Об’єкт і предмет дослідження.



Об’єктом дослідження є вся сукупність відношень різних аспектів теорії і практики науки, яка слугує джерелом необхідної інформації.

Предмет дослідження – це тільки ті суттєві зв’язки та відношення, які підлягають безпосередньому вивченню в даній роботі, є головними, визначальними для конкретного дослідження. Таким чином, предмет дослідження є вужчим, ніж об’єкт.

Визначаючи об’єкт, треба знайти відповідь на запитання: що розглядається? Разом з тим предмет визначає аспект розгляду, дає уявлення про зміст розгляду об’єкта дослідження, про те, які нові відношення, властивості, аспекти та функції об’єкта розкриваються. Іншими словами, об’єктом виступає те, що досліджується. А предметом – те, що в цьому об’єкті має наукове пояснення.

Методологічні основи дослідження.

Зазначають використовувані методи та інформаційні джерела дослідження. Вказують загальнонаукові та спеціальні методи дослідження теоретичних основ та напрацювань в теоретичній галузі, економічних явищ і процесів, основні джерела наукової, монографічної літератури, статистичних джерел, що стали основою написання роботи.

Структура та обсяг роботи.

Вказують загальний обсяг роботи (у стор.). Зазначають, що робота містить вступ, ... розділів, ... підрозділів, висновки, список використаних джерел, ... додатків; ілюстрована ... таблицями, ... рисунками (... діаграмами, ... схемами, ... графіками), ... формулами; список використаної літератури включає ... джерел.

Обсяг вступу не повинен перевищувати 2 сторінки.

 

Основна частина

 

Основна частина роботи передбачається глибоке і всебічне висвітлення головних питань, проблем теми. Вона будується відповідно до плану, який розроблений студентом, затверджений науковим керівником і спрямований на розкриття теми. Важливо показати, як висвітлюється дана проблема в економічній літературі, викласти різні точки зору і зробити їх критичний аналіз.

Основну увагу необхідно зосередити на всебічному і глибокому теоретичному висвітленні проблеми, що вивчається. Написання курсової роботи необхідно розпочинати з викладення основного матеріалу кожного питання.

Перший розділ, теоретичний,містить 2-3 підрозділи, а при необхідності пункти і підпункти.

Мета, яка має бути досягнута при написанні першого розділу – це літературний огляд та критичний аналіз існуючих теорій, закономірностей та існуючих поглядів на тему, що досліджується, обґрунтування можливого використання для подальшого дослідження.

Теоретичний аналіз має визначити суть, значення, класифікаційні характеристики, узагальнення, тенденції досліджуваних явищ, визначити роль і місце досліджуваних явищ та процесів у діяльності господарських одиниць.

Другий розділ є аналітичним і складає 10-12 сторінок. В другому розділі проводиться глибокий системний аналіз досліджуваної проблеми з використанням обраних методів дослідження. При цьому потрібно не обмежуватися констатацією, а виявляти тенденції розвитку, розкривати недоліки і виявляти причини (чинники), що їх обумовили, намітити шляхи їх можливого усунення. Другий розділ виконується на основі фактичного і статистичного матеріалу. Результати аналізу і проведених розрахунків оформляються у вигляді таблиць з поясненнями, можуть ілюструватися графіками, діаграмами, схемами. Зміст другого розділу є основою для розробки рекомендацій та пропозицій і написання третього розділу курсової роботи.

Третій розділ є логічним завершенням перших двох і складає 8-10 сторінок. Він присвячений узагальненню проблем, виявлених при вивченні теоретичного матеріалу та результатів проведеного аналізу фактичного і статистичного матеріалу, а також розробці шляхів їхнього вирішення у формі конкретних пропозицій, рекомендацій, заходів. Усі пропозиції і рекомендації повинні носити конкретний теоретичний характер. При цьому необхідно спиратися на прогресивний вітчизняний і закордонний досвід, розгляду якого доцільно присвятити окремий підрозділ.

 

Механічне списування тексту з книг, брошур, журнальних статей та інших матеріалів неприпустимі. Матеріали цих джерел студенти можуть використовувати у своїй роботі, тільки творчо переробивши в руслі концепції курсової роботи, її узагальнень та висновків. Але в будь-якому випадку на використане першоджерело обов’язково повинне бути посилання.

При написанні курсової роботи дуже важливо не обмежуватися загальними фразами. Кожне висунуте положення необхідно всебічно обґрунтувати, користаючись при цьому методом єдності історичного та логічного, аналізу та синтезу, використовувати місцевий фактичний матеріал.

Це стосується найважливіших питань, які необхідно з’ясувати в кожнім розділі. Підкріплюючи теоретичні положення статистичним матеріалом чи прикладами з конкретної економічної дійсності, потрібно також показати, як дане економічне явище розвивалося історично і які тенденції його розвитку в перспективі. Статистичні дані, як правило, необхідно брати з першоджерел.

