Контрольні запитання та завдання



 

1. Коли та де зародився маркетинг як наука?

2. Кому належить перше визначення маркетингу?

3. Які фактори впливають на систему маркетингу?

4. Назвати основні етапи розвитку маркетингу.

5. Дати визначення маркетингу.

6. Дати характеристику концепції вдосконалення виробництва.

7. Чим відрізняється концепція вдосконалення виробництва та концепція вдосконалення товару?

8. Розкрити зміст збутової концепції.

9. Чим характеризується концепція чистого маркетингу?

10. Чому останнім часом підприємства активно використовують концепцію соціально-етичного маркетингу?

11. Що таке концепція чотирьох “р”?

12. Дати характеристику ціноутворення, як одного із основних засобів маркетингу.

13. Дати характеристику товару, як одного із основних засобів маркетингу.

14. Розкрити сутність організації товароруху та його значення в системі засобів маркетингу.

15. Розкрити зміст комунікаційних підходів, що використовується підприємством.

 

ЛЕКЦІЯ 2

Тема 2. Класифікація маркетингу та його основні категорії.

План

1. Принципи, завдання та функції маркетингу

2. Основні категорії маркетингу. Класифікація потреб Маслоу.

3. Товар та товарні класифікації в маркетингу.

Принципи, завдання та функції маркетингу

Є п'ять принципів маркетингу:

І - спрямованість на досягнення кінцевого результату господарської діяльності, тобто ефективність реалізації пропозицій чи послуг на внутрішньому і зовнішньому ринках.

II - реальне врахування потреб, стану і динаміки попиту та ринкової кон'юнктури під час прийняття господарськихчи управлінських рішень.

III - створення умов для максимального пристосування виробництва до структури попиту.

IV - плив на ринок і споживача за допомогою всіх допустимих засобів (зокрема реклама).

V - орієнтація діяльності підприємства на довготерміновий результат, який вимагає досліджень, прогнозів та розробки нових видів товарів та послуг.

Функції маркетингу поділяються на :загальні і специфічні.

Загальні - облік, контроль і планування.

1 ф-ція: специфічна - комплексне дослідження ринку. Ця функція передбачає вивчення маркетингового середовища, аналіз всіх сукупних характеристик ринку. Дана функція передбачає аналіз споживчих функцій товару, вивчення споживачів, аналіз форм і методів збуту.

2 ф-ція: аналіз виробничо-збутових можливостей підприємства. Ця функція дозволяє вибрати цільовий ринок. Для цього необхідно співставити вимоги ринку із можливостями підприємства.

3 ф-ція: розробка маркері ингових стратегій і програм. На основі комплексного дослідження ринку і аналізу виробничо-збутових можливостей підприємства, маркетині 'ові служби розробляють програми, від виконання яких залежить успіх підприємства в цілому.   

4  ф-ція: товарна політика .підприємства. мета цієї функції: забезпечити випуск якісної продукції в належному асортименті.

Існують три напрямки товарної політики:

- існуючого товару;

- модифікація існуючою товару;

- новий товар.

5 ф-ція: здійснення цінової політики. Сюди відносять розрахунок собівартості товару, доходу і прибутку, тобто визначення цінової стратегії підприємства па тривалу перспективу і ціпової тактики на короткий період часу відносно конкретної групи товару.

6  ф-ція: здійснення збутової політики. Ця ф-ція передбачає планування і формування каналів збуту продукції. Є три канали:

- прямий, коли підприємство власними силами і власними коштами здійснює пошук споживачів своєї продукції;

- непрямий - коли підприємство звертається до посередників.

 

7 ф-ція: комунікаційна політика. Сюди відносять комплекс засобів спрямованих на просування товару на ринку. До таких заходів слід віднести: рекламу, пробні продажі, сервіс і ін..

Основні цілі, які визначає маркетинг є:

- досягнення максимально можливого рівня споживання;

- досягнення максимальної задоволеності споживачі;

- надання максимально широкого вибору споживача;

- максимальне підвищення якості життя.


Основні категорії маркетингу. Класифікація потреб Маслоу.

 Маркетинг – це соціальний і управлінський процес, направлений на задоволення потреб як окремих індивідів, так і груп, через створення, пропозицію та обмін товарів.

Таке визначення відтворює низку понять, які доцільно з’ясувати.

Так, маркетинг починається з потреб індивідів. Потреба – це відчуття нестачі чогось необхідного, відповідно до культурного рівня та індивідуальності людини. Потреби формуються і взаємодіють під впливом суспільних сил, соціальних інститутів і корпорацій-виробників. Люди вибирають товари, які найкраще задовольняють їх потреби у межах своїх фінансових можливостей. З’являється нова категорія, яку необхідна з’ясувати – попит.

Попит – це потреба в певних товарах, виражена не стільки в бажанні, скільки в можливості їх придбати. Отже, попит – це платоспроможна потреба людини. Виробники впливають на попит, пропонуючи привабливі, бажані і доступні споживачеві товари.

