Засоби подолання соціальних бар’єрів під час ділового спілкування



Бар'єри спілкування - це психологічні труднощі, що виникають в процесі спілкування, які служать причиною конфліктів або перешкоджають взаєморозумінню і взаємодії.Вони можуть бути зв'язані з характерами людей, їх прагненнями, поглядами, мовними особливостями, з манерами спілкування.

Взявши за основу структуру спілкування (перцептивна, інтерактивна і комунікативна складові), можна відповідно класифікуватиі бар'єри спілкування.

1. Бар'єри сприйняття і розуміння:

- естетичний (зовнішнє враження вкрай несприятливо);

- соціальний (відмінності в соціальному становищі);

- бар'єр негативних емоцій (страху, гніву, образи, роздратування, настрої, страждання, горя, сорому і провини, презирства, огиди, відрази);

- бар'єр установки (спрацьовують стереотипи або попередньо сформовані негативні установки по відношенню до фірми, організації, вам особисто);

- бар'єр психологічного захисту (коли людина впевнена в собі, у нього є комплекси і він вибудовує свою поведінку з позиції оборони, самозахисту).

2. Бар'єри взаємодії:

- бар'єр стилів спілкування;

- етичний бар'єр (моральна несумісність ділових партнерів);

- мотиваційний бар'єр (відмінність мотивів вступу в контакт);

- бар'єр техніки і навичок спілкування;

- бар'єр характеру.

3. Бар'єр комунікації:

- бар'єр мови;

- бар'єр слухання;

- бар'єр модальностей (різні репрезентативні системи);

- некомпетентність.

Зупинимося докладніше на деяких з них.

Характеристика бар'єр негативних емоцій

Бар'єр негативних емоцій - один з найбільш часто зустрічаються в практиці спілкування, і пов'язаний він з тим чи іншим емоційно-психічним станом особистості.

Бар'єр страждання (горя). З ним стикався майже кожен чоловік. І фізичний, і душевний біль настільки приковує до себе думки людини, що важко в цей момент розраховувати на увагу та підтримку.

Бар'єр у спілкуванні, створюваний стражданням і горем, спотворює сприйняття оточуючих: чужа радість нерідко викликає біль і заздрість, породжує егоїзм (через жалість до себе) або, навпаки, альтруїзм як спосіб заглушити в собі почуття провини перед ким-небудь. Іноді страждання призводить до агресивності. Зіткнувшись з цим бар'єром, напевно, найкраще хоча б на час "залишити людину в спокої".

Бар'єр гніву подолати особливо важко. Він виникає від образи, незадоволеності, несправедливості, грубості. У цій ситуації людина, особливо вразливий, часто "зациклюється" на першопричину свого гніву, ні про що іншому не може й не хоче говорити. Комунікація з нею утруднена: до людини важко "достукатися", і будь-яка спроба встановити контакт породжує нові негативні емоції ("моральна агресія").

Гнів буквально подвоює фізичну і психічну енергію, надає надзвичайну сміливість. Тому, якщо ви зустрілися з розгніваним людиною, не підливайте масла у вогонь", не випробовуйте в цей час запаси його витримки!

Бар'єр огиди, відрази пов'язане з психофізіологічними особливостями поведінки людей: неприємними манерами, відразливими звичками, порушенням правил особистої гігієни, недотриманням "дистанції в спілкуванні".

Тому, щоб не викликати такого бар'єру по відношенню до себе, людина повинен стежити за своїми манерами, охайністю, звичками.

Бар'єр презирства часто є результатом забобонів, наприклад расових, національних, професійних. Якщо людини докоряють за те, що він неї не залежить, він зазвичай платить тією ж монетою - презирством.

Бар'єр страху - самий труднопрохідний у спілкуванні. Сучасна людина частіше всього боїться не впоратися з дорученою справою, не виконати виробничий план або провалитися на іспиті, відчуває страх за здоров'я і благополуччя близької людини, страх самотності, покарання і т. д. Страхи затьмарюють життя людини і часом штовхають до безпринципності, підлещування, брехні.

Бар'єр сорому і провини. Він знайомий кожному. Особа заливається фарбою, голос стає невпевненим, важко підняти голову і подивитися в очі співрозмовнику. Сором виникає відчуття недоречності того, що відбувається і сорому за себе і іншого, як щось пов'язане з почуттям провини. Сором найчастіше охоплює людину при критиці, але іноді і при недоречною похвалу. Тому не дивуйтеся, коли співрозмовник замість того, щоб розплився в радісній усмішці у відповідь на дифірамби, ховає очі, червоніє, прагне якнайшвидше попрощатися. Сором оберігає від аморальних вчинків, змушує прислухатися до критики по відношенню до себе та інших. Щоб уникнути цього неприємного почуття, людина змушена подумки "програвати", продумувати ситуацію, оцінювати можливість негативного ставлення до себе з боку оточуючих і в крайніх випадках використовувати засоби психологічного захисту. Йому слід навчитися:

· вселяти собі, що той чи інший момент не повинен викликати почуття сорому, оскільки "так" роблять багато;

· це слухати того, хто його систематично критикує, перемикаючись па більш приємну тему;

· підшукувати виправдувальні мотиви ("нехай я це не вмію робити, зате я чудово роблю інше").

Тим, хто страждає надмірною сором'язливістю і соромливістю, не завадить знати ці варіанти захисту (люди ж "безсоромні", на жаль, все це давно засвоїли).

Бар'єр настрою. Може бути різного ступеня тяжкості (від просто "встав не з тієї ноги" до глибокої депресії) і мати різні причини. Основні з них - це, звичайно ж, міжособистісні конфлікти, сварки, небажання піти на зустріч іншому, образи один на одного, коли визнається лише власна правота, нездійснені очікування, обмануті надії, відмова в чому-те, на що розраховував, і т. д. Враховуючи, що настрій у спілкуванні з іншими відіграє особливу роль - воно дуже заразливо і має "ефектом бумерангу", тобто повертається до нас, - діловій людині варто освоїти мистецтво емоційної саморегуляції.

Бар'єр спілкування -це внутрішня перешкода психологічного характеру, що заважає людині успішно спілкуватися. Бар'єри призводять до:

· незадоволення

· міжособистісних конфліктів

· стресів

· непорозумінь тощо.

Бар'єри спілкування

1. Бар'єр негативних емоцій

o поганий настрій

o страх

o провина

o міжособистісні конфлікти

2. Мовний бар'єр

o нерозуміння суті, змісту

o знервованість

3. Бар'єр установки

o заважає готовності до певної дії

o негативні реакції

4. Бар'єр першого враження

o заважає контакту між співрозмовниками

o формується неефективне ставлення до співрозмовника

У процесі бесід, переговорів, при особистому контакті на шляху до взаєморозуміння ми стикаємося з перешкодами, що призводять до непорозумінь і конфліктів. Розглянемо розподіл часу під час спілкування.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!