Техніка проведення розповіді при русі автобуса



Розповідь під час руху в автобусі повинна вестися екскурсоводом тільки через мікрофон. Якщо устаткування погано функціонує або мікрофон взагалі відсутній, екскурсоводу вести розповідь під час руху даремно. У цьому випадку матеріали про найближчу ділянку маршруту екскурсовод дає до початку руху, а в ході руху повідомляє тільки назви об'єктів або місцевості. При наявності важливих об'єктів або населених пунктів необхідно зупинити автобус, виключити двигун і тільки після цього давати пояснення.

           

       9. Відповіді на питання екскурсантів

В екскурсійній практиці склалася певна класифікація питань. Вони підрозділяються на чотири групи:

Ø питання екскурсовода, на які відповідають екскурсанти;

Ø питання, поставлені в ході розповіді, на які відповідає екскурсовод;

Ø риторичні питання, які ставляться для активізації уваги екскурсантів;

Ø питання, що задаються учасниками екскурсій за темою.

Перші три групи питань пов'язані з методикою проведення екскурсій і тільки четверта група питань має відношення до техніки проведення екскурсій. Головне правило роботи з такими питаннями - не слід переривати розповідь і давати негайну відповідь на них, не потрібно також відповідати на питання по завершенні кожної з підтем. Екскурсоводові слід відповідати на питання не в ході екскурсії, а по її закінченні. Тому, роблячи вступ до теми, екскурсовод повідомляє своїх слухачів про такий порядок відповідей на питання.

 

Паузи в екскурсії

Екскурсовод не повинен говорити безупинно. Між окремими частинами розповіді, розповіддю й екскурсійною довідкою, логічним переходом і розповіддю про об'єкт і події, з ним зв'язані, повинні бути невеликі перерви.

 

Паузи переслідують наступні завдання:

· перша -сутнісна, коли час перерви використовується людьми для обмірковування того, що вони почули від екскурсовода й побачили своїми очима. Для закріплення фактичного матеріалу в пам'яті, формулювання своїх висновків і запам'ятовування побаченого;

· друга - дати короткочасний відпочинок екскурсантам.

 

       Паузи в заміських екскурсіях поєднуються з відпочинком, що відповідно до існуючого порядку надаються екскурсоводові - 15 хвилин після закінчення кожної години роботи (для екскурсовода година ведення екскурсії дорівнює 45 хвилинам). Цей відпочинок може бути підсумований і використаний екскурсоводом наприкінці екскурсії. В екскурсіях можуть бути також паузи - вільний час, використовуваний для придбання сувенірів, друкованої продукції, угамування спраги, а також для санітарних зупинок у тривалих екскурсіях.

 

Техніка використання «портфеля екскурсовода»

Кожний експонат - фотографія, малюнок, репродукція картини, портрета, креслення, копія документа - має свій порядковий, номер. Це визначає послідовність демонстрації даного експоната екскурсантам. Експонат може бути показаний екскурсоводом з його робочого місця. Передача в руки екскурсантів експоната по рядах для більше докладного ознайомлення не рекомендується й може бути використана для заповнення пауз при транспортних екскурсіях.

 

Дотримання елементів ритуалу

Елементи ритуалу в екскурсіях присутні при відвідуванні меморіалів, цвинтарів, поховань та ін. при цьому екскурсанти шанують пам'ять загиблих хвилиною мовчання, присутні при зміні почесної варти, прослуховують жалобні мелодії, покладають квіти. Екскурсовод повинен сам знати правила поведінки на таких об'єктах і повідомити про їх екскурсантів, підкресливши значення дотримання ритуалу при відвідуванні подібних місць. Особливо дотримується ритуал при відвідуванні культових об'єктів різних конфесій. При цьому від екскурсантів потрібно не тільки дотримання особливих правил поведінки, але й певної форми одягу (іноді макіяжу для жінок), про що учасники екскурсії повинні бути обов'язково сповіщені заздалегідь.

        


ТЕМА 9. ПРОФЕСІЯ - ЕКСКУРСОВОД

    1. Зміст роботи  екскурсовода.
    2. Вимоги до екскурсовода.
    3. Мова екскурсовода.
    4. Вміння та навички

Професійна майстерність екскурсовода - володіння комплексомспеціалізованих вмінь і навичок в екскурсійній діяльності, а також набір професійних якостей притаманних професії екскурсовод.

Складові професійної майстерності екскурсовода

· Культура

· Кругозір

· Ерудиція

· Культура мови

· Інтуїція

· Добрі знання у певній галузі

· Ораторська майстерність

· Уміння керувати екскурсійною групою

· Володіння педагогічною майстерністю

Вимоги до екскурсовода

Екскурсовод повинен знати: - Нормативну базу і стандарти, які регулюють надання екскурсійних послуг в Україні; - Історію, культуру, географію регіону; - Основні екскурсійні об’єкти і місцевості регіону в історичному, географічному особистісному і культурному аспекті, в тому числі експозиційний матеріал музеїв та виставково-культурних центрів; - Правила обслуговування на пішохідних, транспортних та комбінованих екскурсійних маршрутах; - Правила обслуговування на міських та позаміських екскурсійних маршрутах; - Інструкції о правилах поведінки туристів на транспортних засобах; - Схему дій на випадок непередбачуваних ситуацій; Іноземну мову (основної клієнтури); Екскурсовод повинен вміти: - використовувати методичні прийоми показу, розповіді та спеціалізовані методичні прийоми; - використовувати прийоми техніки ведення екскурсії; - працювати в складі групи над створенням нової екскурсії; - складати індивідуальний текст екскурсії; - оформлювати необхідну документацію та складати звіти; - використовувати принципи диференційованого підходу до екскурсійного обслуговування; - користуватися спеціалізованою термінологією по туристсько-екскурсійній тематиці; - оказувати первинну медичну допомогу;  
Екскурсовод повинен володіти: - основи протоколу та етикету; - граматикою та стилістикою української та російської мови; - теорією міжособистісних комунікацій; - технікою публічних виступів; - основами психології; - основи конфліктології; - основами організаційної культури; - основами педагогіки; - основами логіки; Екскурсовод зобов’язаний: - Постійно вдосконалювати знання та навички з професійної майстерності; - Виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку; - Виконувати правила і норми охорони праці.  

