Вивчення нормативних документів, наукової літератури та написання тексту курсової роботи



ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Професійна підготовка фахівця з педагогічних спеціальностей забезпечується вивченням комплексу навчальних дисциплін, у тому числі й курсу загальної педагогіки, методів навчання та виховання. Важливою формою навчального процесу є написання курсової роботи, яку студенти виконують згідно тематики випускаючої кафедри.

Метою виконання курсової роботи є набуття та застосування студентами поглиблених професійних знань з ряду навчальних дисциплін, прищеплення практичних навичок тлумачення і застосування психолого-педагогічної термінології; вміння аналізувати літературні джерела і на цій основі навчитись самостійно знаходити відповіді на проблеми, що постають перед дошкільними працівниками у практиці. Підготовка курсової роботи сприяє оволодінню знаннями не тільки з однієї теми, обраної студентом для курсової роботи, але вимагає і поглибленого опанування комплексів предметів важливих для обраного фаху в певній галузі, що базується на широкій науковій та практичній обізнаності. Водночас в ході керівництва, перевірки, захисту курсових робіт здійснюється контроль знань та вмінь студентів, виявляються студенти, схильні до наукової роботи, а також ті, що вміють практично застосовувати теоретичні знання.

1.1. Основним принципом щодо написання курсової роботи є принцип науковості, згідно з яким зміст курсової роботи має бути повністю узгоджений з сучасними науковими даними.

1.2. Основною метою курсової роботи є виконання студентами комплексу взаємопов'язаних завдань: навчальних, наукових та практичних, що об'єднані певною загальною темою. Окрім цього, виконання курсової роботи передбачає й реалізацію інших завдань, що випливають з основного, а саме:

- поглиблення та закріплення теоретичних знань з певної дисципліни; »'- формування первинних умінь  і навичок проведення наукових досліджень;

- набуття навичок самостійної роботи з нормативними психолого-педагогічними поняттями, їх тлумачення, узагальнення теоретичних матеріалів та аналізу практичної діяльності органів освіти, психологічної служби, діяльності установ і організацій державної, недержавної та змішаної форм власності, правоохоронних документів та органів;

- отримання вмінь формулювання власних висновків, чіткої аргументації, обгрунтування рекомендацій і пропозицій з теми роботи;

- удосконалення вмінь виступати, обґрунтовувати власний погляд;

- закріплення вмінь використання наукової літератури;

- формування здатності до систематичної самостійної роботи.

1.3. Курсова робота повинна відповідати вимогам актуальності і практичної цінності. Тому студенти поряд з суто науковою монографічною літературою використовують при написанні курсових робіт фактичні матеріали практичної діяльності організацій за місцем проходження практики або постійної роботи.

1.4. При написанні курсових робіт дидактичне обгрунтованим вважається додержання таких умов:

- тематика курсових робіт повинна відповідати завданням навчальної дисципліни; може бути також і комплексною і охоплювати ряд взаємопов'язаних питань з інших дисциплін;

- тематика курсових робіт має відповідати цілям та задачам професійної підготовки фахівців на сучасному рівні розвитку науки і практики.

ПРОЦЕС ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

2.1. Вибір теми курсової роботи.

2.2. Ознайомлення із відповідним законодавством, літературою та

складання плану курсової роботи.

2.3. Вивчення правових та нормативних документів, наукової літератури та

написання тексту курсової роботи.

2.4. Вибір методів добору та збір фактичного матеріалу.

2.5. Оформлення курсової роботи.

2.6. Підготовка до захисту та захист курсової роботи.

Вибір теми курсової роботи

Тематика курсових робіт розробляється на основі змісту навчальних дисциплін та науково-дослідної роботи кафедри, актуальних сучасних проблем з широким залученням досягнень вітчизняної та зарубіжної науки. Складається та затверджується тематика курсових робіт кафедрою на початку навчального семестру. Деякі теми залишаються постійно актуальними, інші щорічно змінюються з урахуванням накопиченого на кафедрі досвіду та змін актуальних наукових проблем та сфер практичної роботи.

Вибір тем студентами відбувається в процесі спільної наради студентів і викладача (наукового керівника). Доцільно при цьому враховувати актуальність теми та ступінь її розробки в науковій літературі, здібності студента до наукової роботи, його наукові інтереси і т.п. Остаточно тему курсової роботи студент обирає самостійно, виходячи з орієнтовної тематики курсових робіт, та узгоджує її з науковим керівником.

При цьому можливі корекція та уточнення теми згідно з науковими та практичними інтересами виконавця, об'єкту та місця збору фактичного матеріалу. Студент має право запропонувати свою тему, яка його зацікавила або над якою він працював раніше. При цьому назва теми повинна бути по можливості короткою, точною і відповідати змісту. Вибрана тема затверджується науковим керівником. Подальша її зміна або корегування можливе лише з дозволу керівника при достатньому обгрунтуванні студентом.

Виконання курсової роботи за однією темою кількома студентами однієї навчальної групи стаціонару можливе лише у виключних випадках з дозволу завідувача кафедрою.

