Самовизначення людини відбувається через усвідомлення себе і свого місця в суспільстві.



Nbsp;

СОЦІОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ. СОЦІАЛІЗАЦІЯ

План.

Особистість. Біологічне і соціальне.

2. Соціалізація:

- агенти та інститути соціалізації;

- унікальний досвід;

- соціальна комунікація;

- визначення ситуації;

- етапи соціалізації.

Особистість як категорія соціології

Людина як біологічний вид існує понад 3 млн років.

Увесь цей час тривала її біологічна еволюція. Сучасна людина (за класифікацією Карла Ліннея — Ното sapiens — людина розум­на) як окремий вид сформувалася приблизно 200 тис. років то­му: саме тоді оформилися ті фундаментальні ознаки, які від­різняють людину від тварин (прямоходіння, великий об'єм мозку, мислення, мова, оволодіння знаряддями праці і вогнем, триваліший період дитинства тощо).

Групі американських біологів під керівництвом, генетика Уілсона, дослідивши ДНК сотень жінок усіх расових типів, вдалося вирахувати різницю в структурі ДНК мешканців різних реґіонів планети. Вона виявилася мізерною до 0,6 %! У людей єдиний прародич. Як було встановлено, предки сучас­них людей проживали в районі Центральної Африки і, мали усі ознаки негроїдної раси найдавнішої й корінної.

Монголоїдна расамолодша, їй близько 100 тис. років, а наймолодшою за віком є європеоїдна расаїй приблизно 50 тис. років.

 Звідси простий висновок: міграція людства відбувалася з Африки в Азію, а звідти в Європу.

Фундаментальні ознаки, які відрізняють людину від тварин послужили підставою переходу від біологічної до культурної еволюції.

 Все, що створено Ното sapiens, пов'язане не з біоло­гією, а з культурою йсуспільством. Можна сказати, що почи­наючи з цього часу у людини, як біологічної істоти, формуєть­ся її індивідуальність, яка пізніше виростає в особистість.

"Людина" — родове поняття, яке вказує на приналежність до певного біологічного виду.

"Індивід" (від лат. іпdividuит — неподільний) — це окре­ма людина, одиничний представник людського роду.

"Особистість" — стійкий комплекс якостей, властивостей, набутих під впливом відповідної культури суспільства та кон­кретних соціальних груп, до яких людина належить.

Говорячи про особистіс­ть, кажуть про яскраву, видатну, або пересічну особистість, аморальну чи високоморальну особистість тощо.

Індивід стає особистістю тоді, коли він, взаємодіючи із суспільством через конкретні соціальні спільноти, групи, інститути, реалізує соціально значимі властивості, соціальні зв'язки.

У момент народження дитина ще не є особистістю, вона є всього лиш індивідом.

Щоб стати особистістю людина має про­йти певний шлях розвитку.

 Необхідною умовою цього розвит­ку є наявність соціального середовища, світу культури із яким дитина взаємодіє.

Дитина, яка виховується у людському су­спільстві, включена в соціальні зв'язки і взаємини, які з часом розширюються й поглиблюються.

 Разом з тим, відомо, що у випадку важкого психічного захворювання може наступити розрив, розпад соціальних зв'язків і тоді індивід втрачає озна­ки особистості.

 Або, наприклад, дитина, вихована серед тварин ("феральні діти"), так і не стає особистістю.

У 1920 р. в Індії було знайдено двох дівчаток, які були ви­ховані вовками. Одній з них на вигляд було років сім-вісім, ін­шій приблизно два. їх пізніше назвали Камала йАмала. Мо­лодша з дівчаток скоро після повернення до людей померла, а старша Камала прожила ще десять років. Спостерігачі відзначали, що, незважаючи на деяку адаптацію до навко­лишніх соціальних, людських умов, поведінка дівчинки більше нагадувала поведінку вовка (легкість пересування на чотирьох кінцівках при небажанні прямоходіння, відмова носити одяг, хлебтання, а не пиття води, чудово розвинутий нюх і навіть виття на місяць уповні). Весь словниковий запас, засвоєний Камалою за час перебування серед людей, складав близько со­рока слів, хоча вона використовувала звуки подібні на гарчан­ня чи скавуління для позначення певних своїх потреб. Інакше кажучи, людський розум, у цієї дівчини так і не сформувався не лише нарівні інтелекту, але навіть нарівні елементарно­го здорового глузду.

