Основні типи господарських організацій



СОЦІОЛОГІЯ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАЦІ

План.

Об'єкт і предмет економічної соціології

Базові елементи економіки та економічний устрій

Основні типи господарських організацій

Соціологічні теорії управління

Безробіття

Об'єкт і предмет економічної соціології

Об'єктом економічної соціологіїє економіка як соціальне явище.

 Тобто соціологія зосереджується на вивченні того, що можна вважати соціальним у сфері економіки.

Предмет економічної соціології.

Існують різні визначення предмета економічної соціології. Одним із найпоширеніших є те, яке запропонував Макс Вебер— економічна соціоло­гія — вивчає економічну дію як форму соціальної дії.

"Еконо­мічна дія" є способом здійснення контролю над обмеженими ресурсами ненасильницькими методами з метою задоволення своїх потреб.

 А "соціальна дія" — це така поведінка суб'єкта, яка орієнтована на інших і на взаємодію з ними.

Інакше кажучи, економічна соціологія покликана вивчати як люди взаємодіють для того, щоб досягти економічних резуль­татів, які існують соціальні механізми регулювання економіч­них відносин.

Базові елементи економіки та економічний устрій

Незалежно від того, яким є тип суспільства і, відповід­но, економічний устрій, існує декілька базових елементів на які спирається кожен тип економіки.

До цих елементів нале­жить:

технологія — знання про те, як контролювати середови­ще і використовувати його;

робоча сила — особи, які виконують певні економічні зав­дання;

капітал — знаряддя праці, механізми та устаткування, а також кошти за які купують це устаткування;

управління — тобто організаційні вміння координуван­ня технології, капіталу і робочої сили для виробництва і розпо­ділу продукції і послуг.

Економічний устрій. Кожне суспільство повинно виробляти засоби, необхідні для його фізичного існування.

Для цього кож­не суспільство створює власну економічну систему — певні інституціалізовані соціальні структури, які покликані видобу­вати сировину, виробляти і розподіляти необхідні товари та послуги.

Економічний устрій суспільств змінювався у процесі еволюції.

Доіндустріальна економіка. Абсолютну більшість своєї історії люди займалися полюванням і збиранням, перекочову­ючи із одного місця в інше.

Технологія, якою послуговувалися мисливці і збирачі, була найпростішою: примітивні знаряддя праці, виготовлені з дерева, кістки та каменю (спис, сокира, лук тощо).

Існував статево-віковий поділ праці: жінки і діти займалися збиранням, а чоловіки — полюванням та рибальством.

Як розповідає американський соціолог Джонатан Терне і». коли вчені запитують представників нечисленних племен мис­ливців і збирачів, які ще сьогодні існують на земній кулі, - чому вони не хочуть взятися за обробіток землі і годівлю тварин, ті зазвичай відповідають, що у них немає бажання так тяжко працювати.

Однак приблизно 16—12 тис. років тому деякі суспільства взялися за нелегку працю городників.

Поступово людські популяції розросталися і привласнення дарів природи вже не могло їх прогодувати.

 Вони просто змушені були взятися за обробіток землі.

Городництво відрізняється від землеробства тим, що у цьому виді діяльності не використовують ні плуга, ані інших джерел енергії, окрім сили людських м'язів:ні приручених тварин, ні енергії води, ти енергії вітру.

Однак в економіці городництва, попри її примітивність, також можемо простежити всі базові елементи економіки: технологіюзнання про вирощування рослин і обробіток землі; капіталпримітивні знаряддя праці, як-от: кілки, мотики, серпи тощо.

Економіка землеробства принесла важливі технологічні ін­новації —             використання сили тварин,

енергії води та вітру,

з'явилися металеві знаряддя праці, гроші.

З'явилися нові статуси і ролі, пов'язані з економікою — купець, ремісник, банкір.

Зародилися і почали по­малу набирати силу такі елементи соціальної структури, як цехи, купецькі компанії,відповідне законодавство, починає форму­ватися ринок. З'явилося світське суспільство, з'явилися на­ука, культура, мистецтво, держава, відділені від церкви.

Індустріальна економіка.З середини XVIII ст. в Англії, а піз­ніше і в інших країнах Західної Європи (Голландія, Бельгія, Північна Німеччина, Франція) почалася промислова револю­ція — процес переходу від ручної праці до машинної, від ману­фактури до фабрики, використання нових видів енергії.

