Особливості технології інформаційної підтримки угод, пов’язаних з цінними паперами.



Тема 12. Інформатизація фінансового ринку

Загальна характеристика фінансового ринку з позиції оброблення інформації.

Оброблення інформації з обігу цінних паперів. Організація котирування цінних паперів. Ведення лістингу цінних паперів.

Особливості технології інформаційної підтримки угод, пов’язаних з цінними паперами.

Автоматизація операцій з ОВДП (облігаціями внутрішньої державної позики).

Інформаційна модель депозитарію.

 

Загальна характеристика фінансового ринку з позиції оброблення інформації.

Фін ринок (ФР) як механізм розподілу фінансових ресурсів є суттєвою складовою частиною ринкової економіки. ФР складається з ринку цінних паперів., ринку банківських позик і грошового ринку. З позиції обробки інформації ФР характеризується:

1) великими обсягами обробки інформації, які обумовлені великою кількістю фінансових угод, які щоденно укладаються, учасників, які діють на ринку, фінансово-кредитних документів і фондових активів, які обертаються на ринку.

2) високою інтенсивністю обробки ринкової інформації для забезпечення своєчасності одержання результатів.

3) високими вимогами до достовірності і точності фінансової інф-її.

4) необхідністю забезпечення достатнього рівня інформованості учасників ФР.

Ці фактори обумовлюють необхідність комп‘ютеризації фін-го р-ку.

 Фондова біржа являє собою організаційно оформлений та регулярно діючий ринок на якому здійснюються угоди по купівлі – продажу цінних паперів, валют дорогоцінних металів.

Інформаційна система фондової біржи повинна задовольняти такі вимоги:

- повинна забезпечувати високий ступінь достовірності повноти і своєчасності біржової інф-ї

- вона повинна функціонувати як інструмен, який складає інф-ну основу біржевого мех-му регул-ня ринку ц.п.

- поточна і аналітична інф-я, яка одержується і зберігається в ІС повинна бути уніфікована і легко доступна для контролю

- ІС біржової діяльності повинна розвиватися як гнучка і надійна система, що легко адаптується до нововведень. Необхідно враховувати такі фактори при її побудові:

1) впровадження нових видів угод

2) зростання масштабів біржових операцій

3) інтенсивне розширення обороту біржі

4) розширення обсягу і номенклатури послуг

5) включення у біржові операції іноземних учасників і інтеграція вітчизняного біржового мех-му з біржами інших країн.

Для створення ІС біржової діяльності необхідно створення програмно – технічних комплексів на базі локальних і глобальних обчислювальних сіток, які б об‘єднували біржі, брокерські контори, спец-ні установи і організації пов‘язані з біржовими операціями, а також клієнтів брокерських контор.

 

Оброблення інформації з обігу цінних паперів. Організація котирування цінних паперів. Ведення лістингу цінних паперів.

Фондовий ринок дає змогу вирішувати важливі економічні проблеми, пов'язані з отриманням підприємствами необхідного для інвестицій акціонерного капіталу, допомагає розміщувати вільні фінансові засоби та прискорювати перерозподіл вільних коштів з однієї сфери підприємництва в іншу. Ефективна робота фондового ринку істотно залежить від своєчасного отримання професійними учасниками необхідної інформації про стан ринку для прийняття оптимальних рішень.

Предметну сферу для інформаційних технологій становлять операції, що їх виконують на фондовому ринку. Вся сукупність таких операцій поділяється на емісійні, інвестиційні, комісійні та сервісні.

Автоматизують зазначені операції з цінними паперами, використовуючи спеціалізовані пакети програм.

Основні операції, які можуть бути автоматизовані, можна згрупувати наступним чином у відповідні комплекси задач.

В інтегрованих системах виокремлюють підсистему (програмні модулі) для підтримки фондових операцій, що вирішують поставлені задачі.

 Ці підсистеми забезпечують:

1.ефективне здійснення операцій на ринку цінних паперів;

2.належний внутрішній облік, контроль і аналітичну підтримку цих операцій.

