Основні напрями автоматизації банківської діяльності



Nbsp;

Лекція11. Автоматизація інформаційних систем у банківських установах

Структура автоматизованої банківської системи

Основні напрями автоматизації банківської діяльності

Характеристика підсистеми «Операційний день банку»

Автоматизація управління кредитними ресурсами

Автоматизація операцій з цінними паперами

Автоматизація формування звітності комерційного банку

Електронні банківські послуги.

 

Структура автоматизованої банківської системи

Комерційні банки мають різну структуру, яка істотно впливає на структуру їх АІС і технологію обробки даних. Усі КБ за структурою можна поділити на такі типи.

Перший тип – так звані «унітарні» КБ, які не мають філій або відділень і територіально та організаційно розміщені в одному місці (в одному приміщенні).

Другий тип – це КБ, які мають багаторівневу (два і більше рівнів) структуру, де на верхньому рівні перебуває головна контора (офіс), а на нижніх рівнях – філії та відділення, котрі розміщені в межах одного регіону. Те, що всі підрозділи КБ зосереджені в одному регіоні, є істотним, оскільки згідно з чинним положенням усі КБ та їх філії реєструються і перебувають на обліку у відповідних територіальних управліннях НБУ.

До третього типу структур можна віднести комерційні банки, які мають регіональні відділення та філії, котрі розташовані в різних регіонах і відповідно зареєстровані та перебувають на обліку в різних ТУ НБУ.

Задачі, проблеми управління, збору, передавання та зберігання даних, а отже, і структура банківської АІС (БАІС) для різних типів структур істотно різні.

У разі КБ зі структурою першого типу вся інформація про роботу самого банку та його клієнтів зосереджена практично в одному місці. Відповідна БАІС являє собою сукупність кількох інформаційно взаємозв’язаних функціональних і забезпечуючих АРМ, на яких базується автоматизація головних видів діяльності банку: внутрішньобанківських розрахункових, кредитних і депозитних операцій, бухгалтерської та оперативної звітності, операцій із міжбанківських розрахунків і т.ін.

До множини таких АРМ належать АРМ-3 (його називають ще АРМ НБУ) з виконання міжбанківських розрахунків зазначеного банку з використанням системи електронних платежів (СЕП) НБУ, а також комплекс програмних і технічних засобів (ПТК) із забезпечення роботи електронної пошти (ЕП) НБУ (обслуговуючий АРМ), на базі якої і працює СЕП.

Автоматизовані робочі місця можуть бути об’єднані в локальну обчислювальну мережу або працювати автономно, але неодмінно мають бути інформаційно узгоджені між собою. У крайньому разі вся БАІС може складатися лише з одного ПК, де містяться АРМ-3 і ПТК ЕП НБУ тощо.

Загальну схему БАІС банківської установи унаочнює рис. 11.1.

 

Рис. 11.1. Загальна структура АІС комерційного банку:

ЕПД — електронні платіжні документи;

ППД — платіжні документи на паперових носіях

 

Також досить показовою є структура БАІС, запропонована рядом вчених (рис. 11.2) [13].

Рис. 11.2. – Структура БАІС

 

Найтиповішою в даний час може вважатися структура БАІС, що охоплює комплекс оперативно-розрахункових операцій (ОДБ); АРМ кредитного відділу; АРМ депозитного відділу; АРМ із міжбанківських розрахунків; АРМ з роботи з філіями; АРМ фондового відділу; АРМ з управління ліквідністю; АРМ з управління активами і пасивами; АРМ маркетингу; блок із забезпечення інформацією керівництва КБ (рис. 11.2).

Основні напрями автоматизації банківської діяльності

Процеси автоматизації банківських технологій в Україні почали активно проявлятися в кінці 80-х, на початку 90-х років минулого століття. Це зв'язано з банківською реформою 1989 року.

Розвиток банківських процесів привів до появи різних ІТ.

Основна відмінність вітчизняної банківської інфраструктури інформаційних технологій від закордонної з точки зору комп'ютерних платформ полягає у більш високій їх однорідності.

Вибір банками тих чи інших систем автоматизації зв'язаний, як правило, із співвідношенням ціна - надійність - продуктивність. Для великих банків фактор ціни не має вирішального значення.

 

Рис. 11.3. Структура функціональної частини БАІС

 

 

Під інфраструктурою розуміється сукупність і змістовне наповнення окремих складових процесу автоматизації банківських технологій.

В інфраструктурі варто виділити 5 складових:

1) інформаційне забезпечення;

2) технічне оснащення;

3) програмні засоби;

4) системи зв'язку і комунікації (внутрішні і зовнішні);

5) системи безпеки, захищеності та надійності.

Склад інформаційного забезпечення, його організація визначаються перш за все складом задач. До найбільш традиційних задач, які розв'язуються будь-яким банком, відноситься операційна (розрахунково-касова) діяльність.

