Гальмування в центральній нервовій системі



Гальмування – процес, що характеризується послабленням або припиненням якоїсь діяльності. На відміну від збудження, що проявляється у двох формах (локальне потенціалу і потенціалу дії), гальмування розвивається тільки у формі локального процесу і завжди пов’язане з дією специфічних і гальмівних нейронів і гальмівних медіаторів.

Явище гальмування відкрито в 40-х роках XIX сторіччя братами Вебер, що досліджували дію блукаючого нерва на серце.

Периферичне гальмування виникає у нервово – м’язових або нервово – залозистих поєднаннях, а центральне – у структурах ЦНС.

Центральне гальмування було відкрито в 1862 році И.М. Сєченовим. У 1970 році Гольц відзначив, що гальмування можливо в результаті взаємодії двох збуджувальних процесів у центральній нервовій системі.

Гальмування можна класифікувати в такий спосіб.

Гальмування

Первинне

 

Вторинне
Пресинаптичне  

Постсинаптичне

Песимальне
  Поступальне Зворотне Парабіотичне  

 

Гальмування вслід за збудженням
       

 

Реципрокне гальмування між флексорами і екстензорами.

Первинне гальмування є результатом активації спеціальних тормозних нейронів.

Первинне гальмування здійснюється через спеціальні нервові клітини в центральній нервовій системі – клітини Реншоу в спинному мозку, клітини Пуркин’є в мозочку і т.д. тобто є результатом активації спеціальних гальмівних нейронів.

Пресинаптичне гальмування виникає при зменшенні або зупиненні вивільненні медіатора з пресинаптичних нервових закінчень, що контактують з даною клітиною. Пресинаптичне гальмування є механізмом, що виділяє більш сильні аферентні імпульси.

Постсинаптичне гальмування відкрив Дж. Екклс (1951) у центрах згиначів і розгиначів. Зворотне (антідромне) придушується стрихніном і правцевим токсином. Як зворотне так і поступальне гальмування впливає на збуджуваність нейронів. Постсинаптичне гальмування виникає внаслідок зниження збудливості соми і дендритів нейрона. Виникає на постсинаптичній мембрані тормозного синапса у результаті утворення гіперполяризації у результаті виникнення збуджуючого постсинаптичного потенціалу і ПД на постсинаптичній мембрані збуджуючого синапсу. Гіперполяризація відбувається тому, що у закінченнях тормозного нейрона виділяється тормозний медіатор, який, проходячи через пресинаптичну мембрану і синаптичну щілину відкриває канали, через які проходять іони К+ і Сl- , а іони Na+ не можуть. Перехід К+ назовні, а Сl- всередину клітини призводить до збільшення (+) заряду на зовнішній стороні мембрани і (-) – на внутрішній.

Поступальне – розподіляє процеси збудження і гальмування між нервовими центрами

Зворотне – гальмування мотонейронів у спинному мозку, клітини Реншоу, оберігає нейрони від їх надмірного збудження.

 

Вторинне гальмування здійснюється без участі спеціальних тормозних структур, у тих самих нейронах, що і збудження.

Песимальне гальмування відкрите Н.Е. Введенським у 1886 - 1901 роках.

Виникає у тих нервових структурах, до яких підходять часті і сильні імпульси, що перевищують функціональні можливості і лабільність. Частіше всього в синапсах. (наприклад, гальмування центра вдиху, коли вдих досяг максимуму).

Парабіотичне – розвивається при патологічних станах, коли лабільність структур ЦНС знижується, або відбувається дуже масивне одночасне збудження великої кількості аферентних шляхів при травматичному Шоке.

Гальмування слідом за збудженням.Розвивається в нейронах після закінчення збудження у результаті сильної слідовоїгіперполяризації мембрани. Збудження постсинаптичного потенціалу недостатнє для досягнення критичного рівня деполяризації мембрани і ПД не виникає.

 

Спеціальна фізіологія центральної нервової системи

Структура і функції спинного мозку

Спинний мозок філогенетично найбільше древній відділ мозку. Він виконує такі функції

1. Рефлекторну

2. Провідникову.

Рефлекторна функція спинного мозку забезпечується центрами, що знаходяться в спинному мозку. У першу чергу це центри, що регулюють збудження м'язів голови, шиї, тулуби і конечностей. У районі 3 – 5 шийних хребців знаходиться центр, що забезпечує скорочення діафрагми, у крижовому – центри дефекації й і сечостатевих органів.

Для спинного мозку характерно метамерна будова.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 116; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!