Регламент виконання роботи встановлюється на початку навчального семестру і доводиться до відома студентів на першому практичному занятті. Студент несе відповідальність за дотримання встановлених вимог до написання курсової роботи і регламенту її виконання.

2.2. Ознайомлення з літературою та складання плану курсової роботи

Опрацювання плану курсової роботи варто розпочинати лише після того, як у студента склалася загальна уява про ті головні поняття, психолого-педагогічні явища та процеси, які належить висвітлити у роботі. Це досягається передусім шляхом ознайомлення з відповідними розділами підручників, навчальних посібників, конспектами лекцій тощо.

Робота над планом - важлива частина творчої праці, і студент в подальшому процесі написання роботи може його переробляти. Це не означає, що план не потрібний або його можна складати після написання роботи.

План має бути коротким, чітким і змістовним

План роботи містить: вступ, дві частини - одну побудовану на компіляції та аналізі літературного матеріалу, другу - яка висвітлює зібраний фактичний практичний матеріал, висновки. Першу частину складають, як правило, 2-3 взаємопов'язані і логічно сформульовані питання, що дозволяють у достатній мірі розкрити тему на основі літературних джерел. Друга частина також складається з 2-3 питань, які дозволяють висвітлити зібраний практичний матеріал. Така кількість питань є оптимальною. Значно збільшувати, дробити або зменшувати кількість питань плану з урахуванням обсягу роботи є недоцільним. '

В процесі написання роботи основні пункти плану можна поділити на більш конкретні, що спростить роботу студента. Та всі підпункти плану рекомендується логічно узгодити. Робота, яка не має плану, може вийти неконкретною, містити повторення, нелогічність і т.ін. Самостійно складений студентом план обговорюється з науковим керівником, а у разі необхідності корегується і лише після цього затверджується.                       

Вступ- це розділ, що передує основній частині курсової роботи та; створює в цілому уявлення про її зміст. У вступі розкривається, актуальність обраної теми - її значущість для сучасної теорії та практики., У вступі також висвітлюється місце даної проблеми серед пов'язаних з нею питань, тобто визначається ступінь вивченості й специфіка теми. Таким, чином, у вступі обґрунтовується вибір теми, подається мета і завдання роботи, описуються методи, що використовуються в даній роботі, визначається практична база дослідження.

У формулюванні теми важливо визначити що і якими засобами вивчатиметься.                                                                                              

Метароботи - показує заради чого проводиться дане дослідження,, пишеться робота. Чітко сформульована мета написання курсової роботи дозволяє сформулювати задачі, які вирішуються в роботі.

У вступі стисло окреслюється історія питання, що дозволяє уявити стан вивчення проблеми.

Рекомендований обсяг вступу - 3-4 сторінки друкованого тексту.

Основна частинароботи складається з розділів і підрозділів і параграфів. Кожний розділ і параграф має назву згідно плану і починається з нової сторінки.                                                                    ,

Викладений в основній частині матеріал підпорядковується темі та меті, що визначені у вступі. Основний зміст присвячено вирішеннюі поставлених задач.                                                                                    <

У кінці кожного розділу студент повинен сформулювати самостійні. висновки щодо вирішення поставленої проблеми та запропонувати рекомендації щодо практичної їх реалізації.

Рекомендований обсяг основної частини - 20-25 сторінок друкованого тексту.

Висновки- це судження, які логічно випливають з певного змісту первинних даних. У висновках узагальнюються викладені в розділах, теоретичні та практичні матеріали як результат розв'язку поставлених, задач. Висновки повинні бути чіткими, виразними, дійсно випливати з. реальних результатів роботи над завданнями теми, що розглядалася, і давати вичерпні відповіді на питання, які поставлені в плані роботи. Вони; можуть містити практичні рекомендації щодо розглянутих і вирішених в роботі задач. У висновках слід також визначити ще неопрацьовані питання, що охоплюються; даною темою, г пояснити, чому вони не розглянуті в роботі.

Рекомендований обсяг висновків - 2-3 сторінки друкованого тексту.

Вивчення нормативних документів, наукової літератури та написання тексту курсової роботи

У процесі підготовки до написання курсової роботи обираються та вивчаються першоджерела, складається бібліографія. Консультативну допомогу студентам у цьому надає науковий керівник, а також працівники бібліотек. Самостійний пошук літературних джерел здійснюється за допомогою бібліотечних каталогів (систематичного, алфавітного), реферативних журналів, бібліографічних довідників. Особливу увагу слід звернути на періодичні видання, журнали і газети, а також на інформаційні бюлетені, закони, укази, постанови та інші джерела, що містять результати сучасних досліджень і статистичну інформацію. Потрібно приділити увагу сучасним зарубіжним розробкам з даної теми. Кількість та якість відібраних наукових джерел повинна забезпечити всебічне та повне розкриття теми.

