Облік розрахунків із застосування акредитивів



Акредитив - договір, що містить зобов'язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акредитива, зобов'язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж.

У здійсненні операцій за акредитивом беруть участь:

заявник акредитива - платник, який звернувся до банку, що його обслуговує, для відкриття акредитива;

банк-емітент - банк платника, який відкриває акредитив своєму клієнту;

бенефіціар - особа, на користь якої відкритий акредитив;

виконуючий банк - банк бенефіціара або інший банк, який за дорученням банку-емітента виконує акредитив.

В операціях з акредитивами всі учасники мають справу з документами, а не з товарами або послугами, з якими можуть бути пов'язані ці документи.

Акредитив за своєю суттю є договором, що відокремлений від договору купівлі-продажу або іншого контракту, на якому він може базуватися. Усі зацікавлені сторони мають справу тільки з документами, а не з товарами, послугами чи іншими видами зобов'язань, з якими можуть бути пов'язані ці документи. Умови та порядок проведення акредитивної форми розрахунків передбачаються в договорі між юридичною особою, на користь якої виставлено акредитив (бенефіціаром), і платником, який звернувся до банку, що його обслуговує, для відкриття акредитива (заявник акредитива).

Банк-емітент може відкривати такі види акредитивів:

покритий - акредитив, для здійснення платежів за яким завчасно бронюються кошти платника в повній сумі на окремому рахунку в банку-емітенті або виконуючому банку;

непокритий - акредитив, оплата за яким у разі тимчасової відсутності коштів на рахунку платника гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту.

Акредитив може бути відкличним або безвідкличним, що зазначається на акредитиві. За відсутності такої позначки акредитив вважається безвідкличним.

Відкличний акредитив - акредитив, який може бути змінений або анульований банком-емітентом у будь-який час без попереднього повідомлення бенефіціара, наприклад, у разі недотримання умов, передбачених договором, дострокової відмови банку-емітента від гарантування платежів за акредитивом.

Виконуючий банк не має права приймати розпорядження безпосередньо від заявника акредитива. Усі розпорядження про зміни умов відкличного акредитива надаються тільки через банк-емітент.

Виконуючий банк зобов'язаний оплатити документи, які відповідають умовам акредитива, виставлені бенефіціаром і прийняті виконуючим банком, до отримання останнім повідомлення про зміну або анулювання акредитива. При здійсненні виконуючим банком платежу до отримання ним повідомлення про зміну або анулювання акредитива проти документів, які за зовнішніми ознаками відповідають умовам акредитива, банк-емітент зобов'язаний провести відшкодування виконуючому банку, уповноваженому на здійснення платежу.

Безвідкличний акредитив - акредитив, який може бути змінений або анульований тільки за згодою бенефіціара, на користь якого він був відкритий, і банку-емітента.

Безвідкличний акредитив - це зобов'язання банку-емітента сплатити кошти в порядку і строки, визначені умовами акредитива, якщо документи передані до банку, зазначеному в акредитиві, і дотримані строки та умови акредитива.

Кожний акредитив призначається для розрахунків тільки з одним бенефіціаром і не може бути переадресований.

Відносини між банком-емітентом та виконуючим банком регулюються договорами, в яких передбачається розмір комісійних, пов'язаних з відкриттям і виконанням акредитива, відповідальність сторін щодо оплати документів згідно з умовами акредитива тощо.

Розглянемо послідовність розрахунків залежно від того, де депонуються кошти (рис. 5.4-5.5).

Рис. 5.4. Документооборот при розрахунках акредитивами (покритий акредитив з депонуванням коштів у банку бенефіціара (виконуючому банку))

 

Рис. 5.5. Документооборот при розрахунках акредитивами (покритий акредитив з депонуванням коштів у банку-емітенті)

 

Для відкриття акредитива підприємство подає банку-емітенту заяву, як правило, у чотирьох примірниках, де вказує: назву заявника і бенефіціара; номери їх банківських рахунків та ідентифікаційні коди за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України; назву банку-емітента та банку, який виконує акредитив; місцезнаходження банків та їхні коди; вид акредитива; строк дії акредитива; суму акредитива; дату і номер договору, яким передбачається відкриття акредитива; перелік документів, за наявності яких має бути здійснений платіж; умови акредитива. Перший примірник заяви банк-емітент обліковує за відповідним позабалансовим рахунком 9802 "Акредитиви до виконання", який призначений для обліку акредитивів, виставлених банку для оплати, другий з позначкою банку про дату надходження разом з випискою з рахунку видається заявникові як розписка банку про відкриття акредитива, третій і четвертий, як правило, використовуються для інформування виконуючого банку та бенефіціара про умови акредитива. Разом із заявою подається платіжне доручення на перерахування коштів для бронювання їх у виконуючому банку (табл. 5.3).

Таблиця 5.3

Облік розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку бенефіціара

№ пор.

Зміст операції

Назва рахунків

Дт Кт
1 Урахування прийнятої до виконання заяви про відкриття акредитива в банку-емітенті 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
2 Перерахування суми акре-дитива з рахунку платника у виконуючий банк 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
3 Перерахування банком-емітентом плати за виконання акредитива (визнання витрат та сплата коштів відбувається в одному періоді) 7500 "Комісійні витрати на розрахунково-касове обслуговування" 1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
4 Депонування коштів для розрахунків у банку бенефіціара 1200"Кореспондентський рахунок банкув НБУ" 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання"

5

Отримання плати за виконання акредитива банком бенефіціара

1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування"
3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування" 6510 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
6 Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)
7 Списання суми заяви з позабалансового рахунку на підставі примірника реєстру документів 9910 "Контррахунок" 9802 "Акредитиви до виконання"

 

Банк-емітент перераховує кошти виконуючому банку на аналітичний рахунок "Розрахунки акредитивами" та повідомляє його про умови акредитива. Акредитив вважається відкритим після того, як здійснені відповідні бухгалтерські записи за рахунками та надіслане повідомлення про відкриття та умови акредитива бенефіціару. Дата виконання платіжних доручень і дата повідомлення мають збігатися.