           

3.         

Мова екскурсовода є важливою складовою його професійної майстерності. Вона поділяється на внутрішню і зовнішню.

Зовнішня мова має комунікативне значення, її зміст орієнтований на розуміння іншими людьми. Розповідь екскурсовода – це зразок зовнішньої мови. Основне її завдання впливати на свідомість та діяльність людей, передати їм визначену інформацію, повідомити знання про конкретні об’єкти і події тощо.

Зовнішня мова екскурсовода знаходить вираз у двох формах: монологічній (монолог)-чільне місце в будь-якій екскурсії, незалежно від теми і діалогічній (діалог).

Внутрішня мова – це мова в середині себе, попереднє формування думок, які будуть повідомлені аудиторії. Її використовують в процесі розробки нової теми. Отже внутрішня мова передує зовнішній.

Стиль мови екскурсовода – манера словесного виразу думок, має особливості в побудові фраз і вживанні слів, може розглядатися як сукупність різних форм і прийомів розповіді. Його характерні особливості – ясність, лаконічність, точність, образність, емоційність, чистота. Індивідуальний стиль мови є однією з важливих особливостей, що характеризує високий рівень професійної майстерності екскурсовода та відбиває його мовну культуру.

Темп і ритм мови диктується змістом розповіді. Вони можуть бути прискореними або уповільненими.

Екскурсовод повинен володіти основами усної та письмової мови, слідкувати за інтонацією своє мови.

4.

Основу майстерності екскурсовода складають вміння та навички. Для формування вміння необхідні ґрунтовні знання і вміння володіти методичними прийомами при проведенні екскурсії. Шляхи придбання вмінь екскурсоводами бувають різні: при прослуховуванні екскурсії, вивченні досвіду роботи інших екскурсоводів, виконання навчальних вправ тощо. Одне з головних вмінь екскурсовода – виклад екскурсійного маршруту.

Навички екскурсовода - це вміння виконувати визначену дію, відпрацьовані практикою дії екскурсовода, які відбуваються за однією й тією ж схемою. Придбання навичок допомагає виконувати роботу швидко, точно і впевнено. Вони поділяються на : навички розробки нової теми екскурсії; роботи з книгою, у бібліотеці, фондах музеїв, з документами в архівах, навички до підготовки і проведення екскурсії, навички екскурсійної розповіді тощо.

В практичній діяльності навички можуть взаємодіяти, наприклад, навички мовлення і демонстрації об’єктів, навички показу оригінальних об’єктів, використання наочних матеріалів з портфеля екскурсовода.

Екскурсовод повинен постійно удосконалювати набуті навички, що дозволяє використовувати різні варіанти проведення екскурсії з різним рівнем підготовки.

Ефективність екскурсії залежить не тільки від знань і вмінь, а й від вміння екскурсантів володіти навичками спостереження об’єктів, від їхньої уваги до розповіді екскурсовода, вміння сприймати фактичний матеріал, робити необхідні висновки. Тому важливим завданням екскурсії є навчання екскурсантів бачити і сприймати об’єкти.

 

5.

Зовнішній вигляд екскурсовода – це те, що впадає в вічі екскурсантам, як тільки він постає перед ними.

Чоловік має бути добре поголеним, зайві речі не повинні випинати кишені, у боковій кишені не повинно бути ручок, окулярів і олівців.

Жінка повинна знати, якої довжини рукав у неї, наскільки відкритий виріз горловини, як сидять на ній брюки чи спідниця, тощо. Вона повинна оцінити як сидить на неї вбрання, коли вона сидить, ходить чи стоїть.  

Зазвичай зачіска екскурсовода повинна бути в порядку, руки і нігті бути чисті, взуття начищене, сукня чи костюм відпрасований.

Майстерність екскурсовода – це особливий вид мистецтва, що побудований на активному використанні та поєднанні показу і розповіді, застосуванні методичних прийомів ведення екскурсії, володіння спеціальними вміннями та навичками, що притаманні екскурсоводу.

Основні складові майстерності:

Знання: загальні (ерудиція) і знання з спеціальності (ерудиція з спеціальності), знання екскурсійної теорії, методики ведення екскурсії, основ психології, педагогіки, риторики, логіки та етики.

Вміння: сформулювати знання і викласти свої думки до проведення екскурсії (у тексті) розповіддю і культурою мовлення, розширення світогляду людей, при проведенні екскурсій використання методичних прийомів, донести знання до аудиторії і керувати нею, передавати свої переконання і поводитись в колективі.

Головна функція екскурсовода не тільки передати знання групі, але й домогтися їх ефективного засвоєння екскурсантами. Саме тому важливою складовою є володіння методикою.

Робота екскурсовода повинна мати творчий характер, володіти ерудицією.

Дикція екскурсовода повинна бути ясна та чітка.

Робота по розвитку культури мови збагачує словниковий запас екскурсовода, дозволяє йому правильно обрати і вживати слова в розповіді, дає можливість відпрацювати свій індивідуальний стиль мови.

 

 

        

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!