У результаті вивчення дисципліни студент повинен



ЗНАТИ:

1. Суть і наслідки подій минулого і сьогодення нашого народу.

2. Особливості самовизначення українського народу, формування ментальності, розвитку основних етапів вітчизняної історії.

3. Історичний процес соціально-економічного і політичного життя українського суспільства та перспективу його розвитку в сучасних умовах.

ВМІТИ:

       Виявляти конкретно-історичне, національне та загальнолюдське значення визначних подій минулого нашого народу.

       Всебічно аналізувати особливості розвитку політично-правової системи українського суспільства, політичних процесів і ролі в них політичних партій, рухів, лідерів нації.

       Давати компетентну відсіч перекрученням історії українського народу.

 

Графік вивчення дисципліни

 

  № п/п Навантаження що  Виконується Час виконання Форма звітності Примітка
1. Вивчення Теми 1. 1 тиждень    
2. Вивчення Теми 2 Теми 3 Теми 4 Теми 5 2 – 4 тиждень Завдання для самостійної роботи (контрольні запитання по темам 1 – 5) Обсяг – 6 сторінок у зошиті
3. Вивчення Теми 6 Теми 7 Теми 8 Теми 9 Теми 10 5 – 9 тиждень Завдання для самостійної роботи (контрольні запитання по темам 6 - 10) Обсяг – 6 сторінок у зошиті
4. Вивчення Теми 11 Теми 12 Теми 13 Теми 14 Теми 15 10 – 12 тиждень Завдання для самостійної роботи (контрольні запитання по темам 11 - 15) Обсяг – 6 сторінок у зошиті
5. Вивчення Теми 16 Теми 17 Теми 18 Теми 19 Теми 20 13 – 14 тиждень Завдання для самостійної роботи (контрольні запитання по темам 16 - 20) Обсяг – 4 сторінки у зошиті
6. Написання реферату 10 – 16 тиждень Реферат Робота над рефератом здійснюється поч. з 10 тижня і протягом 6 тижнів
7.. Підготовка до іспиту 17 тиждень Оформлення контрольної роботи Обсяг – 30-36 сторінок у зошиті

 

 

Тема 1. Стародавні народи й держави на території сучасної України у 

I тис. до н.е. – IХ ст. н.е.

 

             Ключові слова: індоєвропейці (арії), угро-фіни, тюрки,   

             слов’яни, автохтонний народ, кіммерійці, таври, скіфи, сармати,

             греки, міста-держави, готи, гуни, булгари, Руський каганат.

Вирішальну роль у формуванні руського (українського) етносу відіграли міграційні процеси II-VII ст. У ході великого переселення народів було інтегровано чимало етнічних утворень, які в подальшому лягли в основу багатьох сучасних народів. Руські (українці) не виняток в цьому процесі. Вони прямі етно-культурні спадкоємці давньоіранських (скіфи, сармати), давньотюркських (гуни, булгари), і давньослов’янських (склавіни, анти) етнічних груп.

Арії (індоєвропейці) та інші стародавні народи у Східній Європі. Античні держави у Північному Причорномор’ї та Криму. Тюркська державність на території сучасної України.

Література:

Бойко О.Д. Історія України: Посібник. – К., 2001.

Борисенко В.Й. Курс української історії: з найдавніших часів до ХХ ст.: Навч. посібник. – К., 1996.

Гумилев Л.Н. Древняя Русь и Великая степь. – М., 1992.

Історія України. Курс лекцій. Т.1. – К., 1991.

Історія України: Нове бачення. Т.1. – К.,1995.

Кормич Л.І., Багацький В.В. Історія України від найдавніших часів і до 2000р. Навчальний посібник. – Х.,2000.

Субтельний О. Україна. Історія. – К., 1996.

 

Арії (індоєвропейці) та інші стародавні народи у Східній Європі

   В той час, коли людство перейшло до вживання бронзи (II тис. до н.е.), воно вже поділялося на великі культурні спільноти – мовні групи. Серед них назвемо ті, з якими у більшій чи меншій мірі пов’язана історія нашої країни: індоєвропейці (арії), угро-фіни, тюрки.

   Як вважає більшість українських вчених, саме Україна стала прабатьківщиною стародавніх індоєвропейців (аріїв). Звідси, від краю льодового панциря, вони великими потоками протягом тисячоліть рухалися по планеті – дійшли до Середньої Азії, Тибету, Індії, Ірану. Вони передавали місцевим тубільним народам свою культуру землеробства, мову, в тому числі писемну – санскрит. Ця мова лежить в основі мови слов’янських, германських народів, персів, таджиків, та ін.

   Прабатьківщиною угро-фінських народів була територія навколо Аральського моря. Згодом ці народи пішли на північ, поселились на захід від Урала, на берегах Волги. А пізніше одна частина з них мад’яри, пересуваючись на Захід, зайняла область Паннонію біля Дунаю (сучасна Угорщина), а друга частина вийшла до берегів Балтійського й Білого морів (фіни, естонці, карели).

   Слов’яни є автохтонним європейським народом. Очевидно, прабатьківщиною слов’ян була територія між Дніпром, Карпатами і Віслою, але, можливо, що в різні періоди “прабатьківщина” змінювала свою конфігурацію, пересувалась, то на схід, то на південь. Щодо етнічного коріння слов’ян, то більше всього їх виникнення, так само, як і германців й багатьох інших народів, пов’язано з асиміляцією аріями тубільного населення. Сусідами протослов’ян на північному заході були предки балтійських племен (латиських і литовських), на південному заході – даки, фракійці (предки молдаван і румунів), на південному сході і на південь – протоіранські (скіфські) племена.

   Отже, характерними ознаками суспільного ладу цього періоду були: значні міграції населення; посилення торгівельних зв’язків; становлення приватної власності; поступова майнова диференціація суспільства; перетворення сім’ї на господарську одиницю; витіснення родової общини територіальною; виділення ієрархічно-структурованої військової еліти, утворення воєнно-політичних об’єднань та союзів; зародження державності.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 333; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!