Коректорське читання і принципи коректорського читання



 

Коректорське читання засновано на власних професійних принципах (людина що простежує, щоб всі виправлення були внесені у комп’ютерному наборі, головне вміння – абстрагуватися від змісту):

1. Переакцентування уваги із суті на накреслення елементів складання (коректор зосереджується на накресленні літер у відбитках)

2. Політерне поскладове читання (коректор читає букви, уникає спроб охопити поглядом все слово. Зазвичай люди коли читають побіжне читання, вони фіксують свій погляд на певних частинах слова які розташовані 1 - 1,5 см, охоплює погляд приголосні звуки. А голосні звуки фактично вгадуються) Зір коректора повинен фіксуватися на кожному складі і, за потреби, на кожній літері.

3. Зіставність у читанні (важливо досягнути повної ідентичності опрацьованого коректурного відбитка авторського оригіналу, який був виправлений ректорами в попередньому відбитку, згідно з вимогами видавничої специфікації і нормам літературної мови. Коректор зіставляє наявне з необхідним)

 

Типи коректорського читання

 

Залежно від виду опрацьованих відбитків, від завдань коректури, від суті зроблених виправлень, методики, яка застосовується виокремлюється:

- Зчитування

- Вичитування

- Звіряння

 

Зчитування – зіставлення відбитків технічного складання з авторським оригіналом, який до цього був відредагований редактором.

Вичитування– наскрізне читання коректурного відбитку під час якого виправляють правописні помилки, порушення уніфікації написання і шрифтових виділень, технічних правил складання і верстання. Здійснюється у техскладанні і у зверстаних шпальтах. – най прискіпливіше читання.

Звіряння – це контроль, у процесі якого перевіряють наявність виправлення, помічених у попередньому коректурному відбитку помилок.

 

 

Способи коректорського читання                     

Коректор працює над коректурою і самостійно, і у співпраці з колегами.

- Самостійне читання

- Підчитування

- Перехресне читання

 

Самостійне читання – полягає в індивідуальному опрацюванні відбитків коректором. До нього доцільно вдаватися при вичитуванні зверстаних шпальт,  при опрацюванні звірених аркушів. Оригінал кладуть ліворуч, коректурний відбиток – праворуч. На оригінал лівою рукою кладемо лінійку, рухаємося і правою здійснюємо виправлення. Можуть виникнути зорові ілюзії. Найповільніший спосіб коректорського читання. Для складних видів складання (формули, таблиці) самостійне читання є необхідним.

Підчитування– це читання при якому один коректор читає вголос коректурний відбиток і виправляє помилки в ньому, а другий, підчитувач (початківець) стежить за виправленим оригіналом і повідомляє про виявлені розбіжності між оригіналом і коректурою. За іншим варіантом, підчитувач читає виправлений оригінал,а коректор мовчки опрацьовує коректуру. Коли коректор читає вголос текст – він контролює його в смисловому аспекті, але помічає і змістові помилки. Мовчазне опрацювання відбитків коректором зводиться лише до перевірки правопису і техніки складання. Коректор сидить праворуч від підчитувача. Підчитування використовується до простих за складанням текстів. Зазвичай використовують коли перевіряють наявність редакторських виправлень в електронній версії.

Перехресне читання– спосіб при якому прочитані одним коректором частини коректури передають іншим коректорам. Треба знати місця де помилки найімовірніші – заголовки, ліди, текстівки примітки, великі \ малі кеглі, шрифтове виділення, для деяких текстів не можна використовувати підкреслення чи інше виділення.

 

Виробничі норми коректури

 

За день коректор повинен вичитувати 2-3 облікові виробничі аркуші (це 40 000 знаків комп’ютерного складання, 700 рядків віршованого тексту, 3 000 квадратних см ілюстративного матеріалу). Залежить ще від виду коректурних відбитків, до звірки норми вищі. У техскладанні – 2 аркуші, зверстаних шпальтах – 2,5 – 3 аркуші – перша верстка 2,5, остання – 3, у звірених аркушах 4, у сигнальних примірниках 8.  Варіювання норм залежатиме від категорії коректури. Опрацювання технічної літератури з великою кількістю таблиць, методичної, мистецтвознавчої літератури вважається важчим ніж белетристика. Якщо спосіб підчитування, то норми збільшуються на третину. На темп читання також впиває кегель: якщо він надто малий – менший за 9, більший за 14 – він ускладнює коректорське читання.

 

Техніки і методики коректури

 

Дві відмінні між собою системи:

1. Система використання коректурних знаків (вичитування книжок)

2. Система нанесення сполучних ліній (при вичитуванні періодики)

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 579; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!