Фінанси як історична категорія



Фінанси виникли в умовах регулярного товарно-грошового обігу у зв'язку з розвитком держави і потреби у фінансових ресурсах. Термін "фінанси" походить від латинського "finis", тобто кінець. У середньовіччі це слово вживали для позначення строку сплати, а потім і для визначення документів, що свідчили про погашення боргу, якими

завершувалась угода. Пізніше терміном "фінанси" стали позначати будь-який примусовий платіж на користь держави.

Існує й інша точка зору, згідно з якою авторство терміна "фінанси" належить французькому вченому Ж. Бодену, який у 1577 р. видав книгу "Шість книг про республіку". Із старофранцузької мови "finis"(платити, оплачувати) цей термін перейшов в усі мови світу.

Передумовами виникн.фінансів є:

1)існування державаи

2)поява і розвиток тов..-грош.відносин

3)дія закону вартості

Існування держави передбачає наявність держави і викон.неюфіск.функції, існув.держ.доходів і видатків. Головними джерелами доходів виступають податки і збори.

Поява фінансів зумовлена також розвитком товарно-грошових відносин, оскільки фінанси зявляються тоді, коли створ.сусп.продукт набуває вартісного виразу і його розподіл здійсн. В грош.формі.Як передумова виникн.фінансівтоварно-грош.відносини включають:

1)наявн. товарного виробництва

2)товарне вир-тво опосередковується грош.відносинами

3)наявність процесу первинного розподілу ВВП.

Дія закону вартості: тобто продукт розглядається як товар, що може бути обіняний на інший лише за умови рів новел.витратсусп..необх.праці. Виникає необхідність для визнач.вартостівикористовув.такі категорії як собівартість , ціна, прибуток, грош.накопичення.

 

Генезис категорії фінансів

Кожній суспільній формації відповід. певний фінанси. устрій.
 Відмінність різних сусп.-економ.формацій обумовл.такими причинами:

1)кожн.сусп.формації відповідає власна класова структура, при цьому фінанси не можуть не врах.відносини розподілу НД, що організ.їхперерозп.на користь держави.

2)у кожн.сусп.-економ.формації фінанси підпорядк.цілям і завданням держави.

3) кожний новий спосіб вир-тва зумовлює появу нової системи господарчих відносин.

За метою пізнання суспільних явищ і правильного розуміння їх сутності потрібно звернутися до генезису – моменту зародження і подальшого процесу розвитку, я кий зумовив певний стан, вид, вияв того чи іншого явища.

Фінанси – історична категорії, зміст якого суттєво змінюється, якщо змінювати загальні умови суспільного устрою. Термін «фінанси» походить від лат.finis, тобто кінець, фініш. Це поняття використовувалося у грошових відносинах, що виникали між державою ( в особі монарха, судді та інших представників влади) та населення, і трактувалося як завершення грошового платежу. Після закінчення грошового розрахунку особа, яка сплатила внесок на користь представника державної влади, отримувала документ - finе. Назва такого документа і була підставою виникнення терміна finаnсіа.

Термін finаnсіа виник у ХІІ – ХІІІ ст.. у торгових містах Італії, що а перекладі з лат. означав «фініш, кінець грошового платежу» , при цьому термін уже означав будь – який грошових коштів.

Ще до виникнення поняття «фінанси» людство вже мало гроші, товарно – грошові відносини, розвиток яких відповідав особливостям державного устрою, але тільки в Середньовіччі виникли ці явище і термін, що пояснюється формуванням певних історичних передумов.

Перша передумова. У Середньовіччі в Центральній Європі у результаті перших буржуазних революцій ще зберігалися монархічні режими, але влада монархів була значно обмеженою і, головне – голову держави ( монарха) позбавили права керувати казино. Виник загальнодержавний фонд грошових коштів – бюджет, який монарх не міг особисто розпоряджатися.

Друга передумова. Формування та використання бюджету мало системній характер, тобто виникли законодавчо закріплені системи державних доходів та витрат із визначеними складом і структурою( особливістю бюджету було те, що основні групи витратної чистини бюджету майже не змінювалися протягом багатьох століть).

Третя передумова. Податки у грошовій формі набули переважно характеру, тоді як доходи держави формувалися здебільшого за рахунок натуральних податей і трудових повинностей. Отже, тільки на цьому етапі розвитку державності та грошових відносин можливим був розподіл створеного продукту у вартісному вираженні.

Отже, у загальному вигляді генезис кат.фінансів зумовлюється наступними факторами:

1)сусп.розподілом праці та створ.і розвитком різних соц..-економ.формацій(феод.сусп)

2)розвитком грош.господарства, чітким формув.івикорист.осн.функцій грошей.

3)появою сасмост.субєктів господ., які здійсн.підприємн.діяльн.і формують грош.фонди

4)розвитком тов..-грош.відносин, пов’язаних із зрост. Виробництва, збільш.ВВП і НД.

5) виникн.тазміцн.держави

6)формув.загальнодерж.фондугрош.рес., а саме бюджетних.

Так як кожній суспільній формації відповід.певнийфінанси.устрій, відмінність різних сусп.-економ.формаційобумовл.такими причинами:

1)кожн.сусп.формації відповідає власна класова структура, при цьому фінанси не можуть не врах.відносини розподілу НД, що організ.їхперерозп.на користь держави.

2)у кожн.сусп.-економ.формації фінанси підпорядк.цілям і завданням держави.

3) кожний новий спосіб вир-тва зумовлює появу нової системи господарчих відносин.

 

Еволюція фінансів.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 365; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!