Поняття, предмет об’єкт та значення судово-психологічної експертизи. 



Правильному розв’язанню завдань розкриття і розслідування злочинів, а також перевихованню тих, хто скоїв злочин, сприяє використання працівниками правоохоронних органів і правосуддя психологічних знань. Виникає необхідність звертатися до експертів-психологів для проведення судово-психологічної експертизи, в ході якої професійний психолог отримує нові факти, корисні для встановлення істини в кримінальній справі. Спеціаліст-психолог, який виступає в ролі експерта, може надати слідчому, наприклад, інформацію про особливості сприйняття пам’яті і мислення дітей певного віку чи людей похилого віку, про характерний вплив на перебіг певних психічних процесів особистості та її поведінки стану алкогольного сп’яніння чи стресу тощо. У кримінальному процесі судово-психологічна експертиза виступає як одна із основних форм практичного застосування спеціальних психологічних знань в юриспруденції. Судово-психологічна експертиза є одним із за-собів встановлення істини в судочинстві, джерелом доказів. Потрібно відрізняти судово-психологічну і судово-психіатричну експертизи:

• судово-психологічна експертиза вивчає суттєві для криміналь-ної справи особливості психічної діяльності обвинувачених, по-терпілих і свідків;

• судово-психіатрична експертиза вивчає психічні прояви, які ви-ходять за межі норм, тобто є патологічними.

Окремими предметами судово-психологічної експертизи можуть бути:

• наявність або відсутність в обвинувачених у момент скоєння злочину афекту;

• принципова здатність свідків, підозрюваних і потерпілих (особ-ливо дітей) правильно сприймати важливі для кримінальної справи обставини;

• здатність свідків, підозрюваних і потерпілих давати правильні свідчення про суттєві для справи обставини;

• здатність неповнолітніх обвинувачених, які страждають розу-мовою відсталістю не з причини психічних захворювань, усві-домлювати в повному обсязі значення своїх дій;

• можливість виникнення різних психічних переживань, які перешкоджають нормальному виконанню професійних функ-цій (наприклад, на залізничному транспорті, в авіації, в діяль-ності оператора автоматизованих систем управління на ви-робництві і т. п.).

Судово-психологічна експертиза призначається постановою слідчого або ухвалою суду, де повинні бути відображені обставини справи, визначений експерт або група експертів, сформульовані запитан-ня, які потребують експертного дослідження. За наявності даних, які свідчать про розумову відсталість неповнолітнього підсудного, суд може призначити для проведення експертизи дитячого психолога або шкільного педагога

Таким чином, судово-психологічна експертиза у змозі дати харак-теристику особистості і тих її ознак, які можуть бути елементами складу злочину — сильного душевного хвилювання обвинуваченого, що виникло раптово, безпорадного стану потерпілого, сильного страху свідка, депресії потерпілого і т. д. Вона сприяє розкриттю і розслідуванню злочинів, а також організації процесу перевиховання засудженого в умовах виправно-трудової установи.

 

Методи судово-психологічної експертизи.

Теорія судово-психологічної експертизи включає в себе, як необхідний елемент, методи вирішення завдань, що ставляться перед нею.

Використання експертом-психологом різноманітних методичних прийомів дозволяє йому достатньо повно виявити основні особливості та індивідуальну своєрідність психічної діяльності підекспертного, що створює основу для висновку з тих конкретних питань, які перед ним поставлені.

Йдучи від загального до окремого, О. М. Холопова поділяє методи судово-психологічної експертизи на чотири групи:

1) всезагальний діалектичний метод;

2) загальнопсихологічні методи дослідження в експертній реалізації;

3) методи експертної діагностики;

4) спеціальні експертні методи.

Зупинимось на них докладніше.

Всезагальний діалектичний методпронизує усі інші методи, будучи базою для їх розвитку. Він передбачає такі широко використовувані в експертній практиці формально-логічні операції пізнання, як: аналіз, синтез, порівняння, узагальнення, індукція, дедукція, абстрагування, ідеалізація та формалізація. При проведенні судово-психологічної експертизи з´ясовуються механізм, структура, функціонування та різні якісні характеристики психічної діяльності, для наукового пояснення яких застосовуються різні логічні прийоми.

Загальнопсихологічні методи дослідження в експертній реалізації— психологічна діагностика, прогнозування, моделювання, методи впливу.

Психологічна діагностика є галуззю психології, що розробляє методи виявлення та вимірювання індивідуально-психологічних особливостей особистості, а також галузь психологічної практики, в ході якої використовуються ті чи інші психодіагностичні методи і методики для встановлення діагнозу конкретній людині.

До основних методів діагностики належать тестування та опитування.

Крім основних методів виділяють окремі групи методів психодіагностики, кожна з яких має свої особливості:

• методи вимірювання функціональних показників, використання психофізіологічних індикаторів психічних явищ;

• обсерваційні методи — спостереження та самоспостереження;

• праксиметричні методи, що ґрунтуються на аналізі продуктів життєдіяльності;

• суб´єктивно-оціночні, основою яких є аналіз відповідей підекспертних на запитання та судження опитувачів, аналіз вибору альтернативних суджень, вибору градацій, шкал і т. п.;

• проективні, пов´язані з аналізом особливостей інтерпретації зовні невизначеного матеріалу, що стає об´єктом проекції (йдеться про окремі переживання, бажання, уяву індивіда);

• асоціативні, базуються на аналізі асоціативних відповідей та вибору підекспертних.

Методи експертної діагностикивключають: організаційні методи судово-психологічної експертизи (планування, підготовку та побудову провадження експертизи); емпіричні методи (психологічний аналіз документів, спостереження, бесіда, інтерв´ювання, метод незалежних характеристик, структурний та анкетний методи); психодіагностичні методи (тести особливостей та рівня розвитку інтелекту, особистісні та спеціальні опитувальники, створення з оформлених деталей осмисленого цілого, витлумачення певної події, малювання на вільну або задану тему і т. д.); праксиметричні методи (метод аналізу продуктів діяльності, природний, лабораторний та асоціативний експеримент); метод обробки даних та їх інтерпретації (статистичний аналіз, ранжування, вивчення досвіду, біографічний метод, психоаналіз і т. п.).

Спеціальні експертні методи— це методи, що розробляються або на підставі пристосовування існуючих методів в інших галузях науки, або спеціально створюються експертами на підставі практики дослідження конкретних, одиничних об´єктів.


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!