Ревізія грошових коштів в касі



 

Контроль і ревізію каси проводять у такій послідовності: інвентаризація каси, перевірка дотримання Положення про ведення касових операцій, документальна перевірка прибуткових і видаткових касових опе­рацій.

Завданням ревізії касових операцій є перевірка:

- забезпечення умов збереження готівки та інших цінно­стей у касі та під час доставки і здачі до банку;

- дотримання встановленого порядку збереження чекових книжок і отримання на них готівки;

- дотримання порядку документального оформлення надходження готівки у касу та її видачі;

- дотримання ліміту готівки у касі і умов її видачі під звіт на операційні і господарські потреби;

- своєчасності і повноти оприбуткування готівки;

- стану обліку касових операцій та ін.

Ревізію касових операцій розпочинають із перевірки фак­тичної наявності грошей у касі. Інвентаризація каси прово­диться негайно після прибуття аудитора на підприємство у присутності касира і головного бухгалтера. При відсутності касира ревізор опечатує її. Ревізор пропонує касиру скласти касовий звіт на момент перевірки і виводить залишок грошей у касі. Касир складає і передає ревізору опис купюр готівки у касі і дає розписку про те, що всі прибуткові і видаткові касові ордери включені до звіту і на момент інвентаризації неоприбуткованих і несписаних грошей у касі немає. Звіт касира візує головний бухгалтер підприємства, після чого розпочинається перерахунок готів­ки та інших цінностей у касі.

Після цього фактична наявність готівки в касі та інших цінностей порів­нюється із залишками, зафіксованими у бухгалтерському обліку і касовому звіті. Після закінчення перевірки ревізор оформляє результати інвентаризації актом, який крім нього підписує касир і головний бухгалтер.

Грошову готівку в іноземній валюті заносять у матеріали інвентаризації, зазначаючи назву і суму іноземної валюти, курс Національного банку України на день інвентаризації, суму іноземної валюти у перерахунку на національну грошову одиницю України гривні. Заява касира про наявність грошо­вих коштів та інших цінностей, які не належать підприємству, до уваги не береться, і вони оприбутковуються і зараховуються на баланс підприємства.

Під час ревізії касових операцій слід враховувати можли­вість привласнення грошових коштів із каси з подальшим оформленням розписок, не оприбуткування грошей, отрима­них у банку, від різних осіб і організацій; зайвого списання грошей із каси за рахунок повторного використання одних і тих самих документів, неправильного підрахунку підсумків у касових документах і касових звітах, списання сум без підстави за підробними документами, підкладання в законно оформлених документах зі збільшенням суми списання; привласнення сум, законно нарахованих різним особам і організаціям, у тому числі привласнення депонентських сум за заробітною платою.

На підставі даних акту інвентаризації каси і групувальних відо­мостей порушень касової дисципліни складають відповідний розділ акту ревізії, де відображаються встановлені фак­ти недоліків у організації і веденні касових операцій .

 

Ревізія касових операцій та їх документального оформлення

 

Бухгалтерські документи необхідно вивчати як у хроно­логічній послідовності, так і за групами якісно однорідних операцій. Ревізію касових операцій, виходячи з їх важливості, здійснюють суцільним методом за весь період, що ревізується.

Враховуючи важливість, касові операції вивчаються суцільним способом, особливу увагу звертають на законність цих операцій. Для підтвердження повноти і своєчасності оприбуткування у касу грошей, отриманих з поточного рахунку в банку, аудитор застосовує метод взаємного контро­лю, порівнюючи суми, відображені у відомості по дебету рахунку «Каса», з даними журналу за кредитом рахунку «Поточний рахунок». Обидві суми мають збігатися, а у випадках розбіжності порівнюються суми за прибутковими касовими ордерами, виписками банку, звітами касира і корінцями чекової книжки.

Важливим елементом ревізії касових операцій є перевірка правильності їхнього відображення на рахунку бухгалтерського обліку, у журналі 1 та відомості 1.1. Кожна підсумкова сума журналу і відомості порівнюється з підсумком оприбуткування і видачі готівки за відповідним касовим звітом. Після цього вивчають правильність рознесення господарських операцій зі звіту касира у журнал і відомість за відповідними кореспондуючими рахунками. Також перевіряється дотримання касової дисцип­ліни щодо ліміту залишків готівки у касі, цільового викори­стання коштів і законності проведення касових операцій згідно з діючим нормативно правовим регулюванням.

Ревізору слід перевірити чи ведеться на підприємствах облік касових операцій у відповідності з затвердженими формами бухгалтерських документів: ф. КО-1 – прибутковий касовий ордер, ф. КО-2 – видатковий  касовий ордер,  ф. КО-3 – журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів, ф. КО-4 – касова книга.

При перевірці касових операцій в першу чергу звертається увага на дотримання касової дисципліни, дотримання встановленого ліміту залишку грошей в касі, правильність складання заявки-розрахунку ліміту каси. Дотримання ліміту каси по днях перевіряють шляхом порівняння його з фактичними залишками готівкових грошей по касовій книзі.

Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери мають бути заповнені чітко без жодних підчисток або виправлень.

Перевіряючи правильність оформлення первинних документів необхідно звернути увагу чи погашаються документи по оприбуткуванню і видачі готівки відповідними штампами „одержано”, і чи є на платіжних відомостях підписи керівників і головного бухгалтера на виплату грошей, а в самих відомостях підписи осіб, що їх одержали.

В процесі ревізії перевіряють:

· правильність ведення касової книги, регулярність її заповнення і складання касового звіту;

· правильність підрахунку в касовій книзі підсумків по оприбуткуванню і видачі грошей за день і перенос підсумків з однієї сторінки касової книги на іншу;

· відповідність записів в касовій книзі записам операцій в звіті касира;

· правильність реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів;

· правильність здійснення касових операцій через установи банку.

Щоб встановити повноту і своєчасність оприбуткування грошей одержаних в банку необхідно: по корінцю чека і виписці встановити одержану грошову суму і дату, які порівняти з сумою і датою, вказаними в прибутковому ордері і відповідним записом в касовій книзі.

За несвоєчасне чи неповне оприбуткування у касах готівки передбачений штраф у п’ятикратному розмірі неоприбуткованої суми готівки.

Готівка, що одержана в установах банку, повинна витрачатись на цілі, які вона отримана. Тому важливим питанням ревізії касових операцій є перевірка використання готівки строго по цільовому призначенню.

 

ЛЕКЦІЯ 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 262; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!