Для забезпечення комплектності автоматизації банківської діяльності потрібний ряд важливих програмних продуктів і всі вони повинні бути інтегрованими настільки, аби при проведенні банківських операцій не було надлишкового введення, набирання, пересилання даних тощо, а стан банку можна було оцінити на будь-який момент часу. Крім того, враховуючи необхідність автоматизації обміну інформацією між банком і розрахунково-касовим центром, доводиться здійснювати рознесення сум на кореспондентські рахунки, їх опрацювання, та інші функції. До останніх, зокрема, можна віднести так звану систему «клієнт-банк», яка дає можливість клієнту банка розв'язувати свої задачі спілкування з банком, обходячи операціоніста і не виходячи зі свого офісу.

Наступним традиційним напрямком банківської діяльності є кредитування, яке приносить банкові доход до 75 %. Автоматизація цієї функції забезпечує не тільки автоматизований контроль за надходженням платежів, а й, що досить важливо, прогнозування на будь-який термін очікуваного в майбутньому стану банку, як з точки зору одержання коштів за кредитними договорами, так і наступними виплатами для залучених коштів. Приведені функції автоматизуються в рамках комплексу програм «Ведення банківських договорів», який доповнюється багаточисельними аналітичними задачами з розв'язування питань оптимального використання наявних в розпорядженні банку коштів. Розв'язування комплексу задач із цінними паперами, ділинг, біржові операції, організація міжбанківського обміну електронними копіями документів, аналітичні системи оцінки діяльності банку і його клієнтів тощо, які зараз автоматизовані далеко не повністю, повинні органічно входити в комплексну систему організації діяльності банку.

Орієнтація на автоматизацію всієї діяльності банків означає поступовий еволюційний перехід від більш простих програмно-апаратних засобів до більш складних із відповідним нарощуванням технічного, технологічного, кадрового потенціалів із одночасним розширенням сфер використання банківського капіталу.

Набирає силу розповсюдження мережевих банківських технологій. Спостерігається прискорений розвиток засобів міжбанківської телекомунікації. Розповсюджуються різні телекомунікаційні системи типу «клієнт-банк». На мережеве оснащення банків впливає також використання пластикових карток.

Надійність автоматизованих банківських технологій потребує заходів безпеки та захисту інформації. Рівень заходів із захисту інформації, як правило, відстає від рівня автоматизації. Заходи захисту та їх реалізація повинні ґрунтуватися на єдиній цілісній теорії безпеки та захисту даних і потребує поетапного впровадження.

Ефективність і оперативність банківських угод, а також юридично значимий документообіг, що ґрунтуються на системах електронної пошти і електронного підпису, сприяють ефективності та оперативності міжбанківських угод. Система колективного використання електронного (цифрового) підпису значно прискорює документообіг із угод і зводить до мінімуму нераціональні витрати, зв'язані з веденням договірної роботи на паперових носіях.

Вимоги, які потрібно врахувати при розв'язувані задач автоматизації діяльності банків:

· ідеологія побудови системи повинна формуватися з урахуванням можливого розвитку банківських технологій, тобто аналізу задач, які потрібно розв'язувати сьогодні, повинен проводитися з перспективою розвитку їх у недалекому майбутньому;

·  впроваджувані технології повинні, по можливості, рівномірно здійснювати автоматизацію всіх аспектів діяльності банку, що допоможе уникнути появи вузьких місць;

· повинна передбачатися відповідність програмних засобів автоматизації банківської діяльності наявності розгалуженої мережі продаж, гарантійного обслуговування апаратних засобів, спеціалістів, які знають дану техніку;

· технологія повинна відповідати рівню розвитку суспільства, рівню розвитку банківських методологій: по-перше, не відставати від загальних тенденцій розвитку, по-друге, не забігати надто далеко вперед, аби не виявитися непотрібною [1].

Автоматизація діяльності банку починається з найбільш трудомістких операцій з обслуговування клієнтів. Тому в операційних відділах створюють АРМ бухгалтера, економіста, контролера, операціоніста і т.ін., які далі об’єднуються в локальну мережу. Операційний відділ під час своєї роботи створює автоматизовану базу даних (БД), що є основою для контролю, аналізу, статистичної звітності, комерційної та управлінської діяльності. Далі автоматизуються міжбанківські розрахунки та міжфілійний обіг, організовується обмін інформацією між відділеннями банків тощо.

Зауважимо, що АІС кожної банківської установи повинна мати також автоматизовану базу даних (АБД) для кредитного відділу, відповідні АРМ його працівників, а також АРМ керівника (АРМ К) для виконання завдань прогнозування діяльності банку, перспективного та поточного планування, вироблення варіантів прийняття рішень тощо.

АРМ керівника має, як правило, свій оперативний архів, локальну БД керуючого та доступ до всіх архівних даних банку.

Кожна АІС, незалежно від функціональних можливостей (останні можуть бути істотно різними: від розв’язування однієї задачі або їх комплексу до виконання всієї сукупності завдань щодо діяльності об’єкта) містить у собі всі головні структурні елементи. Так, у будь-якій АІС неодмінно присутні функціональна та забезпечувальна частини, елементи технічного, програмного й іншого забезпечення. АІС не створюється водночас і повністю, вона постійно розвивається і модернізується, що висуває певні вимоги до її створення.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 900; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!