Безпосередні перетворювачі частоти



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Національний університет “Львівська політехніка”

Інститут енергетики та систем керування

 

Перетворювачі частоти

Конспект лекції

до самостійного вивчення теми з дисципліни ”Промислова електроніка та перетворювальна техніка” для студентів всіх форм навчання базового напряму 6.050701 “Електротехніка та електротехнології”

 

Затверджено на засіданні кафедри “Електропостачання промислових підприємств, міст та сільського господарства”. Протокол №    від ”  ”            2010 р.

 

Львів – 2010

Перетворювачі частоти. Конспект лекції до самостійного вивчення теми з дисципліни ”Промислова електроніка та перетворювальна техніка” для студентів всіх форм навчання базового напряму 6.050701 “Електротехніка та електротехнології”/ Укл. А.А. Маліновський, В.Г. Федишин. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2010-22с.

 

 

Укладачі: А.А. Маліновський, докт. техн. наук, професор

              В.Г.Федишин, канд. техн. наук, доц.

                  

 

 

 Відповідальний за випуск Маліновський А.А., докт. техн. наук, професор

 

 

Рецензенти : Гоголюк П.Ф., канд. техн. наук, доц.

                  Турковський В.Г., канд. техн. наук, доц.

 

 

Вступ

 

Сучасний частотно регульований електропривод складається з асинхронного або синхронного електричного двигуна й перетворювача частоти. Електричний двигун отримує живлення від перетворювача частоти, який являє собою електронний статичний пристрій. На виході перетворювача формується електрична напруга зі змінними амплітудою й частотою.

Назва "частотно регульований електропривод" обумовлена тим, що регулювання швидкості обертання двигуна здійснюється зміною частоти напруги живлення, що подається на двигун від перетворювача частоти.

Протягом останніх 10-15 років у світі спостерігається широке й успішне впровадження частотно регульованого електропривода для вирішення різних технологічних завдань в багатьох галузях економіки. Це пояснюється в першу чергу розробленням і створенням перетворювачів частоти на принципово новій елементній базі, головним чином на біполярних транзисторах ІGBT(див. додаток) з ізольованим затвором.

В асинхронному електричному двигуні швидкість обертання ротора n2 в усталеному режимі відрізняється від швидкості обертання магнітного поля n1 на величину ковзання. Швидкість обертання магнітного поля n1 визначає частота напруги живлення. Живлення обмотки статора електричного двигуна трифазною напругою із частотою f створює обертове магнітне поле, швидкість  якого  визначається за відомою формулою

1 = 2 f / p,

де p – число пар полюсів статора.

 Перехід від швидкості обертання поля 1, вимірюваної в радіанах, до частоти обертання n1 в обертах за хвилину, здійснюється наступною формулою

n1 = 60 1 / 2 ,

де 60 – коефіцієнт перерахування розмірності.

 Підставивши в це рівняння швидкість обертання магнітного поля 1, отримаємо

n1 = 60 f / p.

Таким чином, швидкість обертання ротора асинхронного двигуна залежить від частоти напруги живлення. На цій залежності й заснований метод частотного регулювання. Змінюючи за допомогою перетворювача частоту f напруги живлення двигуна, ми регулюємо швидкість обертання ротора.

Отже, перетворювач частоти - це пристрій, призначений для перетворення змінного струму (напруги) однієї частоти в змінний струм (напругу) іншої частоти.

Вихідна частота в сучасних перетворювачах може змінюватися в широкому діапазоні й бути як вищою, так і нижчою від частоти мережі живлення.

Перетворювачі частоти, застосовувані в регульованому електроприводі, залежно від структури й принципу роботи силової частини поділяють на два класи:

1. Перетворювачі частоти з явно вираженою проміжною ланкою постійного струму.

2. Перетворювачі частоти з безпосереднім зв'язком (без проміжної ланки постійного струму).

Кожен з  класів перетворювачів має свої переваги й недоліки, які визначають область раціонального застосування кожного з них. Історично першими були створені перетворювачі частоти з безпосереднім зв'язком.

