Методи та організація дослідження.



Тут дуже коротко перераховуються методи та методики, які використовуються при проведенні дослідження. Характеризується вибірка (кого досліджували, їх вік, соціальний статус, протягом якого часу проводилося дослідження чи проводилося ретестування, тощо.)

Практичне значення.

В даному пункті зазначаються шляхи використати одержаних результатів, конкретизуються галузі застосування наукових даних. Бажано користуватися словами «деякі» , «певні», «в окремих випадках», тощо.

Приклад. Отримані в результаті виконання курсової роботи дані щодо особливостей міжособистісних стосунків підлітків дозволять оптимізувати позакласну виховну роботу та зменшити негативний вплив міжособистісних конфліктів на навчальну діяльність.

Надійність і вірогідність, як правило визначається репрезентативністю вибірки (кількістю і складом досліджуваних, які б повністю відображали характеристики явища), узгодженістю теоретичної моделі досліджуваного явища з методами його дослідження, застосуванням методів, які адаптовані саме для подібних досліджень і соціокультурної ситуації та ще й доповнюють одне одного або дозволяють робити контроль результатів.

Приклад. Надійність і вірогідність дослідження забезпечувалися репрезентативністю вибірки, застосуванням методів, адекватних меті і завданням дослідження, поєднанням кількісного та якісного аналізу, використанням методів математичної статистики.

Перший розділ роботи має бути присвячено аналізу літератури з вибраної проблеми і описується власна модель досліджуваного явища. В його назву ви можете включити формулювання досліджуваної проблеми, але в дещо більш широкому контексті. Іншими словами, назва та й зміст першого розділу мають відображати те предмет-об’єктне відношення, про яке йшлося вище. Загалом же, назва та зміст цього розділу мають відображати стан досліджуваної вами проблеми в сучасній психології.

Як правило, всі розділи курсової роботи мають бути структурованими, тобто поділеними на два-три підрозділи (параграфи). У першому підрозділі (параграфі) необхідно аналізувати проблему, так би мовити, ближче до об’єкта дослідження, а в другому - до предмета. Це має бути відображено в назвах підрозділів.

У параграфі 1.1 ви аналізуєте, як представлена вибрана вами проблема у психологічних дослідженнях. Бажано скласти для себе план аналізу, який би виділяв основні  напрямки таких досліджень. Можна структурувати аналіз за

такими критеріями якдослідження у вітчизняній і зарубіжній психології, дослідження різних психологічних шкіл та напрямків, дослідження у різних галузях психології тощо. План аналізу може також відображати історію розвитку проблеми.

У кінці параграфа робиться узагальнення на 0,5-1 сторінку, де коротко викладаєте висновки про результати аналізу. Ці узагальнення не слід спеціально виділяти, можна обмежитися коротким узагальненням: Отже, в результаті проведеного аналізу виявилося..., Таким чином, можна дійти висновку…

У параграфі 1.2 висвітлюється зміст предмета дослідження, надається аналіз тих наукових робіт, які присвячені досліджуваній проблемі. Якщо саме таких досліджень не виявиться, то потрібно брати найбільш близькі за тематикою. У цьому параграфі, виходячи з аналізу літератури, слід побудувати власну модель досліджуваного явища, власне бачення, яке, втім, може й не давати повної пояснювальної схеми. Після цього необхідно відмітити деякі прояви та характеристики оперативної пам’яті, які вже вивчені іншими авторами. Але разом з цим слід також написати, що про окремі характеристики даних у літературі, що була доступна вам, немає, і на виявлення їх буде спрямована експериментальна частина вашого дослідження.

Порада: Перш, ніж писати, потрібно перечитати та продивитися велику кількість літературних джерел, зокрема, класиків вітчизняної та зарубіжної літератури, які вивчали проблему, що досліджується, статті з журналів та наукових збірників за останні п’ять років. При цьому слід робити виписки, обов'язково зазначаючи джерело з усіма реквізитами і номер сторінки, з якої взято цитату. По можливості зміст першого розділу має бути аналізом, а не цитатником, і тим більше не плагіатом. Цитувати можна і треба але лише там, де цитата є ілюстрацією вашого аналізу.

Другий розділ роботи має бути присвячений аналізу результатів проведеного дослідження. Аналіз має бути структурованим, тобто ви маєте виділити напрямки, по яких аналізуватимете отримані в результаті дослідження дані. Ці напрямки в ідеалі мають визначати зміст і назви підрозділів (параграфів). Слід пам'ятати, що саме в цьому розділі ви маєте реалізувати завдання дослідження і довести положення, які виносяться на захист.

Другий розділ також має складатися з кількох параграфів. Перший параграф другого розділу як правило обгрунтовує методи і методику дослідження. Слово методика - багатозначне. У першому значенні воно означає конкретизацію якогось загальнонаукового методу для потреб конкретного дослідження. Наприклад, є загальнонауковий метод - експеримент і є соціометрична методика як конкретизація цього методу, яка спрямована на виявлення структури соціальних стосунків. Друге значення слова методика - це комплекс, набір методик, узгоджених завданнями одного дослідження. Отже, ви можете писати так: "Методика даного дослідження включає опитувальник Кеттелла, метод соціометрії і т.д.".

Якщо методики стандартизовані широко розповсюджені, то можна обмежитися посиланням на автора методики і джерело, звідки вона взята. Але якщо ви розробили свою методику: опитувальник чи план бесіди, то доцільно їх привести повністю. Слід також описувати процедуру дослідження: коли і за яких умов воно проводилося (чи це був початок навчального року, чи кінець, на першому уроці, чи на останньому, міська школа, чи сільська, словом, всі дані, які могли вплинути на результати досліджень).

Проводячи психологічні експерименти, ви повинні пам’ятати про культуру дослідження та етичні вимоги до його проведення.

· Ваші експерименти не повинні шкодити взаєминам і психологічному комфорту випробуваних.

· Ви повинні дотримуватися принципу конфіденційності інформації про окремі характеристики досліджуваних. У курсовій роботі імена та прізвища досліджуваних шифруються.

· Якщо ви користуєтеся стандартними процедурами дослідження, доцільно виготовити і роздати респондентам стандартні бланки для відповідей. Якщо процедура вашого дослідження не стандартизована, то теж слід підготувати деякі необхідні матеріали, наприклад, однотипні аркуші паперу, що не лише заощаджує час проведення дослідження,але й дозволяє якісно оформити його результати.

· Всі продукти діяльності, які були отримані в ході дослідження, ви маєте представити у курсовій роботі. Якщо це бланки з відповідями, малюнки тощо, їх можна зібрати у конверт і представити у додатках. Якщо це дані спостережень - їх доцільно систематизувати у таблицях.

В інших параграфах другого розділу ви систематизуєте і аналізуєте отримані результати, порівнюєте їх з результатами, отриманими іншими дослідниками і робите проміжні висновки. При написанні цього розділу ви застосовуєте методи математичної статистики.

Обсяг висновків - 2-3 сторінки. Ви маєте зробити коротенькі висновки по кожному розділу курсової роботи. Більш детально слід зупинитися на викладі результатів, які були отримані в другому розділі. Треба відмітити, чи виконані завдання дослідження, чи підтвердилася гіпотеза. Після такого вступу потрібно сформулювати 3-4 висновки. Висновки мають бути максимально конкретними і по можливості, містити методичні рекомендації. У кінці розділу прийнято писати про перспективи подальших досліджень.

Список літератури записується в порядку згадування у тексті роботи із зазначенням прізвищ та ініціалів автора назви видавництва, року видання, кількості сторінок.

Приклад.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 193; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!