Ефективне виконання операцій можливе за умови, що буде виконано цілеспрямовану попередню роботу зі збору, обробки та аналізу оперативних даних про стан фондового ринку. Для цього необхідний доступ до інформації на фондовому ринку, а отже, мають бути налагоджені телекомунікаційні зв'язки між учасниками фондового ринку, розвинене апаратне і програмне забезпечення для моделювання процесів, що відбуваються на ньому.

В Україні професійні учасники фондового ринку працюють здебільшого через позабіржову фондово-торговельну систему (ПФТС). Вона дозволяє вести торги одночасно за кількома цінними паперами, зокрема й за паперами різних типів. Асоціація ПФТС для роботи з цінними паперами встановлює в користувача АРМ брокера. Це АРМ постійно перебуває в робочому стані, підтримуючи такі функції:

• ввід і установлення заявок на купівлю чи продаж цінних паперів;

• огляд у режимі реального часу таблиць котирувань за всіма відкритими заявленими в торгівлі паперами;

• зняття заявок (певної групи або всіх одночасно);

• огляд інформації про укладені брокерські угоди.

На АРМ брокеру торгів використовуються динамічні вікна, завдяки яким можна спостерігати введені заявки і таблиці коти­рувань укладених угод. При цьому брокер може формувати вигідну для себе конфігурацію вікон.

Найважливіша функція цього АРМ полягає в оформленні та виконанні угоди купівлі-продажу цінних паперів. Ця операція називається акцептуванням виставлених на продаж паперів. Акцептування може відбуватися на повний або частковий обсяг. Але в разі часткової чи повної суми акцептування пропозиція з продажу знімається повністю.

По закінченні торгів цінними паперами генеруються завдання (пакети платіжних доручень) на виконання відповідних зобов'язань з переказування коштів і цінних паперів на відображення цих операцій в регістрах бухгалтерського обліку.

АРМ брокера підтримує довідники реєстраторів цінних паперів, учасників ПФТС, банків, видів цінних паперів, а також локальні довідники. Наявність такої інформації на моніторі дає змогу банку брати активну участь у фондовому ринку, виконувати в реальному часі аналіз ситуацій та укладати угоди на купівлю чи продаж цінних паперів.

В інформаційній системі позабіржової торгівлі функціонують сервери, котрі підтримують центральні БД, де реєструються угоди, ведеться протокол торгів, формується статистична звітність про торги, а також підтримуються загальнодержавні і відомчі довідники. До загальнодержавних довідників належать СПОДУ, СПАТО, ЄДРПОУ та інші, а до відомчих — довідники реєстра­торів цінних паперів, учасників ПФТС, банків.

Ще однією важливою функцією підсистеми підтримки операцій на фондовому ринку є належний внутрішній облік, контроль і аналіз операцій із цінними паперами. Для автоматизації цієї функції організовують АРМ спеціалістів і керівників. Перелік автоматизованих робочих місць спеціалістів залежить від діапазону робіт, що їх виконує професійний учасник на фондовому ринку.

 Якщо діапазон широкий, то АРМ спеціалістів організовують за такими напрямками:

ü робота з власними цінними паперами; робота з цінними паперами акціонерних товариств і банків, робота з державними цінними паперами і борговими зобов'язаннями, робота з іноземними і валютними цінностями;

ü робота з фізичними особами, з виконання депозитарних реєстраторських операцій.

На кожному із зазначених АРМ автоматизується відповідний комплекс задач.

Облікові операції, що проводяться за результатами дня, АРМ спеціалістами, відображуються у файлі проведень і передаються до БД операційного дня для відображення в щоденному балансі.

