Розрізняють аеробне й анаеробне дихання зернової маси.



Аеробне дихання відбувається при вільному доступі кисню. Су­марно його можна виразити таким рівнянням

С6Н12О6 + 602 = 6СО2 + 6Н2О + 2820 кДж.

Поглинання зерном кисню та виділення вуглекислого газу і води змінюють газовий склад повітря міжзернових щілин, що може погір­шити збереженість зерна насінного призначення.

Однак у зерновій масі дихання триває і після повного використання кисню:

С6Н12О6 = 2СО2 + 2С2Н5ОН + 118 кДж.

У цьому разі відбувається неповний гідроліз запасних речовин, утворюється значна кількість етилового спирту, що призводить до самоотруєння і загибелі зародка зернівки.

Процес дихання зерна можна оцінити за допомогою дихального коефіцієнтавідношення об'єму вуглекислого газу, що виділився, до кількості кисню, витраченого безпосередньо у процесі дихання. Цей коефіцієнт дорівнює одиниці, якщо процес відбувається точно за рівнянням аеробного дихання.

Визначають дихальний коефіцієнт за формулою:

Аналіз наведених вище рівнянь свідчить, що дихання зернової маси супроводжується втратою маси зерна внаслідок витрати гексо­зи, підвищенням вологості зерна і відносної вологості повітря міжзернового простору та зміною його складу, утворенням тепла в зер­новій масі, яка зберігається. Втрати маси сухого зерна при його зберіганні називають природними.

Інтенсивне дихання зернової маси супроводжується її зволожен­ням, оскільки вода, що виділяється в результаті окислення гексози, сорбується зернами. Це призводить до збільшення відносної волого­сті повітря міжзернового простору та подальшого посилення інтен­сивності дихання зернової маси.

При диханні зернової маси витрачається кисень і виділяється ву­глекислий газ, внаслідок чого в насипі збільшується вміст вуглеки­слого газу і зменшується вміст кисню, тобто змінюються умови збе­рігання. В партіях зерна створюються анаеробні умови, що супроводжуються виділенням етилового спирту, який пригнічує його життєдіяльність та призводить до втрат схожості.

Анаеробне дихання зерна іноді поряд із спиртовим бродінням частково супроводжується молочнокислим, за якого з глюкози утво­рюється молочна кислота та виділяється енергія.

Інтенсивність дихання зернової маси за­лежить від вологості, температури, ступеня аерації, тривалості збе­рігання її якості і стану.

Вологість зернової масинайважливіший і надійний фак­тор регулювання її життєдіяльності. Волога в зерні є середовищем, в якому відбуваються всі життєві процеси. Сухе зерно дихає досить повільно. Так, інтенсивність дихання зерна проса з вологістю 13% практично дорівнює нулю аналогічно і у злакових культур з вологістю 11-12%. З підвищенням вологості зерна в межах сухого стану зернової маси інтенсивність дихання дещо збільшується, однак залишається ни­зькою. Зерно середньої сухості дихає у 2-4 рази, вологев 4-8, сиреу 20-30 разів інтенсивніше, ніж сухе. Проте інтенсивність дихання зерна збільшується не прямолінійно, а по кривій, яка має критичну зону.

Вологість зерна, починаючи з якої різко посилюються фізіолого-біохімічні і мікробіоло­гічні процеси та змінюються умови зберігання, називаєть­ся критичною.

Отже, критичній вологості зерна відповідає такий її рі­вень, вище за який у ньому з'являється вільна волога, різко посилюється інтенсив­ність дихання і виникає за­гроза пошкодження мікроор­ганізмами.

Для більшості сільськогос­подарських культур критич­на вологість відповідає рівно­важній вологості зерна. Критична вологість зерна і насіння при температурі 18-25°С, у пшениці жита ячменю становить 14,0-14,5% , гороху 16,0-17,0 кукурудзи та проса 12,5-13,0%.

У насінні бобових культур порівняно з зерном злакових значен­ня критичної вологості вище, що пояснюється значним вмістом у них білківгідрофільних речовин, які здатні зв'язувати вологу.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 354; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!