Тема 3. Українські землі у складі Російської та Австро-Угорської імперій у ХIХ ст.



Загальна характеристика періоду. Занепад феодально-кріпосницької системи в Україні у першій половині ХІХ ст. Здійснення реформ 60-х років. Розвиток капіталізму. Робітничий рух. Вплив Великої Французької революції на суспільно-політичний рух в Росії і Україні. Декабристи, масони. Діяльність “Землі і волі” на Україні. Перші соціал-демократичні організації. Участь українців у загальноросійському революційному русі.

Передумови і основні етапи національного відродження в Україні. Кирило-Мефодіївське братство. Громадівський рух. М.П.Драгоманов.

Західноукраїнські землі під владою Австрії. Початок відродження української свідомості. “Руська трійця”. Революція 1848 – 1849 рр. в Австро-Угорщині і її вплив на розвиток національного руху. Москвофільство і народовство. Зародження радикального напрямку національно-визвольного руху. Перші українські партії в Східній Галичині.

 

Тема 4. Україна на початку ХХ ст.

Україна і світ на початку ХХ ст. Суспільно-політичний і національний рух. Виникнення українських політичних партій, їх програми. Столипінська реформа в Україні. Україна у першій світовій війні.

 

Змістовий модуль 3. Україна у новітній час (перша половина ХХ ст.).

Тема: 5. Українська революція та національний державотворчий процес (1917-1920 рр.).

Лютнева революція в Росії і проблема влади в країні. Виникнення Центральної Ради. Проголошення автономії України. Перші елементи української державності. ІІІ Універсал. Проголошення УНР. Війна Радянської Росії проти УНР. ІV Універсал і проголошення незалежності України.

Переговори в Бересті та договір УНР з центральними державами. Прихід австро-німецьких військ на Україну. Переворот 29 квітня 1918 р. Українська держава гетьмана П.Скоропадського. Падіння гетьманського режиму. Створення Директорії, її склад, внутрішня і зовнішня політика. Об’єднання УНР і ЗУНР. Друга війна Радянської Росії проти УНР.

Утвердження УРСР. Боротьба з Денікіним. Радянсько-польська війна. Політика більшовиків в галузі економіки і культури. Національно-визвольний рух в західноукраїнських землях. Проголошення ЗУНР. Загарбання Буковини і Хотинщини Румунією. Входження Закарпаття до складу Чехословаччини.

Тема 6. Українські землі у міжвоєнний період (1921-1939 рр.).

НЕП в Україні. Відбудова народного господарства. Кооперативний рух. Прискорення формування адміністративно-командної системи. Україна і утворення Союзу РСР. Національно-культурна політика в Україні. Українізація.

Сталінська політика “соціалістичного штурму” УРСР – головний плацдарм форсованої індустріалізації. Колективізація українського села, методи її здійснення та соціально-економічні наслідки. Голодомор 1932-1933 рр. Геноцид щодо українського народу. Структура тоталітарної влади в УРСР. Репресивний характер політичного режиму в Україні. Культурні перетворення в УСРР у 20-30-ті рр.

Західноукраїнські землі під владою Польщі. Новітній український націоналізм. ОУН.

Тема 7. Україна у Другій світовій війні (1939-1945 рр.).

Причини другої світової війни. Крах Версальсько-Вашингтонської системи мирних договорів. Західна Україна в колі геополітичних інтересів Німеччини і Радянського союзу. “Карпатська Україна”. Англо-франко-радянські переговори у 1939 р. Пакт про ненапад між СРСР і фашистською Німеччиною.

Початок другої світової війни. Вступ радянських військ в Західну Україну. Радянизація краю.Початок війни між Радянським Союзом і Німеччиною. Оборонні бої 1941-1942 рр. Окупація теренів України військами фашистської Німеччини та її союзників. Нацистський окупаційний режим. Дві течії руху опору в Україні. Партизанський і підпільний рух. “Поліська Січ” Т. Бульби-Боровця. ОУН-УПА в роки війни.

 Звільнення українських земель від окупантів. Заключний етап війни. Підсумки і уроки Другої світової війни.

Змістовий модуль 4. Україна у новітній час (друга половина ХХ – початок ХХI ст.).

Тема 8. Українська РСР у повоєнні роки (1945-1991 рр.).

Україна в системі міжнародних відносин. Відбудова народного господарства. Деформуючий вплив сталінщини на соціально-політичні процеси.

Перші кроки десталінізації суспільного життя. Спроби застосування економічних методів господарювання. Заходи в соціальній сфері. Досягнення і суперечливість розвитку культури. Початок діяльності “шістдесятників” в літературі і мистецтві. Вплив на Україну перевороту 1964 р.

Наростання кризових явищ в другій половині 60-х – першій половині 80-х рр. Русифікація. Правозахисний рух. Дисиденти.

М.Горбачов, політика “перебудови” і Україна. Початок формування багатопартійності. Прийняття Декларації про державний суверенітет України.

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 148; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!