Структурні частини курсової роботи і правила



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І  НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Запорізький національний технічний університет

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

до виконання курсової роботи з дисципліни “Соціальна псхологія” для студентів спеціальності 6.030102 “Психологія” всіх форм навчання

 

 

2011


 

Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни “Соціальна психологія” для студентів спеціальності 6.030101 “Психологія” всіх форм навчання /Укл.: С.В.Походенко. - Запоріжжя: ЗНТУ, 2011. - ___с.

 

Укладач: С.В.Походенко, к.психол. н., доцент

              

                          

Рецензент: Н.Є.Бондар, к.психол. н., доцент

 

Відповідальний за випуск: С.В.Походенко, к.психол. н., доцент

 

Затверджено

на засіданні кафедри

«Психології»

Протокол № 8 від 16.02.2011р.

 

 

ЗМІСТ

 

ПЕРЕДМОВА...............................................................................................4

 

РОЗДІЛ 1. СТРУКТУРА ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ…5

1.1. Загальні вимоги до оформлення.. ......................................................5

1.2. Структурні частини курсової роботи і правила щодо

 їх написання……………………………………………………………….6

 

РОЗДІЛ 2.МЕТОДИ ТА МЕТОДИКИ ДОСЛІДЖЕННЯ…………….14

2.1. Соціометрія: метод дослідження міжособистісних стосунків

в групі…......................................................................................................14

2.2. Діагностика комунікативного контролю (М.Шнайдер)…………..24

2.3. Діагностика мотиваційних орієнтацій в міжособистісних

комунікаціях (І.Д.Ладанов, В.А.Уразаєва)……………………………..25

2.4. Вивчення психологічного клімату колективу……………………..27

2.5. Методика визначення ступеня ціннісно-орієнтаціної

єдності групи……………………………………………………………..30

 

ДОДАТКИ

Додаток А. Зразок оформлення титульного аркушу курсової роботи..39

Додаток Б. Орієнтовна тематика курсових робіт

з соціальної психології…………………………………………………..40

Додаток В. Перелік рекомендованої літератури………………………41

 

ПЕРЕДМОВА

 

Курсова робота - це одинізвидів навчальної та науково-дослідної роботи. Курсова робота, яка під керівництвом викладача виконується студентами самостійно, має показати вміння студентів організовувати і планувати роботу, рівень оволодіння основами теоретичних знань і методами емпіричного дослідження.

Основне завдання курсової роботиз соціальної психології - виявити вміння студентів застосовувати теоретичні знання на практиці, ставити пізнавальні задачі іїхвирішувати. Виконуючи курсову роботу, студенти мають навчитися правил проведення наукового дослідження та оформлення його результатів.

Курсова робота - це, перш за все, роботаідо того ж складна. Ці рекомендації допоможуть вам справитися з нею з честю, ї хоча вам прийдеться витратити деякий час на ознайомлення з цією брошурою, він з надлишком буде компенсований тим інтелектуальним задоволенням, яке ви обов'язково відчуєте під час методично-вивіреного і перевіреного досвідом багатьох людей процесу наукового дослідження. Ви зможете уникнути численних помилок, яких допускає людина, котра не озброєна елементарними знаннями з методики наукової роботи. Вам не загрожуватиме і гнітюче відчуття власної неповноцінності, яке з'являється, коли після тривалих зусиль (або й нетривалих) ви усвідомлюєте, що ваша праця нікуди не годиться. І навпаки, добре виконана курсова робота, як і будь-яка робота, дає людині відчуття власної гідності, яке є не лише мотивом особистісного росту, а й забезпечує загальний психологічний комфорт. Тому не буде перебільшенням сказати, що написати добру курсову роботу набагато легше, ніж погану.

 

РОЗДІЛ 1

СТРУКТУРА ТА ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

 

Загальні вимоги до оформлення

 

Курсова робота пишеться на папері формату А4 (297х210). Обсяг курсової роботи складає 1-1,5 др. а. (24-36 сторінок тексту, надрукованого з допомогою комп'ютера через 1,5 інтервали). Кількість стрічок на сторінці - 40. Кількість символів у стрічці -60-65. Праве поле - 15 мм. Нумерація - в правому верхньому кутку аркуша. Титульна сторінка оформляється чітким шрифтом чорного кольору і не містить рамок, віньєток та інших елементів декору (див Додаток 1.).