Особливо специфічні функції покладено на АРМ аналізу кон'юнктури ринку. На цьому АРМ автоматизується розв'язування таких комплексів задач:

1) управління портфелем цінних паперів — оцінювання фінансового стану емітента; оцінювання стану ринку цінних паперів; прогнозування змін цін на фондовому ринку; формування портфеля цінних паперів та підтримання його ефективного стану;

2) розміщення емісії цінних паперів клієнта — аналіз фінансового стану клієнта; оцінювання проспекту емісії; прогноз можливостей розміщення цінних паперів; розрахунок дохідності операцій; відпрацювання стратегії для прийняття рішень;

3) управління власними цінними паперами — аналіз фінансового стану; прогнозування операцій на ринку; оцінювання необхідності додаткового випуску; підтримка прийняття рішень про залучення коштів за рахунок додаткового випуску цінних паперів.

СЕЛТ УФБ передбачає можливість організації торгівлі цінними паперами одночасно в двох паралельних торговельних потоках системи:

Торговельний потік без покриття – спосіб організації торгівлі цінними паперами в СЕЛТ, при якому заявки учасників СЕЛТ приймаються до виконання системою без перевірки умов достатності гарантійного забезпечення заявок (попереднього блокування цінних паперів, грошових коштів учасників);

Торговельний потік з покриттям – спосіб організації торгівлі цінними паперами в СЕЛТ, при якому заявки учасників СЕЛТ приймаються до виконання системою при дотриманні умов достатності гарантійного забезпечення заявок, що визначається біржею.

Отже, завдяки комплексному використанню охарактеризованої щойно системи, реалізуються інформаційні технології з підтримки операцій на фондовому ринку.

Організація котирування цінних паперів на фондовій біржі

Курсом цінних паперів (ЦП) вважається ціна зареєстрованої угоди по них. Ціна на купівлю – продаж ЦП., що котируються на УФБ формуються на підставі попиту та пропозиції шляхом задоволення зустрічних замовлень внесених до плану. Ринкова котировка ЦП на певний день являє собою ціну рівноваги По та Пр, яка максимізує оборот ЦП. Цінові пропозиції клієнтів біржі документально оформлюються у вигляді доручень на купівлю і доручень продажу. У дорученні на купівлю ЦП. запропонована ціна є максимальною ціною, на яку погоджується клієнт. У разі продажу ЦП. запропонована ціна є мінімальною ціною. Якщо клієнт, складаючи доручення відмовляється від подання курсу тоді на бланку доручення вписується скорочення ПКД (по курсу дня), що означає наказ укласти угоду по курсу, який встановиться на біржевих торгах.

Державні ЦП заносяться до списку ЦП без проведення експертної оцінки за одерженням офіційних умов випуску.

Вхідними документами для проведення експертної оцінки є заява довільної форми, статут емітента, зразок ЦП, звітна документація: (при розміщенні облігацій та акцій АТ - інформація про випуск зареєстрована Мін Фіном Укр., при розміщенні акцій та ощадних сертифікатів та інших інших ЦП - умови випуску (розмір випуску, способи розміщення)

На УФБ котируються такі ЦП: (акції АТ, ОВДП, Казначейські зобовязанняня, Ощадні сертифікати, Векселі)

Акція повинна містити такі реквізити: назва АТ та адреса, найменування ЦП – акція, її порядковий номер, дата випуску, вид акції, номінальна вартість, ім‘я власника (для іменної), строки виплати дивідендів тощо.

В умовах ІС лістингу ЦП на ФБ формується у вигляді масиву довідника ЦП, які котируються на ФБ та машинограми – списку ЦП, що котируються на ФБ того ж змісту.

Ведення лістингу цінних паперів

Лістинг (англ. listing) в перекладі з англійської мови означає складання списків (реєстр, буквально "включення до списку"). В сучасній термінології світового фондового ринку лістинг означає допуск цінних паперів до обігу і котирування на фондовій біржі з наступною процедурою підтримки лістингу, тобто підтримки біржового курсу цінних паперів. Крім того, лістинг включає в себе широкий комплекс заходів щодо проведення економічної експертизи, маркетингу - вивчення попиту та пропозиції, а також котирування цінних паперів - визначення біржових курсів.

Відповідно, процес обігу фондових цінностей на всіх офіційно зареєстрованих фондових біржах може здійснюватися тільки з цінними паперами, які успішно пройшли спеціальну біржову процедуру, тобто лістинг.

