Класифікації ситуацій з метою обрання методу оцінки бізнесу.



Лекція 1. Сутність оцінки вартості бізнесу

Основні поняття оцінки вартості бізнесу

Оцінка бізнесу ( п-ва) – це визначення вартості компанії як майнового комплексу, здатного приносити прибуток її власникові.

При проведенні оцінки бізнесу визначається вартість всіх активів: нерухомого майна, фін. Вкладень, машин і устаткування, складських запасів, нематеріальних активів. Крім того, окремо оцінюється ефективність роботи п-ва в минулому, сьогоденні і майбутньому, перспективи розвитку на ринку.На підставі проведеного аналізу надається остаточна оцінка п-ва.

Відповідно до міжнар.стандартів, оцінка вартості бізнесу – це акт чи процес формування точки зору оцінювача та підрахунку вартості бізнесу, цілісного майнового комплексу або повязаних з ним прав.

Виходячи з мети та характеру розрахунків, прийнято вирізняти внутрішню та зовнішню оцінку вартості бізнесу.

Перша з них реалізує цільові орієнтири менеджменту п-ва шляхом обліку вартості усіх внутрішніх елементів вир-чо комерційної сис-ми під-ва.

Зовнішня оцінка передбачає врахування зовнішніх чинників на вартість п-ва, виходячи з доступної широкому загалу господ.інф-ї.

Цілі оцінки

Результати оцінки роблять вплив на багато сторін дія-ті п-ва. Так само як фін.стан п-ва багатов чому обумовлює цілі і завдання оцінки. На жаль, на більшості вітчизняних п-в керівники часто недооцінюють необхідність визначення реальної ринкової вартості п-ва в цілому і його октемих активів.

Для визначення реального стану справ на п-ві оцінювачеві необхідно зясувати:

-які цілі ставить перед собою п-во

-чи має попить продукція п-ва

-чи сильна конкуренція і який прогнозний стан попиту

-рівень конкурентної боротьби в галузі

-чи є можливість підвищувати ціну на продукцію

Основні цілі оцінки бізнесу:

*рішення питання про часткову або повну купівлю-продаж бізнесу, прри виході одного або декількох учасників з товариства

*вихід на фондові ринки

*визначення вартості цінних паперів п-ва у випадку їх купівлі-продажу на фондовому ринку і проведення різного роду операцій з ними

*визначення максимально прийнятих цін придбання акцій компінії, що поглинаються

*реструктуризація п-ва

*оцінка якості управління п-вом

*внесення майна в статутний капітал п-ва

*рішення майнових суперечок

*обгрунтування інвестиційних проектів розвитку п-ва

*управління фінансами п-ва

*страхування активів і ділових ризиків

*антикризове управління

*оцінка вартості частини майна п-ва

*оцінка вартості фірмового знаку або інших засобів індивідуалізації п-ва і його продукції або послуг

*викуп акцій у акціонерів

*оскарження судового рішення про вилучення власності відшкодування від вилучення бізнесу необгрунтовано

*визначення величини орендної плати при здачі бізнесу у оренду

*емісія акцій товариством

При купівлі-продажі або реструктуризації п-ва потреба у оцінці виникає, щоб уникнути суперечок про вартість майна п-ва або бізнеса в цілому зу рахуванням його прибутковості в короткостроковому періоді і довгостроковій перспективі.

Ще на стадії створення п-ва незалежна оцінка може бути корисна при внесені майна до статутного капіталу.Оскільки діяльність оцінювача регламентується законодавством, звіт про оцінку має юридичну силу і вказані внім результати визначення вартості можуть бути використані в суді при винекненні яких-небудь майнових суперечок.

В процесі функціонування практично кожного п-ва необхідна незалежна оцінка для управління фінансами.Особливо ефективно використовується оцінка прикредитуванні і звіт про оцінку є необхідним документом для отримання кредиту під заставу.

Зовнішні фактори які впливають на оцінку бізнесу

При визначенні вартості бізнесу оцінювач аналізує макро і мікроекономічні чинники, що впливають на неї. Макроекономічні чинники характеризують інвестиційний клімат в країні, містять інф-ю про те, вплине і як саме на д-ть п-ва зміна макроекономічної ситуації. Чинники макроекон.розвитку утворюють системний ризик, що виникає з зовнішніх подій, і не можуть бути усунені диверсифікацією в рамках національної економіки. Вартість п-ва, що діє в умовах високого ризику, нижче ніж вартість аналогічного п-ва, функціонування якого звязане з меншим ризиком.Зазвичай вищий дохід характеризується більшою мірою ризику.