Індустріальна економіка базується на потужних технологі­ях.

 Виробництво продукції набуває масо­вого і стандартизованого характеру.

Воно має переважно товар­ний характер і орієнтоване на ринок.

 Основним видом капіталу стає грошовий капітал, який потрібен для закупівлі знарядь праці .

Знаряддя праці стають щораз складнішими, а пра­ця стає все спеціалізованішою і вимагає постійно зростаючого рівня підготовки.

Організація і управлінняеко­номікою відбувається за допомогою складних інститутів: дер­жави, права, ринку, фабрик, корпорацій тощо.

Постіндустріальна економіка.Економіка перестає бути індустріальною, тобто пов'язаною із видобуванням і переробкою сировини — все більша кількість зайнятих переходить у сферу обслуговування.

 Розвиваються як виробничі(фінансові, банківські, страхові, торговельні, науко­во-консультаційні, програмні), так і невиробничі послуги (на­ука, освіта, охорона здоров'я, культура, туризм).

Все менша кількість продуктивної праці дозволяє існувати все більшій кількості непродуктивної, менша частина людей, яка безпосередньо зайнята у сфері виробництва, тепер може прогодувати більшу частину людей, не пов'язаних із виробниц­твом взагалі.

Суспільство з продуктивного перетворюється на споживацьке.

Характерною особливістю сучасної економіки є те, що част­ка індивідуальних активів у власності на ресурси постійно змен­шується, звужуються реальні права "фізичних осіб" щодо управ­ління цією власністю.

Мотивація трудової діяльності.Людина спонукується до трудової діяльності цілими комплексами мотивів, які випливають із трьох основних джерел: інтересу, соціаль­них норм і примусу.

Інтерес передбачає наявність стимулів у вигляді певних натуральних або грошових благ.

Соціальна нормазумовлює трудову діяльність людини тим, що "так заведено", людина має взятися за виконання певної роботи не тому, що це для неї вигідно, а тому, що саме такої поведінки від неї очікує суспільство.

 Наприклад, ми допома­гаємо друзям, сиротинцям чи потерпілим від стихійного лиха, не очікуючи оплати за працю.

Примус це безальтернативне вимушене підпорядкування людини зовнішнім щодо неї умовам.

Розрізняють позаекономіч­ний примус— коли людину змушують щось робити, погрожу­ючи застосувати до неї фізичну силу або застосовуючи інші форми тиску — звільнення з роботи, вислання з країни тощо;

-  економічний примус— коли людина повністю залежить від матеріальних умов її існування тому, що у зв'язку із незабезпе­ченістю її базових потреб у неї фактично відсутній вибір: вона боїться голоду, злиднів, деградації у випадку втрати роботи;

- технологічний примус означає однобічну залежність людини від умов праці, зумовлену її вузькою професійною кваліфіка­цією, скажімо, "монозаводські міста", у яких людина вимуше­на працювати тільки на одному підприємстві і, у випадку втрати роботи, у неї немає жодної альтернативи;

- ідеологічний при­мус— це спонука людей до трудової діяльності, що посилаєть­ся на певну систему релігійних, політичних, філософських ідей, ідеалів, прийнятих різними соціальними групами.

Основні типи господарських організацій

Сучасний американський соціолог Амітай Етціоні за спо­собом підпорядкування членів виділяв три головних типи гос­подарських організацій:

- примусові— опираються на пряме фізичне насильство над особою або на загрозу його застосування.

При­клади - в'язниці, табори, армійські підроз­діли, які дуже часто є, крім усього іншого, ще й великими гос­подарськими організаціями;

- утилітаристські— це організації, що об'єднують своїх членів на основі спільного матеріального інтересу.

Сучасні гос­подарські підприємства є, переважно, саме організаціями цьо­го типу;

- символічні— організації, які ґрунтуються на солідарності щодо певних релігійних чи ідеологічних поглядів.

Наприклад, господарська діяльність монастирів чи політичних партій.

Російський вчений Вадим Радаєв виділяє такі типи госпо­дарських організацій, як: община, корпорація і асоціація.