Лістинг конкретних видів цінних паперів, тобто факт їх появи у біржових списках, означає дозвіл на їх участь у торгах і дає їм всі ті привілеї, якими наділяється будь-який інший цінний папір, вже задіяний у біржовій торгівлі.

В Україні лістинг поки що не здійснює значного впливу на оцінку якості цінних паперів як з точки зору інвестора, так і емітента. Однак у нормативних документах все частіше згадуються цінні папери, які пройшли ринкове котирування.

Покупці (власники) цінних паперів, що пройшли ринкове котирування, як правило, володіють перевагою у резервуванні під їх забезпечення у порівнянні з цінними паперами без котирування.

Біржі самі встановлюють правила для компаній-емітентів, які виявили бажання включити свої акції до біржового списку, тому на кожній біржі існує своя "технологія" допуску цінних паперів до котирування. Розрізняють і вимоги до компаній, які бажають котирувати свої акції на конкретній біржі.

Для перевірки відповідності параметрів випуску цінних паперів щодо встановлених критеріїв, а також постійного аналізу їх інвестиційних якостей на біржах створені спеціальні відділи. Як правило, такий відділ носить назву відділу лістингу, який здійснює експертизу відповідності показників, які вказані у заявці емітента, щодо формальних критеріїв, встановлених біржею, і виносить свої рекомендації.

Процедура лістингу, зокрема на УФБ, визначається та закріплюється Положенням про допуск у Договорі про підтримання лістингу між емітентом та фондовою біржею. Відповідно до зазначеного Положення лише державні цінні папери вносяться у біржовий реєстр без проведення експертної оцінки (на основі офіційних умов їх випуску). У цьому випадку гарантом даних цінних паперів виступає сама держава.

Здійснюючи допуск цінних паперів до обігу та котирування, фондова біржа проводить ретельну економічну і технічну експертизу фінансового та фізичного стану емітента і лише після позитивної експертної оцінки приймає рішення про включення тих чи інших цінних паперів до біржового реєстру та офіційного біржового бюлетеня.

Практично на всіх українських біржах процедура лістингу починається з подання заявки до відділу лістингу з додатком певних нотаріально завірених документів. Крім того, подаються засновницькі документи, довідка про сплачений статутний фонд, копію проекту емісії встановленого законом зразка. Якщо акціонерне товариство функціонує більше одного року або є правонаступником іншої юридичної особи, то додатково подаються бухгалтерський баланс і звіт про розподіл прибутку за останній фінансовий рік, обов'язково завірений незалежними аудиторами. Як правило, біржа залишає за собою право вимагати від емітента подання інших документів та інформації, необхідної для проведення експертної оцінки і допущення цінних паперів до котирування. Розгляд заявки, як правило, не перевищує одного місяця.

Рішення ж про внесення до біржового списку приймають послідовно три інстанції: відділ лістингу, потім Комісія з допуску цінних паперів і, нарешті, Біржова рада.

Процедура допуску (лістингу) забезпечує за допомогою незалежних експертів - представників аудиторських контор, а також відповідних спеціалістів, які прямо або побіжно не пов'язані з діяльністю емітента, - проведення ретельної експертизи фінансово-економічного та матеріально-технічного (фізичного) стану емітента, його виробничої бази тощо. Наслідки цієї експертизи (у разі позитивного рішення про допуск) публікуються в офіційному виданні фондової біржі. Крім того, відповідно до Положення про допуск і Договору про підтримку лістингу між фондовою біржею та емітентом біржа здійснює постійний контроль за фінансово-економічним станом емітента.

Цінні папери, які не відповідають умовам допуску (лістингу) та вимогам до емітентів, не допускаються до офіційного котирування на біржі взагалі.

Нині у світовій практиці широкий розвиток отримав процес демократизації біржової справи. На великих біржах організуються другі і треті біржові ринки, основною відмінністю яких є відсутність процедури лістингу. Оформлення угод проводиться за тією ж формою. Угоди укладаються на будь-які фондові цінності, але ризик інвестора в цьому випадку зростає.

