Лекція 2. Виконання інженерних креслень
Мета: Розглянути основні вимоги до інженерних креслень. Види конструкторської документації.
План
1. Основні вимоги до інженерних креслень.
2. Формати, лінії, шрифти інженерних креслень.
3. Креслення контурів технічних деталей.
4. Проекційне креслення.
5. Розрізи, матеріали.
Література:
1. Заргарян Ю.А., Заргарян Е.В. Компьютерная графика в практических приложениях: М.: ТТИ ЮФУ, 2009. -255с.
2. Чекмарев А. А. Инженерная графика: М.: Высшая школа, 2010. - 384с.
3. Болтухин А. К., Васин С. А., Вяткин Г. П., Пуш А. В. Инженерная графика.: Машиностроение, 2005. -560с.
4. Веселовська Г.В., Ходаков В.Є.,Веселовський В.М. Комп ютерна графіка Навчальний посібник. К.: ОЛДІ-ПЛЮС, 2008. -215с.
5. Большаков В. Инженерная и компьютерная графика: Практикум. — СПб.: BHV, 2004. — 592 с.
Конструкторські документи для одноразового користування можуть виконуватися у вигляді ескізів. Ескізом називають креслення, виконане без застосування креслярського інструменту (від руки) і точного дотримання стандартного масштабу (у окомірному масштабі). При цьому повинна зберігатися пропорція в розмірах окремих елементів і всієї деталі в цілому. За змістом до ескізів пред'являються такі ж вимоги, що і до робочих креслень.
Ескізи виконують в наступних випадках: при розробці нової конструкції, при складанні робочого креслення вже наявної деталі, при необхідності виготовити деталь по самому ескізу.
Ескізи рекомендується виконувати від руки на листах клітчастого паперу стандартного формату, м'яким олівцем ТМ, М або 2М. Послідовність виконання ескізу багато в чому співпадає з послідовністю виконання робочого креслення деталі. Виконання ескізу включає наступні етапи:
|
|
підготовчий;
розміщення і викреслювання зображень;
нанесення розмірів і знаків шорсткості поверхонь деталей;
виконання необхідних написів і остаточне оформлення ескізу.
Потім приступають до вибору головного зображення деталі, враховуючи деякі вимоги конструктивного і технологічного порядку. Головне зображення повинне давати найбільшу інформацію про деталь. Визначають, які доцільно виконати розрізи або інші зображення, доповнюючі головне зображення. Кількість зображень повинна бути мінімальною, але достатньою для передачі форм деталі.
Враховуючи складність деталі, її розміри і розміри листа паперу, вирішують питання про вибір приблизного масштабу зображення, щоб вдало скомпоновать робочу площу ескізу. Потім приступають до викреслювання зображення. Для цього перш за все намічають осьові і центрові лінії кожного зображення. Осьові і центрові лінії проводять з метою виявлення або геометричних осей і центрів, або проект-плоскостей симетрії деталі.
|
|
Відсутність осьових і центрових ліній утрудняє розуміння креслення, веде до пропуску необхідних розмірів, утрудняє розмітку деталей.
Потім наносять зовнішні контури кожного зображення (мал. 3.6.1, а) з конструктивними елементами (фаски, проточки і т. д.), тонкими лініями відзначають контури необхідних розрізів і перетинів. При цьому враховують, що зазвичай внутрішні поверхні паралельні зовнішнім поверхням деталі, осі кріпильних отворів найчастіше розташовуються симетрично щодо осей деталі або по вершинам правильних багатокутників; гострі кромки відлитих елементів повинні бути такими, що округляють; конструктивні ухили і конусности повинні бути відображені, не дивлячись на їх незначність.
Перевіривши виконані зображення, прибирають зайві лінії, виконують штрихування в розрізах і перетинах, обводять видимий контур зображень суцільною лінією (мал. 3.6.1, б).
На третьому етапі складання ескізу:
1. намічають розмірні бази і проводять виносні і розмірні лінії для габаритних розмірів, міжосьових і міжцентрових розмірів і їх відстаней до баз і для розмірів окремих елементів деталей (мал. 3.6.1, в);
2. обміряють деталь, зіставляють розміри, отримані обміром, з розмірами, рекомендованими таблицями розмірних рядів, і наносять на ескіз скоректовані, але близькі до зміряних розмірів. При цьому потрібно пам'ятати про розміри, що сполучаються, які можуть бути перевірені і уточнені по деталях, що сполучаються з даною поверхнею, в готовому виробі;
|
|
3. визначають шорсткості поверхонь деталі і наносять на ескіз її умовними позначеннями;
4. позначають розрізи, перетини, виносні елементи.
Завершальний етап включає перевірку виконаних зображень, заповнення технічних вимог і основного запису на ескізі, а також таблиць, якщо вони необхідні (мал. 3.6.2).
Обмір деталі при виконанні її ескізу з натури виконується за допомогою різних інструментів, які вибирають залежно від величини і форми деталі, а також від необхідної точності визначення розмірів.
Перед початком виконання технічного малюнка вирішують питання про вибір найбільш ефективної системи наочного зображення.
Зокрема: аксінометрічне зображення;
ізометричне зображення;
прямокутна діметрія.
У машинобудівному кресленні для цієї мети найчастіше використовують прямокутну ізометрію. Це пояснюється тим, що контури фігур, розташованих в аксонометричних площинах, в ізометрії зазнають однакове спотворення, що забезпечує наочність зображення і порівняльну простоту її досягнення. Знаходить застосування і прямокутна діметрия.
|
|
На рис. 3.7.1, а приведений технічний малюнок прямокутного трикутника, розташованого в горизонтальній площині проекцій і виконаний в прямокутній изомерии, а на мал. 3.7.1, б — технічний малюнок прямокутного трикутника, розташованого у фронтальній площині проекцій і виконаного в прямокутній діметрии.
Рис. 3.7.1
Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 513; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!