На другій сторінці міститься зміст роботи. Обов'язково проставляються сторінки, на яких починається розділ чи підрозділ (параграф), список використаних джерел та додатки. Розділ позначається арабськими цифрами, підрозділи (параграфи) - двома арабськими цифрами, розділеними крапкою. Перша цифра позначає номер розділу, друга - номер параграфа. Так, наприклад, позначення 2.2 означає другий параграф другого розділу.

Курсова робота пишеться державною мовою, за винятком списку літератури, де використане джерело записується так, як було видане, наприклад, російською чи англійською мовою. Цитати з цих джерел наводяться в тексті лише українською мовою. Виняток - цитати з неперекладених на українську мову літературних творів, або ж цитати іноземною мовою, які використовуються для порівняння семантичних характеристик. Курсова робота на відміну від реферату, є самостійним дослідженням, основу якого складає авторський аналіз проблеми, думки та викладки автора. Безумовно, що ефективним цей аналіз буде лише тоді, коли він спирається на досягнення сучасної науки. Тому в курсовій роботі обов'язково мають бути представлені погляди, точки зору різних дослідників, що займалися даною проблемою. Використання цитат чи ідей інших авторів як своїх називається плагіатом. Отже, використовуючи те чи інше літературне джерело для запозичення ідей чи цитат, на нього обов’язково потрібно посилатися.

Посилання можуть здійснюватися у різних формах, залежно від контексту. Ось приклади кількох із них, які є найбільш поширеними при написанні наукових робіт.

Посилання на глобальні, методологічні, загальновідомі принципи підходи, теорії. Такі посилання застосовуються для обґрунтування актуальності дослідження, для визначення його методологічних засад, для окреслення кола дослідників, що вивчали певну проблему.

Приклад. Методологічні засади застосування суб'єктного підходу у вітчизняній психології розроблено Б.Г.Ананьєвим, Г.С.Костюком, С.П.Рубінштейном, Д.М.Узнадзе.

Поширеним є й інший варіант подібного посилання, який застосовується у випадку перерахування різних шкіл та підходів. Прізвища перераховуються в алфавітному порядку.

Приклад. Дослідження мотивації розвивалися у вітчизняній психології в рамках двох основних підходів: діяльнісного (М.І.Алексєєва, О.М.Леонтьсв, А.М.Маркова) і суб'єктного (В.Г.Асєєв, Л.І.Божович, С.Л.Рубінштейн).

У наукових працях часто використовують прямі цитати, які мають ілюструвати правомірність поглядів автора курсової роботи, або ж розкривати сутнісні моменти поглядів цитованого дослідника. Такі цитати, як правило, подаються у вигляді прямої мови. Найбільш зручною формою посилання на джерело є числові позначення, які беруться у квадратні дужки і ставляться в кінці цитати.

Приклад. В.Джемс запропонував принцип цілісного аналізу свідомості людини, що "...відштовхується від конкретних фактів, які складають повсякденний зміст її душевного життя. Подальший аналіз відкриє елементарні психічні одиниці, якщо вони є, не заставляючи нас робити ризиковані передбачення"[14; 57].

Перше число в квадратних дужках означає номер джерела із списку використаної літератури, друге - номер сторінки, з якої взято цитату. Отже, якщо використовується такий спосіб, то доцільно згадувати прізвище автора цитати лише при першому цитуванні, а при наступних можна обмежитися лише позначеннями у квадратних дужках.

 

Структурні частини курсової роботи і правила

Щодо їх написання

 

Курсова робота з соціальної психології повинна складатися з таких частин: вступ, два розділи, загальні висновки та рекомендації, перелік посилань, додатки. Всі ці частини мають певну логіку написання та оформлення.

Вступу курсовій роботі займає 3-4 сторінки. Він має надзвичайно важливе значення, оскільки тут формулюються положення, які визначають весь хід роботи. Вступ, як і курсова робота в цілому, має чітку структуру, до якої входить актуальність дослідження, об’єкт, предмет, мета, гіпотеза, завдання. У вступі також мають бути відображені методи та організація дослідження, наукова новизна, практичне значення, обргунтовано надійність і вірогідність результатів дослідження. Розпочинається вступ з визначення актуальності дослідження: обгрунтовується практична (стосовно потреб суспільної практики) та теоретична (коротка анотація попередніх досліджень в зазначеній галузі) значущість досліджуваної проблеми. В кінці цього аналізу слід окреслити ті аспекти проблеми, які ще недостатньо вивчені.

Далі визначається головна мета дослідження, формулюютьсяоб'єкт і предмет дослідження. Зміст вихідних положень курсової роботи розкривається стисло.