Усі аналітичні розрахунки, таблиці, графіки, діаграми мають супроводжуватися тлумаченням та висновками, які дозволяють визначити сутність економічних процесів, їх особливості, тенденції, створити базу для виявлення невикористаних можливостей. По розміру коментарі, тлумачення та висновки по статистичному матеріалу мають бути у 2-3 рази більше наведених даних.

Якщо можливо, текст слід ілюструвати реальними документами (що наводяться в додатках), які обов’язково супроводжувати стислим коментарем.

Розкриття змісту повинно доводитись, а не бути декларативним, науково обґрунтовуватись і пояснюватись. Теоретичні положення і висновки повинні базуватись на конкретних матеріалах дійсності. Причому факти і приклади повинні бути типовими, а не випадковими. Для того, щоб мати правильне уявлення про ті чи інші економічні явища, необхідно розглядати їх в історичному аспекті. Тому при написанні курсової роботи для повного і правильного розкриття змісту обраної теми студенту необхідно:

¾ вивчити наукові роботи вітчизняних і західних вчених по даній темі;

¾ знати законодавчу базу даного питання;

¾ ознайомитись зі статистичними даними, що публікуються в періодичних виданнях та статистичних щорічниках;

¾ вивчити статті з обраної теми, що публікуються в журналах „Економіка України”, „Актуальні проблеми економіки”, „Економіст”, „Економіка АПК”, „Економіка. Фінанси. Право”, „Фінанси України”, „Економічний часопис”, „Вопросы экономики”, „Мировая экономика и международные отношения”, „Общество и экономика”.

Після вивчення літератури, підбору і опрацювання цифрового матеріалу можна розпочинати написання роботи. Це відповідальний етап виконання роботи, оскільки студент повинен проявити вміння самостійно мислити, аналізувати дані, робити узагальнення, висновки і пропозиції.

При використанні фактичного матеріалу необхідно дотримуватись таких правил:

¾ дані необхідно зводити чи до абсолютних (млн. грн., штуки, т, м), чи до відносних показників (%) і при співставленні даних обов’язково в однокових одиницях виміру;

¾ для доведення певної тенденції необхідно навести не одну, а ряд цифр, які б розкрили суть процесу;

¾ статистичний матеріал для наочності можна зводити у таблиці, графіки, діаграми, тобто систематизувати наведені дані.

Однак слід пам’ятати, що використання фактичного матеріалу не повинно призводити до перенасичення роботи цифровим матеріалом. Необхідно прагнути того, щоб дані чітко підкреслювали основну думку питання.

Висновки

 

Висновки вміщують після основного змісту роботи, починаючи з нової сторінки. Висновки подаються у вигляді окремих лаконічних положень, методичних рекомендацій (визначення, класифікації, виявлені проблеми з теми дослідження, а також шляхи їх вирішення). Дуже важливо, щоб вони відповідали поставленим завданням. У висновках необхідно обґрунтувати достовірність результатів, викласти рекомендації щодо їх використання, зазначити не тільки те позитивне, що вдалося виявити в результаті вивчення теми, а й недоліки та проблеми практичного характеру, а також конкретні рекомендації щодо їх усунення. Вони повинні бути короткими, чіткими, представленими в тезовій формі, що розкривають зміст обраної теми курсової роботи.

Обсяг висновків складає 2-3 сторінки.

 

Список використаних джерел

 

Перелік джерел, на які є посилання в основній частині курсової роботи, наводять після висновків, починаючи з нової сторінки.

Список використаних джерел – елемент бібліографічного апарату, котрий містить бібліографічні описи використаних джерел. Джерела можна розміщувати одним із таких способів: у порядку появи посилань у тексті (найбільш зручний для користування), в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків, у хронологічному порядку. При цьому список літератури повинен обов’язково включати новітні джерела літератури, що відбивають сучасний стан проблеми, шляхи та перспективи її вирішення. Кількість найменувань у списку повинна бути не менша 20.

Відомості про джерела, включені до списку, необхідно давати відповідно до вимог державного стандарту з обов’язковим наведенням назв праць. Бібліографічні описи виконують на мові джерела інформації, допускається робити переклад бібліографічного опису і записувати його на мові курсової роботи (приклади оформлення бібліографічного опису наведено у додатку Б).

 

Додатки

 

У додатках вміщують матеріал, який :

- є необхідним для повноти курсової роботи, але включення його до основної частини може змінити впорядковане і логічне уявлення про роботу;

- не може бути послідовно розміщений в основній частині через великий обсяг роботи.

Додатки розміщують у порядку появи посилань на них у тексті курсової роботи. Додаток повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово “Додаток ____” і велика літера, що позначає додаток.

Додатки слід позначати послідовно великими літерами українського алфавіту, за винятком літер Г, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 309; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!