Заняття з розвитку мовлення в старшій группі на тему:
Ознайомлення з предметами національного побуту - посуд»
Програмовий зміст:продовжувати знайомити дітей з побутом українського народу. Поглибити знання дітей про українську оселю, ознайомити з народними традиціями її прикрашання, з національним посудом. Уточнити знання про матеріали, з яких виготовляється посуд, про його використання в побуті. Залучати до гри з предметами посуду. Розвивати мовлення, збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про навколишнє, вчити розуміти зміст слів і застосовувати правильно, відповідно до змісту. Розвивати увагу, пам'ять, мислення, спостережливість. Виховувати інтерес і повагу до народних традицій.
Методичні прийоми: ігрові, очні, мовленнєві прийоми.
Матеріал:горщик, макітра, рогач, коцюба, качалка, мисник.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Організація дітей до заняття.
Діти входять до Світлиці, вітаються.
1 - Добрий день вам, добрі люди!
2 - Хай завжди вам радість буде,
3 - Будьте здорові, щасливі, багаті,
4 - Хай лунає сміх у вашій хаті.
- Нехай у вашій хаті будуть люди багаті!
- Діти, куди ми з вами прийшли? ( До хати. До світлиці).
- Так, до української світлиці.
- Подивіться, скільки тут різних речей.
- Що ви бачите? Які речі ви знаєте? (Піч).
- Так, це піч, вона велика і дає багато тепла.
- Як ви гадаєте для чого потрібна піч?
|
|
(Взимку на ній можна погрітися. А ще у печі варять дуже смачний борщ, і картоплю, і кашу, і печуть хліб).
- Вдавні часи піч розмальовували, щоб вона була красива.
А що на нашій печі намальовано? (Квіти і півники).
- Що ще ви бачите в світлиці? (Посуд).
- Так, посуд. Подивіться на посуд, в якому варять борщ і кашу.
Хто знає як він називається? (Це горщик).
- А це, діти, макітра.(2-3 дит.) Як ви гадаєте з чого вона виготовлена? (З глини).
- Так, із глини. Якої форми макітра? (круглої форми).
Макітра круглої форми, глибока.
Як ви гадаєте, що тримають у макітрі? (У ній тримають вареники, пиріжки, й вони довго залишаються м'якими і смачними).
-Також у макітрі можна товкти часник із салом, щоб заправляти борщ.
-Подивіться на форму горщика і макітри (пауза).
- Які вони? (Знизу вони вузькі, а доверху розширені).
- Як ви гадаєте навіщо? (Це для того, щоб зручно було брати).
- Так, для того, щоб брати рогачем (2-3 дит.)і ставити у піч чи виймати з неї.
- І ще тут є коцюба(2-3дит.) (показати).
-Вона для того, щоб розгортати вугілля, поправляти дрова. Рогач і коцюба завжди стоять у куточку біля печі.
- Що стоїть біля печі ? (Рогач (показують). Коцюба (показують).
- А який ви ще знаєте посуд? (Глечик, миски, дерев'яні ложки, качалка).
|
|
- Діти, а що роблять качалкою? (Качають тісто).
- Наталка – Полтавко, бери-но качалку,
Вранці покачай, вареників дай.
- То чим, діти, тісто для вареників качають? Правильно, качалкою. Ось яка вона.
- Дерев'яна. Без неї і зараз не може обійтися жодна господиня.
- Діти, а зараз давайте пограємо в гру на уважність.
- Я вам буду починати розповідати віршика, потішку. Ви ж, хто знає будете продовжувати, а після розповіді покажете той предмет, про який розповідалося.
1. - Киця Мура,
Де ти була?
- У бабусі.
- Що робила. Миски била.
2. Диби – диби
Ішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько…..
Нарвали опеньки,
Зварили опеньки,
Поклали опеньки
В макітру гарненько.
3. Іди, іди, дощику,
Зварим тобі борщику….
У новому горщику.
- А де стоїть весь посуд? (На поличці).
- Так. Ця поличка називається мисник. Як називається поличка? (Мисник).
- А хто з вас пам'ятає з чого робили посуд? (Посуд робили з глини, або з дерева).
|
|
- Так. А зараз давайте ще раз подивимося на посуд і пригадаємо як він називається.
Роздивитись посуд і ще раз повторити назви.
- Молодці, тепер трохи відпочинемо й пограємо в гру "Я маленький хлопчик, я маленька дівонька"
Виходять діти в українському вбранні: хлопчик з дудочкою і дівчинка з сопілкою. По черзі промовляють слова:
Хлопчик: - Я маленький хлопчик, (пружинка)
Виліз на стовпчик. (крокуємо)
На дудочці граю,
Пісеньку співаю, ду-ду-ду! (показати)
Дівчинка: - Я маленька дівонька, (ковирялочку)
Наче в полі квітонька,
На сопільці граю, (показати)
Пісеньку співаю (пружинка)
Всіх вас розважаю, ля-ля-ля! (покружитися)
Решта дітей, пританцьовуючи, виконують відповідні рухи.
- А зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «Куди покласти?»
Вихователь викладає на фланелеграфі одну за одною картинки із зображенням продуктів харчування та страв, а діти, яких він викликає віднаходять з-поміж інших картинок зображення посуду, куди це можна покласти.
- Молодці!
- Отже, діти, де ми сьогодні з вами побували? (у Світлиці)
|
|
- А про що говорили? ( національний посуд)
- Що ми з вами гадали? (згадали пісні, потішки, вірші).
- Все це надбання нашого українського народу, яке ми повинні шанувати.
Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 360; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!