Формування вихідної напруги інвертора за умови одноразового перемикання силових тиристорів за період



 

     Створено достатньо методів реалізації широтно – імпульсного регулювання  (ШІР) напруги трифазних автономних інверторів, які відрізняються лише алгоритмом перемикання тиристорів. Загальні засади побудови алгоритмів перемикання базуються на одинаковій кількості імпульсів в обох півхвилях вихідної напруги інвертора. У відповідності із зазначеним число перемикань силового тиристора схеми інвертора повинно бути цілим за період, який кратний 60°. Це досягається за допомогою поєднання різних комбінацій тривалості відкритого й закритого станів тиристорів за період.

ШІР досягається зміною тривалості y відкритого стану кожного тиристора VS1 - VS6 (рис. 5). Відкритий стан тиристора може бути тільки один раз за період. Звідси й назва – одноразове перемикання. Природньо, що в схемі використовується примусове вимкнення тиристорів. На рис. 7 наведені часові діаграми відкритого стану силових тиристорів трифазного мостового інвертора для y = 180°, 150° і 120°. У нижній частині наведені часові діаграми міжфазних і фазних напруг.

 

 

Рис. 5. Схема силових кіл трифазного автономного інвертора напруги

 

    Схема автономного інвертора складається з шести тиристорів VS1 - VS6 та шести діодів VD1 – VD6. Діоди увімкнені зустрічно-паралельно до тиристорів і слугують для утворення електричного кола протікання струму активно-індуктивного навантаження на проміжках часу, коли струм має напрям протилежний до напряму провідності тиристорів. Навантаження активно-індуктивного характера увімкнено ²зіркою² (може бути увімкненим і ²трикутником²). Під час розгляду процесів схеми всі вентилі вважаємо ідеальними ключами.

    Спершу розглянемо спосіб формування вихідної напруги інвертора за незмінної тривалості провідного стану тиристорів ψ = 180°. Алгоритм перемикання тиристорів відповідає рис. 7. Кожен з тиристорів проводить струм протягом часу ψ = 180°. Послідовність вступу тиристорів в роботу відповідає їх порядковим номерам з фазовим зсувом в 60° відносно попереднього тиристора. Тиристори однієї фази не можуть бути відкритими одночасно (наприклад, тиристори VS1 та VS4). Наведений алгоритм перемикання усуває також одночасно закриті стани обох тиристорів однієї фази. В будь-який момент часу   проводять струм три тиристори,  два з яких належать відповідно до будь-якої однієї (анодної або катодної) групи, а третій – до іншої (протилежної) групи. Три тиристори у провідному стані разом із навантаженням фаз кожен раз формують подільник напруги джерела живлення. Наприклад, на проміжку  від 240° до 300° у провідному стані перебувають тиристори VS3, VS4 та VS5, що формує  подільник напруги джерела (рис. 6а).

 

Рис. 6. Формування подільників напруг під час відкритого стану тиристорів VS3, VS4, VS5 – рис. 6а; VS4, VS5, VS6 – рис. 6б; VS5, VS6, VS1 – рис. 6в

 

   З рис.6а видно, що напруга фази А становить дві третини напруги джерела ua = +2E/3, напруги фаз В та С відповідно – одну третину

uв = uс = -E/3. У відповідності до напряму протікання струму (²входить² у вузол чи ²виходить² з вузла) напруга фази А додатня, а напруги фаз В і С – від’ємні (рис. 6а).

   За наведеною методикою можна формувати подільники напруг на інших проміжках. Наприклад, на проміжку від 300° до 360° у провідному стані перебувають тиристори VS4, VS5 та VS6, що формує подільник напруги рис. 6б. На проміжку від 360° до 420° у провідному стані перебувають тиристори VS5, VS6 та VS1, що формує подільник напруги рис. 6в. Очевидно, що за умови симетричного навантаження ZA= ZB= ZC  напруги фаз, навантаження яких увімкнені паралельно, дорівнюють ± , а напруга фази, навантаження якої увімкнено послідовно, дорівнює ± . Це дозволяє побудувати часові діаграми фазних та міжфазних напруг за повний період повторюваності процесів, які наведені на рис. 7а.

   Фазні напруги ua ,  uв ,  uс мають вигляд ступеневої кривої зі значеннями напруг  і . Фазні напруги мають взаємний фазовий зсув у 120°.

    Криві міжфазних напруг складаються із імпульсів з амплітудою Е знакозмінної полярності тривалості в 120° та паузою між ними в 60°.

 

Рис. 7. Часові діаграми відкритого стану силових тиристорів та фазних і міжфазних напруг трифазного мостового інвертора напруги відповідно для 

y = 180° (а), y = 150° (б) та y = 120° (в)

 

Напруги uAB, uBC, uCA зсунуті між собою на кут у  120°. Імпульси напруги з

амплітудою Е додатної чи від’ємної полярності створюються під час провідності навхрест розташованих тиристорів двох фаз, що визначають відповідну міжфазну напругу. Так, наприклад, у кривій uAB (рис. 7а) імпульси напруги додатної полярності утворюються під час провідності тиристорів VS3 і VS4, а імпульси напруги від’ємної полярності під час провідності тиристорів VS1 і VS6 (див. рис. 5). Проміжкам паузи в кривих міжфазних напруг відповідають відкриті стани тиристорів двох фаз однієї групи (анодної чи катодної), що формують відповіну напругу. Наприклад, проміжки паузи у кривій uAB виникають під час одночасної провідності тиристорів VS1 і VS3 чи VS4 і VS6.

  Форма кривої вихідної напруги інвертора є задовільною для роботи низки навантажень, зокрема для живлення асинхронних двигунів. В кривій вихідної напруги відсутні парні гармоніки, а також гармоніки кратні трьом. Амплітуди 5-ої та 7-ої гармонік становлять відповідно 20% і 14,3% від амплітуди основної гармоніки. Регулювання вихідної напруги інвертора для розглянутого її способу формування здійснюється колом живлення, наприклад, застосуванням на вході інвертора керованого випрямляча.

  Відповідно до алгоритму перемикань рис. 7б та 7в можна побудувати часову діаграму вихідної напруги інвертора. Часові діаграми рис. 7б та 7в відображають зміну форм фазної та міжфазної напруг в залежності від тривалості відкритого стану тиристорів = 150° (б) та = 120° (в) за умови їх одноразового перемикання за період. Зміна тривалості провідного стану тиристорів призводить до дискретного регулювання діючого значення вихідної напруги  інвертора.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!