Вправа 5. Сформуйте і запишіть у стовпчик пари з українських слів та їхніх іншомовних відповідників.



Практичне заняття №3

СТИЛІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ У ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ

Вправа 1. Виберіть правильний варіант. Відповідь обґрунтуйте.

Мовний стиль – це:

а) різновиди текстів певного стилю;

б) сукупність мовних засобів вираження, зумовлених змістом і метою висловлювання;

в) різновид національної мови, який є засобом спілкування людей, об’єднаних спільністю території.

· Які функціональні стилі властиві сучасній українській літературній мові? Назвіть найголовніші ознаки цих стилів.

Вправа 2. Прочитайте подані тексти. Визначте, до якого стилю належить кожен із них. Відповідь обґрунтуйте.

І. Нинішній стан розбудови незалежної України характеризують складні процеси розбудови її економіки. Час показав, що подолати кризові явища в суспільно-економічному житті нашої держави лише політичними методами без докорінних змін в економіці неможливо. Об'єктивною потребою є прискорене формування ринкової інфраструктури та перехід до ринкових методів господарювання. Важливою складовою ринкових відносин є фінансові. Пов'язані з формуванням та використанням грошових фондів держави та коштів суб'єктів господарювання, вони охоплюють усі фази процесу відтворення: виробництво, розподіл, обмін і споживання. Тому спроба осмислити реалії, описати поняття і терміни фінансової справи відповідає потребам сьогодення, має свою безперечну науково-практичну актуальність.

ІІ. Слово «мама» росте разом з нами тихо, як тихо ростуть дерева, сходить сонце, розцвітає квітка, як тихо світить веселка і гладить дитину по голівці рідна рука. І так же тихо воно приходить на уста – промінцем маминої усмішки і ласкавістю її очей, листочком вишні і світлинкою сонця, пелюсткою квітки і радістю веселки, теплою лагідністю руки і вечірньою молитвою. І з букви-крапелинки та звуку-сльозинки народиться одного дня на світ святе слово «м-а-м-о», мовлене устами янголятка, і осяє хатину, як дар Божий, тільки не дано нам запам’ятати цю мить, як не згадати того дня, коли над нашою колискою вперше нахилилася мати. Це – мить, і це – вічність, бо мама завжди з нами, вона живе в нас і в наших дітях та онуках, в усьому нашому роді і береже нас та благословляє на добро.

ІІІ. Житлово-експлуатаційне управління № 27

Нагірного р-ну пров. Семенівський, 51,

м. Харків, 61032, 

тел. 337-329

04.10.2002                                                                                                                                         м. Харків

Довідка № 203

Леонтович Валерій Йосипович мешкає з 09.04.1969 за адресою: м. Харків-22, вул. Тарасівська, 8, кв. 3. Займає загальну житлову площу 38 м2.

Видано для подання до відділу обліку та розподілу житлової площі виконкому Харківської міської ради народних депутатів.

Начальник ЖЕУ                                                      (підпис)                                                Е. В. Дерегус

                                                                                                                 (печатка)

ІV. – Карпе! – тихо почав Лаврін, дуже охочий до гарних дівчат. – Скажи-бо, кого ти будеш сватать?

– Ат! Одчепись од мене, – тихо промовив Карпо.

– Сватай Олену Головків ну. Олена кругла, як цибулька, повновида, як повний місяць; в неї щоки, мов яблука, зуби, як біла ріпа, коси, як праник, сама дівка здорова, як тур: як іде, то під нею земля аж стугонить.

– Гарна... мордою хоч пацюки бий: сама товста, як бодня, а шия хоч обіддя гни.

– Ну, то сватай Одарку Ходаків ну: ця тоненька, як очеретина, гнучка станом, як тополя; личко маленьке й тоненьке, мов шовкова нитка; губи маленькі, як рутяний листок. З маленького личка хоч води напийся, а сама пишна, як у саду вишня, а тиха, неначе вода в криниці.

Старий Кайдаш аж набік сплюнув, а Карпо промовив:

– Вже й знайшов красуню! Та в неї лице, як тріска, стан, наче копистка, руки, як кочерги, сама, як дошка, а як іде, то аж кістки торохтять (І.С. Нечуй-Левицький).

Вправа 3. Заповніть таблицю «Функціональні стилі сучасної української літературної мови» за таким зразком:

Стиль Функція Сфера використання Жанри Основні ознаки Мовні засоби
Художній естетично-інформативна (створення мовними засобами художніх образів, змалювання живих картин дійсності) художня література, мистецтво, освіта прозові, ліричні, драматичні твори: казка, роман, повість, оповідання, вірш, поема, пісня, гімн, драма, трагедія, комедія тощо образність, чуттєва конкретність змісту, виразність, емоційність, творча індивідуальність автора використання всього багатства національної мови, оригінальні новотвори, художні засоби (епітети, метафори, порівняння тощо), речення різноманітної будови, найповніше впровадження засобів милозвучності мови, ритмомелодики

Вправа 4. Прочитайте подані синонімічні ряди. Які з форм доцільно вживати в офіційно-діловому стилі?

Відправник, адресат; апеляція, звернення, петиція, просьба, прохання, клопотання, скарга; відомості, вісті, звістки, повідомлення, чутки, інформація; оригінал, первотвір, первопис, взірець; затверджувати, схвалювати, ухвалювати, узаконювати, накладати гриф, ратифікувати; характеристика, опис ознак, атестація, рекомендація; наказ, загад, веління, повеління, розпорядження, постанова, припис, настанова, вказівка; колективний, гуртовий, спільний, взаємний, обопільний, двосторонній.

· Що таке ділове мовлення?

Вправа 5. Сформуйте і запишіть у стовпчик пари з українських слів та їхніх іншомовних відповідників.

1. Виправлення, винайм, нісенітниця, заохочення, найкращий, прибутковий, кругообіг, тотожний, уподібнення, зменшення, безформний, законний, невдача, відповідний, небажаний, найбільший, найпростіший, непроникний, відхилення.

2. Циркуляція, уніфікація, мінімізація, корекція, оптимальний, рентабельний, стимул, нонсенс, оренда, ідентичний, герметичний, аномалія, елементарний, фіаско, легітимний, одіозний, адекватний, аморфний, максимальний.

· Які функціональні стилі української мови характеризують її професійну сферу? Відповідь обґрунтуйте.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!