Фактори та процесціноутворення на ринках золота



Динаміка цін на золото є визначальним фактором ефективності інвестицій у нього. Як вже зазначалось, ціни на нього схильні істотно коливатись; також вони не завжди змінюються адекватно розвитку попиту тапропозиції на ринках. Відпопідно, інвестиції у золото потребують додаткового аналізу факторів та тенденцій, що стосуються процесів ціноутворення на ринках дорогоцінного металу, з огляду, хоча би, на те, що він має подвійне застосування. На підміну від інших інвестиційних активів, які приносять доходи інвестору та забезпечують зберігання його капіталів, золото є, по-перше, природною сировиною, по-друге, - об'єктом промислового споживання. Якщо цінні папери купують з метою інвестицій, то придбання золота далеко не завжди відображатиме процеси розпитку інвестиційного попиту, тим не менше впливаючи на його ціну на ринку. Крім цього, загальна пропозиція золота обмежується потенційними обсягами його видобутку, що зовсім нееластично реагує на цінові зміни, та наявними світовими запасами.

Тим не менше, існує низка домінуючих факторів ціноутворення на ринку золота, які склались історично і які достатньо легко піддати верифікації, в тому розумінні, що вичленити їх дію з поміж дії усіх інших достатньо просто; також просто прогнозувати їх вплив щодо напрямку руху цін на ринку. Це також є специфікою інвестиційної діяльності на золотихринках.

Так, можна виділити такі основні детермінанти ціноутворення на ринку дорогоцінного металу:

- зі сторони попиту - промислове споживання, споживання у ювелірному секторі, інвестиції. Що стосується промислового споживання, то золото застосовується досить широко, хоча в достатньо обмеженій кількості виробничих процесів. Перш за все, це високоточні верстати, Інструменти, радіоелектроніка, комп'ютерна техніка, медичне обладнання. Однак, посилення ролі високоточної комп'ютерної техніки в сучасній економіці та міліарному секторі посилює тенденцію до розширення застосування дорогоцінного металу. Можна стверджувати, що його промислове споживання буде визначальним чинником формування попиту на ринку, а технологічні інновації можуть виступити суттєвими факторами зсуву в обсягах попиту як в бік збільшення, так і зменшення. Споживання золота для ювелірних потреб має історичну обумовленість. Однак, основне його споживання достатньо чітко географічно локалізовано. Перш за все, найбільшими споживачами золота є Арабські країни таІндія. На останню припадає приблизно третина усього споживання дорогоцінного металу для ювелірних потреб; економічне пожвавлення у цій країні ще більше посилює попит на золото. Стосовно інших країн, то обсяги споживання ювелірною промисловістю достатньо стаціонарні і не зазнають істотних коливань. Інвестиційна складова попиту на золото найменш піддається точним прогнозам. Циклічність самого попиту на золото з метою розміщення активів обумовлює циклічний вплив цього фактора на остаточну конфігурацію попиту на ринку;

- зі сторони пропозиції - обсяги й рентабельність видобутку та позиція центральних банків й інших власників офіційних золотих резервів. Видобуток золота є найбільшою складовою у структурі джерел надходження металу на світовий ринок. Він також достатньо локалізований, кількість фірм, що здійснюють видобуток, розробку нових родовищ чи первісну обробку, - невелика, а їхні дії можуть достатньо ефективно відслідковуватись ринками чи конкурентами. Варто відзначити, що спроможність фірм, які здійснюють видобуток металу, еластично реагувати на зрушення в попиті, є вельми обмежена. Це пов'язано з низкою обставин, таких як: кількість та якість розвіданих родовищ (зрозуміло, що істотно розширити розвідані запаси, придатні для промислового видобутку, у коротко- та середньостроковому періоді неможливо); технологічні інновації у царині видобутку (винаходи та нововведення можуть вплинути на масштаби видобутку, але, як правило, незначно і не на тривалий період); рентабельність видобутку (прибутковість діяльності золото добувних фірм може позитивно відображатись на зменшенні цін на золото,оскільки передбачає нові інвестиції в обладнання та досліди» пошук нових запасів тощо; низька рентабельність може свідчити про послаблення можливостей золото-видобувників швидко нарощувати обсяги пропозиції металу, що спонукає ринки реагувати підвищенням цін).

Продаж золота з офіційних резервів також відчутно визначає пропозицію золота на ринку. Однак, його роль в процесі ціноутворення досить специфічна. По-перше, центральні банки продають вже наявні та стандартизовані золоті активи, що робить лаг між рішенням про збільшення пропозиції та самою операцією продажу мінімально коротким. По-друге, очікування поведінки офіційних власників золота є потужним фактором визначення ціни як у теперішньому періоді, так на майбутнє. Тобто,оголошення центральними банками про наміри щодо своїх золотих активів практично негайно інтерпретується ринками як певний сигнал, який впливає на процес ціноутворення в напрямку, в якому органи грошової влади збираються проводити Свої операції. Впливовість чинника поведінки центральних банків щодо своїх золотих активів обумовлюється тим, що вони володіють запасами на рівні 30% від усього золота, видобутого на Землі за останні 18 років (близько 35 000 т.).

Що стосується оцінки вартості та доходності інструментів ринку золота (золотих облігацій, опціонів на золоті облігації тощо), то вони аналогічні обрахункам щодо інструментів ринку цінних паперів. Відмінність визначається тим, що для обрахунку чистої теперішньої вартості такого інструмента застосовуються ті ціни на золото, які діють або прогнозуються на кожний окремий період, для якого визначається теперішній вартісний еквівалент.


 

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 142; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!