Виділення об'єкта і предмета дослідження є необхідною умовою наукового аналізу, оскільки окреслює коло аналізу, дисциплінує думку, допомагає у визначенні завдань і методів дослідження. Формулювання об'єкта і предмета досліджень має служити саме цій меті.

Предмет дослідження - це та вузька, строго окреслена частина психологічної реальності, яка безпосередньо досліджується. Неможливо всебічно висвітлити цю вузьку проблему, не включивши її в більш широкий контекст аналізу.

Найбільш типовою помилкою при визначенні об’єкта та предмета дослідження є така: предмет дослідження – особливості міжособистісних стосунків молодших підлітків, об’єкт дослідження – учні п’ятих класів загальноосвітніх шкіл.

Тобто і об’єкт і предмет дослідження це суто психологічні категорії, чітке формулювання об'єкт-предметного відношення дозволяє одержати справді наукові результати і уникнути загальновідомих банальностей.

Починаючи будь-яке наукове дослідження, слід спочатку знайомитися з літературою з даної проблеми і скласти певне уявлення про результат вашого дослідження. Оскільки курсова робота не передбачає глобальних відкриттів, а спрямована на виявлення деяких часткових характеристик уже відомих фактів, то змоделювати результат в цілому не так важко.

Чітко визначена гіпотеза дозволяє сконцентрувати зусилля на дослідження тих фактів, які гіпотетично є найбільш значущими в досліджуваній проблемі і не відволікатись на другорядне, вибрати адекватні методи дослідження. Одним із результатів курсової роботи є підтвердження чи непідтвердження гіпотези. Підтверджена гіпотеза показує, що теоретичний аналіз проблеми ви зробили вірно. Разом з тим дослідження завжди виявляє деталі, які не були передбачені гіпотезою. Аналіз цих деталей є необхідною частиною дослідження. Він дозволяє сформулювати цікаві висновки і нові гіпотези, які ви зможете перевірити, працюючи над дипломною роботою, а в майбутньому над кандидатською чи докторською дисертацією.

Гіпотеза дослідження - це зроблене на основі аналізу наукових джерел, власних міркувань та спостережень припущення про основні результати ваших досліджень. Якщо гіпотеза не підтверджується або ж, що ймовірніше, не повністю підтверджується, не слід намагатися фальсифікувати результати досліджень. В науці негативний результат - це також результат і він має певну ціну. Він дозволяє побудувати нову модель досліджуваного явища, висунути нові гіпотези і провести нові дослідження, які вже дадуть остаточні відповіді на поставлені питання.

Гіпотеза може бути проста і складна, рівнева. Для курсової роботи з соціальної психології достатньо сформулювати та перевірити просту гіпотезу.

Приклад 1. Існує прямо-пропорційна залежність між положенням підлітка в системі міжособистісних стосунків та рівнем розвитку його комунікативних здібностей.

Завдання дослідження. У курсовій роботі їх має бути декілька. Вони повинні бути узгоджені з темою метою, об’єктом та предметом дослідження. Наприклад, якщо тема курсової роботи сформульована як «Особливості міжособистісних стосунків молодших підлітків», а гіпотеза стосується співвідношення положення в системі міжособистісних стосунків та розвитку комунікативних здібностей, завдання можуть бути такими:

1. Визначити особливості розвитку міжособистісних стосунків у підлітковому віці.

2. Дослідити особливості міжособистісних стосунків молодших підлітків в залежності від рівня розвитку комунікативних здібностей.

3. Порівняти одержані результати з загальними закономірностями розвитку міжособистісних стосунків в підлітковому віці, одержаними іншими дослідниками.

4. Розробити рекомендації що до розвитку комунікативних здібностей молодших підлітків, що мають забезпечити його стабільне положення в системі міжособистісних стосунків.

Завдання дослідження формулюють в категоріях аналізу: “порівняти”, “визначити” (ознаки, категорії, параметри тощо), “провести класифікацію”, “розробити” (програму, методику, рекомендації) і т.п.

Найбільш типовою помилкою при формулюванні завдань дослідження є плутанина між завданнями дослідження та видами діяльності дослідника. Наприклад, для вирішення зазначених наукових завдань студенту, що пише курсову роботу, необхідно:

1. Проаналізувати наукову літературу з питань розвитку міжособистісних стосунків в підлітковому віці.

2. Вивчити особливості комунікативної активності підлітків.

3. На основі узагальнення досвіду дослідження міжособистісних стосунків обрати методи дослідження та розробити процедуру власного дослідження.

4. Вивчити особливості розвитку комунікативних здібностей у підлітковому віці.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!