Тема 4. Чехія в кінці XV - XVІІІ ст.



Соціально-економічний та політичний розвиток Чехії з 1471 по 1526 рр. Обрання Фердинанда І Габсбурга чеським королем та його політика. Конфлікти станів з королем. Повстання 1547р. Економічний розвиток Чехії в XVI ст. Релігійна боротьба. Община Чеських братів.

Чеське станове повстання 1618-1620 рр. Чеські землі в період Тридцятирічної війни. Політичні, економічні та соціальні наслідки Тридцятирічної війни для Чеських земель.

Велькостатек (фольварк) в XVII ст. Антифеодальна боротьба селян. Положення міст. Розвиток підприємництва. Перші спроби реформ в австрійській монархії 1740-1781рр. Реорганізація органів управління.

Криза кріпосницької системи. Панський патент 1775р. Реформи Йосипа ІІ. Скасування особистої залежності селян. Аграрна реформа. Адміністративна, судова та воєнна реформа.

Тема 5. Польські землі в давнину та в період середньовіччя

Польські племена в VI-IX ст. Лужицька культура. Ополе. Хроніка Галла Аноніма. Правління Мешко І та Болеслава Хороброго. Економічний та соціальний розвиток Польщі в Х – ХІІ ст. Хрещення та християнізація Польщі. Феодальна роздробленість. Політична боротьба між удільними князівствами за краківський престол.

Державний лад Польщі. Королівська канцелярія, підскарбій, старости. Посполите рушення. Вальний сейм.

Розвиток феодальних відносин. Фоми колонізації та перебудова аграрних відносин. Розвиток міст, торгівлі. Соціальна структура: духовенство, селянство, лицарство – шляхта, міщани.

 

Тема 6. Польща в XVI – XVIІI ст.

Проблема абсолютизму в політичній історії Польщі. Екзекуціоністський рух шляхти в першій половині XVI ст. Генріхові артикули. Правління Стефана Баторія, Сигізмунда ІІІ та Володислава IV.

Генеза фольварочної системи господарювання. Розвиток міст, ремесла та торгівлі. Шляхта Речі Посполитої. Шляхетська ідеологія сарматизма. Гуманізм в Польщі. Розвиток освіти, науки та суспільної думки. Реформація в Польщі.

Війна Польщі з Росією та Швецією. Правління Яна Собеського. Саксонська династія. Август ІІ та Август ІІІ.

Державні реформи другої половини XVIII ст. Станіслав Понятовський. Перший поділ Речі Посполитої. Конституція 1791 р. Другий поділ Польщі. Повстання Т.Костюшко. Третій поділ та зникнення польської державності.

Причини господарської кризи другої половини XVII – початку XVIII ст. Структурна перебудова землеволодіння: фольварки та латифундії. Криза міст, ремісничого виробництва, фінансів та торгівлі. Соціальна структура. Шляхта та магнатерія.

Контрреформація та католицька реформа. Культура бароко та Просвітництва.

 

Тема 7. Сербські землі в Середні віки та ранній новий час

Складання сербської державності. Виникнення та історія держави Неманичів. “Законник Стефана Душана”.

Розпад держави Неманичів. Початок османської експансії на Балканах. Битва на р.Мариці та на Косовому полі. Сербська деспотовина XV ст.

Положення сербського народу під владою Османської імперії. Міське життя. Аграрні відносини.

Серби в монархії Габсбургів.

Тема 8. Хорватія в середні віки та ранній новий час

Хорвати між Франкською та Візантійською імперіями. Виникнення незалежної держави Тпримировичів. структура хорватського суспільства в VII – поч. ХІІ ст. Хорватія в системі міжнародних відносин (ХІІ – середина XIV ст.).

Османська експансія в другій половині XV ст. Битва при Мохачі та її політичні наслідки. Поділ хорватських земель.

Хорватські землі у складі володінь Габсбургів. Реформація. Участь хорватів у Тридцятирічній війні. Антигабсбургзька опозиція. Правління Марії Терези. Реформи Йосипа ІІ. Об’єднання Королівства Далмація, Хорватія та Славонія з Угорським королівством.

 

Тема 9. Словенія, Боснія та Чорногорія в середні віки та ранній новий час

Альпійські слов’яни. Вендська марка. Карантанія. Встановлення влади Габсбургів в Словенії. Соціально-економічний розвиток Словенії. Селянські повстання. Словенська реформація. Розвиток культури Словенії.

Боснійські землі в XIII – XV ст. Бан Твртко. Герцеговіна. Османська експансія. Боснійський пашалик.

Чорногорія в XVII – XVIII ст. Діяльність митрополита Данила Негоша.

Культура Сербії та Хорватії. Діяльність Св. Савви. Сербська агіографія. Розвиток архітектури.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 327; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!