 


Отже, тільки життя у суспільстві дає людям можливість творити і пізнавати культуру.

 

Біологічне і соціальне.

 Однак було би помилкою повністю ігнорувати роль біологічного фактора у розвитку особистості.

Адже те, що люди, виховані серед звірів ставали на них подіб­ними свідчить про здатність людей навчатися.

Крім того, "феральні діти" користувалися засобами, властивими тільки лю­дям: вживали різних звуків для позначення певних ситуацій, а це можна вважати за спроби творення певної парамови, що притаманне тільки людині.

Тобто, можемо припустити, що "феральні діти", як і кожен представник їхнього біологічного виду, мали закладену самою природою здатність сприймати культур­ну спадщину, а відтак — дальше її творити і передавати.

Цікавий експеримент був поставлений на початку 30-хрр. минулого століття американськими вченими, подружжям. Келлог, і описаний ними у праці "Мавпа і дитина". Вони намагали­ся з'ясувати, чи мавпанайподібніша до людини тваринаможе сприймати і передавати людську культуру. Для цього вони виховували власну дитину разом з малим шимпанзе. Екс­перимент почався, коли їхньому синові було 10 місяців, а мав­пенятку сім з половиною. Обидва виховувалися абсолютно однаково те саме їли, разом спали, бавилися. Мавпеня вияви­лося міцнішим фізично і швидше ніж людська дитина навчи­лося їсти ложкою, пити зі склянки, відкривати двері тощо. Проте воно так і не змогло навчитися говорити та мислити.

Отже, біологічний фактор також відіграє важливу роль у ста­новленні особистості.

Протягом XIX ст. навіть домінувала точка зору про визначальність спадковості, біологічних задатків у розвитку особи­стості: сім'я, гени визначають чи буде людина геніальною особи­стістю, чи пересічним індивідом, філантропом чи злочинцем. Остаточно ця проблема не вирішена й сьогодні.

При вивченні людської особистості доцільно враховувати такі рівні її прояву:

 біологічний— те, що розвивається в людині незалежно від впливу на неї інших людей, те, що притаманне людині, як представникові певного біологічного виду;

спадковий— те, що розвивається на базі генного фонду її батьків;

соціальний— набуте людиною у процесі соціалізації, спілкування і взаємодії з іншими людьми.

Біологічний фактор і спадковість не може повністю створи­ти особистість, так само як ні культура, ані соціальний досвід не передаються з генами.

Однак, біологічний фактор необхідно враховувати, оскіль­ки завдяки йому створюється незліченна різноманітність людсь­ких темпераментів, характерів, здібностей, які надають кожній особистості неповторної індивідуальності, створюють її уні­кальність.

Спадковість також відіграє важливу роль. Наприклад, ро­дичами були Шеллінг, Шіллер, Гегель і Макс Планк у них був спільний предок Йоган Вант, який жив у XV ст. Німець­кий революціонер Карл Лібкнехт нащадок лідера німецької реформації Мартіна Лютера. Спільний предок адмірал Го­ловній був у Олександра Пушкіна і Льва Толстого; Микола Миклухо-Маклай, відомий етнограф, нащадок козацької старшини, був далеким родичем Адама Міцкевича та Йоганна Вольфганга Гете.

2. Соціалізація — становлення соціального "Я"

Світ, у якому ми живемо, постійно змінюється, вимагаючи постійних змін і від нас. Людина не може один раз в дитинстві остаточно сформуватися так, щоб уже більше ніколи не змінюватися.

Життя — це постійне пристосування до безперервних змін: ми весь час переходимо з однієї групи в іншу, пристосову­ючись до нових умов (наприклад, з сім'ї у школу, зі школи — на роботу) і змінюється світ у якому ми живемо (скажімо, су­часне українське суспільство сильно відрізняється від того, яким воно було наприкінці 80-х рр. XX ст.)

Соціалізація — це процес засвоєння культури (норм пове­дінки, цінностей, ідей, правил, стереотипів, розуміння).

Самовизначення людини відбувається через усвідомлення себе і свого місця в суспільстві.

 Відповідаючи на питання "Хто Я?" люди, звичайно, починають з того, що відносять себе до певних формальних чи неформальних соціальних груп, вказу­ючи стать, вік, національність, професію та ін. і лише потім називають свої індивідуальні здібності, властивості характеру тощо.