Методика вивчення законодавчих документів і наукової літератури як основа наукового дослідження в курсовій роботі залежить від характеру та індивідуальних особливостей студента, його загальноосвітнього рівня і спеціальної підготовки, ерудиції та особливостей пам'яті, звичок і працездатності. Разом з тим доцільним є дотримання загальних правил опрацювання літератури. Спочатку потрібно ознайомитися з основною літературою (підручниками, монографіями, теоретичними статтями), а потім - прикладною (законодавчими актами, інструктивними матеріалами, статтями про конкретні дослідження чи досвід соціальної і психологічної роботи тощо). Вивчати складні джерела (монографії) слід лише після вивчення загальної методичної літератури (підручників). Вивчення матеріалів підручників передує вивченню статей журналів, найновіших джерел, з більш давніх видань.

Відібрана література підлягає уважній обробці. Попереднє ознайомлення включає побіжний огляд змісту, читання передмови, анотації. Розділи, що мають особливе значення для курсової роботи старанно вивчають, звертаючи особливу увагу на ідеї та пропозиції щодо рішення проблемних питань обраної теми, дискусійних питань, наявність різних поглядів і протиріч у них.

У процесі опрацювання літератури на окремих аркушах або картках роблять конспективні записи, виписки з тексту, цифрового матеріалу, цитат. При цьому слід робити повні й точні бібліографічні записи джерел, користуючись бібліографічною довідкою на 2-й сторінці видання.

Бібліографічні записи повинні вміщувати: прізвище та ініціали автора, назву книги, журналу, газети, назву статті з газети або журналу, назву видавництва, рік видання, номер періодичного видання, обсяг друкованих сторінок або посилання на конкретну сторінку першоджерела. Це дозволить грамотно скористатись цими записами для підготовки списку використаної літератури. Якщо в підручнику чи монографії визначені ті чи інші поняття, їх можна й переписати, зробивши посилання на сторінку, з якої занотована цитата. На картках слід окремо записувати й особисті думки з приводу прочитаного, оскільки вони згодяться надалі під час аналізу й оцінки міркувань авторів.

При виконанні курсової роботи студенти повинні керуватись такими основними вимогами:

- правильно використовувати теоретичні положення із педагогіки та психології при аналізі відповідних сучасних явищ та фактів;

- використовувати нормативні документи - прийняті закони, укази, постанови, правильно аргументуючи доцільність їх застосування;

- оперувати найновішими науковими даними та методичними рекомендаціями в галузі педагогіки та психології;

- чітко формулювати свої думки та пропозиції.

Робота обов'язково повинна бути конкретною відповідно теми, завдань, плану. Всі питання необхідно викладати у відповідній логічній послідовності, літературною мовою, не слід захаращувати роботу загальновідомими теоретичними положеннями або цитатами.

Формулювання тексту відбувається шляхом систематизації і обробки зібраних матеріалів, вирішення відповідних завдань із кожної позиції плану. До тексту включаються тільки адекватно підібрані і цілеспрямовано проаналізовані матеріали. На цьому ж етапі аналізу літературних джерел обґрунтовуються пропозиції, формулюються висновки з теоретичних джерел, які служать основою для подальшого збору фактичного матеріалу. Обирається ілюстративний матеріал (графіки, малюнки, таблиці). У процесі роботи визначається необхідність доповнення її додатковими матеріалами. Одержаний чорновий варіант теоретичного розділу курсової роботи надалі доповнюється, уточнюється в процесі збору фактичного матеріалу. Деякі положення остаточно формулюються як і всі висновки і пропозиції при повному завершенні роботи.

Якщо при вивченні літератури зустрічаються декілька думок з певного питання, необхідно розглянути їх у хронологічному порядку, навести основні та висловити і пояснити свій погляд на них. Слід зазначити, що студент, який пише курсову роботу, повинен приєднатися до якогось погляду, висловленого в літературі, або висловити свій погляд. Але, висловлюючи власний погляд, необхідно аргументувати його з посиланням на нормативні й наукові джерела та практичні дослідження.

Текст курсової роботи повинен бути відредагованим, стилістично оформленим як наукове дослідження. В роботі необхідно використовувати наукові та спеціальні педагогічні та психологічні терміни, а при їх відсутності - загальноприйняті - згідно з тлумачним словником.

У курсовій роботі не рекомендується вести виклад від першої особи однини: "Я спостерігав", "Я вважаю", "Мені здається" і т.ін. - чи множини: "Ми отримуємо", "Ми спостерігаємо" і т. д. Допускаються звороти зі збереженням першої особи множини, в яких виключається займенник "ми", тобто вживаються означено-особові речення: "спостерігаємо", "встановлюємо", "маємо на увазі" та ін.

В окремих випадках можна використовувати вирази "на наш погляд", або "на основі зробленого аналізу можна стверджувати....", чи "... дають підстави вважати, робити висновки..." та ін. Остаточне оформлення курсової роботи здійснюється у відповідності до вимог, які детально описані в розділі 2.5.

У процесі виконання курсової роботи науковий керівник проводить групові та індивідуальні консультації. Всі консультації присвячують питанням типовим для роботи кількох студентів. Індивідуальні консультації допомагають розвитку самостійної роботи студентів, оскільки консультант не повинен дати студентам готових відповідей та рішень, а має лише допомагати зрозуміти допущені помилки та знайти правильний шлях для розв'язку поставлених завдань і досягнення відповідних результатів.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!