Община— це спільнота, яка збудована на тісних внутрішніх зв'язках, часто об'єднана за територіальною або родинною озна­ками.

Для неї властиво: формальна рівність (кожен повно­правний член має право голосу);

- спільна власність, яка може ви­користовуватися окремими членами, але при цьому їм не нале­жить;

-  нерозмежованість багатьох внутрішніх господарських функцій (більшість членів займаються тим самим видом діяль­ності);

- загальне підпорядкування неформальному традиційно­му порядку, що поширюється на більшу частину сторін праці і життя. Історичним прикладом може служити традиційна се­лянська община.

Корпорація— відносно замкнута організація, збудована на менш тісних і більш професійних зв'язках.

Асоціація,на відміну від перших двох типів, — це відносно вільне об'єднання індивідів і груп, які зберігають свої особисті права і приватну власність.

Асоціація створюється для вико­нання спеціальних завдань, і її діяльність зазвичай не вихо­дить за їхні рамки, не посягає на свободу і приватне життя індивіда.

 Прикладом асоціації є сучасні товариства споживачів, сучасні акціонерні товариства, які можуть купувати і продава­ти свої права на участь у певному бізнесі на відкритому фондо­вому ринку.

Моделі стосунків між керівниками і підлеглими в госпо­дарських організаціях.

У межах кожного господарського під­приємства існує ієрархія: є керівники і є підлеглі.

Вадим Радаєв пропонує модель, яка вирізняє чотири головних моделі стосунків між керівниками і підлеглими у господарських організаціях:бю­рократична, патерналістська, фратерналістська і партнерська.

Бюрократична модельпередбачає сувору адміністративну ієрархію.

 Контакти між начальниками і підлеглими в основно­му формальні (деперсоніфіковані).

За кожним працівником жорстко закріплено його функціональні обов'язки і він особисто відповідає за результати своєї праці.

Начальники — прий­мають рішення, підлеглі — їх виконують. Налагоджено суво­рий контроль за виконанням роботи.

Патерналістська модель — господар є перед­усім не формальним лідером, не "лідером за посадою", його лідерство ґрунтується на його особистому впливові.

Стосункам між людьми надається особистісний характер: керівник, як батько родини, бере під контроль різні сторони життя підлег­лих, у тому числі і їхнє позаслужбове життя. Керівник зазви­чай одноосібно приймає усі рішення, від підлеглих вимагаєть­ся їх беззастережне виконання.

Організація праці має доволі гнучкий характер, виконавці можуть заступати один одного у певних напружених ситуаціях. Відповідальність за виконану роботу, в тому числі й за провали — загальна, колективна.

Фратерналістська модель.Ієрархія у стосунках старанно згладжується.

Очевидне прагнення приймати рішення колегі­ально. Керівник вважає за необхідне обговорювати їх зміст, по­яснювати підлеглим закладений у них зміст, ділитися з ними інформацією і на цій підставі заручитися їхньою свідомою під­тримкою.

Підлеглим надається достатня самостійність, робота значною мірою будується на загальній довірі один одному.

 Передбачається взаємодопомога у роботі і підтримка як з боку лідера, так і пересічних працівників.

 Кожна невдача розціню­ється як спільна біда усього колективу.

Партнерська модель.Ієрархічні стосунки не виражені по­мітно.

Рішення приймаються на основі спільного обговорення.

Підлеглі повинні розуміти суть рішень і виконувати їх у про­цесі самостійної роботи.  Керівник не наказує, а "координує" спільні дії.

Проте підсумкова відпо­відальність за доручену ділянку роботи покладається на кон­кретного виконавця.

 Ніхто також не зобов'яза­ний виявляти якусь особливу відданість підприємству, кожен виконує тільки свої прямі професійні обов'язки.

Різні керівники обирають різні способи організації праці: одні беруть курс на жорсткуієрархію, іншівіддають перевагу демо­кратичнимметодам управління і покладаються на ініціативу виконавців.

 Одним із головних завдань соціології економіки та праці є вивчення умов і стимулів виробничої діяльності, органі­зації виробництва, взаємин членів різних соціальних груп на підприємствах, природи трудових конфліктів і можливостей їх мирного врегулювання. Тобто визначення найбільш ефектив­них методів керівництва підприємством.


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 425; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!