розподільно-вибіркова робота
ü Прочитати текст. З'ясувати тему й основну думку висловлювання. Заповнити таблицю, записавши виділені займенники у відповідну колонку.
Присвійні займенники | Вказівні займенники |
Бережани — провінційне містечко. Її молодь обмежувалася тим, що давала школа. Проте з Бережан протягом одного століття вийшло стільки визначних людей, як, може, з жодної середньої школи в краю.
Що ж було тому причиною? Кожний учень шанував свого вчителя, але й учителі їх не зневажали. Була традиційна межа, яку всі не переступали. Добрий і мудрий директор оберігав її. Дбав, щоб нікому не сталася кривда.
У такій гімназії і під проводом таких учителів ходив я вісім літ до Бережанської гімназії. Так склалися мої життєві умовини (За Б. Лепким).
|
|
ü Виписати з тексту займенники інших груп за значенням. Визначити їх морфологічні ознаки (відмінок, число, рід) і синтаксичну функцію.
Дослідження-відновлення тексту
ü Прочитати мовчки уривок із народного оповідання. Визначити його тему. Списати, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібному відмінку. З'ясувати синтаксичну функцію займенників.
Порадили бідному чоловіку послати (свій) сина в школу. А як закінчив (він) (цей) однокласну церковну школу, то саме в (цей) селі відкрилась вто-рокласна вчительська школа. «(Ви) посилайте (свій) хлопця в (цей) школу. У (ви) поля нема, то й (ваш) синові доведеться (весь) вік спотикатися по чужих полях. А якщо (він) (сам) вивчиться на вчителя, то й (ваш) руки відпочинуть від ціпа», — радив учитель (Нар. оповідання).
ü З'ясувати, що означають ужиті в тексті займенники.
ü Робота за варіантами. Виписати із тексту словосполучення: варіант 1 — «присвійний займенник + іменник»; варіант 2 — «вказівний займенник + іменник»; Визначити головне й залежне слова. Провідміняти по одному словосполученню кожного типу.
|
|
Відмінювання присвійних займенників
н. | свій | своя | своє | свої |
р. | свого | своєї | свого | своїх |
д. | своєму | своїй | своєму | своїм |
3. | свій, свого | свою | свій, свого | свої, своїх |
0. | своїм | своєю | своїм | своїми |
м. | (на) своєму | (на) своїй | (на) своєму | (на) своїх |
і (на) своїм | і (на) своїм |
Присвійні займенники вказують на належність предмета мовцеві (мій, наш), співрозмовникові (твій, ваш), особі, яка є виконавцем дії (свій), особам, які не беруть участі у мовленні (їхній).
Указують на належність також займенники його, її , їх, - похідні від родового відмінка особових займенників він, вона, воно, вони.
Відмінювання вказівних займенників
н. | цей | ця | це | ці | стільки |
р. | цього | цієї | цього | цих | стількох |
Д- | цьому | цій | цьому | цим | стільком |
3. | цей, цього | цю | цей, цього | ці, цих | стільки, стількох |
0. | цим | цією | цим | цими | стількома |
м. | (на) цьо- | (на) цій | (на) цьо- | (на) цих | (на) стількох |
му і (на) | му і (на) | ||||
цім | цім | ||||
Вказівнізайменники виділяють один предмет з ряду однорідних (цей, той), вказують на підсилення ознаки предмета (такий), на невизначену або велику кількість предметів (стільки).
|
|
Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!