Основні чинники, що впливають на вартість бізнесу:

1) Ліквідність частки і ( або) бізнесу ( залежить від попиту) .Попит визначається перевагами

споживачів, залежними від того, які доходи приносить даний бізнес власникові, який отримуваний при операції ступінь контролю, які ризики звязані з отриманням доходів.

2) Корисність бізнесу для власника: характеристика доходу і ризики, звязані з його отриманням.Бізнес має вартість, якщо може бути корисним реальному або потенційному власникові.Корисність для кожного споживача індивідуальна.Чим більша корисність, тим вища величина оцінної вартості.

3) Нематеріальні активи, імідж п-ва на ринку

4) Обмеження для даного бізнесу

5) Розмір оцінюваної вартості бізнесу

6) Перспективи розвитку оцінюваного бізнесу

7) Фін.положення п-ва

8) Ступінб конкурентної боротьби в даній галузі

9) Диверсифікація в-ва

10) Якість продукції, що випускається п-вом

11) Технологія і витрати в-ва

12) Ступінь зношеності устаткування

13) Цінова політика

14) Взаємини і з споживачами і постачальниками

15) Рівень управління

16) Кадровий склад п-ва

При оцінці п-ва особливо важливий аналіз наступних внутрішніх чинників:

- Диверсифікація в-ва

- Цінова політика і якість продукції

- Ступінь зношеності устаткування

- Фін. Стан

- Взаємини із споживачами і постачальниками, рівень управління кадровим складом п-ва

- Ступінь контролю

Аналіз чинників, що вплитвають на вартість п-ва, стає важливим завданням, рішення якого необхідне для отримання обгрунтованої вартості бізнесу.

 

Лекція 2. Методичні основи оцінки бізнесу

Класифікації ситуацій з метою обрання методу оцінки бізнесу.

В практиці операцій з оцінкою підприємств зустрічаються самі різні ситуації. При цьому кожному класу ситуацій відповідають свої адекватні тільки йому підходи і методи. Для правильного вибору методів необхідно заздалегідь класифікувати ситуації оцінки з використанням угрупування об’єктів, типу операцій, моменту на який проводиться оцінка та інше. При цьому якщо на ринку десятки або сотні однорідних об’єктів доцільно застосування порівняльного методу. Для оцінки складних і об’єктів переважно використовують витратний метод. Певні види підприємств, як правило, оцінюються на основі їхнього комерційного потенціалу (бензозаправка, станція або готель) об’єкти продажів бензину, кількість постояльців в готелі є джерелами доходу які після порівняння з вартістю операційних витрат дозволяє визначити прибутковість даного підприємства. Такий підхід до оцінки називається доходним. Доходний метод заснований на капіталізації або дисконтуванні доходу який буде отриманий у разі здачі нерухомості в оренду. Результат оцінки по даному методу включає і вартість будівлі і вартість земельної ділянки. Якщо підприємство або бізнес не продається і не купується, а також не існує розвиненого ринку даного бізнесу, коли міркування отримання доходу не є основою для інвестицій, то оцінка може проводитись на основі визначення вартості будівництва з урахуванням амортизації і додаванням вартості відшкодування зносу, тобто витратним методом. У такому випадку коли існує ринок бізнесу подібний оцінюваному можна використати для визначення ринкової вартості порівняльний або ринковий метод що базується на виборі зіставних об’єктів вже проданих на даному ринку. На ідеальному ринку три підходи повинні привести до однієї і тієї ж величини вартості. Проте більшість ринків є недосконалими потенційні користувачі можуть бути неправильно інформовані, а виробники можуть бути неефективними. По цих й інших причин дані підходи можуть давати різні показники вартості. Кожний з трьох підходів передбачає використання в роботі властивих йому методів.

           Методика оцінки бізнесу застосовується для проведення оцінки майна в наступних випадках:

1)Приватизації;

2)Повернення об’єктів приватизації, у державну власність, в тому числі за вирішенням суду;

3)Визначення вартості цілісних майнових комплексів господарських товариств до статутних фондів яких вноситься державне майно;

4)Виділення або визначення часток майна у спільному майні в якому є державна частка.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 263; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!