 

Безпосередні перетворювачі частоти

        Безпосередні перетворювачі частоти слугують для перетворення енергії змінного струму частоти  f1 в енергію змінного струму іншої (як правило нижчої) частоти f2.

 

Рис. 1. Схема двокомплектного безпосереднього перетворювача частоти

     В цих перетворювачах крива вихідної напруги формується з фрагментів напруг мережі завдяки здійсненню за допомогою тиристорів безпосереднього зв’язку ланки навантаження з мережею змінного струму. Часова діаграма кривої вихідної напруги перетворювача наведена на рис. 2.

      Крива вихідної напруги формується під час почергового (1, 2, 3, 4, …) вступу тиристорів  перетворювача в роботу, але з циклічною зміною в часі їх кутів відкривання. Як результат крива вихідної напруги складається із фрагментів міжфазних напруг вторинних обмоток трансформатора з основною гармонійною складовою uн(1), яка за формою близька до синусоїди. Якщо б навантаження було чисто активним, то змінна напруга на ньому створювалася б за почергової роботи обох тиристорних комплектів  тільки в режимі випрямлення. Під час формування додатньої півхвилі напруги працює перший тиристорний комплект   з кутом керування a1 , що змінюється від 90° до 0 і надалі знову зростає до 90°, а під час формування від’ємної півхвилі напруги працює в режимі випрямлення другий тиристорний комплект з кутом керування a, який змінюється в тих же межах. В будь-який проміжок часу робота перетворювача на чисто активне навантаження відбувається з споживанням енергії із мережі змінного струму з частотою f1 через тиристорні комплекти 1або 2.

 

 

 

Рис. 2. Часова діаграма вихідної напруги  uн(1) та струму ін безпосереднього перетворювача частоти

 

     За активно-індуктивного навантаження існують проміжки часу, впродовж  яких струм iн та напруга uн(1) навантаження знаходяться у протифазі (наприклад, ділянки 0 - w2t1, p - w2t2 …). На вказаних проміжках часу відповідний тиристорний комплект працює в режимі інвертування. Наприклад, на проміжку  w2t1 - p тиристорний комплект 1працює в режимі випрямлення, а після досягнення точки p  він переводиться в режим інвертування, який триває до w2t2. На проміжку від точки w2t2 до 2p другий тиристорний комплект  працює в режимі випрямлення. Інвертувальний режим роботи  другого тиристорного комплекту відповідає проміжку 0 - w2t1.

З рис. 2 видно, що частота вихідної напруги не може бути рівною або вищою від частоти мережі живлення. Вона знаходиться в діапазоні від 0 до 30 Гц. Як наслідок - малий діапазон керування швидкості обертання двигуна (не більше 1:10). Це обмеження не дозволяє застосовувати такі перетворювачі в сучасних частотно регульованих приводах із широким діапазоном регулювання технологічних параметрів.

Використання одноопераційних тиристорів вимагає відносно складних систем керування, які збільшують вартість перетворювача. Перехід тиристорних груп перетворювача з режиму випрямлення в режим інвертування та навпаки створює чималі труднощі в організації узгодженого суміщеного чи узгодженого розмежованого керування тиристорами цих груп.

"Різана" синусоїда на виході перетворювача є джерелом вищих гармонік, які викликають додаткові втрати в електричному двигуні, перегрів електричної машини, зниження моменту, дуже сильні завади в мережі живлення. Застосування пристроїв, які усувають ці недоліки, призводить до підвищення вартості, маси, габаритів, зниженню ККД системи в цілому.

Поряд з названими недоліками перетворювачів з безпосереднім зв'язком, вони мають певні переваги, а саме:

- практично найвищий ККД щодо інших перетворювачів (98,5% і вище);

- здатність працювати з високими напругами й великими струмами робить можливим їхнє використання в потужних високовольтних приводах;

- відносна дешевизна, незважаючи на збільшення абсолютної вартості за рахунок схем керування й додаткового устаткування.

 Схеми перетворювачів з безпосереднім зв’язком використаються в старих приводах, а їх нові конструкції практично не розробляються. На зміну їм успішно впроваджені перетворювачі частоти на основі автономних інверторів з ланкою постійного струму.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 438; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!