Товар – це все те, що може бути запропоновано для задоволення людських потреб. Товар може бути представлений як матеріальний продукт, послуга чи ідея. Пам’ятаймо, що значення матеріальних продуктів полягає не стільки в тому, що ми володіємо ними, скільки в їх здатності задовольняти певні потреби власників.

Відомо, що маркетинг виникає саме тоді, коли люди вирішують задовольняти потреби через обмін.

Обмін– це процес придбання бажаного товару з пропозицією чогось натомість. В обміні беруть участь щонайменше дві сторони, які ведуть переговори про його умови. Якщо вони дійшли згоди, то говоримо, що угода відбулася. Такий обмін цінностями між двома чи більше сторонами називається трансакцією. Є грошова трансакція – коли в обмін на товар отримуються гроші, і бартерна угода – продаж товарів чи послуг в обмін на інші товари і послуги.

Важливим поняттям маркетингу є ринок. Однак варто зауважити, що маркетинг трактує дане поняття дещо по-іншому, аніж інші науки.

Так, у маркетингу ринок – це сукупність наявних та потенційних споживачів з певними потребами, для задоволення яких вони бажають і здатні брати участь в обміні. Розмір ринку залежить від кількості людей, що відчувають потребу і мають ресурси, в яких зацікавлені інші індивіди.

Якщо одна із сторін шукає можливі варіанти обміну активніше за іншу, то ми називаємо її підприємцем або активним суб’єктом ринку, а іншу – потенційним покупцем. Таким чином, активний суб’єкт ринку – це суб’єкт ринку, зайнятий пошуком одного або декількох потенційних покупців, які можуть брати участь в обміні цінностями.

 Ключовим поняттям, своєрідним Олімпом маркетингової діяльності, є потреби спо­живачів. Секрет успіху будь-якої фірми на конкурентному ринку — в умінні якнай­краще їх задовольнити.

рис. 1.1. Основні поняття маркетингу

Саме потреби стають поштовхом для створення товарів, що задовольняють ці потре­би. Маркетинг як процес передбачає обмін між двома сторонами — продавцем та покупцем, кожна з яких отримує те, що їй потрібно: покупець — товари, послуги, а продавець — прибуток або інший фінансовий чи нефінансовий зиск.

Існує чимало спроб класифікувати потреби. Чи не першою з таких класифікацій є "ієрархія потреб" А.Маслоу (рис. 1.2).

Рис. 1.2. Ієрархія потреб (за А.Маслоу)

Ієрархія представлена у формі піраміди не випадково. Кожна з потреб посідає певне місце серед інших. Конкурентним може бути лише той товар, який задовольняє най­більш нагальну потребу. Безумовно, кожна людина бажає задовольнити наступну потребу, не очікуючи повного задоволення попередніх. А.Маслоу  вважає, що в серед­ньому людина задовольняє свої потреби на 85, 70, 50, 40 та 10 відсотків відповідно.

Кожен товар може задовольняти будь-яку із зазначених в ієрархії потреб. Наприк­лад, взуття задовольняє фізіологічні потреби (захист від холоду) і потреби у безпеці (так, потреба у захисті стопи від агресивних середовищ обумовлює попит на взуття для металургів, пожежників; взуття для використання у зонах з підвищеною радіа­ційною небезпекою).

Крім того, взуття може задовольняти і соціальні потреби: більшість модельного та повсякденного взуття пропонується на ринку як засіб забезпечення привабливості його власника. Реклама більшості предметів одягу, косметики побудована за схемою:

якщо він (або вона) вдягне "це" або скористається "цим", то його (її) привабливість для представників протилежної статі зросте. І ця схема чудово діє.

Взуття як і інші престижні товари може задовольняти також потребу у самоствердженні. При цьому мовою предметів — одягу відомої торгової марки, вишуканих коштовностей, вражаючої досконалістю форм яхти, сучасним інтер'єром котеджу, їхній власник ніби говорить: "Я задоволений життям", "Я знаю собі ціну", "Я можу собі це дозволити".

Остання, найвища потреба у самореалізації сприяє появі народженню витворів мис­тецтва — взуття з верхом із діамантів, фруктів, дарів лісів. Поява цих витворів мис­тецтва здебільшого аж ніяк не продиктована суто комерційним інтересом, є резуль­татом самовдосконалення автора, свідченням його майстерності, вміння зробити дещо неможливе, що не зробив ніхто до нього.

 

3. Товар та товарні класифікації  в маркетингу.

Вибираючи стратегію маркетингу для окремих товарів, необхідно їх класифікувати. Розглянемо найпоширенішу з товарних класифікацій.

Класифікація товарів за сферою застосуванняТрадиційно товари поділяють на дві великі групи:

- споживчі товари, або товари широкого вжитку (ТШВ);

- товари промислового призначення (ТПП).

Своєю чергою, товари кожної з цих груп також класифікують за різними характеристиками:

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 201; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!