Державні ЦП заносяться до списку ЦП без проведення експертної оцінки за одерженням офіційних умов випуску.

Вхідними документами для проведення експертної оцінки є заява довільної форми, статут емітента, зразок ЦП, звітна документація: (при розміщенні облігацій та акцій АТ - інформація про випуск зареєстрована Мін Фіном Укр., при розміщенні акцій та ощадних сертифікатів та інших інших ЦП - умови випуску (розмір випуску, способи розміщення)

На УФБ котируються такі ЦП: (акції АТ, ОВДП, Казначейські зобовязанняня, Ощадні сертифікати, Векселі)

Акція повинна містити такі реквізити: назва АТ та адреса, найменування ЦП – акція, її порядковий номер, дата випуску, вид акції, номінальна вартість, ім‘я власника (для іменної), строки виплати дивідендів тощо.

В умовах ІС лістингу ЦП на ФБ формується у вигляді масиву довідника ЦП, які котируються на ФБ та машинограми – списку ЦП, що котируються на ФБ того ж змісту.

Отже, лістинг спрямований на те, щоб до широкого інвестора, який користується послугами фондової біржі, не потрапили неякісні цінні папери, тобто акції та облігації з низькими дивідендами, процентами та з низьким попитом.

Особливості технології інформаційної підтримки угод, пов’язаних з цінними паперами.

На УФБ можуть укладатися такі види угод з ЦП:

§ касові угод;

§ угоди на строк.

Касові – угоди, які передбачають доставку ЦП і розрахунки по них на 5-й робочий день після дня укладання угоди ,а по облігаціях наступного робочого дня. Угоди на строк передбачають інші строки.

Етапи угоди з ЦП:

ü укладання угоди;

ü звіряння параметрів укладеної угоди;

ü кліринг;

ü виконання угоди.

Основні підходи до укладання угоди:

§ автоматизований: угода укладається спеціалістом на біржових торгах; данні по угоді заносяться до системи електронної обробки данних, де відбувається складання документів по угоді;

§ автоматичний - доручення на купівлю – продаж ЦП вводяться в систему електронної обробки даних, де після установлення біржового курсу відбувається автоматичне виконання відповідних доручень після чого інформація про укладання угоди автоматично передається до системи розрахунків.

 Інший різновид автоматичного підходу передбачає автоматичне укладання угоди, коли пропозиція щодо купівлі-продажу одного виду ЦП збігається по ціні.

На УФБ у даний час пріоритетним є перший, автоматизований підхід.

Укладання угоди про купівлю-продаж ЦП оформляється такими основними документами:

1) Біржовий контракт УЦП01, який складається у 3 примірниках і містить такі основні реквізити:

- дата угоди, найменування продавця, реквізити брокера продавця , найменування покупця, реквізити брокера покупця, найменування ЦП, кількість, одиниця виміру, строк доставки, дата виконання зобовязання, вид валюти, ціна, сума контракту, вид розрахунку, термін дії контракту, реквізити продавця

2) Записка спеціаліста УЦП02 видається за запитом сторін і містить такі реквізити як дата, вид угоди, № брокера продавця, № брокера покупця, найменування ЦП, одиниця виміру, кількість, ціна, термін виконання.

Після звірки сторонами умов угоди і підписання контракту угода реєструється у розрахунковому відділі біржі зі допомогою картки реєстрації угоди УЦП03. Брокер сповіщає клієнта про укладену угоду, оформлюючи повідомлення УЦП04, яке містить № документа, дату, № договору, дату договору, код клієнта, дату та номер замовлення, № та дату реєстрації, ціну, суму, комісійні брокеру, біржовий збір.

На фондовій біржі поточна інформація про угоди з ЦП видається у формі біржових бюлетенів (УЦП05, УП06) і на електронному табло і екранах комп‘ютерів (відеокадри УЦП07, УЦП08)

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!