Кожне суспільство розвиває один чи кілька базисних особистісних типів, що відповідають культурі цього суспільства. Такі особистісні взірці засвоюються, як правило, з дитинства.

Наприклад, у рівнинних індіанців Південної Америки соці­ально схвалюваним типом, особистості, для дорослого чоловіка був сильний, войовничо налаштований індивід. Ним захоплю­валися, його поведінка винагороджувалася, і хлопчики завжди прагнули бути схожими на таких чоловіків.У бушменів із Південної Африки, навпаки, культура незлих і лагідних лю­дей. Вони не воюють і не ворогують. У випадку сварки все пле­м'я намагається її залагодити. Зброю бушмени використову­ють лише під час полювання. Тобто тип особистості фор­мується культурою певної спільноти.

На думку російського соціолога Сергія Фролова, соціально схвалюваним типом особистості для нашого суспільства є осо­бистість соціабельна

- легко йде на соціальні контакти,

- готова до співробітництва, але яка, при цьому, є носієм деяких агресивних рис (тобто здатна за себе постояти),

- наділена практичною кмітливістю.

 

Наше суспіль­ство має багато структурних підрозділів:

- реґіони,

- національ­ності,

- рід занять,

- вікові категорії та ін.

Отже, на формування осо­бистості певний вплив чинять

- біологічні фактори,

- фак­тори фізичного оточення

- загальні культурні зразки поведінки в окремій соціальній групі.

Але голов­ними факторами, які визначають процес формування особис­тості, є

- груповий досвід

- суб'єктивний, унікальний особистісний досвід.

Ці фактори повною мірою виявляються у процесі соціалізації особистості у трьох стадіях:

- дотрудова(раннє дитинство, період навчання;

- трудова(активна участь у трудовій діяльності);

- післятрудова.

На кожній стадії існують свої особливі соціальні інститути, які "відповідають" за соціалізацію — сім'я, дошкільна устано­ва, школа, робочий колектив тощо.

Відбувається поетапне формування власного "Я"особи.

Американський дослідник Леопард Кольберг виділяє три основних рівні морального самоусвідомлення особистості:

- доморальний рівень,коли дитина ще не засвоїла понять про "добре" і "погане" і керується у своїх учинках власними егоїстичними бажаннями;

- рівень конвенційної моралі— орієнтація на задані зовні норми і вимоги, бажання отримати схвалення від "авторитетних" осіб і сором, викликаний їх осудом. Установка на дотри­мання правил і підтримання усталеного порядку;

- рівень автономної моралі— орієнтація на внутрішньо сприйняту систему принципів; вищою стадією цього рівня є вироблення стійких моральних принципів, дотримання яких забезпечується власною совістю, незалежно від зовнішніх об­ставин і раціональних міркувань.

Цієї стадії досягають одиниці: Христос, Будда, Махатма Ганді, мати Тереза…

У сучасному світі соціалізація перетворюється на процес, який триває протягом усього життя людини, оскільки, живу­чи, людина здобуває все нові соціальні статуси й ролі, напри­клад: студент, працівник, батько, дідусь, пенсіонер тощо.

 Те, чого ми вчимося в дитинстві, часто відрізняється від того, чого ми вчимося у зрілому віці.

 Більшість нашого дитячого знання про доросле життя складається із загальних і абстрактних норм.

 Доросла людина знає ЩО робити і концентрується на тому ЯК це зробити.

Вона дуже часто поєднує знань здобуті в сім'ї і школі для того, щоб досягти постав­леної мети.

Тому ідеалізм зазвичай притаманний молоді, а зрілі люди переважно є реалістами.

Соці­алізація у зрілому віці вимагає переходу від залежності до ав­тономії. Одним із найскладніших аспектів соціалізації у зріло­му віці є вміння реалістичного бачення світу і збереження при тому ідеалів.

"Порівняйте змужнілу людину з юнаком: вона, напевне, здас­ться вам жорсткішою, менш великодушною, корисливішою. Але хіба від цього вона стає гіршою? Ви говорите, що ні, що вона стала тільки твердішою, або, як ви звичайно кажете, практичнігиою. Головне ж у тому, що вона набагато більше вважає себе центром усього, ніж юнак, який "мріє" про інше, наприклад, про Бога, вітчизну тощо.


 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!