Банк бенефіціара відкриває акредитив і зараховує кошти (бронює) на аналітичному рахунку "Розрахунки акредитивами".

Постачальник товарів і послуг повідомляється про відкриття акредитива та умови його дії.

Після відвантаження продукції, виконання робіт або послуг бенефіціар подає виконуючому банку документи, передбачені умовами акредитива разом з реєстром документів. Реєстр документів за акредитивом подається в банк у чотирьох примірниках. Виконуючий банк ретельно перевіряє подані бенефіціаром документи.

Перший примірник реєстру документів за акредитивом залишається в документах дня виконуючого банку. На його підставі здійснюється списання коштів з аналітичного рахунку "Розрахунки за акредитивами". Другий примірник з необхідними позначками банку про дату одержання та виконання видається бенефіціару (на рис. 5.4 операція 6а).

У банк-емітент надсилається спецзв'язком третій і четвертий примірники реєстру разом з документами, передбаченими умовами акредитива.

На підставі третього примірника списується сума заяви за акредитивом з позабалансового рахунку 9802, а четвертий примірник видається заявнику акредитива разом з іншими документами за акредитивом.

Для розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку-емітенті платник подає заяву в чотирьох примірниках на відкриття акредитива та перераховує кошти платіжним дорученням зі свого рахунку на аналітичний рахунок "Розрахунки за акредитивами" в банку-емітенті (рис. 5.5).

Четвертий примірник заяви виконуючий банк видає бенефіціару з необхідними позначками про дату одержання. Третій примірник використовується для списання суми заяви на акредитив з відповідного позабалансового рахунку після надходження коштів від банку-емітента. Перший і другий примірники реєстру документів за акредитивом разом з іншими документами надсилаються спецзв’язком до банку-емітента.

Банк-емітент після перевірки виконання всіх умов акредитива на підставі першого примірника реєстру документів за акредитивом списує кошти з аналітичного рахунку "Розрахунки акредитивами" та перераховує на рахунок бенефіціара.

Перший примірник реєстру документів поміщується в документи дня банку-емітента, а другий разом з іншими документами за акредитивом банк-емітент видає заявнику акредитива.

Банк бенефіціара після отримання коштів від банка-емітента списує суму за акредитивом з позабалансового рахунку "Розрахунки акредитивами" і зараховує кошти на поточний рахунок бенефіціара (табл. 5.4).

При відкритті непокритого акредитива платник подає заяву в чотирьох примірниках. У заяві в рядку "Вид акредитива" робиться додатковий запис "непокритий". Перший примірник заяви обліковується банком-емітентом на позабалансовому рахунку 9122 "Непокриті акредитиви".

За дебетом рахунку проводяться суми відкритих непокритих акредитивів; суми акцептів щодо акредитивів.

За кредитом рахунку проводяться суми виконаних акредитивів; суми сплачених зобов'язань за ними.

Отриманий від банку-емітента примірник заяви або повідомлення про відкриття непокритого акредитива обліковується виконуючим банком на позабалансовому рахунку 9802 "Акредитиви до виконання". Такий облік ведеться окремо від повідомлень про відкриття покритих акредитивів, які враховані на цьому позабалансовому рахунку (табл. 5.4).

 

Таблиця 5.4

Облік розрахунків покритими акредитивами з депонуванням коштів у банку-емітенті

№ пор.

Зміст операції

Назва рахунків

Дт Кт
1 Врахування прийнятої до виконання заяви про відкриття акредитива в банку-емітенті 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
2 Депонування коштів для розрахунків на окремому рахунку в банку-емітенті 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання"

3

Стягнення банком-емітентом плати за виконання акредитива

2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування"
3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування" 6510 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
4 Перерахування суми акредитива в банк бенефіціара 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" 1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
5 Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 1200"Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)
6 Списання суми заяви з позабалансового рахунку в банку-емітенті на підставі реєстру документів 9910 "Контррахунок" 9802 "Акредитиви до виконання"

 

Якщо умовами акредитива передбачений акцепт заявника акредитива, то для його здійснення уповноважена особа заявника повинна подати бенефіціару:

• паспорт або інший документ, що його замінює;

• зразок свого підпису, завірений заявником акредитива, якщо його немає у виконуючому банку;

• доручення, видані заявником, який відкрив акредитив щодо його повноважень.

Банки повинні здійснювати контроль за строком дії акредитивів. В усіх акредитивах передбачається дата закінчення строків і місце подання документів для оплати. Дата, зазначена в заяві на акредитив, є останнім днем подачі бенефіціаром реєстру документів за акредитивом та документів, передбачених умовами акредитива.

 

Таблиця 5.5

Облік розрахунків непокритими акредитивами

№ пор.

Зміст операції

Назва рахунків

Дт Кт
1 Відкриття непокритого акредитива в банку-емітенті 9122 "Непокриті акредитиви" 9900 "Контррахунок"
2 Перерахування коштів до банку бенефіціара 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
3 Врахування суми акредитиву на окремому аналітичному рахунку в банку бенефіціара 9802 "Акредитиви до виконання" 9910 "Контррахунок"
4 Зарахування коштів на рахунок бенефіціара 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)
5 Списання суми заяви з позабалансового рахунку у банку бенефіціара після виконання акредитива 9910 "Контррахунок" 9802"Акредитиви до виконання"
6 Закриття акредитива у банку-емітенті 9900 "Контррахунок" 9122 "Непокриті акредитиви"

 

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 253; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!